Ozan İhlasi (Bekir Akbulu
13 şiiri ve 48 yazısı kayıtlı Takip Et

Huzur islam’da mı insan da mı vicdan da mı?Huzur İslam’da mı Vicdanda mı?

Değerli okurlar:
İstanbul trafiğinde giderken birçok arabanın arkasında çıkartma olarak takılmış yazı görüyorum ‘’Huzur İslam’da’’ diye. Kafam takıldı acaba İslam da mı? Yoksa İslam’ı tam özümsemiş vicdan ve akılda mı diye epey sordum kendime.

Eğer huzur İslam’da ise neden bütün İslam ülkeleri coğrafyası kan gölü, huzur-rahat yok diye insan kendine sormadan edemiyor, ben de kendime sordum.

Acaba gerçekten huzur ne? İslam mı? Akıl mı? Orucun ilk günü olmasına rağmen eğer akıl olmasa, İslam nasıl anlaşılır, nasıl algılanır önce bunu sordum kendime.

Bir Müslüman olarak elimden geldiği kadar Kur’an’ı okumaya, dini vecibelerimi de yerine getirmeye çalışıyorum. Ama yeterli mi? Bence hayır çünkü Müslümanlıkta adam öldürmek yok, üç gün den fazla küs durmakta yok bütün okuduğum kitaplar bunu söyledi kaynak olarak. Hiçbir ayette de adam öldür diye bir şey yok bilahare kaldı ki İslam dini bir sosyal, adalet hak ve hukuk dini benim algıladığım kadar.

Huzur İslam’da yazısını okurken Müslüman coğrafyasında ki şu zulmü, koyun gibi insan boğazlamaları ya da vahşetin her türünü İslam adına yapıldığını düşününce huzur İslamın neresinde diye kendi kendime bir daha sordum.

Herkes İslam coğrafyasında büyük bir çoğunluğu İslamı kabul etmiş din olarak da kendine seçmiş. Demek ki huzur nerede, hepsi huzur arıyor.

Din bir emir ve yaşayış biçimidir. Adam öldürme ya da el-ayak-kafa kesme dul yetim bırakma din adına ahlaksızlık yapma biçimi değil.

İslam adına, fetva verenlerin İslam ve bu yüce dine ne kadar kötülük yaptıklarını Suriye’de, Irak’ta ve bütün İslam ülkelerinde görüyoruz siz olsanız böyle oluk oluk kan akıtan Allahuekber diyerek İslam adına insan kesen amcasız bir dini kabul eder misiniz ya da o dine huzurlu bir din diye bakar mısınız?

Huzur, adalet, akıl kul hakkı, yaşam hakkı ve en öncede insan olmadan geçer.

İnsan olan bir insan Allah hiç emretmemesine rağmen bir başka şahsın yaşam hakkına son verme hakkını kendinde bulmamalı-bulamamalı hiç bir şekilde.

Koltuk menfaat, çıkar ve bedavacılık İslam dini olamaz ve huzur da vermez vermediği de apaçık aşikâr olarak ortada

Huzuru başkalarının malında canında ya da kazancında arayanların onları İslam adına sömürmeleri toplanan yardımları muhtaçlar yerine örgütlere aktaranların acaba vicdani huzuru var mı?

Ve bu insanları din adına psikolojik olarak saplantılarına alet ederek birer ölüm makinesi yaparak mı huzur İslam’da olacak.

Ölenlerin yaşam hakkı, o gözyaşları, ağlayan çocuklar, yetim kalan, aç kalan çocuklar eli ayağı kopan çocuklar… Çocukların gözleri önünde kurşuna dizilen insanlar, kadınlar, huzur evleri o çocukların psikolojisi… Bakınız peygamber efendimiz namaz kılarken Hasan ve Hüseyin secdeye gittiğinde sırtına binerlermiş, onlara şefkat göstererek sesini çıkarmaz namaza devam eder ve sonrada onları severmiş.

Şimdi bu çocukları aç-susuz, yerinden-yurdundan ayırandan ağlatandan bir din olabilir mi ya da bu din de huzur olur mu?
Bir insan aklı ile vicdan muhasebesi yapamıyorsa, nasıl huzurlu olur doğru mu yaptım yanlış mı yaptım diye kendini sorğuluyamıyorsa nasıl huzurlu olabilir ki?

