me mecnun_60
238 şiiri ve 23 yazısı kayıtlı Takip Et

Tarih nasıl okunmalı?Tarih geçmişimizin karanlığına bir nebze olsun ışık tutmaya çalışır. Tarihin önemi iki husustan ileri gelir. Birincisi günümüzdeki bir çok problemlerin kökleri tarihin derinliklerindedir. İkincisi insanlık nereden geldi nereye doğru gidiyor sorusuna gerçekçi cevaplar bulabilmektir.

Tarihi anlamak için öncelikle tarihi doğru okumalıyız. Bunun için de güvenilir kaynaklara ihtiyacımız var. Güvenilir kaynakları bulabilmemiz için de hangi kaynaklar güvenilirdir hangisi değildir bunu iyi bilmek zorundayız. Tabi normal bir insan bu kadar detaylı inceleme ve araştırma olanağına sahip değildir. Bu işe kendilerini adayacak bilim adamlarına ihtiyacımız var. Biz ancak onların eserlerini okuyarak tarihi öğrenebiliriz.

Her bilim alanında olduğu gibi tarih alanında çalışan bilim adamları da önyargılarından, ideolojilerinden, dini inançlarından etkilenmeden tarafsız bir şekilde hareket etmelidir. Buldukları her belgeyi, her bilgiyi titizlikle incelemeli, doğru tasnif etmeli, gerçeği yansıtacak bir şekilde sentezlemeli, bulgularının ışığında gerçek bir tarih yazmalıdır.

Ne yazık ki gerçek hayatta durum böyle olmamıştır. İnsanlar geçmişte inançlarını pekiştirmek, ideolojilerine ters olan belgeleri görüşlerini destekleyecek şekle dönüştürmek amacıyla kaynaklar üzerinde oynamışlardır. Kimi belgeleri tamamen yok etmişler, kimi belgeleri de tamamen uydurmuşlardır...

Doğal afetlerle, savaşlarla, yağmalamayla, çalmayla da bir çok belge yok olup gitmiştir.

Bütün bu durumlar tarih alanındaki araştırmaları oldukça zora sokmaktadır. Tarihçi olmadığı halde güvenilir olmayan kaynaklardan aldıkları bilgileri gerçek tarihmiş gibi yazan ve kendi ideolojisine kanıt gösteren insanlar da oldukça kafaları karıştırmaktadırlar.

Farklı ideolojik kesimler, farklı inanç kesimleri birbirlerini suçlamak ve kendilerini tek doğru olarak göstermek amacıyla tarihi kullanmakta ve belge savaşları vermekteler. Bu kesimlerin gerçeğin ne olduğundan çok kendilerinin haklı olup olmadığı konusu kendileri için daha önemli olduğu için bu kesimler belgeleri tahrif etmekte bilerek yanlış yorumlamakta ve sahte belgeler uydurmakta sakınca görmemektedirler.

Yukarıdaki durumların ışığında tarihe baktığımızda acaba bu yazılan tarih doğru mu, doğruysa ne kadarı doğru, yanlışsa ne kadarı yanlış, acaba gerçek tarihe ulaşmak mümkün mü, değil mi gibi bir sürü soru aklımıza takılıyor ve tarihe güvenemiyoruz. En önemli soru da acaba tarihi nasıl okumalıyız, neye inanmalıyız?

Bana göre tarihle ilgili yazan insanlar iyi incelenmeli tarihle ilgili uzmanlığı, doktorası, bilimsel çevrelerce kabul görmüş makaleleri yoksa o insanın yazdıkları okunmamalı... Ayrıca aynı konuda farklı düşünen bilim adamlarının yazdıkları da okunarak bir senteze varılmaya çalışılmalı...

Ancak böyle yaptığımız zaman gerçek tarihe ulaşma olasılığımız daha yüksek olur ve gerçeğe daha çok yaklaşırız....

DURAN ATİK

Beğen

mecnun_60
Kayıt Tarihi:19 Temmuz 2013 Cuma 11:50:34

TARİH NASIL OKUNMALI? YAZISI'NA YORUM YAP
"TARİH NASIL OKUNMALI?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Fırat Avcı
19 Temmuz 2013 Cuma 11:59:33
Tarih, hafıza gibi. Toplumsal hafıza. Ona doğrultulan her namlu, onu yırtıp örseliyor. Tarihi bilmek ve her döneme tanıklık etmiş kimseleri bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden tarih yazıcılığı çok önemli. Olayları kaydedenlerin sadece bu kayıtları tutmaları, kayıtlara kendi düşün dünyalarından kelimeler eklememeleri önemli. Fakat en önemlisi, pek çok farklı düşünceyi kucaklayıp tarihi hepsinden anlamayı denemek.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.