Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar çirkindir. Eflatun [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMEdebiyatdefteri.com'da
142.331 kitap, 56.107 kişi, 7.269 yayınevi ve 5.411 okuyucu görüşü yer almaktadır.
Kitap     Kişi


Son Paylaşılan Görüşler

Kitap: Ekmek Parası
Görüş bildiren:S.Efe DEMİREL
27 Ağustos 2016 Cumartesi 09:24:06
~ 0 puan
Adanadaki yoksul bir ailenin(anılarını) çektiği sıkıntıları yazar kendi ismini vermeden anlatıyor.Yazar ekmek parası kazanmak için naneşekeri,karpuz,limonata,darı satıyor.ve hikayede kendisinin ismi 'kemal' dir.


Kitap: Aylak Adam
Görüş bildiren:kayıtlı
26 Ağustos 2016 Cuma 22:09:07
~ 0 puan
Kim bilir, iç sıkıntısı olmasa, belki insanlar işe gitmeyi unuturlardı. 'İş avutur' derdi. babası. O böyle avuntu istemiyordu. Bir örnek yazılar yazmak, bir örnek dersler vermek, bir örnek çekiç sallamaktı onların iş dedikleri. Kornasını ötekilerden başka öttüren bir şöför, çekicini başka ahengle sallayan bir demirci bile ikinci gün kendi kendini tekrarlıyordu. Yaşamanın amacı alışkanlıktı, rahatlıktı. Çoğunluk çabadan, yenilikten korkuyordu. Ne kolaydı onlara uymak.

Kitap: Aylak Adam
Görüş bildiren:kayıtlı
26 Ağustos 2016 Cuma 21:30:23
~ 0 puan
Hepimiz korkağız. Korktuğumuz için severiz; korktuğumuz için yaşarız; korku yüzünden öldürürüz.

Kitap: Aylak Adam
Görüş bildiren:kayıtlı
26 Ağustos 2016 Cuma 21:14:21
~ 0 puan
Ya insanlar? Onların yaşamasında her şey ayrıntı. Önemli olan yemek değil, yenecek yemeğin çeşididir; giysi değil, giysinin çeşidi; ayakkabının çeşidi. Günlerin adı bile... Belli günlerde belli yaşamaları vardır. Pazar günleri pazarlık yaşamalarını kuşanırlar, çarşambaları çarşambalık! Hep ayrıntılar! Paranın sayısı gibi. Güler'in mavi gözlü oluşu gibi.

Kitap: Aylak Adam
Görüş bildiren:kayıtlı
26 Ağustos 2016 Cuma 20:57:13
~ 0 puan
İnsanlarda anlayamadığı bir şey de gazete okumalarıydı. Neden her sabah içlerini karartmak gereğini duyarlardı acaba? Futbol maçı hastalarınınkini anlıyordu. "Ya ötekiler? Binlerce gazete satılıyor bu şehirde. Örneğin şu yaşlı adam! Yoksa FATİH'TE İKİ EV YANDI başlığını görüp 'İyi, Benim orada evim yok,' düşünebilmek rahatlığı için mi okur? BİR ADAM KARISINI ÖLDÜRDÜ. 'İyi etmiş. Kim bilir ne namussuzdu.' ÇİN'DE İSYAN. 'Beter olsunlar, kırsınlar birbirlerini. Bize dokunmasınlarda!..' Bu 'biz' dediği daha çok 'ben' değil mi? 'Ben, benim, bana, beni!' Herkes 'Ben'.

Kitap: Aylak Adam
Görüş bildiren:kayıtlı
26 Ağustos 2016 Cuma 20:45:51
~ 0 puan
İnsan kendine uygun olmayanı bağışlamaz.Biz,hoşgörüsü olmadığını bile bile, başkalarından kendininkinden ayrıyı bağışlamaya çalışana hoşgörülü diyoruz .

