Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. (La Fontaine) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMEdebiyatdefteri.com'da
142.370 kitap, 56.112 kişi, 7.270 yayınevi ve 5.517 okuyucu görüşü yer almaktadır.
Kitap     Kişi


Son Paylaşılan Görüşler

Kitap: Havva'nın Üç Kızı
Görüş bildiren:ezop
17 Ocak 2017 Salı 01:55:43
~ 0 puan
Yakılacak kitap mı okunacak kitap mı? Dünyayı yöneten sermaye babalarının veya kapitalizmin, emperyalizmin satın alarak kendi düşüncelerini yazdırtdığı yazarlar vardır. Bu yazarların kitapları satmasada her zaman en çok satanlar listesinde olur. İyi reklamları yapılır pazarlanır hatta dünyada değişik ülkelerinde ödül alması sağlanır. Ve mensubu olduğu ülkenin gözbebeği haline getirilirler. Buraya kadar herşey normal gelebilir size. Türkiye bu tür satın alınmış yazarlar veyahut aydıncıklar yüzünden bugün yok olmayla karşı karşıyadır. Bu kişiler Yazdıkları kitaplarla, çektikleri film veya belgesellerle, köşe yazılarıyla toplumun değer yargılarını yontarlar aşındırırlar çökme ve yok etme noktasına getirirler. Uzun uzun bu kitap ve bu kadın hakkında konuşmanın anlamı yok. Bu kadın geçen hafta bir alman dergisine (bu dergi Türkiye'karalayıcı yayınlar yapmaktadır.) Bir makale kaleme almış ve aynen şunları demiştir. Türkiye Cumhuriyeti annanem gibi öldü. Bu kadının seceresi incelendiğinde nasil bir sistemin kalemşörlüğüne soyunduğunu görebilirsiniz. Bu kitaplara verdiğiniz paralara yazık , okumak için ayırdığınız zamana yazık. Aldanmayın almayın okumayın ve okumayın. Yakın.

Kitap: Küçük Prens
Görüş bildiren:B E D Bİ N
12 Ocak 2017 Perşembe 15:13:58
~ 0 puan
Çocukken okuduğunuzda eğlenceli bir macera, yetişkin olduğunuzda ise felsefik bir hikaye. Ama içinizdeki çocuğu yitirmeyen bir "büyük" iseniz eğlenceli bir hayat felsefesi, mükemmel bir eser "Küçük Prens"...

Kitap: Yandaş
Görüş bildiren:Müjgan Akyüz
12 Ocak 2017 Perşembe 00:15:40
~ 0 puan
Seviyorum bilim kurgu ve distopya örneklerini.
Farklı bir açılım sağlıyor insana.

Kitap: Müptezeller
Görüş bildiren:cenk inan
11 Ocak 2017 Çarşamba 23:09:03
~ 0 puan
bende tavsiye ediyorum ama tavsiye etmiyor yazıyor :(

Kitap: Müptezeller
Görüş bildiren:cenk inan
11 Ocak 2017 Çarşamba 23:08:09
~ 0 puan
sıkılmadan okuduğum, insanın kelimeler geçtikçe kendini o "filmde" bulması pek az kitapta rastlanır ve o kitapla okuyucu bütünleşir, yazar okuyucu kavrar. işte bu o kitaplardan...

Kitap: Müptezeller
Görüş bildiren:ecemuker
10 Ocak 2017 Salı 20:25:44
~ 0 puan
Alışılagelmiş yaşantılar dışında bir hayattan bize farklı bakış açıları kazandıracak , dibe vuranların gerçekliklerini bize açan sürükleyici edebi bir yapıt. Okurken bitmemesi için dua ettiğim ve içindeki dertleri derdim edindiğim bir kitap. Severek okudum , tavsiyemdir .

Kitap: Küçük Prens
Görüş bildiren:ezop
09 Ocak 2017 Pazartesi 23:22:29
~ 0 puan
Küçük Prens çocuk kitabı gibi durduğuna bakmayın ilk önce büyüklerin okuması gereken ve sonrasında büyüklerin çocuklarına okumaya mecbur olduğu bir kitaptır. Kitabın kahramanı her ne kadar küçük bir çocuk olsada aslından kitapta tekdüze yetişkinlerin hayatları elestirilir. Özellikle otorite manyağı olmuş kralla tanıştığınızda, kral'ın günümüzdeki dikta meraklısına ne kadar çok benzediğini farkedeceksiniz. 1940 yıllarda yazılmış olmasına rağmen bugüne kadar insanoğlunun tekdüzelikten çıkamadığı gerçeğiyle karşılaşacaksınız kitabı okuduğunuzda. Keşke bunca yıl geçen zaman diliminde insanoğlu tekdüzeliğin dışına çıkabilseydi eğer belki bugün daha huzurlu bir dünyanın mutlu bireyleri olabilirdik. Siz yinede inatla kitap okumaya devam edin. Hatta sevdiklerinize, çocuklarınıza kitap hediye edin. Küçük Prens hediye edilmeye cok uygun bir kitaptir.