İslam coğrafyasında dünyada eşi benzeri görülmedik bir zenginlik, nimet var fakat ne fen ne de teknoloji var. Dinin üç ayağından birini almışlar ilim, fen ibadetten sadece ibadeti almışlar onu da yarım ev çıkara göre uygulayınca durum bu ne huzur ne rahat var İslam ülkelerinde o kadar zenginliğe rağmen bir buluş bir icat yok ve üstünlük hep beğenmediğimiz Hristiyan, ya da Yahudi ülkelerde.

Hıristiyan diye beğenmiyoruz onlara Müslümanlığın daha iyi bir din olduğunu söylüyoruz peki siz Hristiyan olsanız bu şekilde oluk oluk kan akıtan çoluk çocuk demeden kadın kız demeden suçlu suçsuz demeden insanları Allahuekber diyerek boğazlayan bir dine seçer veya girer misiniz?

Adaletin, hürriyetin, hür düşüncenin olmadığı bir yerde insan değerlerinin insanca yaşanmadığı bir yerde, dinde huzurun olacağını hiç sanmıyorum.

Türk-İslam âleminin ramazanı şerifini kutlar, hayırlara vesile olmasını diler rahmeti, bereketi, feyzi sağlığı sıhhati üzerinize olsun der mazlum insanlara Allah’tan hidayet dilerim huzuru yüreklerinde ve akıllarında bulmaları dileğimle…

Herkese mutlu huzurlu paylaşımcı yaşanabilir bir huzurlu dünya diliyorum.

Saygılarımı sunuyorum…
Bekir Akbulut
29.06.2014

Beğen

Ozan İhlasi (Bekir Akbulu
Kayıt Tarihi:29 Haziran 2014 Pazar 00:03:48

HUZUR İSLAM’DA Mı INSAN DA Mı VICDAN DA Mı? YAZISI'NA YORUM YAP
"Huzur İslam’da mı insan da mı Vicdan da mı?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
CEYLAN C YILMAZ
30 Ağustos 2014 Cumartesi 14:30:20
eline sağlık şiir dostu

huzur ne islam ,da nede vicdan,da
huzur insanlık da mutluluğu bulan da..........

insanoğlu doyumsuzdur
varlığın değerini bilen mutludur

hırs-a tamah eden mutsuzdur.......
azla yetinmeyi bilen vicdan ise sorgusuzdur.....

bunları keşfeden insan ise şükretmeyi biliyorsa
imanında doğru yolda - daima huzurludur .......

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 6 Şubat 2017 Pazartesi 12:41:47
çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuza saygılar
sami biberoğulları
1 Temmuz 2014 Salı 19:09:03
Şöyle bir hayırlısıyla Müslüman görseydik şu dünyada o zaman sorar öğrenirdik huzur İslamda mı değil mi diye.

Müslüman diye bir şeyin olmadığı bir dünyada huzurun islamda mı yoksa başka bir şeyde mi olduğunu nereden bileceğiz ki.

Selam ve sevgilerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 1 Temmuz 2014 Salı 22:50:32
çok teşekkür ederim Sami hocam çok ama çok ahkslınız
su_misali(Gülhun Ertilav)
30 Haziran 2014 Pazartesi 00:02:08

keşke bu konuyu şöyle grup içerisinde oturup tartışma, konuşma fırsatımız olsaydı kardeşim

çok yerinde tespitlerin var

anlatımda bir o kadar güzel

teşekkürler paylaşıma, tebrikler

selam ve saygılar


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 30 Haziran 2014 Pazartesi 00:04:46
çok teşekkür ederim allah razı olsun beğenediğine çok teşekkür ederim sütat
acun06
29 Haziran 2014 Pazar 19:20:23
Ben itikatlı, imanlı biriyim, şükür ama. Aynı zamanda düşünürüm. Din insandır. Atık su ve bir zerre etten yaratılmış canlı. O halde din algısı da kuşkuludur. Nerede din varsa orada savaş vardır. Cinayet vardır. Neden din kabule dayana doğmadır da ondan. Boyun eğme mülkiyeti kazanmayı da engelliyor. Zenginlik ve artı değer üretilmiyor. Bilim adamı yetişemiyor. Çünkü şüphe dinden çıkarır.

