Fehmi Tazegül
1987 şiiri ve 753 yazısı kayıtlı Takip Et

ROMEN DİYOJEN.ROMEN DİYOJEN.

ROMEN DİYOJEN,
Romen Diyojen kimdir, Romen Diyojen, 1030 yılında Kapadokyalı Diogenii ailesinin bir ferdi olarak doğmuştur. Babasının adı Konstantin Diogenes’dir. Annesi de imparator III.Romanos Argyros’un kızkardeşidir.
Romen Diyojen, Bizans ordusunda yüksek rütbelere yükselmiş bir subay idi. Romen Diyojen, Triaditza (Sofya) strategosuyken (askeri vali) 1067 yılında X.Konstantinos‘un ölümünden bir süre sonra giriştiği ayaklanma nedeniyle Hadrianopolis’te (Edirne) yakalanarak Konstantinopolis’e (İstanbul) getirildi.
İdama mahkûm edildiğinde, taht naibi Eudokia’nın ilgisini çekmiş ve af edilmiş olup daha sonra da Kraliçe ile 1 Ocak 1068’de evlendiğinde İmparator olmuştur. X. Konstantinos’un (1059-1067) ölümünden sonra geride kalan üç oğlunun çocuk yaşta olmaları nedeniyle naipliği ele alan İmparatoriçe Eudokia, Romen Diyojen ile evlenerek imparator olmasını sağladı.
Romen Diyojen, muhaliflerine karşı durumunu güçlendirmek için askeri başarılar kazanmak amacıyla Mart 1068’de Anadolu’ya akınlarını yoğunlaştıran Türkler’e karşı çıktığı seferden somut bir kazanım elde edemeden 1070 başlarında Konstantinopolis’e döndü. 1071 baharında Türkler’e karşı son seferine çıktı.
Alp Arslan‘ın Mısır Seferine çıktığını öğrenen Bizans İmparatoru Romen Diyojen Azerbaycan’a kadar giderek Türk kalelerini zapta ve Türkleri Anadolu’dan atmaya karar verdi. Romen Diyojen, Frank, Norman, Slav, Gürcü, Abaza, Ermeni ve Rumeli’de yaşayan İslam dinini kabul etmemiş Peçenek ve Oğuz Türklerini de ordusuna kattı. 13 Mart 1071‘de 200.000 kişilik Bizans ordusu İstanbul’dan yola çıktı. Erzurum yoluyla Malazgirt’e ulaştı.
1068 ve 1069’da Selçuklulara karşı bazı başarılar kazandıysa da, 26 Ağustos 1071 tarihinde Alp Arslan komutasındaki Selçuklu Ordusu ile yaptığı Malazgirt Savaşında yenilerek esir oldu. Cengaverliğine rağmen hiçbir şey yapamayan mağrur Bizans İmparatoru Diyojen, yaralı halde bütün maiyeti ile birlikte esir edildi.
Sultan Alp Arslan savaştan sonra huzuruna getirilen imparatoru, hiç ümit etmediği şekilde affetti. Bizans imparatorunun harp tazminatı ödemesi, her yıl haraç ve ihtiyaç halinde Selçuklu ordusuna asker göndermesi karşılığında barış antlaşması yapıldı. Alp Arslan’la bir dostluk ve saldırmazlık antlaşması yaparak bir hafta sonra serbest bırakıldı.
Bozgun haberinin Bizan’a ulaşması üzerine X.Konstantinos’un kardeşi Ioannes, imparatoriçe Evdokia’nın saraydan uzaklaşmasını ve oğlu VII. Mikhael‘in imparator ilan edilmesini sağladı.
Romen Diyojen, geri dönmekte iken Anadolu’ya dağılmış ordunun kalanlarından topladığı kuvvetlerle Amesia’yı (Amasya) üs yaptı. Kendisini tahttan indirenlerin ordularına karşı Dokeria’da (Tokat) yaptığı savaşı kaybederek Adana Kalesi’ne sığındıysa da 1072 yazında bir başka Bizans ordusuna yenilerek tutsak düştü. Adana’dan Cotiaecum (Kütahya)’ya kadar katır sırtında götürüldü.
29 Haziran 1072 tarihinde Kütahya’da gözlerine mil çekilerek Proti Adası’nada 4 Ağustos 1072 tarihinde öldü.
Romen Diyojen, ilk evliliğini Bulgar Çarı Alusian’in kızı olan Anna ile yapmıştı. Bu evliliğinden olan oğlu Konstantin Diogenes 1068 yılında ölmüştür.
Romen Diyojen, 1068 yılında Kraliçe Eudokia Makrembolitissa ile evlendi. Nikephoros Diogenes, Leo Diogenes adlarında iki çocuğu oldu.
Romen Diyojen, 4 Ağustos 1072 tarihinde 42 yaşında Kınalıada’da ölmüştür.
Romen Diyojen Türklere Anadolu kapısını açan Malazgirt Savaşında Bizans ordularının başında olduğundan Türk tarihinde belki de en bilinen Bizans İmparatorudur.

Beğen

Fehmi Tazegül
Kayıt Tarihi:6 Ekim 2021 Çarşamba 18:02:17

ROMEN DİYOJEN. YAZISI'NA YORUM YAP
"ROMEN DİYOJEN." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.