sami biberoğulları
526 şiiri ve 1514 yazısı kayıtlı Takip Et

Göbekli olanların karnı ve ölen insanlık.GÖBEKLİ  OLANLARIN  KARNI   VE  ÖLEN  İNSANLIK.


’’ Göbekli insanların karnı haram doludur.’’

Yahu durun hemen itiraz etmeyin. Bana ait değil bu söz. Ben de Eyüp Abimin yalancısıyım vallahi. Eyüp Abi mi? Bizim Edebiyat Defterimizin ’’ Kukurikuu’’ su yahu...Eyüp Yaşar Ovalı...

Onların semtte ( İstanbul- Sarıyer tarafları ) bir caminin imamı demiş ’’ Göbekli olanların karnı haram doludur ’’ Diye. Eyüp abimin de etekleri tutuşmuş ’’ Ulan biz bu güne kadar kursağımızdan aşağı haram girmedi diye öğünüp dururduk, meğer farkına varmadan göbeği doldurmuşuz da da doldurmuşuz’’ Diye uykuları kaçmış. O değil de altmış dört yaşından sonra zayıflayayım da millet bana haramzade demesin diye fitness salonlarından çıkmaz olmuş son zamanlarda.. Bana anlattığına göre plates topu üzerinde zıplamaktan artık sokakta gezerken de zıp zıp zıpla çekirge misali zıplayıp duruyormuş.

Buna benzer bir fetva yüzünden ben de bir zamanlar oldukça rahatsızlık yaşamıştım: Efendim güya hapşırmak Rahmani, esnemek ise şeytani bir eylemmiş. Yani Hapşırırsanız sevap, esnerseniz günah işlemiş oluyorsunuz. Hatta bunu öylesine ballandıra ballandıra anlatırlar ki sormayın. Olayı Peygamberimize (S.A.S) kadar getirip ’’ O hayatı boyunca hiç esnemedi ’’ Derler. Allah rızası için birileri bana açıklasın belki ben yanlış biliyorumdur esnemek ya da hapşırmak insanın iradesinde olan bir şey midir? Tabii ki bu sorudan çok daha önemli bir soru var.

İşte bu çok daha önemli soruyla birlikte artık ciddileşelim biraz .

Öncelikle belirteyim: Eyüp Abim öyle sokaklarda zıp zıp zıplamıyor. Boğazından keseceğini ve dahi göbeğini eriteceğini de hiç sanmıyorum. Haa bu arada bende de bayağı göbek var. Haram yiyor muyum peki ? En azından yememeye dikkat ediyorum ama kim ’’ Ben yemiyorum ’’ Derse bilin ki yalan söylüyor.

Evet..Ciddileşelim biraz. İsim vererek ve yer de belirterek bir anı nakledeyim önce.

Afyon İli Sandıklı İlçesinde bir Müftü vardı bir zamanlar. Dört dörtlük bir insandı. Adı Ömer Faruk Arvas idi bu Müftünün. Bir cuma vaazında ( Hutbe değil, vaaz) Aynen şunları söyledi:

’’ Ey cemaat ! Cemaatımızdan bazı arkadaşlar bana soruyorlar -Hocam kahvelerde parasına, çayına oyun oynamak, Milli piyango, spor toto, tombala gibi şeyler günah mıdır? Elbette günahtır. Ama keşke milli piyango oynasanız, kahvelerde çayına, gazozuna oyun oynasanız, tombala oynasanız da gıybet yapmasanız. Yaptığınız en küçük gıybetle ölmüş kardeşinizin etini yiyorsunuz. Maalesef bu ilçede en yaygın olan günah bu. Dahası...Keşke o günahmı diye sorduğunuz günahlar olsa günahlarınız. Oysa yine bu ilçede en yaygın işlenen günahların başında tefecilik geliyor. Tefecilik ve faiz... Allah’ın en büyük günahlar olarak bizlere bildirdiği günahlardır. Kahvede oyun oynamak ancak alimlerin içtihad yoluyla yasakladıkları günahlar olmasına karşılık faiz ve tefecilik doğrudan doğruya Allah’ın kitabında sayısız ayetle yasaklanmıştır. Peygamberimizin Veda Hutbesinde de O’nun, ayaklarımın altındadır dediği bir günahtır.