İnşallah başka bir zamanda görüşür tartışırız. ... Görüşlerinize katılıyorum. Kutluyorum.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 20:39:28
eyvallah hocam hürmetler saygılar
neneh.
29 Haziran 2014 Pazar 18:29:29
Din; insanı yaratılışına uygun olarak yaşatan ilahi bir kanun olduğuna göre...İnsanlar tarafından tahrif edilmemiş olan en son din İslam dini olduğuna göre...Huzur elbette İslamdadır ve İslamı tam manası ile yaşayan ve İslamın nuru ile ışıldayan vicdanda ve bu vicdanı taşıyan eşref -i mahlukat olan İnsanların yaşam tarzındadır...Beyin fırtınasını ibretle okudum...Her Müslüman yaşam sürecinin İslama olan uygunluğunu sorgularsa Huzurun İslamda olduğunu görerek Allah'a dayanacaktır..Hayırlı Ramazanlar Sayın Hocam....Saygıyla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 18:37:17
çok teşekkür ederim ablam hayırlı huzurlu ramazanlar saygılar selamlar
Ömer Sabri KURŞUN
29 Haziran 2014 Pazar 18:27:55
Kalemine, yüreğine ve aklına sağlık hocam. Ve dedim ki işte aklıyla hareket eden bir insan.
Ne güzel demişsin; Huzur, adalet, akıl kul hakkı, yaşam hakkı ve en öncede insan olmadan geçer. Diye ve ilave etmişsin; Din bir emir ve yaşayış biçimidir. Adam öldürme ya da el-ayak-kafa kesme dul yetim bırakma din adına ahlaksızlık yapma biçimi değil diyerek her şeyi o kadar bir güzel anlatmışsınız ki bu cümleleriniz de. Kaleminiz her dem var olsun, bu ülkeye sizin gibi düşün insanları çok gerekli..

Allah’ın mesajı Kur’an ‘ın ve hak dini İslam'ın Müslümanlarda olduğunu ama Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olamadığını ve bu yüzden sevinmesi gereken inanan insanların hep gözyaşı ve üzüntü içinde oldukların görüyoruz.

Yaşamda sakinlik ve düşüncenin rahatlığı demek olan huzur, İslam'ın övdüğü güzel bir hakikattir. İslam ona ulaşmak için yollar koymuştur. İslam’a göre huzur ve sakinlik gerçektir ve ulaşılabilir bir şeydir. Dini kaynaklarımızda huzura ulaşmanın yolları beyan edilmiştir. Bu da ona ulaşmanın mümkün olduğuna en güzel delildir. Ayrıca dinin buyruklarına amel eden ve huzura ulaşan büyüklerin yaşamını incelediğimizde huzurun ulaşılmayan bir hayal olmadığı gerçeğini görebiliriz. Bizlerde dinin buyruklarını yerine getirirsek onu yakından görür ve yaşarız.

Bir divan şairi de diyor ki:
Âsude olan hâl-i dil-efgârı ne bilsin
Handân-ı tarab girye-künân zârı ne bilsin
Yani, huzur ve mutluluk içinde gülen, inleyerek gözyaşı döken gönlü yaralının hâlini ne bilsin?

Hutbede imam, Allah'ım, İslam’a ve Müslümanlara yardım et deyince aklıma Müslümanların daha çok yardıma ihtiyaçları olduğu geliyor.
Nerede mi hata yapıyoruz?
Dış güçler v.s. bizleri karıştırmak için her türlü çabayı sarf edebilirler.
Ama biz kendimiz Allah’ın ipine sımsıkı sarılıyor muyuz?
Onun gönderdiği kutsal kitap hayatımızın neresinde?

Ramazan’da bile, birbirini öldüren bu kitaptan ne kadar nasiplenmiştir.
Camileri bombalayanlar, masum çocuk ve kadınları öldürenler İslam’a ne kadar yakınlar?
Hayatımızı İslam ile, iman ile, Kur’an ile hayatlandırmazsak daha çok gözyaşı, kan, ihanet olur.

