athena
0 şiiri ve 26 yazısı kayıtlı Takip Et

Zamanı yavaşlatan kitaplarZamanı yavaşlatan kitaplar

İlk okul 2, artık cin ali,ayşegül serisinden sıyrılarak artık ufaktan romanlara geçiş için hazır hissetmişizdir kendimizi.Fakir ama gururlu çocukların hikayecesi Kemalettin Tuğcudan iyi bir çocuk ve sonrasında topluma yararlı bir insan olma adına alınacak derslerimizi alarak yanısıra biraz Ömer Seyfettin ve ismi aklıma gelmeyen yazarların çocuk kitapları ile yol aldıktan sonra artık Dünya Edebiyatına açılma zamanıda gelip çatmıştır.İlk durağımız Jules Verne.Verne ile önce denizler altında 20.000 fersah ile poseidon’un ülkesini, 80 günde devri alem ile bu kısıtlı zaman zarfında görebildiğimiz kadar ülkeyi keşfetmeye çalıştıktan sonra ıssız bir adaya düşersek yanımıza alacağımız üç şey nedir sorusu sorulmadan kendimizi Robinson Crouse ile o ıssız adada bulup yaşam mücadelemizide verip henüz soluklanmadan Valjen ile Fransa sokaklarında bir köşe kapmaca yarışına gireriz Cozette’in elini hiç bırakmamak şartıyla ve Fransa sokaklarından ayrılmaya pekde niyetimiz yok ki kendimizi kralın muhafız birliği içinde verdiğimiz yeminin peşinde"Birimiz hepimiz ,hepimiz birimiz için" diyerek kral ve kraliçe için kılıçlarımızı düşmana karşı hep keskin tutar halde buluruz.Arada soluklanırızda ama daha çok dinlenmek bilmeksizin o macera senin bu macera benim maceradan maceraya koşarız seneler seneleri kovalar...

20 yaşına kadar zaman daha yavaş geçmişte 20 den sonrası sanki daha bir hızlı geçmeyemi başlamış gibi gibi gelmeye başlar.Üniversite zamanları biraz ihanet ederiz o kitap kurdu o gezgin o maceracı ruha kendimizi hayat telaşı içinde bir okul bitirme yarışında buluruz.Meğerki okul bitirmektede bir şey yoktur.Okul bitince tanışmamız gereken başka bir gerçek daha varmış adına iş hayatı dediğimiz ve ömrümüzün büyük bir çoğunluğunu yaşamın devamlılığı uğruna harcamamız gereken.Hayat kitaplardan okumak gibi değildir atılınca onuda deneyimleriz.Bu arada ihanet ettiğimiz kitap kurdu iyice isyanlara başlayınca yine yeniden o büyülü dünyaya dönme isteğimiz ağır basmaya başlar.

Ve kaldığımız yerden devam ederiz sayfaları çevirmeye...

Hep klasikleri okumak istemişizdir.İyi bir okur mutlaka klasiklerden de okumalıdır.Klasikler yıllar öncesinden zamana yenilmeyecek öngörüleriyle düşünsel ufkumuza her zaman katkıları olacak kitaplardır.Bazılarının dili ağır gelmiştir, konuya geçmeden sayfalarca anlatılan belki bize gereksiz gelen o tasvirler bölümünü geçmekte bayağı bir zorlanmışızdır da ama okunan her klasikle yeni bir ışık yakmışızdır düşünce koridorlarımızda.Klasiklerede veda vakti gelmiştir.Takvimden yapraklar hızla dökülmektedir.Demiştim ya 20 ler sonrası daha hızlı geçiyor diye..

Yaş yine ilerlemiş hep ilerliyor zaten o ilerlerken biz ona yetişemiyoruz çünkü yetişmek istemiyoruz.Hep genç kalalım hatta evet hep çocuk kalalım istiyor ruhumuz bedenimiz saçlarımız tenimiz gözlerimiz,biz...Her neyse çocukken Verne ile keşfettiğimiz fantastik dünyaya yeniden bir dönme isteği uyanıyor içimizde.Bu sefer daha farklı dünyalar görme şansımızda var.Tolkienle orta dünyanın kapılarını aralıyoruz ve bu yeni dünya kesinlikle çok cazip.Burda iyi ve kötünün amansız mücadelesinde saflarımızı belirliyor kendimizi orta dünyayı karanlıktan kurtarma savaşının tamda orta yerinde buluveriyoruz bir anda.Bu dünyayı da çok seviyoruz o yüzden zaman zaman ziyaret etmeye söz vererek burdaki zamanımızıda doldurup veda ediyoruz.

Ve zaman yine akmaya devam etti biz kahvemizi yudumlarken..

İnsan haklarından bahsederken petrolden bahanelerle çıkarılan savaşlar, hiç uğruna ölen insanlar,doğal afetler ve tarihte yerini alan yeni gelişmeler derken kayıtsız kalmak mümkün değildi gündeme,geçmişe ve olası geleceğe...

Osmanlı tarihimizden kesitler, cumhuriyetin ilanı sürecine gelinme aşamaları, dünyada dönen dolaplar,dünyayı yöneten gizil güçler, dünyada söz sahibi ülkelerin tarihsel gelişim süreçleri derken derya deniz bir dünya içinde bir kaç damla bilgi ile nasiplenmekten fazlasına ulaşamayarak yine gerektiğinde dönmek üzere veda ediyoruz dünya tarihi arenasınada...