Bu anıyı neden anlattım:

Bizim diyanette Ömer Faruk Arvas gibi hocalar olduğu gibi koca göbeği haramla dolu göbek ilen edenler de var maalesef...Ne yani bu durumda çiroz gibi adamlar, kadınlar hiç harama bulaşmamış insanlar mı? Bunun bir mantığı olabilir mi? Nice insanlar vardır ki mesela ben günde sadece iki öğün yemek yerim ki onlardan biri olan kahvaltıda ancak bir bardak çay iki üç zeytinden ibarettir yediklerim. Akşamları ise Kangallarla oturmuşsam sofraya ( Yani benim delikanlılar ) genelde tıka basa doymam mümkün değildir. Buna rağmen göbekliyim işte.

Diyanet dedim de...Bizim diyanet evlere şenlik. Memlekette bir sürü toplumsal olay oluyor, insanlar neredeyse birbirinin gözünü oyacak durumda, Diyanetimiz bomba fetvayı yayınlıyor: ’’ Lades oynamak haramdır.’’ Sanırsın bizim millet işi gücü bırakmış, memlekette tavuk komamış çevirme yapmış, ondan sonra da oturmuş o tavukların lades kemikleriyle lades tutuşuyor. Ulan Karı - Koca arasında bir enratisiner, bir gravatına bahis tutuşmak günah olsa ne sevap olsa ne? Kıyamet mi kopar? Toplum komple kumarbaz mı olur g.tü b.klu bir tavuk yüzünden nedir yani?

’’Döveme haramdır ’’ Yahu Bursa’da sağır sultan duydu daaa...Hele de bu iletişim çağında...Hele de her gün bir sürü hatunun hazırlayıp sunduğu magazin proglarımda duya duya bize gına geldi ama diyanetimize gına gelmedi.

’’Oje sürmek haram mıdır?’’ He... ’’Haramdır’’ dediniz millet de oje sürünesi varken vaz geçti, oje üreten fabrikalar iflas etti sizin yüzünüzden öyle mi? Tövbe tövbe.

Ben Diyanetimden daha farklı şeyler beklerim oysa. Madem ki benim dinim en son ve en mükemmel dindir, Madem ki İslam , Müslüman demek sevgi ve barış demektir o halde benim diyanetim 3,5 yaşındaki bir bebeğin ( Pamir Bebek ) ölümü üzerine ’’
Pamir’in babasının Gezi eylemlerine katıldığını yazanlara

“Pamir’den sokak hareketi çıkmaz” yazanlara

“Pamir’in kayboluşunun kötü niyetli planın bir parçası olma ihtimali yüksek. Ailenin de Alevi olması muhtemeldir” yazanlara

“Sözde Pamir’i arayanlar,Zekeriyaköy ormanlarında kamp kurmak için keşif yapıyor.
Amaç bahara eylemle girmek olabilir mi?” yaznlara

Bu bebek ölümünün amacının üçüncü köprüyü engellemek olduğunu yazanlara.

Kısacası bırakın müslüman olmayı, insan bile olmayı becerememiş bu yaratıklara bir çift sözü olması gerekmez miydi?

Benim ya da Eyüp Abimin kocaman ve içi haram dolu (!) göbeği en kötü ihtimalle bizi biraz daha erken alır bu dünyadan, biraz daha erken tahtalı köyü boylarız ama benim Diyanet İşler Başkanlığım ve onun mensupları 3,5 yaşındaki bir çocuğun ölümü üzerine bile böyle insanlık dışı konuşmalar yapıldığında suskun kalırsa maalesef bu ülkede insanlık külliyen ölür.


Resim: Pamir Bebek...Benim torunumla yaşıt neredeyse...Bir an için kendi torunumu koydum onun yerine ve eğer o sözler benim torunum için söylenmiş olsaydı diye düşündüm. Bir an için sizler de öyle düşünün. Sadece bir anlık...