Akşamınız hayırlara vesile olsun, Rabbim tutuğunuz oruçları kabul buyursun…

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 18:35:53
güzel yorumunuz için çok ama çok teşekkür ederim ömer hocam hürmetler saygılar hayırlı akşamlar hayırlı ramazanlar
İSMAİL SÜKLÜM
29 Haziran 2014 Pazar 16:50:32
Ziya Paşanın şu sözünü çok severim.
''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.''
Biz Müslümanların bu günkü halini ne kadar güzel özetliyor değil mi?
Kalemine sağlık.
Selam ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 16:58:19
ALLAH RAZI OLSUN GARDAŞIM VALLAHİ BİLMİYORUM NEDESEM İÇİM YANIYOR İNSANLIK ADAINA
AhmetÇelik
29 Haziran 2014 Pazar 15:50:18
Ellerine yüreğine sağlık gardaşım. Allah razı olsun. ONU ARABALARINA ASANLAR İYİ AMAÇLA MI KÖTÜ AMAÇLA MI ASIYOR BİLMEM İÇİN EVVELA YAZDIĞINI YAŞAMIYORSA... Hani Doğu ve Güneydoğu anadoluda keklik avına giderken kafesteki kekliği de dağa götürürler. O ötmeye başlayınca etraftaki keklikler avcı için toplanır. Ortadoğu olaylarını ben bu şekilde değerlendiriyorum. İslam adına sabiye ve Müslümanlara kıyanlar (Ki ben insan olarak onu da tasvip etmiyorum) Müslüman olmayan devletlere saldırsınlar da gerçekten İslam için savaşıp savaşmadıklarını anlayalım. Çok güzel yazı kaleme almışsınız inşallah herkes kendine düşen payı alır. Saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 16:14:03
çok teşekkür ederimederim Ahmet hocam hürmetler kıymetli yorumunuza saygılarımla
Minos
29 Haziran 2014 Pazar 15:05:23
İslam doğru okunur ve doğru ibadet edilirse
Huzur islamdadır. Bunun Yolu'da kurandan geçer.malesef bizdeki Müslümanlık anlayışı emevilerin
Hurafelerinin etkisinde.
Bir de dini geçim kapısı olarak gören zihniyetlerin dümen suyunda.
Allah'ın resûlü ölüm döşeğindeyken sahabelerdenarım var demiş.
biri sormuş.
Ya resul Allah sizden sonra insanlar dini unutursa diye korkul
Peygamber size Kuran'ı rehber olarak bıraktım açın okuyun birde araştıra kabirlere ziyarete gidın demiş.
Gerçek Kuran'da kabristanda sonunda yerin burası ona göre davran demek istemiş.
İslamiyet insana hızmet insana saygı kul hakkına rivayet ve inançlara saygı üzerine bina edilmiştir
Dinde zorlamanın hep karşısında olmuştur peygamber.
İslam ülkelerinin birbirini yemesi hep mezhep kavgasından doğuyor.
İşte bu noktada laikliğin önemi çıkıyor ortaya.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 15:08:00
çok teşekkür ederim ablam kıymetli yorumunuza saygılar hayırlı ramazanlar
GÜLDESTE
29 Haziran 2014 Pazar 14:26:29
bence çok çok ince konular bunlar tititzlikla üzerine eğilmişsin ve çok anlamlı diyor değerli kalemini gönülden lutluyorum can kardeşim sevgiler saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 14:31:23
ablam Allah razı olsun hürmetler saygılar
kempol
29 Haziran 2014 Pazar 02:33:41
Sana sonsuz içtenlikli tebrik ve taktirlerimi sunuyorum sevgili Bekir bey kardeşim. Son derece gerçekçi, islami ve inanç duygusunu harikulade güzel yazmış ve yansıtmışsın. Benzer içerikli bir yazı kaydetmeyi düşünüyordum bende; ama bu güzel ve kapsamlı çalışmanızı okuyunca vaz geçtim. Çünkü yazınız bu konuda cesaretle, bilinçle, içtenlikle, dosdoğru söylenmesi gereken her şeyi, hiç bir çekince kaygısına düşmeden söylemiş ve ölümsüzlük manifestosu gibi yansıtmış. Ne kadar kutlansa taktir edilseniz bence azdır. Çünkü inanç ve din gibi kutsal adına yapılan bu zulümler, işlenen bu cinayetler, her türlü atraksiyonları doruğa çıkartan iki yüzlü kirli davranışlar, toplumların kutsallarına, ulusal varlıklarına, toplumsal dirlik ve düzenliklerine saldırılarak yapılan çökertmeler, unutulmaz ve kabul edilmez izler olarak, insanların belleğinde çağlar boyu yaşayacaktır. Bunlar şimdiye kadar, din adına, inançlar ve mezhepler adına bu günlerdeki gibi bu denli feci ve bu denli acımazsızca yaşanmadı, yaşatılmadı insanlara.
İnsanlığa yaşatılan bu facialar, hiç bir dinin kapsamana sığmaz, hiç bir din bunları kabul etmez. Dinler insanların mutluluğu, gelişmesi, sevgi bolluğunda toplumcak yaşamaları için vardır. Bu günün dindarlığı, ALLAH adına dini yayma ve kabul ettirme çabaları, tamamen rant ve çıkarlara, makam ve ikbal sahibi olmağa, toplumlar üzerinde baskı ve terör estirerek egemen güç odaklarının doğmasına ve ebedi egemen güçler olarak yaşatılmalarına araç olarak kullanılmaktadır, dinsel terörler bu anlayıştan doğmuş vurucu güçler olarak insanları sindirerek baskı ve korku altına almak amaçlıdır.

