Yorum-korku

1.336 izlenme - 51 yorum -
/ 6 »
Yorum Yaz
eda
24 Ağustos 2006 Perşembe 13:37:57
yorum yapmaya korkan var mı?
Aydın
24 Ağustos 2006 Perşembe 13:45:34
ben varım. aslında korkum, yorum yazdığımda insanların şevklerinin kırılmasından yana.

akdenizce
24 Ağustos 2006 Perşembe 13:54:33
Korkmak iyidir, korkaklık kötüdür...
berna
24 Ağustos 2006 Perşembe 14:51:05
evet benim de içime attığım çok yorum var...buna korkmak demeyeyim de;eleştiriyi yaparken kantarın topuzunu kaçırmaktan ya da kaçmış olmaktan yana olmamak diyelim....
akem_005
24 Ağustos 2006 Perşembe 16:45:11
bu yüzden son zamanlarda yorum yapmıyorum.. şiiri okuyorum ama susuyorum.. iyi bir yorumcu değilim... Kendime çok kızıyorum bu yüzden.. şimdiye kadar okuduğum şiirlere hep olumlu yorum yazdım.. aslında olumsuzluklarda gördüm ama yazamadım.. narkozu ayarlayamamaktan korktum.. kendimi hazır hissettiğim zaman yorum yapmaya başlayacağım.. her zaman iyi eleştiri / yorum hoş olmuyor.... zararımız oluyor yazarlara...
serserikız
24 Ağustos 2006 Perşembe 19:50:30
BEN ARKADASLARIN TEPKiSiNDEN KORKUYORUM ONDAN FAZLA YAZILARA KARISMAM YORUMLARADA SADECE OKUR GECERiM....
ozcan69
24 Ağustos 2006 Perşembe 21:33:11
BENCEDE ARKADASLAR CEKINEREK YAZIYORLAR YAPILAN HER ELESTIRI OLUMLU OLARAK ALGILANIRSA İYİ BİR SONUC GETİRİR .BEN ELESTIRMEKTEN CEKINMIYORUM NORMAL HAYATIMDA DA INSANLARIN BANA KOTU YADA IYI DIYE YORUMLAMALARIDA UMURUMDA DEGIL.CUNKU BEN ONLARIN IYILIGI ICIN ELESTIRIYORUM.
hayata dair
24 Ağustos 2006 Perşembe 22:34:57
aslında korkmak değilde çekinmek bence kötü yorum yaptığımızda karşıdan gelen tepkiden çekiniyorum şahsen ben
Vahdettin Yılmaz
24 Ağustos 2006 Perşembe 23:43:28
Şiir yazılıp da yorum düşülmeyen kimi sitelere girdiğimde,ayışığında bir mezarın başında durmanın sessizliği ve yalnızlığı içinde hissediyorum kendimi.

Herhangi bir canlının hayata atılmış narin kabuklu
yavrusuna benzetiyorum listeye yeni asılan şiirleri.Yorumlarımız iyi veya kötü, o canlının yaşama tutunup kabuk bağlamasını ve büyüyüp serpilmesini sağlayacaktır.

Bunları bilip söylememe rağmen gelin görünki yorum düşerken açıkçası çok çekiniyorum.Şu ana kadar edindiğim tecrübelerden,herhangi bir şiirini beğenmeyip eleştirdiğim ve olgunca karşılandığım arkadaşların karşısında kendimi çok rahat hissediyorum.' Bar veren ağaç taşlanır' ata sözünü hatırlatarak bu arkadaşlara bir kez daha teşekkür ediyorum.Çünkü onların şiirlerine yazarken farkında olmadan benimde yazma yeteneğim gelişiyor.

Bir şiirini eleştirdiğiniz insan,sanki onun bütün sanatsal varlığını yerle bir etmişsiniz gibi sıfır tölerans koyarsa hangi yüzle bir daha eleştirel yaklaşacaksınız ona?

Değerli arkadaşlar,her yorum iyi veya kötü,şiirinizin başındaki sıcacık bir insan soluğudur.İnsan büyük şair de olabilir ama hepimiz biliriz ki her büyük şair adam olamayabilir...

Eleştirisiz sanat,cakayla dalgalanan satılmış bir bayrak gibidir.Edebiyata bulaşan eleştiriye alıştırmalıdır kendini.
Herkesin farklı düşüncesi olabilir.Bu çok doğal.Kendi düşüncemizdeki her insan sanattan da anlamayabilir.Tabiki buda doğal.Ama sadece kendi düşünce çevremizin alkışlarına şartlanıp,en ufak bir eleştiride ideolojik bayraklarını çekip hücuma geçmek,sadece o insana değil,eleştiriden mahrum bırakarak Türk ve aynı zamanda dünya edebiyatınada zarar vermektir.

Amacı hava atmak ve şarlatanlık olmayan her edebiyat severin ideolojisi ne olursa olsun eleştiriye ihtiyacı vardır.

Bütün siteye selamlar,sevgiler.
poseidon
3 Eylül 2006 Pazar 19:03:30
sevgili "eda" arkadaş ilk başlarda hemen her şiire yorum yazmaya çalışıyordum ama bir arkadaşaın şiirine yazdığım eleştiri nedeniyle senin saldırına uğradım ve her ne kadar derdimi anlatmaya çalıştıysam da oldukça kaba bir şekilde "kapatalım bu konuyu, sıkıldım.." gibi bir yaklaşımla noktayı koydun.. oldukça kırıldım. artık çok az şiire yorum yazıyorum....
jade
9 Eylül 2006 Cumartesi 10:21:42
merhaba bence yorum yapmaktan korkulmamalı;Çünkü yapılan her yorum doğruya götüren bir yoldur.Önemli olan yorumu karşındaki kişiyi incitmeyerek ve motive ederek yapmalıyız.
Böylece hem o insanın saygısını kazanmış oluruz hemde o kişi bizi herzaman güvenilir,fikirlerine değer verilir bir klavuz olarak görür.
Yorum Yaz
/ 6 »
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.