yu yusuf yılmaz
530 şiiri ve 143 yazısı kayıtlı Takip Et

Aklın yoluAKLIN YOLU
Biz niçin , aklın ve matematiğin yolunu bırakıp kendi ihtiras ve heveslerimiz yolunda çapa harcıyoruz? Niçin her konuda ilmi düşünmüyoruz? Hatalarımızı neden kabul edip, tecrübelere yönelmiyoruz? Bu ve buna benzer soruları çoğaltabiliriz…
Örnek verecek olursak: Son günlerde partili cumhurbaşkanlığı tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Daha çok tartışılacağa benziyor.
Bırakalım akademik tartışmaları, bu konuya sokaktaki her hangi bir vatandaş gözüyle bakalım.
Bu konu benim hayatıma ne kazandırıyor? Bu yönetim şekli milletimi mutlu ediyor mu? Zenginleşiyor muyuz? Kendimizi mutlu hissediyor muyuz?
Eskiden parlamenter sistem vardı, bunu beğenmedik. Yenisi çok az bir farkla kabul edildi ve bir yıl denendi, sonuç kötü değil, çok kötü!
Tabi meseleye bir ihtiyaç olarak değil de siyasi mülahazalar olarak bakıldığı için başarısız olacağı belli idi. İkazlar yapıldı ama - güç zehirlenmesi- dinlemedi
Kısaca terazinin iki kefesinden birine parlamenter sistemi diğer kefesine partili cumhurbaşkanlığı sistemini koyduğumuzda, parlamenter sistemin ağır geldiğini görüyoruz. İstanbul seçimi bunu gösterdi. Çünkü bu seçimi referanduma dönüştüren bizzat bu yöneticilerdir.
Biz cumhuriyeti ”halkın kendini yakından ilgilendiren kararlara katılması” olarak biliyorduk. Tek bir kişiye bağlı sistemler, kim ne derse desin, teokratik, yani modern çağa uymayan, daha çok geri kalmış toplumlara uygulanan sistemlerdir. Arap ülkeleri buna en yakın örneklerdir. Esasında bu sömürülmeyi de beraberinde getirir.
Bu başarısızlığın sonunda büyük önder Atatürk’ün büyük savaşlardan, dünya tecrübelerinden sonra,
çağdaş dünyanın en gelişmiş sistemi olan parlamenter sistemini ülkemize kazandırması Türk Milletine verdiği en büyük armağanı olarak kabul ediyoruz.
Ama gel gör ki yıllarca uğruna mücadele verdiğimiz ülkücü davanın başında ki kişi, eskimiş, icraatlarıyla memleketi iflasın eşiğine getiren, milli menfaatlerimizi koruyamayan, gittikçe de bizi fakirleştiren bu sistemi hala daha savunmayı inatla sürdürüyor. Yahu kardeşim bu tasvip görmüyor, niye ısrar ediyorsun? Toplum desteğini kaybettiniz. Eninde sonunda daha büyük çoğunlukla parlamenter sisteme geri dönecek. Bu gidişi engellemeye kimsenin gücü yetmez. Zorlayarak niçin millete zaman kaybettiriyorsunuz? Yazık günah değil mi? İlerleme böyle mi olur? Böyle düşündükçe batıyorsunuz? Ama siz batarken millete zarar veriyorsunuz.
Sizi ve sizin gibi düşünenleri, aklın, matematiğin yoluna gelmeğe davet ediyorum…
Yusuf Yılmaz

Beğen

yusuf yılmaz
Kayıt Tarihi:2 Temmuz 2019 Salı 23:36:36

AKLIN YOLU YAZISI'NA YORUM YAP
"AKLIN YOLU" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.