Beğen

sami biberoğulları
Kayıt Tarihi:7 Nisan 2014 Pazartesi 01:59:58

GÖBEKLİ OLANLARIN KARNI VE ÖLEN İNSANLIK. YAZISI'NA YORUM YAP
"GÖBEKLİ OLANLARIN KARNI VE ÖLEN İNSANLIK." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
damaar
9 Nisan 2014 Çarşamba 15:05:17
çok güzel olmuş eline sağlık

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 21:50:42
Sayfama şeref verdiğiniz ve güzel yorumunuz için çok çok teşekkür ediyorum.

Selam ve sevgilerimle.
tacettin yıldırım
8 Nisan 2014 Salı 09:30:24
ilk satırdan son satıra kadar bizlere ses olmuşsun hocam....haaaa benimde göbeğim var....inan haramdan değil hamurdan oluyor....saygılar hocama

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 21:52:03
Allah razı olsun can abim.

Benim göbek de maalsef koladan. Yahu resmen kolakolik oldum.

Selam ve sevgilerimle.
Mehmet Ziya Dinç
7 Nisan 2014 Pazartesi 21:50:08
şu sanal dünya insanları bilhassa gençleri bir ucube haline getirdi desem yalan olmaz

doğru kullananlar müstesna..

bakıyorum da 70 yaşını aşmış bir bayan nereyse 24 saat net başında

fanatiği olduğu şeyleri yalan yanlış habire servis yapıyor

ya gençler?

hayatlarında kuran görmemiş gösterilmemiş

din inanç nedir öğretilmemiş adeta bir hayvan besler gibi beslenmiş gençler

kimse alınmasın tabirlerim biraz ağır ama 13-14 yaşında gençlerden yoluma devam etmek içim kaldırımda 8 çizmemden ne anlarsınız


Allah ıslah eylesin

saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 22:01:01
Değerli Dost.

Ne desen haklısın maalesef.

İki sene kadar önce bizim okulda >Din Kültürü öğremenimiz kelime-i şehadeti yazın diye bir soru sorduydu. Yüz öğrenciden sadece on beşi yazabildi maalsef.

Yazılışlını, anlamını bilmediği bir şeyi hayatına nasıl tatbik edecek? Edemeyecek elbette. Edemeyince de işte böyle bir nesil çıkacak ortaya. Durum gerçekten de çok vahim.


Selam ve sevgilerimle.
Muzaffer Yavuz
7 Nisan 2014 Pazartesi 20:51:24
Duyarlı yüreğine sağlık sami hocam,selamlar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 22:01:37
Allah razı olsun sevgili Muzaffer.

Selam ve sevgilerimle.
yok,sul
7 Nisan 2014 Pazartesi 16:33:10
adamlar öyle şeyleri reklam ediyor ki şerefsizler

7 . 24 saat canlı yayın yapan olmuştu amaç neydi işte soru
halbuki cenaze evi yanii... vallahi o çocuk benim olaydı alayı gazetecileri kovarmıydım kovardım vallaa

aşağısı sakal yukarısı bıyık azizim

işte diyorlar ki bağıra bağıra ben bişileri diledim mi mecburen sen yaparsın

ben birbirinizi vurdurtur kırdırtırım yan gelir yatarım da ruhun duymaz
maalesef benim ruhum duyuyor

şuna üzülürüm ki kamerayı görünce galayana gelen çooook kişilere tiksintiyle bakarım vesselam...

_____________________

haaa hadi göbek haram dolu neyse hadi rejim yap erit :)
pekii koca kafalılara ne demeli :)

yok,sul tarafından 4/7/2014 4:33:44 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 22:07:12
Sevgili Yok,sul.

Bir iki ay önceydi. Birileri yazmış face booka: Siz hiç Çeçenistan, Karabağ, Doğun Türkistanda zulüm gören müslüman-Türkler için eylem yapan Mısırlı, Suriyeli, Filistinli , Iraklı, Mısırlı gördünüz mü diye.

