Mehtap Yıldız
194 şiiri ve 72 yazısı kayıtlı Takip Et

DUA ...VAKTİ....DUA ...VAKTİ....

Şu dünya hayatında bazan öyle olaylar yaşarızki,zaman olur "ölümden de beter" ifadesiyle dillendidiriz o derin acılarımızı.

Bazan olurki,yaşamak ölümden daha ağır gelir insanoğluna. Her düştüğümüzde dillendirdiğimiz iki isim vardır. Çocukluk döneminde sürekli Anne deriz,ömrün diğer yarısında "Allah"! diye feryad ederiz.

Bu yalvarış, inanıp inanmayan her insanda mevcut bir lisanı haldir aslında. Belki de Allah"ın kullarına"inanmasanda, beni anmaya mecbursun"! anlamında bahşetmiş olduğu bir zenginliktir.

Peki bir kul "Allah" dediği her an, Rabbimizin ona"buyur kulum" diye cevap verdiğini kaçımız biliriz...Evet yanlış değil. Allah diyerek seslenen her insana, Allah"ın (cc) cevabı "buyur kulum, arzun ne ise bildir" olur. Edep ve şefkat ile açar tüm kapılarını.

Dua Allah ile muhabbetin şerbetidir. Konuştukca muhabbet ballanır ve bereketlenir. Bir insan en çok sevdiğine naz yapar veya sevdiğine yalvarmaktan zevk duyar...Öyle değilmi?
Konuştukça konuşası gelir insanın. Bazan öyle zaman olur ki, saatler su gibi akıp giderde insan bir anmış gibi algılar o muhabbeti. "Nede çabuk tükendi bu vakit" ifadesiyle, doyamadığnı ifade eder böylelikle. İşte Allah ile konuşmak bahşedilmiş tüm sevgi ve şefkatlerin ana adresidir.

Peki dua neden bu kadar lezzetlidir...

(Kulma-yabeu-bikum-rabbilevla-dua-ükum) Habibim ilan et ve kullarıma deki,(Ey insanlar) Sizin dua ve ilticanız olmasaydı,Rabbim size değer verirmiydi? Bu ayeti kerime ,duanın kıymetini ne kadar güzel ifade ediyor değilmi?

Dua ve ilticası olmayana,cenabı hak"kın kıymet vermediği beyan ediliyor. Çünkü dua Allah"ı tanımaktır.

Kibir ve gururu bırakıp yaradana sığınmaktır. Kul bunları yaptığı zaman Hak katında değer kazanması mutlak olacaktır. Öyleyse dört el değil, bütün uzuvlarımızla duaya sarılmak-Rızay-ı Bariyi kazanmak için Allah (cc) yalvarmak lazımdır.

Sevgili ve güzel Peygamberimiz (sav) mübarek gözlerini göğe dikerek şöyle dua ederlermiş. Ey kalpleri istediği yöne çeviren Allah"ım!...Kalbimi taatinden ayırma...

Dua Cenab-ı Hak"ka kurbiyyettir. Nitekim Rabbimiz buna işaret ediyor ve ( Habibim kullarım sana beni sorunca (haber verki) işte ben yakınımdır. Bana dua edince,ben o dua edenin davetine icabet ederim. O halde onlar da benim davetime (itaatle) icabet ve bana imanda devam etsinler. Taki (o sayede) doğru yola ulaşmış olalar.

Hani hep derizya, "yalnızlık sadece Allah"a mahsusutur" diye. Allah hiç bir şeye muhtaç değildir çünkü, ama kainatta var olan her şey, Allah"a muhtaçtır.

Ondan isterken ufak tefek değil,kocaman kocaman istemeliyiz. Allah o kadar çok zengin ki, onun karşısında olup,ondan az istemek naçarlık olsa gerek. Allah"tan hiç ulaşılmayacak olanı istemek lazım . Hiç hayal edilemeycek büyüklükte nimetlere talip olmak gerek. Bu dua ve dileklerimzi arzu ederken, "hayırlı" yönündeki niyetimizi de unutmamalıyız aynı zamanda tabiiki.

Dünya hayatında yaratılmış her varlık, kendi lisanı haliyle Mevlayı zikreder her daim. Şu kainata dönüp bir bakın bakalım... Çalışmadan karnı doyan çeşit çeşit nice yaratıklar var. Ama bunların arasında en kıymetli varlık,insanoğludur.

Şereflenmiş bir insan,şerefli bir hal ile Allha"tan istemelidir. İstemeli ve onun için inşa edilmiş olan, o güzel cennetleri sahiplenmelidir. Dilerim rabbimden, en güzel cennetlerinde buluştursun bizleri inşAllah.

