kukurikuu
14 şiiri ve 215 yazısı kayıtlı Takip Et

Aslanı koyduk toprağaASLANI KOYDUK TOPRAĞA


ASLAN’I KOYDUK TOPRAĞA

Cuma günü, Selimiye Camii’nin avlusunda bekledim onu. Tam 60 yıllık en eski arkadaşımı bekledim, gönlümde dağ çiçekleriyle, çelik çomak oynadığımız günlerden. Ne çok seveni, gitmesini istemeyeni varmış ,kalp kırmayı beceremediği bu dünyada. Bunu hak etmek çoğumuz için çok zor, hatta imkansız.

Alkışlarla girdi avluya, soğuk mermer teneşire doğru . Mehmetçiğin omuzlarında vakur gülümsemesi ile ilerlerken, elini kaldırıp " Vayyy Yaşarım, hoş geldin" der gibi geçti önümden , al bayrağa sarılı. Gönlündeki en güzel anıların yüzlercesi aktı gönlüme, acı, buruk , bazen de gülünesi duygularla.

Selimiye Camii , cami olalı, bel ki birkaç cenaze daha görmüş olabilir böylesi. Kimler yoktu ki, bu hazin uğurlamada. Eski ve yeni komutanlar, onun hizmetinde bulunmuş göğüsleri övünçle kabaran askerler, sınıf okulunda yetiştirip kendi ruhunu da katarak orduya emanet ettiği genç teğmenler (Şimdi albay olmuşlar ) Kıbrıs’ tan , onun canını Allahına sunarak kurtardığı ismini alan Zafer Tepe’ den toprak getiren Mücahitler, gazeteciler, bir de sınıf arkadaşlarının neredeyse tamamı. Her yer Muzaffer Tekin di, belki bütün Selimiye, bütün gönüller.

Büyük bir konvoy ile onu götürdük Karacaahmet ’in kara toprağına. İnsanlar , onun verdiği , onun istediği saygı ile suskun ve onun geçmişini ruhlarında yaşamanın hüznüyle sessiz diler. Mahsun yüzlerinde, onu incitmemenin suskunluğu, onun dostu olmanın gururu vardı.

Salih Raci Amcam , yani bu kahraman evladın babasını da koymuştuk toprağa. Benim oğlum oldu diye çok sevinmiş, eski Galata Köprüsü’ nün altında bir salaş yere götürerek hayatımın en güzel pirzolasını, gazete kağıtı üzerinde yedirerek rakı içirmişti. Ud çalan meyhaneciye birlikte eşlik ederek sevda şarkıları söylemiştik.Ne güzel bir şeydir ,iz bırakarak güzel anılarla üç günlük dünyaya, insanlara veda edebilmek.

İnan ki dostum, üzerine kürek kürek döktüğümüz toprak, senin ondan bir parça dahi eksilmesin diye canını ortaya koyduğun vatanının kutsal bir parçasıydı , kucaklamak için bir kahramanı kendince sarılan. Kıbrıs’ ta kalan Zafer Tepe’nin de sana vefasını Mücahitler unutmamış , oradan da, o günlerin yüce hatırasına bir kavanoz dolusu vatan toprağı getirmişlerdi.
Göz yaşı hiç görmedim. Çünkü sen istemezdin ki. Sadece seni indirirken küçük çukura , gökler ağladı için için. Dökülen her katre ,suratımızda patlayan birer göz yaşı damlasıydı yağmurdan , utanarak ,dertli, çaresiz.

İşte bir gün daha geçti, sen olmadan dünyada. Hastanede, "Kimseye kırgın ve düşman değilim "demiştin bana , asil ruhunun sana söylettiği vakur ve hoş görülü gülümsemenle. Şu son on sene kötü ödetti sana delikanlılığı. Önce mapushane, sonra hastane , onca dayanılmaz acılarla, sancılarla kara toprak.

Şimdi sevinin kumpasçılar, iftiracılar, engizisyon artıkları. Sonunda kara toprağa koyduk , kediye boğduramadığınız ASLAN’ı . Sevinin şimdilik bizi bilmiyorlar, bizi görmüyorlar, bizi unutacaklar diye avunun,hak yiyiciler, delikanlı öğütücüleri sevinin. En yiğidimizi , en vatanseverimizi , en delikanlımızı aldınız . Oynayın , bayram edin , sevinin.

