ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Düşünmek kolaydır, yapmak zordur. Dünyada en güç olanşey de düşünüleni yapmaktır. (Goethe) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Kadınlarımız

ipekyolu
291 Yazısı Kayıtlı


Kadınlarımız
KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI YAHYA AKSOY
İnsan onuru, temel bir değer olup koşulsuz ve doğuştan sahip olduğumuz bir değerdir. Cinsiyet, etnik köken ve inanç gibi hiç bir nedenle bu konuda ayrım yapılamaz.
Devletin ve toplumun görevi, insan onuruna ve bunu temsil eden temel değerlere ve özgürlüklere sahip çıkmak, korumak ve geliştirmektir.
Çağdaş bir toplumda, erkek ve kadın ayrımı yapmadan tüm insanların sosyal,kültürel, siyasal haklarına saygı gösterilmelidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa kemal Atatürk, siyasal ve sosyal hakların öncelikle kadınlar ve tüm vatandaşlar tarafından özgür bir şekilde kullanılmasının gerekliliğine inanmış ve devrimlerinde bunlara öncelik ve önem vermiştir.
5 Aralık 1934 ’de , dönemin Başbakanı ve Malatya milletvekili İsmet İnönü ve 191 milletvekili tarafından verilen önerge TBMM tarafından kabul edilerek, Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
Bu yasal düzenlemeyi takiben 8 Şubat 1935 ’de yapılan seçimlerde birçok kadın, aday gösterilmiş ve 18 kadın milletvekili seçilerek 1 Mart 1935’ de çalışmalarına başlayan TBMM’de görev almıştır. O zamanlar bir köy olan Kazan muhtarı Satı Kadın- Satı Çırpan’da milletvekili olarak görev yapmıştır.
Bu hakların Fransa’da 1944,İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Belçika’da 1960 ve İsviçre’de 1971 yılarında verildiğini söylersek Atatürk’ün çağdaş Türkiye Cumhuriyeti!ni kurarken kadınlarımıza verdiği önceliği ve önemi daha iyi görmüş oluruz.
Eski Yunan’da ,evrensel ve ölümsüz adalet için nefes alan, Zeus’a öğütleriyle yol gösteren, bir elinde kılıç ve bir elinde terazi ile betimlenen adalet tanrıçası THEMİS,Antik Çağda ve günümüzde çok büyük anlam ifade eden adalet mitolojisinin sembolü olmuştur.
Siyasal alanda kadınlarımıza tanınan haklar sonucunda kurulan Türk Kadınlar Birliği İstanbul’da XII.Uluslar arası Kadınlar Birliği Kongresi’ni toplamıştır. 18 Nisan 1935 ’de Yıldız Sarayı’nda başlayan toplantı 24 Nisan’a kadar sürmüş ve sö


"KADINLARIMIZ" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
GEÇİLMEYEN ÇANAKKALE
Geçilmeyen çanakkale
ipekyolu
4426
ŞAMAN   DANSI
Şaman dansı
ipekyolu
2954 2
DOSTLUK
Dostluk
ipekyolu
2631
DİLEK AĞACI-YÜREK AĞACI
Dilek ağacı-yürek ağacı
ipekyolu
2 2313 1
Son Eklediği Yazılar
CEMRE
Cemre
ipekyolu
32 0
KİTAP FUARLARI
Kitap fuarları
ipekyolu
44 0
EĞİTİM ÜZERİNE
Eğitim üzerine
ipekyolu
80 0
SEVGİ ÜZERİNE
Sevgi üzerine
ipekyolu
90 0
ÜNLÜ DENEMECİ
Ünlü denemeci
ipekyolu
78 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.