Kitap: Yeraltından Notlar
Görüş bildiren:ezop
08 Ocak 2017 Pazar 18:38:27
~ 0 puan
Rus edebiyatını okumak, tuvalet ihtiyacınızı, seks ihtiyacınızı, açlık ihtiyacınızı gidermek kadar önemli ve mecburidir. Rus edebiyatında, 17 yüzyıldan başlayıp 20. yüzyıla kadar dünyanın dengesini değiştirecek eserlere imza atılmıştır. Özellikle realizm döneminde yazılan eserlerin eksiksiz okunması ufkunuzun büyümesine ve kültür birikiminizde rönesans hareketinin başlamasına katkı sunacaktır. Yani beyniniz düşüncel reform yaşayacaktır. Ayrıca bugün neredeyse yok edilmek istenen Türklük kavramı ile pek çok eserde karşılaşacaksınız. Kitap okumayan bir kitlenin cahilce veyahut emperyalizmin istediği doğrultuda Türklüğü mevcut dünya lügatında kaldırma çabalarının ve bunu desteklemenin tarihi bir yanılgı olduğunu anlayacaksınız. Dostoyevski'nin içine düştüğü parasızlık ve açlıktan kurtulmak için kaleme aldığı kitaplardan biri olan 'Yeraltından Notlar'ı mutlaka okuyun. Hatta parasızlıktan ve açlıktan kurtulmak için yazdığı diğer kitapları da okuyun. Dostoyevski iyi ki parasız ve aç kalmış zira bu kitapları yazmayabilirdi.Ufkumuzun büyümesine ve kültür birikimimizde rönenans hareketinin başlamasına katkı sunmayabilirdi. Budalanın tekiyim, burda ki budalayı Dostoyevski'nin budalasıyla karıştırmayın ilk yorumda imla ve yazım hataları yaparak resmen Türkçeye tecavüze yeltenmişim. Nihat Kaçoğlu'nun haklı ve yerinde bir uyarısıyla hatamı gördüm. Teşekkürederim kendisine. Cep telefonundan bu kadar oluyor diyerek hatamı savunmak anlmasıdır, Türkçeyi katletmenin makul bir açıklaması olamaz. Bunun yerine hatanın düzeltimesinin doğruluğuna inanarak gerekli düzeltmeleri yapmayı uygun buldum. Dikkat etmemiz gerekir imla ve yazım kurallarımıza.

Kitap: Göğe Bakma Durağı
Görüş bildiren:ezop
07 Ocak 2017 Cumartesi 02:43:36
~ 0 puan
Şiir yazmak isteyenlerin şiire başlamış kalıcı olmak isteyenlerin mecburen okumasi gereken bir şairdir Uyar. Okuduğunuzda göreceksiniz Uyar her ruha uyar. Göğe bakalım beni boşver göğe bakalım durma göğe bakalım. ..

Kitap: Yabancı
Görüş bildiren:ezop
06 Ocak 2017 Cuma 20:31:18
~ 0 puan
20 li yaşların ilk çeyreğinde okuduğum kitapların bugün bile hala en satanlar listesinde olması saçma. Çünkü ortalıkta bir sürü saçma hergele dolaşıyor. Bu kitapları okuyarak büyüyenler hangi kovukta? Camus kafka'ya benzer karakterleri Kafka gibi ezik ve ağır depresifdir. Kitap her insanın karşılaşması muhtemel olan bir gerçeklikle başlar ve ağır ağır iler kaçaçak delik bulamazsınız. yabancıyla birlikte tüm varoluşa yabancılaşması iliğinize kadar yaşarsınız. Okuyun ve okutun ve çevrede dolaşan saçmalıklardan farkınız olsun.
Yeni Çıkan KitaplarEn Çok Okunan Kitaplar
Yuval Noah Harari
Kolektif Kitap
Emrah Serbes
İletişim Yayıncılık
Sabahattin Ali
Yapı Kredi Yayınları
Yılmaz Özdil
Kırmızı Kedi
Harper Lee
Sel Yayıncılık
Paulo Coelho
Can Yayınları
Tarık Akan
Can Yayınları
Özgür Bolat
Doğan Kitap
Antoine De Saint-Exupery
Can Çocuk Yayınları
George Orwell
Can Yayınları
Ayşe Kulin
Everest Yayınları
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınları
Stefan Zweig
İş Bankası Kültür Yayınları
George Orwell
Can Yayınları
William Golding
İş Bankası Kültür Yayınları
Elif Şafak
Doğan Kitap