Kitap: Oltadaki Balık Türkiye: Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke
Görüş bildiren:ALİ RIZA SOYASLAN
23 Ağustos 2016 Salı 19:58:56
~ 0 puan
OLTADAKİ YARALI BALIK; TÜRKİYE
1956 yılında, ABD’nin o günkü başkanı Eisenhower’a, Nelson A. Rockefeller bir mektup yazar.
"Birinci grup ülkeler, bizimle dost olan ve bize uzun süreli sağlam askeri paktlarla bağlanmış antikomünist hükümetlerin iktidarda olduğu ülkelerdir. Bu ülkelere yapılacak yardımlar ve açılacak krediler öncelikle askeri nitelikte olmalıdır.--OLTAYA YAKALANMIŞ BALIĞIN YEME İHTİYACI YOKTUR; bu noktada Dışişleri Bakanlığı ile aynı fikirdeyim, genişletilmiş iktisadi yardım -örneğin Türkiye’ye - bazı hallerde düşünülenin tersi sonuçlar verebilir. Yani BAĞIMSIZLIK eğilimini artırıp, mevcut askeri paktları zayıflatabilir. Bu tip ülkelere -Türkiye gibi- doğrudan doğruya iktisadi yardım da yapılabilir, ama bu, bize düşman muhalifleri ZARARSIZ bırakacak BİÇİM ve MİKTARDA olmalıdır."

Öncelikle Kilit yayınevinin yayınladığı M. Emin Değer’in yazmış olduğu Oltadaki Balık Türkiye kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu kitabı okuyanların Allah’ın izniyle bir üniversite bitirmiş kadar ilim noktasında faydalanacağı kanaatini taşıyarak aydınlanacağınızı umuyorum.
Türkiye’de olan bütün kötü olayların arka planında yer alan Amerika adeta Osmanlı’nın torunlarından intikam alıyor. Atalarımız ne güzel söylemişler Gevurdan dost Amerika’dan post olmaz diye. Şu an tüm İslam ülkelerinin kanını emen Amerika maalesef her yere gözyaşı ve katliam götürüyor. Şu anda Amerika Dünya’da tam anlamıyla çıkarcı, menfaatçi bir pozisyon almış durumda. Hamdolsun ki; Dünya’ya adaletle, sevgiyle, ferah yönetim biçimiyle hükmetmiş Osmanlı torunu olmaktan gurur duyuyoruz. Rabbimize şükürler olsun ki böyle bir ecdadın nesli olmayı bizlere nasip eyledi.
Yine bu kitaptan yola çıkarak günümüzce yorumladığım 15 Temmuz Darbe gecesini bize yaşatan Amerika’nın içinde paralel devlet haline gelmiş olan CIA istihbarat örgütüdür. Dünyayı kana bulayan Amerika’nın Türk ordumuza nasıl kene gibi yapışmış olduğunu görüyoruz. Çok ilginçtir ki; Amerika’nın bütün gizli toplantılarına gündem konusu Türk ordusu olmuştur. Her daim Türk ordusunun genetiği ile oynayan düşman Amerika ile karşı karşıyayız. Ermenileri ve FET֒yü Türk ordusunun içine yerleştiren Amerika emellerine erişememiştir. Rabbimizin izniyle, büyüklerimizin dualarıyla oltadan kurtulan yaralı ordumuz küllerinden doğacak ve eskisi gibi anlı şanlı ayağa kalkacaktır. Erbakan hocamızında dediği gibi ‘Zafer İnananların olacaktır’
Ufuk Güldemir, Sisav’ın 1982’de düzenlediği “1980’lerde NATO” konulu bir toplantıda konuşan, ABD’li ünlü stratejist Prof. Wohlstetter’in şu sözlerini aktarır: “Türkiye’yi Türkler’e bayıldığımız için değil, son tahlilde Batı’nın petrolünü koruduğu için güçlendirmeliyiz.” (Çevik Kuvvetin Gölgesinde, s.50.)
Piyon Amerika’nın içinde paralel devletleşmiş İngiltere, İsrail, CIA’nın ’da olduğunun farkındayız. Amerika’nın birde gayri meşru çocukları FETÖ, PKK, DHKP, IŞİD gibi mazlum ülkelerde kan döktüğü maşaları vardır.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "demokrasi nöbeti" eylemlerinin son gününde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden vatandaşlara hitabındaki sözleriyle yazımızı sonlandırıyorum; "Biz bunlara (FETÖ) terör örgütü dedikçe, silahsız terör örgütü olur mu dediler. Milletin silahlarını millete çevirerek dünyanın en alçak örgütü olduklarını kanıtladılar. Yıllarca mücadele ettiğimiz bu hain örgütün eline kan da bulaştı, ülkeye de millete de ihanet ettiler. Kandil’de birileri açıklama yapıyor, şehirlere ineceklermiş. PKK’sı, DAİŞ’i FET֒sü.. Topunuz gelin. Geleceğiniz varsa göreceğiniz de var."
BU VATANA NASIL KIYDILAR
İnsan olan vatanını satar mı?
Suyun içip ekmeğini yediniz.
Dünyada vatandan aziz şey var mı?
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Onu didik didik didiklediler,
Saçlarından tutup sürüklediler.
Götürüp kâfire : «Buyur...» dediler.
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Eli kolu zincirlere vurulmuş,
vatan çırılçıplak yere serilmiş.
Oturmuş göğsüne Teksaslı çavuş.
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?