Sahte gizli tanıklar, iftiracılar, "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz "diyen tevekkülcüler, siz de vicdanlarınız rahat, şükür namazlarınızda vicdanen huzurlu olarak sevinin. Yalan yanlış yazarak olayları saptıran kese kağıdı kastecileri, sizler de oynamayı ihmal etmeyin sakın.
Sadece şunu bilin ki, onun yetiştirdiği askerler de, subaylar da dostları da arkadaşları da , öldüğünü , gömüldüğünü hiç bilmeyecekler, hiç duymayacaklar , hiç kabul etmeyeceklerdir.
ASLAN yaşıyor, yaşıyor ASLAN .
Ölmez O, öldürülemez O.
Gönüllerde kurduğu tahttan indirilemez, unutturulamaz O.

E. Yaşar Ovalı 05.04.2015

Beğen

kukurikuu
Kayıt Tarihi:5 Nisan 2015 Pazar 13:43:41

ASLANI KOYDUK TOPRAĞA YAZISI'NA YORUM YAP
"ASLANI KOYDUK TOPRAĞA" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
sevda cn
11 Nisan 2015 Cumartesi 22:04:33
çok değerli insanları hiç uğruna kaybettik acıdırki olanlar hoş değil masum insanların böyle hazin yolcu olmalarına nasıl üzülmezki insan ama öyle şeylere şahit oluyoruzki şiddet, ihanet, karabasan gibi sarmış ülkeyi ALLAH Sonumuzu hayır eylesin kahramanlar şehitler masumlar, gördükleri vicdansızca olaylara karşı onurlarıyla hainlerde elbette yaptıkları haksızlıklarla unutulmayacaktır mekanı cennet olsun

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kukurikuu Yazının sahibi 12 Nisan 2015 Pazar 18:02:45
Sevda Hanım,
İnsanların değerlerini nasıl ölçüyoruz artık ben de bilmiyorum.
Tek bildiğim bunun ölçüsünün para olmaması gerektiğidir. Adil ve tarafsız yorum yapamadığımız zamanlar değer ölçülerinin nerellere kaydığını görüyor, biliyor ve kınıyoruz ama nedense bir sonra ki denemede önümüze geldiğinde öyle anlamıştım, bana şöyle demişlerdi diyerek pişmanlıklara bürünüyoruz. Bu lafım siyasilere değil, onu haksız yere ordudan müstafi olarak atanlara, sonra da rütbesine aldırmayarak emir kulu mazeretine yatanlaradır.
Ordumuzun rütbeye değil lidere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Atatürk yarbay rütbeşiyle Çanakkalede nasıl destanlar yazdı ise Muzaffer Tekin de rütbesiz haliyle aynı destanı kalplere kazıyabilecek kadar güçlü bir insandı.
Yazık oldu aslana. Yazık oldu ardında bıraktığı onu yıllarca gık demeden taşıyan eşine ve kızına.
Saygılarımla sayın yazarım.
erolabi
6 Nisan 2015 Pazartesi 13:44:30
Allah rahmet eylesin.
Ölüm soğuk,ve acı veren hal.
Sizin de başınız sağ olsun.İnsan sevdiğini kaybedince mahzunlaşıyor.
Fakat her acı insanın daha mukavim olmasına sebep oluyor.
Bir de sizin gibi düşünmeyenleri "hamamböceği" olarak değerlendirmek çok büyük münasebetsizlik,saygısızlık.
Kaldı ki bazı hususlar hala bir yanı açık.
Kıbrıs kahramanı bir subayın arkasından sayfalara daha güzel,nezih kelimeler yakışır.
Allah rahmet eylesin.
Ve işte herkesin gideceği yer.
Selam ve saygı ile.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


