sadık miskini
114 şiiri ve 24 yazısı kayıtlı Takip Et

Halk ozanı fikret dikmenFikret Dikmen’i Radyo programlarında okunan türkü şiirlerinden tanıdım ilkin. Sunucu “Niğde’den türkü dostu şair Fikret Dikmen bize bir şiir göndermiş, bu şiiri dinleyicilerle paylaşmak istiyoruz” gibi bir konuşma ile onun gönderdiği şiiri okur ve ardından kendisine teşekkür ederdi. Bazen de telefonla canlı yayına katılır kendi sesiyle bir şiirini sunardı Fikret Dikmen.
Antolojiler de şiirlerine hiç rastlamadım. İnternet’te Ali Onur Bey’in hazırladığı türkü sitesinde(turkuler.com) hayatını ve şiirlerini okumuştum bir kez. Temmuz ayının son haftasında bir telefon ziliyle kapımı çaldı Fikret Dikmen: “Sadık Miskini’yle görüşmek istiyorum”dedi. Benim dedim, buyrun. “Ben Niğde’den Halk Ozanı Fikret Dikmen” dedi. Böylece birebir tanışmış olduk.
Türkülüler. com’dan sayfamı ziyaret ettiğini, l7 Haziran 2005 ‘de katıldığım İzmir TRT Radyosu’nda ki programımı dinlediğini ve şiir kitabımı nasıl temin edeceğini belirtti. Ben de adresini alıp kendisine bir şiir kitabımı göndereceğimi söyledim. Sayın Dikmen son çıkardığı Pervane Misali adlı kitabını bana gönderdiğini müjdeledi. Onun kitabı bana geldi. Benim kitabım ona daha sonra ulaştı.
Fikret Dikmen, l950 Niğde doğumlu. 1979 yılında işe başladığı Niğde Tarım il Müdürlüğü’nden l997 yılında emekli olarak ayrılmış.
Duygudan Gönüllere (l997),Sulara Türkü Yazdım (2001), Yüreğim Bir Anadolu (2002), Pervane Misali (2004) isimli dört şiir kitabı yayınlanmış. 15 civarında şiiri türkü yapılarak sanatçılar tarafından okunmuş. Pervane Misali adlı kitabında 100 şiiri yer almaktadır.
Üretken bir şair olan Fikret Dikmen, halk şiirinin hece vezni ve kafiye örgüsüne hâkim bir sanatçı. Sanatını kusursuz yapmaya özen göstermiştir her şiirin de. Son kitabı için Araştırmacı Yazarlar: Dr. Halil Atılgan, Hayrettin İvgin ve Dursun Özden Beyler önsöz mahiyetin de değerlendirmeler yazmışlar. Hayrettin ivgin “Şiirlerinde kafiyeler sağlamdır. Ölçüler yerli yerindedir. Şiirleri teknik açıdan kusursuzdur.” derken Dr. Halil Atılgan ise “Pervane Misali adındaki bu yeni kitabında yüzün üzerinde gönüllere şelale gibi akan şiirler bulacaksınız. Okumak su içer gibi keyif veriyor insana” değerlendirmesinde bulunmuş. Dursun Özden ise : “Fikret Dikmen; kurtlar sofrasının aç gözlülüklerine ve kirliliklerine karşın onurlu, alçak gönüllü ve direngen çıkışlarıyla bir Anadolu ereni gibi, bir yol eri gibi doğru bildiği yolda ilerliyor.”demiş.
Fikret Dikmen, Pervane Misali adlı şiirinin birinci kıtasında şöyle demektedir:

Yalan sözlere kanmadan
Hiç bıkmadan usanmadan
Zevk alırım ben yanmadan
Aşka dönen pervaneyim

Pervaneler ışığın etrafında aşk ile döner. Yanıp canlarından olsalar bile sevdalarından asla vazgeçmezler. Sayın Dikmen’de öyle yapıyor. Aşka dair giriştiği bu işte yanmaktan zevkler alıyor. Ama bu yanış sönmeden bir yanış. Yani küllenen değil közlenen yanış.

Dönüyorum evren ile
Erenlerde olmaz hile
Aklım bana fazla bile
Kim demiş ki divaneyim

Evren ile birlikte dönerken dostluğa, barışa, kardeşliğe, hilesiz bir yaşama ulaşmak için dönüyor semahını. Bu semaha kim katılmak istemez.
Sayın Fikret Dikmen:

Sarıldım hak davasına
Daldım sevgi deryasına
Yalan dünya sefasına
Boş vermiş bir bigâneyim

demektedir.

Haktan yana olan şair sevgi deryasına dalgıç olunca gerçeklerin adamı olarak yalan dünya sefasına boş verir, yabancı kalır. Söz güzelden açılınca Karaca oğlan gibi coşarak çağlamaya başlar:

Ceylan gibi bakışın var
Tavus gibi nakışın var
Burcu burcu kokuşun var
Reyhan mısın gül müsün ne

Niğdeli Halk Ozanı Fikret Dikmen, günümüz halk şiiri geleneğini sürdüren ve bu geleneğe bir halka olabilmek için kalemini elinden düşürmeyen, fedakâr, üretken bir ozanımızdır. Bazı şiirlerinde düz, imgeden uzak nesirsel anlatımlara düşse de akıcı uslubuyla, ustaca buluşlarıyla şimdiden yarına kalan eserler yazmayı başarabilmiştir. Sayın Dikmen, türkü sevdalısı, türkü dostu olduğu için türkü üzerine bir hayli şiir kaleme almış. Bence artık türkü üzerine yazdığı şiirlere bir nokta koyması gerekiyor. Bir konuyu birkaç kez işlemektense başka başka konulara el atmak halk şiiri açısından daha bir zenginlik olur diye düşünüyorum. Pervane Misali adlı kitapta bize sunduğu şiirler için teşekkürler.

Beğen

sadık miskini
Kayıt Tarihi:6 Şubat 2007 Salı 09:24:05

HALK OZANI FİKRET DİKMEN YAZISI'NA YORUM YAP
"HALK OZANI FİKRET DİKMEN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.