Oysa ALLAH IN insanlara, en mükemmel, geliştirici, insanı yüceltip sevgi ve anlayış abidesi yapmağı ön gören İslam dininin bu olanlarla, zulüm ve şiddet anlayışları ile uzaktan, yakından ilgi ve alakası yoktur. İslam Kainat ve medeniyet dinidir. Laik, uygar, hak- hukuk ve adaleti en doğru ve kapsamlı sunuşu, sevgi toplumu olmayı, insanın ve her canlının mutlu yaşama hakkının gözetilip uygulanmasını kesinlikle, en güzel ve doğru kurallarla isteyip öngören, son derece modern anlayışlar yansıtan bir dindir. Bu yüce özellikleri nedeniyle, en son ve kainat dinidir. HAZRETİ MUHAMMET "SAV" bu nedenle en son kainat peygamberi ve kainatın en mükemmel insanıdır. "Müslümanım" diyen herkes bu gerçeği bilmeli, inanç ve din konusunda hiç bir dayatma içinde olmamalıdır. Çünkü o yetki sadece "YÜCE YARATANIMIZ ALLAH INDIR" bu nedenle aziz peygamberimize bile "ASLA ZORLAMAYACAKSIN" diye buyurmuştur.
Değerli kardeşim sizin bu çok anlamlı ve güzel yazınızda bütün bunların çağrışımı ve yansımaları vardır. BU çalışmanızı her Müslüman bir defa değil her gün tekrar tekrar okumalıdır.

Ben yetkili olsam bu harikulade anlamlı yansımaları olan yazınızı günün, ayın, yılın etkili yazısı seçerdim. O denli önemli bir boşluğu doldurmuş doğru, cesur, son derece anlamlı ve kapsamlı yansımalarıyla.
Sizi sonsuz sevgilerimle, esenlik ve mutluluk dileklerimle selamlayıp kutluyorum değerli kardeşim.
Kemal polat

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 11:01:09
kemal hocam tespitlerine katılmamak mümkün değil o kadar güzel bir yorum ile yorumlamışsınız ki özet olmuş kaleminiz kelamımız var olsun selamlar saygılar sunuyorum hayırlı ramazanlar
Serhat BİNGÖL
29 Haziran 2014 Pazar 01:09:00
Bekir Bey merhaba,

Öncelikle ilgiyle okuduğum üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konuyu kaleme almışsınız, sizi gönülden kutlarım.

Elbette ki, yüce İslam dini insanlığa indirilmiş en son ve en güzel dindir.

Günümüzde İslam coğrafyasında yaşanan bu akıl dışı trajedilerin tarihsel bir süreci var. Bu gün İslam ülkelerinde yaşanan ilkelliğin benzeri ortaçağda Hıristiyan toplumlarında da yaşanıyordu. Zaman içerisinde Hıristiyan toplumlar dini veya milli değerlerini başka egemen güçlerce sömürü aracı olarak kullanılmasını karşı çıkmış demokratik gelişmişlik sürecini başlatmışlar ve günümüzün uygarlık seviyesini ulaşmışlardır.

Maalesef İslam toplumları diktatörlüğe dayalı feodal yaşam biçimlerinden çıkamamışlardır. Geldiğimiz noktada Hıristiyan toplumların yüzyıllar öncesinden yaşadıkları trajedileri ne yazık ki, İslam toplumları bu günün tarihinde yaşamaktalar en önemli nedenlerinden birde bu dur diye düşünüyorum. Tabi bu olayların derin bir sosyolojik ve tarihsel süreci var tabi bu süreci bir kaç satıra sığdırmak doğal olarak kolay değil,

Bizim görebileceğimizi zannetmiyorum, ancak ümit ediyorum ki, bizlerden sonraki nesiller, demokratikleşme adına İslam toplumlarında ki evrimleşme sürecini göreceklerdir en azında öyle olacağını ümit etmek istiyorum.

