Fehmi Tazegül
2257 şiiri ve 996 yazısı kayıtlı Takip Et

PİYANO.PİYANO.

PİYANO NEDİR?
Piyanonun ses alanı yedi sekizliden biraz fazladır. Kalvyesinde 88tuş (87 yarım ses) vardır. Verebildiği en pest ses 27,5hz frekanslı sesidirbütün piyanolarda bu sesi veren telin boyu 198cm kadardır. En tiz ses ise 4186hz frekanslı tanpere sesidir. Bu sesi veren telin boyu 61cm kadardır.Pest sesleri veren tellerin çok uzun olmasıgereken boylarını kısaltabilmek için, üzerlerine başka tel sarılmış ve birim kütleleri arttırlımıştır. En pest sesten başlayarak ilk on sesin herbiri tek bir sarma telden elde edilir. Sonraki 18 sesin herbiri için bir çift kaplanmış tel kullanılmıştır. Geri kalan 60 ses için üçer çıplak tel vardır. Böylece 88 ses için toplam 226 tel kullanılmış oluyor. Bu kadar telin gerilmesi çerçeveye büyük yük getirir. (30 tondan fazla) Çalgının bu yüke dayanmasını demir çerçeve sağlar.
Teller iki eşik üzrinden geçerler. Eşiklerden biri demir çerçeve üzerine, öbürü ise ses tahtasına basmaktadır Ses tahtasının (rezanatör) görevi; telden sesin niteliğini düseltmek ve havaya akustik enerji yaymaktır. Eşikteki titreşimlerin olabildiğincekısa sürede, sestahtasının her yanına yayılması gerekir. Yani dalgaların ses tahtasındaki hızı büyük olmalıdır. Bunun için de esnekliği fazla ama öz kütlesi küçük (hafif) bir malzeme gereklidir. Norveç ladini bu işe çok uygundur. Bu ağaçtasesin hızı damarlar bouyunca 4600m/syi bulur. Damarlara dik doğrultular daha azdır. Orijinal piano-fortede teller büyük piyanolardaki gibi yatay durumdaydı. Daha sonra, dik piyano veya duvar piyanosu denilen; tellerin dikine uzandığı modeller geliştirilmiş ve bu çalgının evlere girebilmesi kolaylaştırılmıştır.
Eşiklerin üzerinden geçen tellerin bir ucu çerçeveye gömülü ayar çivilerine bağlıdır. Tellerin öbür ucu doğrudan çerçeveye tuturulmuştur. Piyanonun düzeninin uzun süre bozulmaması için tellerin gerginliklerinin koruması gerekir. Yani ayar çivileri tellerin zorlaması altında eğilmemelidir. Çivilere gereken daynıklılığı verebilmek için ayar çivileri çapraz damarlı 41 kat sert ağaç levhadan yapılmış bir blok (çivi bloku) içine gömülmüştür.

Beğen

Fehmi Tazegül
Kayıt Tarihi:1 Şubat 2023 Çarşamba 21:12:03

PİYANO. YAZISI'NA YORUM YAP
"PİYANO." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.