Hep ciddiyet hep gerçeklerin acı yüzü sadese siyaset ilede geçmiyor bu ömür.Kendimizi biraz daha farklı dünyaları keşfetme isteği ile dolu buluyoruz.Güncel kitaplar, liste başları,bestseller kitaplar dünyasının kapısını aralayarak kimi gerçek kimi kurgu hikayelerle yeni dünyaları keşfediyoruz.Bu yolculukta gayet keyifli biraz daha uzun sürebilir diyerek pekde ayrılmak istemiyoruz bu dünyadan.

Yine yıllar yılları kovalarken artık bu yarışta kazananın biz olmayacağımızı anladığımızda, zamanla yarışı bırakmaya karar veriyoruz.O akıyor biz akışta olabildiğince sakin kürek çekmeye ve manzaranın keyfini yaşamaya çalışıyoruz.Canımız polisiye-cinayet--macera-gizemmi istiyor John Verdon, Grange,Gerritsen imdadımıza yetişiyor.Duygusal-romantik bir moddamıyız Canan Tan, Debbie Macomber, Danielle Steel ve daha bir sürü bu alanda uzman yazar bize kapılarını tüm sevecenlikleriyle açıyor ve içeri buyur ediyor.Hangi duygusal ve düşünsel durumdaysak ona göre bizi en iyi şekilde misafir etmeye hazır bir sürü dostumuz var ne mutlu.Haklarınıda yememek gerek her misafirliğimizden damağımızda kırk yıla yayılacak nefis kahve tadı ve heybemize eklediğimiz yeni bilgilerimizle...

Beğen

athena
Kayıt Tarihi:10 Eylül 2013 Salı 15:53:50

ZAMANı YAVAŞLATAN KITAPLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"Zamanı yavaşlatan kitaplar" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Nizeral
25 Şubat 2014 Salı 22:22:16
Tebrik ederim zamanı şöyle gözlerimizden hızlıca geçirip değerledndirdiniz :)

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


athena Yazının sahibi 26 Şubat 2014 Çarşamba 14:25:56
Zamanda yolculuk fikri her zaman insanoğlunu cezbetmiştir.Keyif aldıysanız ne mutlu:)
Nizeral 26 Şubat 2014 Çarşamba 17:52:28
İlginçtir zamanda yolculuk kurgularını çok sevmeme rağmen yapılamayacağına tabularla tutunduğum belki de tek fikir zamanda yolculuk :).
athena Yazının sahibi 27 Şubat 2014 Perşembe 14:56:21
Film ve kitaplarda zamanda ileri veya geri gitmek mümkün iyikide var.Son derece keyifli bir yolculuk ama reelde gerçekten olsaydı olası korkunç etkilerini göze alabilir miydik ? Tüm bildiğimiz doğrular yıkılırdı,inanç sistemi allak bullak olurdu, dünyanın dengesi bozulabilirdi diye düşünüyorum yinede bilim dünyası araştırmaya devam ediyor solucan deliklerinin var olduğuna yaptıkları bilimsel açıklamalarla inanır gibi oluyoruz ama zamanda yolculuğa izin vermeyecek kadar çok çok küçük delikler olduğunu düşünürsek(açıklamalara göre inanırsakta diyebiliriz) böyle bir şey reelde tabu olarak kalmaya devam edecek gibi.
Nizeral 27 Şubat 2014 Perşembe 19:56:12
Kalsın efendim kalsın, olasılıklarla mükemmel olduğuna inandığımız hayatımızın geçmişine zırt pırt gidip kendimizi mükemmelleştirmeye çalıştırdığımızı bir düşünsenize, off sayısalın cevaplarının sürekli çalındığını. Zaman olasılıkları mümkün kılıyor onda yolculuk olasılıkları yerle yeksan eder. Çocuğunun tipini mi beğenmedin git geçmişe o geceye dur de. Mesleğini yapmak mı istemiyorsun sınav sonucuna git ve kendini bir güzel patakla. Çok ilginç şeyler yaşanabilir efendim. Eşinize siz evet dediğiniz halde zamanın getirdiği kırışıklıkları beğenmeyip tanışmanıza engel olabilirsiniz. Solucanlar lütfen yalnızca toprağa delik açsınlar. Zamanı yartana bıraksınlar. :)
CaNMaYBuLL
17 Eylül 2013 Salı 17:19:55
Yigilan bilgi ilerleyen bilgiye her zaman temeldir.Her yeni bilgi,bilgeligin cogalmasindan cok,dallarinda coklanmasini da saglar..Bilgi kocaman bir agac,hele dallar ;tut tutabilirsen...Insan bilgiyi sever,sevmeli ki,insanin insan icin ,o kocaman agactan meyve toplayabilsin,toplatsin....Hep beraber bilgiye...
Guzel yaziniz icin tesekkurler.
saygilar.
Not:Genelde yazilar beyaz yuzey uzerinde siyah tercih edildiginde okunan yazi gozleri rahatsiz etmiyor.Bir oneri sadece.Tsk.ler.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
grafspee
10 Eylül 2013 Salı 16:16:06
Bilginin her çeşidi bir diğerine kapı açıyor. Şunu öğrendim tamam artık yeterli diyemiyoruz. Bu bilgiden başka bilgiye, ondan bir başkasına, dallanıp budaklanıyor. Çok şey bilmekse çok sorumluluk gerektiriyor ve paylaşılmadığında insanda yük hissi veriyor. Çocukluğumuzdan itibaren bilgi arayışını çok güzel anlatmışsın. Anlattıklarında kendimi gördüm ve ben de artık yarışı bıraktım. Ruhuma, kafama, hayatıma huzur veren eserleri tercih etmeye başladım. Bazılarını tekrar tekrar okudum. Her seferinde farklı tatlar aldım. Beni her zaman en iyi şekilde ağırlayan arkadaşlarımı tercih ediyorum artık :))

Eline sağlık..

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.