hazan07
34 şiiri ve 40 yazısı kayıtlı Takip Et

Yağız..... delikanlıYAĞIZ..... DELİKANLI

Yağız delikanlı ; annenin iki kızı ve dört oğlundan sonra dünyaya gelir. Anne bebek doğum anındayken doğumu zor gerçekleşir, acılar içinde kıvranır, çocuk bir türlü gelmez. Bunun üzerine annenin kız kardeşleri vede yengeleri yanında olduğu için; bu haber üzerine kızın babasına kızlarının çok acil olduğunu vede doğum sancısı olduğu halde, bebeğin dünyaya gelmemesi üzerine, babaya anlatılır vaziyeti. Bunun üzerine doğacak olan bebeğin, anne tarafından olan dedesi ; kızının doğumunun çabuk gerçekleşmesi için Hecaz tası gönderir.
Babası Hacca gitmişya hacı tası da diyebiliriz. Gerçektende bebeğin teyzeleri o tası anneye verdiklerinde annenin ağrı ve sancısı kesilir; normal bir halde doğum gercekleşir. Anne her defasında da dünyaya gelmedinde Babam hacı tası gönderdide, öyle geldin. Bu durumu diğer çocuklarınada aktarır anne. Onlarda inanamaz ama ya tutarsa diye. Her şey dualar üzerine kurulduguna göre. Neysede kimsede inanmak zorunda değil. Doğum gerçekleşmiş ya gerisi teferruat`dan ibaret.
Gelelim yağız delikanlı büyürkende ; annenin diğer dört oğlanı hastalıktan dolayı altı , yedi, sekizer, dokuzar , yaşında ölürler. Kimi zature oynadığı gölekte, kimi sıtma v.s.. gibi bu dört oğlu ölür. Geride Iki kız ve zorla dünyaya gelen bu oğlan kalır. Bu oğlanı okadar kıymetli büyütürlerki tereyağları bilene ayrı kaplarda basılırmış . Erkek çocuğu diye . Kızlardan biraz daha ayrıcalıklı yetiştirilmiş . Bu çocuk büyüdükçede çok huysuzlasmış. Çünkü aile üzerine düştüğü için yaramazlıklarıda artar. Ablalarını bilene dövecek vaziyete gelir. Ara sırada olsa kendinden büyük ablalarıda ; bundan sopa yerler.Bu huysuzluklarını bayağı; gençlik devresine gelene kadar devam ettirir. Ne zamanki evlenecek çağa gelir; biraz kendine çeki düzen verir. Artık genç olmuştur. Genç’ya evlenecek kız bakınır. Köyünden anasıyla birlikte görücü üsülü olduğu için köylerde kimin evine gitsen hayır demezler. Birbirlerini hep tanırlar.
Akrabada olmasalar. Bu ana oğula ; kendi köyünden , bir türlü kız beğendiremez....
Genç artık kalbi PIR PIR etsede ; yeni hayatında , delikanlılık hayatında kısmetini bekler, yani beklemededir. Bir gün bu genç arazideler yanındada tarla komşusu bu gencin aklına girer. Bir köyden Başka bir köye kız bakmaya giderler.
Kızın Köyüde arazilerine yakınmış.. Bu yağız delikanlıya kızı gösterirler. Kız daha öncedende başından söz gecmiş ama istememiş herhalde , bohçasını atar oğlanın. Bu yağız oğlanı görünce ; bir elektiriklenme olur ve her ikiside gönülleri, birbirlerine kayar. Oglan kör kütük, aşıktır. Kadının yaşına bilene bakmaz. Oysa kadın, oğlandan nerden baksan ; bir on yaş fark eder.
Gençlik tutulmuş gönül işi derler ya ; o Karakızın, yaşına bilene bakmaz Yağız oğlan. Köyüne gelir bu tarla komşusuyla oğlan ; annesine o komşu gençle bir kiz bulduklarını ; ama başka köyden olduğunu anlatırlar oğlanın annesine. Olay etraflıca anlatılır. İyi der anne zatende evlenecek çağda genç. Kendi Köylerinin Kızlarını beğenmezler... O kızlarda hep kusur ararlar fiziki Kusur Dış Dünyasından yok saçı yok Dişi Çirkin!?...
Oglan ; gürbetdeki o kıza bütün aileyi alır, kız istmeye doğru o köyün yolunu tutar. Eve vardıklarında oğlanın annesi daha kızı gördüğünde der oğlum bu kız çok büyük ; sana göre değil der. Yok oğlan illaki olacak bu kız. Oğlanın isteği üzere o kıza orada nişan ederler. Ne yapsınlar oğlanın dediği olmak zorunda. Täbiiki aradan büyük şerbetler içilir. Bu büyük Şerbetlerde de geline büyük takılar takılırki; beşibirliklermi desem , sayamadığım çok zihniyet eşyaları takılır. Şanslı gelinmş Kaderi Güzel ele düşmüşte farkında değil!. Oysa her aile o kurala uymak zorunda değil bu gibi konularda... isterse gelsin "Oğlan alıyor "Avrupada "Kızlar "Erkek "avlarken Bizdede tersi "Oğlanlar para Döküyor Kız alırken"!...." Gönül Parayla olmaz"!... Malesef bizlerin evlilikleride sadece çıkar evlilği genelde KÜLTÜR olarak Hep maddiyat Korlar Daha başta.. Ondan sonrada Mutsuzluklar ardı ardına Zaten en Başta yapılan hatalar sonradan geri Dönüşüm olarak tekrar ediyor... Neyseki Oglan evi tarafından. Kız tarafı öyle istiyor diye. Bu oğlan tarafıda ya öküzünü satacak ; yada tarlasını satacak; bu kızın ihtiyaçlarını karşılamak için. Bunu duyan komşuları bütün takılarını ; oğlanın annesine emanet ederler’! Böyle birde yardımlaşmada var köy halkında senetsiz sepetsiz; ağızdan çıkan keläm senettir , imzadır . Burada böyle bir güven duygusuda yaşanır. Ne güzel duygular .
