Düşünmek kolaydır, yapmak zordur. Dünyada en güç olanşey de düşünüleni yapmaktır. (Goethe) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMEdebiyatdefteri.com'da
142.379 kitap, 56.115 kişi, 7.270 yayınevi ve 5.533 okuyucu görüşü yer almaktadır.
Kitap     Kişi


Son Paylaşılan Görüşler

Kitap: Şeker Portakalı
Görüş bildiren:Sadecebirmerve
17 Şubat 2017 Cuma 02:58:06
~ 0 puan
Çocukluğumun en güzel kitabı ama her yaşta okuyunca ayrı güzel, her seferinde okurken sizi ağlatabilir Zeze en sıcak en samimi halleriyle. Hepimizin içindeki şarkıyı keşfetmesi için okuması şart.

Kitap: Ars Poetica - Şiir Sanatı
Görüş bildiren:ezop
15 Şubat 2017 Çarşamba 20:52:06
~ 0 puan
Bu kitapları burada görmek sevindirici ve birde alıp okuma cüretini gösterenleri alnından öpmek gerek. MÖ doğmuş ve ölmüş bir insandır Horatius. Önce günümüzü ve yaşadığımız coğrafyayı düşünün, sonrasında gelin MÖ yaşamış Horatius'un zamanına gidelim. Horatius'un babası kölelik döneminde kölelikten ayat edilmiş yani özgürlüğü kendisine geri verilmiş bir adamdır. Sonrasında hayatını tarımcılıkla sürdürmeye devam ederken Horatius dünyaya gelir. Köleliklikten normal hayata geçmiş ve tarımcılıkla uğraşan bu babanın tek derdi oğlunu iyi yetiştirmek. Oğlunun FELSEFE'yi ve yunancayı çok iyi öğrenmesini ister. Farkına varabildiniz mi köle, çiftci ve doğal olarak cahil bir adam MÖ çocuğunun felsefe öğrenmesini istiyor. Bence burada alkışlanması gereken kişi Horatius'tan önce babasıdır. Felsefe nedir sorusunu burada cevaplamakta fayda zira anlatmak istediğim anlaşılmayabilir. Felsefe kısaca araştırmak ve bilginin peşinde koşmak anlamlarına gelir. Bu nedenle şairi şair yapan en önemli etkende felsefedir. Eğer şiir yazan felsefe bilmiyorsa eğer bu kişi ıkına ıkına sıçtığı *oku şiir sanır. Siz kendinize bir iyilik yapın bir kaç şair okumakla bu işler olmaz. Örneğin başlayın Horatius'tan ülke ülke gezerek değişik şairleri okuyun ve şiirin dili ayrı olmasına rağmen ne kadar evrensel olduğunun farkına varın. Tekrrar bu köle, çiftci ve cahil babaya dönersek tüm kazancını oğlunun felsefe öğrenmesi için harcar. Horatius babasının bu fedarkarlığını hiç unutmaz ve onun hep şiirler yazar. Ders çalışmayı yarına bırakan öğrenci; yolunda bir ırmağa rastlayıp da akıp geçmesini bekleyen insana benzer, ırmak hiç durmadan akıp gider, o hala bekler. der Horatius. sen bekleyen olma.


Kitap: Kanatsız Kuşlar
Görüş bildiren:gülkurusu
14 Şubat 2017 Salı 20:06:40
~ 0 puan
Çanakkale Savaşı'nı, Türkiye'nin doğuşunu ve Mustafa Kemal'i anlatan muhteşem bir şaheser.