Ben de cevap yazdım : '' Diyelim ki onlarda vicdan ve insanlık denen duygular yok, bizim de öyle olmamız mı gerekiyor?''

Olayın özü bu işte. Her olaya bizden - sizden gözüyle bakmaya başladık. Oysa konuştuğumuz bizden-sizden ayrımı yapmadan insan olmalı değil midir. Hele de bu 3,5 yaşında bir çocuksa.


Selam ve sevgilerimle.
ersinbaşeğmez
7 Nisan 2014 Pazartesi 15:15:55
Pamir bebekle ilgili yazdığınız ve sanal ortamda dolaşan bu diyalogları ben milliyet gazetesinden okuduğumda

kan beynime sıçramıştı.

ama'sız üzülmüştüm insanlığın ölmesine.

Sami hocam; insan bıkıyor O'na şiir yazdın buna yazmadın, yok o alevi yok sünni. Toplumun %96 civarında Müslüman olan bu ülkenin acaba % kaçı hakikatten insandır? Sizin bilginiz varsa söyleyin. Benim yok. 3.5 yaşında çocuk üzerinden...

Allah rahmet eylesin

diyorum Pamir bebek için ve

Allah çocuklarını yitiren tüm anne babalara sabır versin

saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 10 Nisan 2014 Perşembe 22:15:48
Ersin Kardeşim.

En çok yanıldığımız konulardan biri de maalesef Türkiye'yi m %98 i Müslüman olan bir ülke sanmak...Bu gün şu an itibariyle ne Türkiye'nin ne de dünyanın herhangi bir ülkesinde bırakın %96 yı %6 oranında bile müslüman olduğunu söylemek mümkün değildir.


Bir yahudinin cenazesi geçerken arkasından yürüyen ve '' Ya Rasulallah bir Yahudinin cenazesi arkasından yürünür mğ ?'' Diye soran sahabelerine '' Evet bir yahudiydi o ama bir insandı her şeyden önce '' Diyen bir peygamberin ümmetine yakışıyor mu o çocuğun arkasından söylenen bu çirkin sözler? Velhasılı kelam bizler sace sözde müslümanlarız ama özde değil.


Selam ve sevgilerimle.
su_misali(Gülhun Ertilav)
7 Nisan 2014 Pazartesi 13:07:14

gerçekten insanlığımız ölüyor, değişiyoruz, değer yargılarımız değişiyor

üzücü, üzülüyorum gördüklerime duyduklarıma

bazen avazım çıktığı kadar bağırsam diyorum, belki birileri duyar mı, ama hayır, işte sonuç ortada

gerçekleri yazdınız ne değişecek ki

saygılarımı sunuyorum hocam
1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 13:09:41
Çok teşekkürler değerli arkadaşım.

Evet hiç bir şey değişmeyecek ama en azından içimde tutup karnımın daha da büyük görünmesini önlemiş olurum bir nebze...İçimde tuttukça daha da şişiriyor beni çünkü.

Selam ve sevgilerimle.
Fikret TÜRKER
7 Nisan 2014 Pazartesi 12:35:02
Kelimesine, harfine kadar katılmamak mümkün mü ? İnsanlığını yitirenler için mümkün elbet .
Diyanetimiz ve o duyarsız insanlarımıza söylenmesi gereken sözlerdi, çoğunu söylemişsin hocam.
Hep bir ağızdan daha da fazlasını söyleyelim, insanlığını yitirmemiş olanların adına.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 12:41:36
Çok teşekkürler Fikret Bey.


Uzun zamandır şu diyanete bir şeyler demeyi düşünüyordum zaten. Bu olay bir vesile oldu.

Selam ve sevgilerimle.
AYSE 09
7 Nisan 2014 Pazartesi 11:41:14
yine doğruları düşünen yazan kalem susmasın hep yazsın
harikasın kutlarım
saygılarımla
diyanet uykuda ne yazık ki,

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:42:39
Maalesef Bacım.

