Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar çirkindir. EFLATUN [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM
Şiir Puan
1 2 3 4 5
 

10 10 1
Toplam: 5.0 puan
1 kişi puan vermiş.


Şiir Bilgi
12.2.2018 tarihinde eklendi.
197 çoğul gösterim
177 tekil gösterim
0 yorum
1 kişi beğendi.
Portfolyo: Genel
Şiiri Beğenenler
En son eklediği şiirler

RIZIK DEĞİLSE


Eğer rızıkta yoksa, vermedi ise Mâbut (*)
Zorlamakla olur mu, ne yapsın Sultan Mahmut…?

12/02/’18
Hanifi KARA

(*) Kıssa: Bu hikâyeden de çok dersler çıkarabilirsiniz. Sultan II. Mahmut, tebdili kıyafetle demirciler çarşısında dolaşırken yaşlı bir ustanın önüne örsünü koyup, çekiciyle örse vurarak durmadan ‘Tıkandı da tıkandı, tıkandı da tıkandı’ dediğini işitir. Merak eder ve sorar:
- Hayırdır Efendi Baba tıkanan ne? Demirci:
- Evlat sorma! (Padişah olduğunu bilmiyor.) Geçen hafta bir rüya gördüm. Rüyamda padişahın rızık çeşmesi gürül gürül, sadrazamın ve diğer vezirlerin rızık çeşmesi de bayağı akıyor. Bazı insanların çok, bazılarınınki ise az akıyor. Bu arada kendi rızık çeşmemi gördüm, damla damla akıyordu. Galiba tıkanmış dedim. Oralardan bir kazık buldum, tıkanıklığı açmak için çeşmenin içini karıştırmaya başladım. Bu arada kazığın ucu içinde kırılmasın mı? Bu sefer hiç damlamaz oldu. Bir uyandım ki rüyaymış. Ertesi sabah gelip her zamanki gibi dükkânımı açtım. Akşama kadar bekledim bir tane dahi müşteri gelmedi, komşularıma aynı müşteri geliyor. Bana kimse gelmiyor. Ben de bundan dolayı, sıkıntıdan tıkandı da tıkandı, tıkandı da tıkandı diyorum.
Bunun üzerine padişah:
- Fazla üzülme müşteri gelir, diyerek oradan uzaklaşır. Yanındaki adama:
- Bu Demirci’nin ev adresini gizlice alın bana verin, der. Padişah saraya varınca aşçıbaşıyı çağırtır, ona şu emri verir:
- Bir tepsi baklava yap, tepsinin altını altın ile doldur. Şu adrese gönder, buradan gittiği söylenilmesin.
Demirci bir tepsi baklavayı alınca gönderene dua eder. Kendi kendine ‘Çoluk çocuk kaç günden beri kuru ekmek dahi bulamıyor. Bu pahalı, nefis tatlıyı hemen yiyip bitiririz. Bari bunu tatlıcıya satıp da üç-beş gün daha kuru ekmek yeriz.’ diye düşünerek baklavayı satar.
Padişah durumu öğrenince üzülür. Yeniden aşçıbaşıyı çağırtır:
- Bu sefer bir hindi kızart içini altın ile doldur. Aynı adrese yine isim söylemeden gönder.
Demirci yine dua ederek hindiyi alır. Kendi kendine aynı şeyleri söyleyerek iyi fiyata kızarmış hindiyi lokantaya satar.
Padişah durumu öğrenince Demirci’yi saraya çağırtır ve olan bitenleri kendisi anlatır.
- Sana son bir şans daha veriyorum: imparatorluğun hazinesine gideceğiz. Eline küreği alacaksın, hazineye daldıracaksın. Ne kadar kaldırabilirsen o kadar hazine senin olacak, der.
Demirci bütün hızıyla altın öbeğine küreği daldırır, küreği altınlar dökülmesin diye yavaş yavaş kaldırır. En son kaldırır bakar ki heyecandan ters daldırmış; küreğin sapının üzerinde küçücük bir altın parçası bulunmakta... Bunu gören padişah, ellerini iki yana açarak, şu tarihi sözünü söyler:
-Vermezse Mâbut ne yapsın Sultan Mahmut…
hanifi kara (hanifi kara)
(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve/veya temsilcilerine aittir.
Şiirlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
baba baklava ben bir bütün çocuk daha dahi damla demirci dua ekmek emri en evlat galiba gibi gizlice gün günden hazine hiç hindi iki ile isim kadar ki nefis o olur padişah rızık rüya sabah sana saraya son sultan ve
 Yorumlar
Bu şiire henüz yorum yazılmamış.


RIZIK DEĞİLSE şiirine yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Üye ol Şifremi Unuttum