Kitap: Theogonia - İşler ve Günler
Görüş bildiren:ezop
12 Şubat 2017 Pazar 18:12:37
~ 0 puan
Oku! Ama önce yaşamı hakkında pek bir bilgi bulunmayan HESİODOS kimdir. Bu yunanlı yani elin gavuru didaktik şiirin babası sayılır. Kendisi köylüdür ve çobandır. Söz konusu bu eserde, yaşamına ilişkin bilgi verirken aileden kalan mirasın büyük bölü­müne el koyan ve yöneticilere kendisini desteklemeleri için rüşvet veren açgözlü ağabeyini şiddetle eleştirir. Yöneticilere ödevlerini hatırlatmak için onları, bir tanrı­ça olarak gördüğü adaletten saygı dolu bir korku duymaya çağırır. Ona göre adalet tanrıçasını yatıştırmak, mutluluğa ulaşmak demekti ve insanın çektiği acılardan kurtul­ması için tek çıkar yol buydu. Yaşadığımız güne çok benziyor. Lakin bu köylü adam bunu nerdek bakarsak bakalım İÖ 6 yy yazmıştır. Bu köylü çobanı, bu kitabında İlk bölümde insan­oğlunun sefil yaşamında onurun ve çok çalışmanın önemini gösteren iki efsane anla­tır. Bunlardan biri, merakını yenemeyip kutuyu açarak insanlığın başına türlü belalar saran Pandora’nın öyküsünü aktarır. Öbür efsane ise insanın Altın, Gümüş, Tunç ve Kahramanlık çağlarından, Hesiodos’un ya­şadığı sefil Demir Çağına değin gerileyişini yansıtır. Adam köylü, çoban ve diplomasız. Siz siz olup Hesiodos'u her diplomasız çobanla karıştırmayın, ve her çobanı takip etmeyin. Zira diplomasız cahil çoban sizi bir oyuna getirir ve mezbaha da kesiverir. Hesiodos aynca abisi Perses’e doğrudan sesle­nerek entrikalarından vazgeçip bundan böy­le geçimini kendi emeğiyle yılmadan çalışa­rak kazanmasını ister. “Ölümsüz tanrılar, başarının önünde alın terine yer verdiler”, der. Ona göre zenginlik ve saygınlık kazan­manın tek yolu çok çalışmaktır. Burada çok çalışmadan bir halkı dolandıran, soyan zihniyetten kaçınmak gerekir. Yani bu kitaba para verin ve okuyun ve o zaman her çoban'a EVET demenin e kadar tehlikeli olduğunu anlayın.

Kitap: Küçük Prens
Görüş bildiren:Nar-ı Çiçek
11 Şubat 2017 Cumartesi 13:05:44
~ 0 puan
Bu kitap kendime hediyemdir.

Uçurtma Avcısı sonrası bu büyülü kitaba başlamak doğru bir isabet oldu.

Kesinlikle okunması gereken çok güzel bir kitap.

Kitap: Budala
Görüş bildiren:Müjgan Akyüz
08 Şubat 2017 Çarşamba 13:42:35
~ 0 puan
Çok eskiden okumuştum ve tekrar başladım okumaya. Umarım henüz okumamış kitap sevdalıları varsa hemen okuyacaklardır.

Kitap: Ergen Ruh Sağlığı " Aileler ve Ergenler İçin "
Görüş bildiren:sesimdeaşkvar
01 Şubat 2017 Çarşamba 01:11:35
~ 0 puan
kitap değerlendirme açısından hoş bir şey kötü yanlarımızı böyle kitaplarda öğrenmek bize kazanç sağlar okuyup değerlendirmek bize düşen görevdir.

Kitap: Hollywood'u Kapattığım Gün
Görüş bildiren:Atilla Çakıroğlu
01 Şubat 2017 Çarşamba 00:40:58
~ 0 puan
Hollywood üzerine yazılmış bir başyapıt... Sadece Amerikalılar'a değil bize de neler yaptıklarının deşifresi... Akıl sahibi insanların derinlemesine düşündürecek bir rehber. Evlere şenlik sinema eleştirmenlerimize başucu kitabı okusunlar eleştiri nasıl olur öğrensinler... Entellektüel bakış nasıl olurmuş öğrensinler... Okudum ve çok beğendim çok...

Kitap: Uçurtma Avcısı
Görüş bildiren:Bordomürekkep
31 Ocak 2017 Salı 23:46:00
~ 0 puan
Duygularınızın doruk bulacağı belki de gözyaşlarınızı tutamayacagınız türden bir kitap.. kitap listenizde olmalı

Kitap: Uçurtma Avcısı
Görüş bildiren:gezgin imgeler
31 Ocak 2017 Salı 17:16:42
~ 0 puan
cocukluğun evliyaullahı diyebilirim yazar için öyle bir dinamizmde yazılmışki hazara ve hasan ın cocukluğuna
döndüm resmen..cocukluktan intikal edilen kitap beni hayatla mücadele vermemi de sagladı
Yeni Çıkan KitaplarEn Çok Okunan Kitaplar