Yalnızda birazda gün verirler; şu gün iğade edin diye. Oğlanın ailesi çok sevinir bu duruma , komşularının yardım severliği karşısında. Bu takıları alırlar , sırasıyla kız
görmeye giderken; kutlamalarda derken; verilen bütün altınlar; kızın üzerine geçer , kız tarafı kayıt tutar. Kızımızın zihniyeti diye. Oğlan tarafını zora koşarlar, bilmiyorlarki oğlan tarafını ne kadar ezersek kızımız okadar değersiz olur demiyorlarda; ne kadar masraf yaptırırsak; okadar kıymetli olur kızımız düşüncesindeler.
İyi oğlan tarafı onların her dediklerini karşılar, ama bunlar bilmezler. " O , takıların emanet oduğunu ; kızın adına senet yaparlar. Bu durm Düğüne kadar devam eder; bütün takılar kız evindedir. Derken düğün merasimi başlatırlar, aradan bayağı bir zaman geçer, bu gençler Nikahlanır; gelin " Oglan evine ugurlanır. Oğlan " evinde Şenlik var ama, bir okadar da SIKINTIDALAR; ya emanetçiler kapıya gelir dayanırsa!.... Korktukları başarına gelir. Gelin bilmiyor bu meseleyi. Oğlanın tarafı biraz daha uzamasını rica eder ; komşular biraz ara verir , beklemedeler. Yine kapıya gelirler süre dolmuştur ; bir türlü oğlan tarafı işin içinden çıkamaz. En son çare Oğlanın babası bütün hayvanlarını AVLUYA Çıkarır Gelinde halen ne olduğunun farkında bilene değil Bütün aile biliyorki ALTINLARIN KARŞILIĞINDA BU Hayvanların pazara sürleceğini... Aile ancak pazara sürmekle durumu çözmek ister. Tek KURTULUŞLARI’!... Tamam! Pazarlıyacaklarki, takıları ödesinler, emanetleri. Galiba birazda gelin anlamış olsa gerek yada kulağına laf gitmiş olsa gerek. Oradan seslenir bu Karagelin. Baba napıyorsunuz benim kolumda bekleyene kadar alın borcunuzu kapatın istemez der. Gelin; Kendini Dünyaya Getiren ailesinden vefalı çıkar. Oğlan bu kezde razı olmazya ; sanki kendi takmış gibi babanın malını babadan kıskanır RAZI OLMAZ gibi ters hareketler sergiler fakat geln kararlıdır sözünde durur.. Bu aileyi kendi İNSANLIĞI ile Küfletden kurtarır...
Baba ne yapar aferin Kızım beni dosta düşmana karşı mahçup etmedin aynısını ürünlerim kaltığında ( Mahsül ) . Tahıl ürünlerini pazarlarlar oda bayağı yüklüce bir küflet YAZ SEZONUNU BEKLERLER!. Gelin Kışın geldiği için ailenin elide daralmıştır okadar koştumacadan. Gelinin " orada aileyi el aleme karşı yücelttiği içinde; Gelin o ailenin Gelini değil bu kez gerçekten kızları olur. Bir daha bu vefalı gelini bırakmazlar.
Kadının değerinin parayla olmadığınıda " gelin" ispatlamış olur.
Sevgisizlikten " sevgiyi " bulmuş çünkü ; ilerde de oğlan taraf bu kızın başı ağrısa kızlarından ayrı tutmazlar, büyük bir sevgi yogunluğu içinde aile olur giderler. Insanlar yetterki istesin, yapmayacakları birşey yoktur. Her şeyin üstesinden gelebililer yeterki siz isteyin!. "Yağız "deli kanlının hikayeside böyle sevgiyle .., örülür.....Gelinin Fedakarlığı ....vede Oglan evinden aldığı "sevgiyle " bütünleşmiştir. .....Sevgi ..,yılanı bilene ...deliğinden çıkarır. Yeterki karşılıklı bibirlerimizi anlayalım vede saygılıyalım......
Wederath`dan. 27 / 11 / 2014.
" Dönüs Korkmaz".

Beğen

hazan07
Kayıt Tarihi:6 Aralık 2014 Cumartesi 22:45:15

YAĞIZ..... DELİKANLI YAZISI'NA YORUM YAP
"YAĞIZ..... DELİKANLI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Kemnur
8 Aralık 2014 Pazartesi 13:43:29
KEYİFLİYDİ.TEBRİKLER

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


hazan07 8 Aralık 2014 Pazartesi 14:59:39
Te$$ekür edrim. Sagolasiniz..
Beni daha cok yazmaga heveslendiriyorsunuz.
Saygimla .
sevgimle...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.