Günü gelir çarh düzüne çevrilir,
günü gelir hesabınız görülür.
Günü gelir sualiniz sorulur :
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
NAZİM HİKMET
1959

Kitap: Agathanın Anahtarı
Görüş bildiren:Emine Yavuz
22 Ağustos 2016 Pazartesi 21:14:32
~ 0 puan
Bazı çözümler tesadüflere bağlı oluyor demek ki diyorum. Her zaman olduğu gibi mükemmel bir anlatım...

Kitap: Ahiret Aleminin Sırları
Görüş bildiren:Emre TARHAN
22 Ağustos 2016 Pazartesi 10:27:05
~ 0 puan
Büyük bir alim olmasının yanında eserleri ile de çok ama çok öne çıkan değerli şahsiyetin mürekkebinden dökülenler gerçekten okunmaya değer.Kitabın gereği ahiret bilincini ortaya çıkarmak.Kesinlikle okunmalı.

Kitap: Hizmetkar Kim?
Görüş bildiren:yağmur5
21 Ağustos 2016 Pazar 00:29:48
~ 0 puan
çok başka bir kitap eline aldıktan sonra bırakmana izin vermeyen seni alıp kendi sarayında ağırlayan seni sana anlatan bütün çıplaklığıyla...
her evde olması gereken
insanın iç dünyasını aydınlatan hayatımızdan bir kesit
şiddetle tavsiye ediyorum okuyunca anlarsınız, okuduktan sonra artık başka bir pencereden bakmaya başlıyorsunuz...
Yeni Çıkan KitaplarEn Çok Okunan Kitaplar
Yuval Noah Harari
Kolektif Kitap
Elif Şafak
Doğan Kitap
Adam Fawer
April Yayıncılık
Soner Yalçın
Kırmızı Kedi
Harper Lee
Sel Yayıncılık
Jean-Christophe Grange
Doğan Kitap
Nejat İşler
Can Yayınları
David Eagleman
Domingo Yayınevi
George Orwell
Can Yayınları
Orhan Pamuk
Yapı Kredi Yayınları
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Antoine De Saint-Exupery
Can Çocuk Yayınları
Oğuz Atay
İletişim Yayıncılık
George Orwell
Can Yayınları
Haruki Murakami
Doğan Kitap
Aldous Huxley
İthaki Yayınları