Selam ve sevgilerimle.
AYSE 09 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:43:50
ya hocam bir hatammı var sizi sayfamda göremiyorum
varsa af ola
sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 12:40:26
Yok bacım. Estafurullan hata ne demek.

Şu sıralar hem bedenen, hem zihnen büyük bir yorgunluk içindeyim. O bakımdan uzun zamandır hiç bir arkadaşımın yazısına, şiirine gidemedim ama bu gün sadece ve sadece sitedeki yazılara, şiirlere bakacağım.
kukurikuu
7 Nisan 2014 Pazartesi 11:22:24
Sami Kardeşim,

HELAL OLSUN SENİN O KIRILMAZ KALEMİNE VE CESUR YÜREĞİNE

Sevgilerim seninle olsun Kardeşim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:29:25
Değerli Abim.

Aslında tamamen komedi bir şeyler yazmayı düşünüyordum. Yani senin göbek olacaktı günün konusu ama öyle bir memlekette yaşıyoruz ki maalesef salt mizah yapamıyorsun artık. Yaptırmıyorlar. İlle bir yerlerden çıkıyor birileri ve insanın asabını, moralini, hatta yaşama sevincini kırıp geçiyorlar.

Selam ve sevgilerimle can abim.
k.doğanay
7 Nisan 2014 Pazartesi 11:13:46
Yine "Allah rahmet eykesin!"Pamir'in adına epey mizah yüklemişsin.
Gülelim mi,düşünelim mi karar veremedim.İnşallah diğer okuyanlar da benim
gibi ikileme düşmez.Ellerine sağlık Sami Hocam.Güzel bir ders vermişsin.
Selamlarımla...Vallahi ben de de göbek sıkı.Vay gele halimize..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:31:51
Değerli Hocam.

Her çocuk akil baliğ oluncaya kadar İslamdır, islam fıtratı üzerine doğar bütün çocuklar diyen bir dinin mensubuyuz ama gel gör ki şu ufacık bebek için bile '' iyi ki ölmüş, yaşasaydı babası gibi anarşist olacaktı '' Diyebiliyoruz. Bunu kabullenemiyorum ben.

Selam ve sevgilerimle.
athena
7 Nisan 2014 Pazartesi 10:03:57
Allah rahmet eylesin Pamir bebeğe ailesinede bolca sabırlar diliyorum.İki düşünüp bir konuşmak, bir yazmak gerekirken akıl ve vicdan süzgecinden geçmeden manşetlerde yerini bulan saygısız, onur kırıcı, çarpıtılarak belden aşağı inen,seviyenin gittikçe düştüğü yazılarla son günlerde hatta yıl desek daha doğru olacak bu ayrışmanın ateşini körüklemekle ne kazanacaklar ne kazanacağız bilemiyorum, üzülüyorum bu halimizede ama elimden bir şey geliyormu maalesef ! Duyarlı ve objektif kalemine sağlık abim, teşekkürler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:40:09
Sevgili Hatice

Ben toplumun geldiği bu durumdan geleceğimiz adına çok korkuyorum. Yahu öyle bir hale geldik ki artık her şeyde siyasi bir komplo arar olmaya başladık. Tam anlamıyla bir paranoyadır bu. Tam bir deliliktir. Normal bir insanın düşünce tarzı bu olamaz. Normal insan böyle bir durumda bir baş sağlığı bile dilemek içinden gelmiyorsa susar en azından.Ne oluyor bu topluma böyle?

Selam ve sevgilerimle.
Hasan Özaydın
7 Nisan 2014 Pazartesi 09:51:16
Bu insanların hiç mi işleri yok,tebrik ederim saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


sami biberoğulları Yazının sahibi 7 Nisan 2014 Pazartesi 11:41:46
Tam tersine Hasan Hocam.

Bu insan müsveddelerinin bir işi var: Gazetecilik

Çoğu gazeteci, aydın, kalem ehli yaratıklar bunlar. Yani bir işleri var.

Selam ve sevgilerimle.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.