Rabbenatina fi’d-dünya haseneten ve fil’l-ahireti haseneten ve gına azbe’n-nar" (Bakara Suresi, 201)

Ey Rabbimiz! Bize dünyada da iyi hal ver,ahirette de iyi hal ver. Ve bizi o ateş azabından koru.

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem ,Allahım! Senden hep doğru yolda yürümeyi, emirlerine uyup, yasaklarından kaçmayı, iffetli olmayı ve gönül zenginliği kazanmayı isterim. Müslim,72. diye yalvarırlardı. Sadakarasulullah...

Rabbimden Cuma"nızın hayırlar getirmesini ve tüm hayır dualrınızın, kabulünü dilerim inş...


Beğen

Mehtap Yıldız
Kayıt Tarihi:30 Ekim 2009 Cuma 04:53:42

DUA ...VAKTİ.... YAZISI'NA YORUM YAP
"DUA ...VAKTİ...." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
mürsel emre doğan
12 Kasım 2009 Perşembe 13:32:21
Aciz ve günahkarız..derdimiz büyükse de Rabbimiz elbet hepsine deva verecek kudrette..günahlarımız ne kadar çoksa elbet Rabbimizin mağfireti geniş..ümüt kesmek yok..dua dua yönelmek Rabbe ve dilenmek ulu katından..gedayız ve sultanın kapısının uslanmaz dilencileriyiz..elbet bizi hakikat yoluna erdirecek odur...

(Kulma-yabeu-bikum-rabbilevla-dua-ükum) Habibim ilan et ve kullarıma deki,(Ey insanlar) Sizin dua ve ilticanız olmasaydı,Rabbim size değer verirmiydi? Bu ayeti kerime ,duanın kıymetini ne kadar güzel ifade ediyor değilmi?

Rabbimiz vermeyi dilemeseydi istemeyi vermezdi..samimi bir kalp ile Ondan dilersek ihtiyacımızı,elbet Rabbimiz bizi dardan kurtaracak sahili selamete ulaştıracaktır..imanız tamdır buna..

Dua müminin ilacı da silahı da..ne güzel bir konu seçmişsiniz mehtap hanım..dua ne kadar büyük nimet..iyi ki var ve biz tüm acziyetimizle Rabbimize sığınabiliyoruz..Rabbim ne büyüksün ki biz küçük kullarına dilenmeyi nasip etmişsin...

.................Dua ile kalın ebediyyen...


Cevap Yaz
Mehtap Yıldız Yazının sahibi
30 Ekim 2009 Cuma 23:46:40
bu manidar hatıranızı bizimle paylaşmanızdan dolayı
candan teşekkür ederim sevgili Nil hanım..

duamlasınız çook...

Cevap Yaz
nilkurt
30 Ekim 2009 Cuma 23:21:42
Yazınız yıllar öncesine götürdü beni...Sizinle paylaşmak istedim.
Lise de, aynı sınıfta Nebican adında bir arkadaşımız vardır. Basbas bağırırdı (haşa) Allah yok diye. Öyle çok zoruma giderdi ki bu söz. Bir gün ona, ''Biliyormusun, Allah senin içinde, sen bunu biliyorsun fakat, dilin yalan söylüyor.'' dedim. Güler geçer di. O üzüldüğüm cümleyi her söylediğinde ben de Allah senin içinde derdim. Bir gün Futbol maçı yapıyorlardı, Nebican öyle bir düştü ki, dizi kanlar içinde kaldı. ''Allaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah'' diye bir feryat yükseldi Nebican'dan. Dururmuyum hemen karşısına geçip, ''Hani Allah yoktu, neden ona sesleniyorsun'' deyince
''Git başımdan seninle uğraşamam, zaten canım burnumda '' dedi...O gün içimden dua ettim Nebican için, gerçeği görmesi için. Yıllar sonra duydum ki, doğuda vatani görevini yaparken şehit düşmüş... Nur içinde yatsın sınıf arkadaşım.....Tebrik ediyorum yazınızı...sevgimle.

Cevap Yaz
Selma Özeşer
30 Ekim 2009 Cuma 19:29:55Amin/sevgili kardeşim...

Hatırlattın ya Allah Yüce Peygambere komşu etsin.


selam ve dua ile

Cevap Yaz
dursun tiftik
30 Ekim 2009 Cuma 15:45:04
GÜZEL BİR ÇALIŞMA.ALLAH TÜM HAYIR DUALARIMIZI KABUL EYLESİN.HUZURLU CUMALAR DİLER;SAYGILARIMI SUNARIM.

Cevap Yaz
Cahit KILIÇ
30 Ekim 2009 Cuma 05:04:15
Efendim, sabahın bu saatinde yazı eklediğinize göre, sabah namazına kalktınız. Namazınız, niyazınız, dualarınız kabul olsun inşallah. Saygılarımla.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.