Özer YILMAZ1
0 şiiri ve 125 yazısı kayıtlı Takip Et

Hak ve batılHAK VE BATIL

Yönetim tarihinin insanlık tarihi ile birlikte var olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yönetim tarihi o kadar eski o kadar insanlık tarihi ile iç içe ki ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil. Dinsel öğretilerimize göre Hz. Âdem yaratılmadan önce melekler ve şeytan Allah’u Teâlâ’ya ibadet ederek, barış ve sükûnet içinde yaşıyorlarmış. Ne zaman ki Allah’u Teâla, Hz. Âdemi topraktan yaratmaya karar veriyor işte o zaman kıyamet kopuyor, şeytan şeytanlığını göstermeye başlıyor. Şeytanın kendi isyankârlığı yetmiyormuş gibi melekleri de örgütleyip isyankâr olmaları için çaba sarf ediyor, Allah’tan melekler şeytanın dümenine gelmiyor, ya melekler de şeytanın dümenine gelseydi o zaman ne olurdu insanlığın hali.

Dinsel öğretilerimize göre şeytan; arsızın, hırsızın, soysuzun, katilin, vicdansızın, kötünün, çirkinin temsilcisi ve her türlü çirkefliğin ana merkezi. Yine dinsel öğretilerimize göre melekler ise, adaletin, iyiliğin, güzelliğin, eşitliğin, asaletin, onurun, gururun temsilcisi. Bu iki şey hak ile batıl dünya var oldukça mücadele alanı olarak insanlığın karşısında hep duracak, durmaya da devam edecek.

İnsanlık, değerlerinin üzerinde yücelerek tekâmülünü tamamlaması beklenirken bakıyoruz şeytanı temsil eden taraf hep galip geliyor, şeytanın galip gelmesi için de özel çaba sarf ediliyor. Bu çabaların sonuçları er ya da geç boşa çıkacağı muhakkak, biliyoruz ki adaletsiz, haksız, hukuksuz, sevgisiz, soysuz aksiyonlar bir gün elbette zail olacaktır.

Yönetim sistemlerini demokratik, oligarşik, otokratik olarak sınıflara ayırmak mümkündür. Gerçek demokrasinin uygulama alanlarının cumhuriyet sistemi içinde olduğunu ifade etmekte fayda var. Demokrasi olmazsa cumhuriyet yönetim şeklinin anlamlı olmayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu söylemler her ne kadar doğru varsayımların üzerine kurulduğu kabul edilse de krallık ile yönetilen bazı ülkelerin yönetim sisteminde demokratik teamüllerin uygulandığını, cumhuriyet ile yönetilen bazı ülkelerin yönetim sisteminde ise otokratik yönetim teamüllerinin uygulandığını tarih sahnesinde görüyoruz. Hem krallık hem demokrasi bu iki olgunun birlikte bir arada olması çok da birbiriyle uyuşan bir sistem algısı oluşturmuyor insanda ama bu iki sistemi birlikte yürütebilmek için özel çabaların gösterilmesindeki gayreti bazı devletlerin gizli ajandalarından kaynaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

29 Ekim günü Ülkemizin kurucu lideri Mutafa Kemal Atatürk’ün bize armağan ettiği Cumhuriyetimizin 97. Yılını Covid-19 nedeniyle fiziksel olarak coşkulu kutlayamadıysak da, ruhen ve duygusal anlamda coşkulu kutladık. Cumhuriyet Bayramlarını her kutladığımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar büyük dünya lideri olduğunu daha iyi anlıyoruz. O bize ilmin, fennin ışığında doğruları bulmamızı ve muasır medeniyet seviyesinde yaşamlarını sürdüren ülkelerin eriştiği müreffeh düzeyinde yaşamamız için şartlar oluşturdu. Kral olma gücü kendisinde varken o cumhuriyet yönetimi sistemi içinde kalmamızı sağladı. Yokluklar içinde Sümerbank’ı, Etibank’ı, şeker fabrikalarını, uçak fabrikasını kurdu. Bunları yapmakla emperyalizme karşı mücadelenin ancak üretim ile gerçekleştirilebileceğini dimağlarımıza işledi.

Üzülerek ifade etmek istiyorum ki İslam ülkelerinin bireyleri çok zavallı durumdalar, sömürülüyorlar, ilmin ve fennin ışığı altında çalışmaları gerekirken emeklerini ve hedeflerini başka mihraklar için kullanıyorlar. Yaşamında her türlü varlığa kolaylıkla ulaşan ama başkalarının kullanımını haram sayan cemiyet, cemaat ya da sahte tarikat liderleri insanların değerlerini utanmadan sonuna kadar sömürdüler ve sömürüyorlar. Eğitilmiş bireyleri ve eğitimi hep geri planda tutular, teknolojik gelişmelere toplumun ayak uydurmasını yasakladılar. Meleklerin temsilcileri olmaları gerekirken şeytanın temsilcisi oldular. Oysa cumhuriyet ve demokrasi, soran, sorgulayan bireylerin aklını ve ilmin verilerini kullanmayı yeğledi, biat kültürünü reddetti, vatandaşlık bilincini, millet olma bilincini ön planda tutmaya çalıştı. Cumhuriyet ve demokrasi hakkın temsilcisi olarak yoluna devam ederken, otokratik ve oligarşik yönetimler şeytanın temsilcisi olarak batılı temsil ediyorlar. Hakkın ancak demokratik düşüncenin beslediği cumhuriyet yönetimiyle olacağını artık herkes biliyor ama maalesef şeytanın temsilcileri bunu görmezlikten geliyor. Bu şeytanların inadına dirilişin, kurtuluşun ve kuruluşun 97. Yıldönümü olan Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Beğen

Özer YILMAZ1
Kayıt Tarihi:30 Ekim 2020 Cuma 00:02:33

HAK VE BATIL YAZISI'NA YORUM YAP
"HAK VE BATIL" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.