ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

İnsanda kişilik oluşumu ve bilinçaltı

demirelim_46
24 Yazısı Kayıtlı


İnsanda kişilik oluşumu ve bilinçaltı
İnsanda kişilik oluşumunun, bireyin ana rahmine düşüp vücut bulması ile başladığı bilinen bir gerçek. Çocuk anne karnındayken bile annenin ruh halinden ziyadesi ile etkilenmekte, dışardaki sesleri duymakta, kişiliği anne babanın ve çevredeki diğer bireylerin konuşma ve davranışlarına göre çerçeve haline gelmektedir. Doğum neticesinde özellikle altı yaşına kadar olan süreçte çerçevenin çizgileri netleşmekte, yavaş yavaş içi dolmaya başlamaktadır.
Doğumla birlikte dünyaya ilk adımını atan çocuk hayatla nasıl baş edeceğini, sorunların üstesinden nasıl geleceğini, gelişen olaylara nasıl tepki vereceğini anne ve babasının tepkilerine göre şekillendirmektedir.
Kişilik dediğimiz kavram özünde bir tür alışkanlıklar bütünüdür. Çocuk ilk etapta hayata ve olaylara ne tür tepkiler vereceğini anne ve babanın düşünce, duygu ve tavırlarına göre belirler. Kaygı düzeyi yüksek, bardağın boş tarafını gören, negatif düşünme alışkanlıkları olan, tabiri caizse leblebiden nem kapan anne babalar elinde yetişmiş çocuklar büyük çoğunlukla aynı özelliklere sahip bireyler haline gelirler. Aksine pozitif düşünme, duygulanma ve davranma kaabiliyetine sahip anne babalar elinde yetişen çocuklar ise hayat karşısında daha güçlü, daha cesur, daha dinamik durabilme kapasiteleriyle göze çarparlar.
Toplumunuzun çocuk yetiştirme hususunda sıkça yaptığı hatalardan biri de aşırı kontrolcülüktür. Doğumla birlikte hayata ilk adımını atan çocuklarımızı her yönden kontrol altında bulundurup, onlara özerklik tanımayıp, kendi düşünme sınırlarımız içinde tutmaya çalışmamız en büyük hatalarımızdan birkaçıdır. Ne yazık ki koyduğumuz engellerle çocuklarımızı bize bağımlı hale getiriyor, göbek bağlarını kesip atmalarına izin vermiyoruz. Onları kendi başlarına birşeyler yapabilme, tek başlarına başarı kazanma yetki ve sorumluluğundan mahrum bırakıyoruz. Bu durum uyumsuzluk, hırçınlık, huysuzluk gibi negatif özellikleri beraberinde getiriyor.
Her insan özgün bir varlıktır ve fıtratında özgünleş


"İNSANDA KİŞİLİK OLUŞUMU VE BİLİNÇALTI" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Son Eklediği Yazılar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.