kukurikuu Yazının sahibi 6 Nisan 2015 Pazartesi 15:02:11
Sevgili Erolabi,
Sayın Hemşehrim, Benim gibi düşünmeyenleri hamam böceği gibi görme hakkımın olduğunu bile sanmıyorum. Sadece on yıl içeride kalıp da beraat eden bir can dostumun ailesi ile birlikte çektiği acıyı dile getirmek istedim. Sizi üzen tarafı için ayrıca özür dilerim.
Saygılarımla.
erolabi 6 Nisan 2015 Pazartesi 15:08:23
Bir KIBRIS SAVAŞI kahramanını ayakta okumamız gerektiğine inanıyorum.
Onlar VATAN için yaşamasını da Ölmesini de bilirler ve öğretirlerdi değerli yazar.
Bizim için kaide onların izine basıp yürümek ve VATAN için yaşamayı ve ölmeyi bilmektir.
Allah kabirlerini nur ,ahiretlerini cennet eylesin..
Selam ve saygı ile.
uranus
5 Nisan 2015 Pazar 22:19:28
O kumpaslarda,bu sitede kendini araştırmacı yazar olarak tanıtan bazıları da sevindi.Ve,defalarca makale yazdılar,altına da hamamböcekleri tasvip yorumları.Şimdi,buradan sesleniyorum,eğer yüreğiniz varsa,özür dileyin.Gerçi,sizin özrünüz de kabul olmaz ama,en azından insan olduğunuzu anlarız.Yüreklere dolabilip,ölümden de öteye gitmek delikanlılık ister....özveri ve namusluluk ister,kahpe olmanın anlatımında ustayım ama,yeri değil komutanım,trafik taburu yıllarına selam,ışık içinde yatsın tekin komutanım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kukurikuu Yazının sahibi 6 Nisan 2015 Pazartesi 10:31:28
Sevgili Yazarım,
Bu kalbinizin en dürüst köşelerinden onurla çıkarttığınız
mert duyguları saygı ile selamlıyorum.
Çok üzücüdür, tanımadan, bilmeden, iftiralar atarak bir insanın
insanlığını çalmak.
Özür dilemek yerine fareler gibi saklanırlar karanlık dunyalarının
deliklerine, utanmaksızın.
Trafik Taburu demişsiniz, lütfen kendinizi biraz daha tanıtırmısınız.
Selam ve saygılarımla .
Kemnur
5 Nisan 2015 Pazar 17:19:02
SEVGİLİ KOMUTANIM BAŞINIZ SAĞ OLSUN...MUZAFFER TEKİN ALBAY NUR İÇİNDE YATSIN... BEN KENDİSİNİ DANIŞTAY SUİKASTI OLDUKTAN SONRA ULUSAL KANAL VE AYDINLIK GAZETESİ ARACILIĞIYLA TANIMIŞTIM. EN BAŞINDAN BERİ TUTUKLANDIĞINDA KAHRETMİŞ, SALINIVERDİĞİNDE SEVİNMİŞ, BU PERİYODU TEKRARLANDIKÇA YAŞAMIŞTIM. ÜYESİ OLDUĞUM İŞÇİ PARTİSİNE O MAHKEMEDE "BEN SAYIN PERİNÇEK'İN DAVETİNE UYARAK İŞÇİ PARTİLİYİM ARTIK" DİYE HAYKIRDIĞINDA ONUNLA AYNI ÇATIDA BULUŞMANIN GURURUNU YAŞAMIŞTIM. BU YAZINIZDA ONUN 60 YILLIK ARKADAŞI OLDUĞUNUZU OKUDUĞUMDA İNANIN SİZİN ADINIZA DA GURUR DUYDUM. NE MUTLU SİZE... BEN TANIŞMAYI, ELİNİ SIKMAYI O KADAR ÇOK İSTERDİM Kİ, AMA MALUM, EVE BAĞIMLI BİR YAŞANTI ELİMİ KOLUMU BAĞLAMAKTA... SÖZ KONUSU DURUMUM NEDENİYLE GİDEMEDİĞİM CENAZESİNDE SİZİN DUALAROINIZI, SİZİN ATTIĞINIZ TOPRAĞI KENDİME DE MALEDİYORUM... NUR İÇİNDE YATSIN...

ŞİMDİYE KADAR YAZDIĞINIZ EN MÜKEMMEL YAZIYI MUZAFFER TEKİN ALBAYIN ARDINDAN YAZMIŞSINIZ. KALEMİNİZE SAĞLIK... SAYGI VE SEVGİYLE...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kukurikuu Yazının sahibi 5 Nisan 2015 Pazar 18:13:15
Sayın Hocam,
Beni onore eden bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Onunla üç yı Patnos'ta yediğimiz ayrı gitmedi desem yeridir. Sıkı bir Atatürk'çüydü. Cenazenin arkasında sadece Doğu Perinçek'in çiçeği
iki askerin elinde olarak geldi.
Onunla dost olmanın gururunu , onu kaybetmiş olmanın
hüznünü yaşadım. Bir insanı altı yaşında tanıyıp, atmış sene sonra kaybetmek ne kadar zormuş meğer.
Kendinize iyi bakın sevgili dostum. Saygı ve sevgilerimle
VAZO
5 Nisan 2015 Pazar 13:54:53
60 yıllık en eski arkadaşınız olan ve Hakkın rahmetine kavuşan Muzaffer Tekin'e yüce Allah'tan
rahmet,sizlere ve ailesine sabırlar diliyorum.Yeri nur,mekanı cennet olsun.Başınız sağ olsun.
Ruhları şad olsun.Şu yalan dünyada her şey yalan ölüm gerçek.Hüzünlü yazıydı,saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


kukurikuu Yazının sahibi 5 Nisan 2015 Pazar 14:47:25
Teşekkür ederim Sayın Yazarım,
İsim bırakarak gitmek, hayır duaları almak,
her kula nasıp olmayan ,güzel şeyler.
Saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.