nailvaral
4 şiiri ve 33 yazısı kayıtlı Takip Et

Harflerin fatiha’sı sensin süveydaHarflerin Fatiha’sı Sensin Süveyda

Asr-ı Saadetten kalma münferid bir sevdanın ödenmemiş diyetiyim süveyda. Bu yüzden peşimde tüm yargıçlar, bu yüzden biraz rüzgâra benzer gözlerimin renkleri. Saçlarına z/amansız dokunursam ürperme. Yangındır yüreğim benim, ağlarsam yüklemsiz cümleler düşer düşlerinin üstüne. Alegorik bir şiirin nefesi nefeslenir içimde. Zümrüt renginde dualar dokunur dudaklarına, uyanırsın. Sen ne kadar ayıksan ben o kadar sarhoşum meyhanelerde. Nakış nakış seni örüp, adım adım seni büyütüyorum adaklarımla.

Sen ey Ab-ı Ateşi Efruz-u Maşuk. Sen ey ateşbaz düşlerle tepeden tırnağa ateş kesilen maşuk!

Sen yokken ben, güzelliğini rüzgârların kulağına fısıldayıp bakışlarını gecenin karasına yedirerek büyüttüm. Gölgelerini düşürdüm suyun akan rengine. Sesinin büyüsüyle tütsüledim umarsız bakışları. Sen bana yakılası cümleler kurarken, ben sana doğmamış bebeklerin rüyalarıyla ölünesi şiirler yazıyordum ah. Acımın tanığıdır her gün içimde gülen yüzünün yollara düşen şavkı. Öyle büyük bir günahsın ki saklayamıyorum seni ölümlülerden süveyda. Hadi peygamber duası, gizli öl bu akşam ki kıskanmasın gidişini melekler.

Harflerin Fatiha’sı sensin süveyda.

‘Cim’in ‘Mim’e, ‘Elif’in ‘Nun’a değmiş halisin. Sen ‘Vav’ harfiyle eğilip, ‘Ayn’ ile sırra dökülen ateşin beşeriyet elisin. Şekil sen, biçim sen, hacim ve ağırlık sensin süveyda.

Her yer seninle dolu, boşluk kabul etmez bir ‘Elif’ hikâyesine dilbeste şiirlerim. Ne bir gizem, nede işaret var öykülerimde. Satır arası yok cümlelerimin. Kelimeler Mansur gibi Ene-l Hak’ sırrına müptezel bir deli… Ah süveyda, ibresi bozuk saatler gibi takıldım kaldım ben sana. Senden başlayıp sende bitiyor yelkovanlarım. Senin Anadolu’da unuttuğun saçlarını örüyorum kirpiklerimle bin yıldır. Senin adını okuyorum kitaplarında bu rahlelerin. Şimdi söyle, sen bu kadar çalmışken beni hayattan, ben nasıl ölmeyeyim gülüşlerinin koylarında süveyda?

Sen ey feryadıma gülüp geçen tebessüm fırtınası, ‘beni dalgaya alan’ güzel yârim! Sen ey dudakları cennetlere çıkarma yapan güvercin çırpınması, dağ başı sığınağım!

Sırf seni sevdim diye yargılandım arenalarda. Yargısız infazları kestim şakağımın buzuyla. Senin için darağaçlarına binlerce baş bıraktım da öyle geldim divanına ben senin. Sicili bozuk bir militan gibi sensizliğe kurşun sıktım dağlarında bu şehrin. İntihar yüklü ketum cümlelerle isyan ettim etinin esiri tanrılar meclisine. Suçumu lahitlere kazıp, kör kuyularda yaktılar da ölmedim. Adım ‘kâfir’e yazıldı, hâlbuki bir çığlığın kabul âminiydim âşıklar divanında. Variller dolusu şarap içtim meyhanesinde bu aşkın. Her gece bir fahişenin dudağında çıldırıp yatağında can verdim. Seni yurdundan uzak bir gezginin hayali, beni senin kestane gözlerinde kaybettim. Bul beni ki kalmasın feryadım arafında içinin.

Süveyda, ah süveyda! Kalbe saplanan mızrak ey! Her akşam avcıların mayınları arasından geçtim bir ceylan gibi, yenilmedim de, senin ölünesi gözlerinin kudretine yenildim. Senin için yollara çıkıp Fatihlerle, Asya’yı Avrupa’dan Roma’yı İstanbul’dan topladım. Kuşattım kıtaları bir uçtan diğer uca sesinle. Öyle dağıldın ki içimin hücrelerine, tüm bedenim sen oldun. Bir iken milyon, milyon iken bir oldun içimde. Hücrelerim senin ismine serfiraz ah. Senin programlarına ibtida zerrelerim. Şimdi ölmeyi ütopik tanrılara bırakan bir beden büyütüyorum ab-ı hayatında bu aşkın, hazırlan ölümsüzlüğe bir bakımlık göz kaldı süveyda.

Ben sana erteliyim, ben sana ‘Ha Mim’, ben sana Mecnun’un Leyla’ya aşkı gibi sürekli büyüyen bir yeminim süveyda. Kalk pencerene çık ve bir bakış düşür içime ki yıldızları birer birer kıskançlıktan öldüreyim bu gece. Saçlarını ört ayıplanmış çıplak tenime ki öldüreyim gözlerimi /ölünesi/ gözlerinin ışığıyla her gece.

16.05.2013 – 22.38

Beğen

nailvaral
Kayıt Tarihi:21 Mayıs 2013 Salı 08:55:31

HARFLERIN FATIHA’Sı SENSIN SÜVEYDA YAZISI'NA YORUM YAP
"Harflerin Fatiha’sı Sensin Süveyda" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.