Kaleminize gönlünüze sağlık,

Saygı selamlarımla,1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 01:13:45
inşallah diyelim serhat bey bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Allah razı olsun yorumunuzla kattığınız biliye selamlar hayırlı hzurlu ramazanlar
Gülüm Çamlısoy
29 Haziran 2014 Pazar 01:02:12
Hocam, öncelikle hayırlı Ramazanlar dilerim ve içeriği yüklü yazınızı gönülden kutlarım.

İslamiyet gönülden yaşadığımız sürece bizi mutluluğa ve ebediyete taşıyacak çok mukaddes bir din ve yaşama biçimi. Fakat amaçlar şaşmış ve yolunu kaybetmiş sayısız insan ne yazık ki varlıklarıyla bizleri bir yandan tedirgin ediyor bir yandan acı ve hüzün yaşatıyor.
Yüce Yaratan'ın ışığı güzel dinimizin eşliğinde inanılmaz aydınlatmakta ruhlarımızı. Ah, bir de vakıf olabilsek gerek varlıklarımıza gerek bizi çevreleyen güzelliklere. Ve keşke sahip çıkabilsek insanlık adına özellikle kendimize gerek birey gerek dünya adına. Huzur zaten elimizin altında ama ne yazık ki farklı nedenlerle bertaraf ediyoruz huzuru. Kısaca iş bizlerde bitiyor ve vicdanlarımız bir yandan köreliyor. Sorgulama süreci hele ki böylesi mübarek bir ay itibariyle çok şeye de vakıf olabileceğiz. Yeter ki kalp gözümüzü açık tutsak.
Aslında sorgulayan, düşündüren ve okuyucuya çok geniş bir perspektif sunan yazınızın üzerine ne dereceye kadar yorum yapabilirim ki...
can-ı gönülden bir kez daha kutlarım.
Saygı ve selamlarımla.Yüreğinize sağlık.

camlisoy tarafından 6/29/2014 1:54:11 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 01:06:44
çok teşekkür ederim kıymetli yorumunuza sizde hayırlı ramazanlar saygılar
meral melek kaya
29 Haziran 2014 Pazar 00:32:29
İslam insanın vicdanındadır merhametindedir o kadar çok dikkat ettim ki ne kadar huzurlu isek nedense Müslüman Müslümanın başını koparıyor bu mu Müslümanlık Avrupa ülkelerinde hayvana verilen değer varken dini vecibelerini daha güzel dile getirirken islam alemi ise birbirini kendi Müslümanını öldürerek kendine ödül sayıyor huzur islam da mı bilemedim neresinde önce ayrımcılığa son vermek aynı toprağın insanı olmamıza rağmen mezhep ayrımı yapıyoruz oysaki kökenimiz belli kendi içimizdekine dur demek insanca yaşamak huzur istiyorsak önce kendimize dur demek lazım din islam bana göre vicdanlarımızda yeşermeli huzurluyuz ki ülkemde hep iç çatışma kendi kanımız Müslüman kanımız doymuyor kana tıpkı S.A.V efendimizin dediği gibi islam ülkelerinde kan durmayacak akıyor durmadan bu güzel yazıya ne derim ki birbirimizi yiyen kana doymak bilmeyen islam ülkemiz dilerim son bulur ve vicdanlarını muhasebe ederler islamı vicdanlarıyla sorgulayıp islamı güzel yaşamak içten yürekten malk mülk ALLAHIN diyorum
bizler sadece misafiriz ve kendimizi geliştirmek okumak ve bu kanlara dur demek saygılar üstat ramazan ayı hayırlara vesile olsun

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 00:36:34
çok teşekkür ederim sizde hayırlı huzurlu bir ramazan dilerim melek hanım saygılar kıymetli yorumunuza
harun taşdemir
29 Haziran 2014 Pazar 00:17:23
Merhaba ustaların ustası hocam!
elbette huzur islamı tatbik eden yürek ve vicdanlarda olur
ne güzel yazmışsınız elleriniz dert görmesin saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ozan İhlasi (Bekir Akbulu 29 Haziran 2014 Pazar 00:18:55
Harun hocam okuyan yüreğiniz var olsun hayırlı ramazanlar diliyorum saygılar sunuyorum
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.