Televizyonu çok eğitici buluyorum. Ne zaman biri televizyonu açsa, öteki odaya gidip kitap okuyorum. (Groucho Marx) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

KANDİLLERİMİZ.

KANDİLLERİMİZ.

Değerli dostlar.

Bu gün Peygamberimiz (s.a.s ) Efendimizin doğum günü... İslam aleminde nasıl kutlanmaktadır bilmem ama en azından kendimi bildim bileli ülkemizde Mevlid kandili olarak kutlanır bu gün.

Bu gün oturup da ’Mevlid Kandilinde şöyle dua edilir, şu gibi ibadetler yapılır’ konulu beni aşan bir yazı yazmak niyetinde değilim. İfade etmek istediğim şey farklı.

Benim çocukluğumda da Regaip, Mevlid, Miraç, Berat Kandilleri ve Kadir gecesi olarak kutladığımız ve çok önem verdiğimiz günler vardı. Ama o günlerde hiç bir Allah’ın kulu çıkıp da ’ Dinimizde kandil diye bir şey yok ’ demezdi...Hatta daha da ileri giderek...Mubarek gün diye bir şey yoktur da demezdi....Hatta bunları derken Kur’anı kaynak göstererek kandillerin birer Bid’at ( Yani islama aykırı kötü alışkanlık ) olduğunu söylemezdi. Fakat son on senedir aşağı yukarı üstelik de ilahiyat alanında uzman olan vatandaşlar çıkıyor Tv kanallarına ve büyük bir buluşa imza atmışlar gibi: ’ Efendim Kandil diye bir şey yoktur, Allah’ü teala Kadir Gecesinden başka hiç bir gün için önem atfetmemiştir. Cuma günü bile sadece o gün mutlaka namaz kılmamızın belirtildiği bir gündür ama kutsallığı yoktur’ gibi laflar ediyorlar.

Ben bilemem işin bu kadar ince teferruatlarını. Alanım olmayan konuda da ahkam kesemem...Lakin Bir kandili kutlamanın, o günde fazladan ibadet yapmanın, mevlitler okumanın ( Ki bu da hurafeymiş! Mevlit şarkı türküden başka bir şey değilmiş ) kime ne zararı var. İnsanlar Kandil kutlayalım diye havaya ateş mi ediyorlar? Arabalarıyla konvoylar yapıp trafiğin altını üstüne mi getiriyorlar? Kandil denilen bu günlerde kin, düşmanlık, sevgi ve saygısızlık, edepsizlik, kul hakkına saldırı adına bir eylem var mı? O halde bırakın insanlar birbirlerinin kandillerini kutlasın...Birbirlerine güzel şeyler söylemek için böyle bahaneler (!) uydursunlar. Daha fazla ibadetin kimseye zararı olmaz...Şarkı türkü bile olsa içinde Allah’ın ve Onun sevgilisi Rasul’ün adı zikredilen Mevlitler okumaktan bu topluma zarar gelmez.


Varsın Kur’anda zikredilmemiş olsun ( Ki bilmiyorum gerçekten zikredilip edilmediğini ) Kandillerin kimseye zararı olmaz.


Son bir şey anlatıp bitireceğim konuyu.

Atatürk Ve Nuri Conker bir gezide yaşlı bir adamla tanışırlar. Adama sorar Atatürk.
-Sen Atatürk’ü tanır mısın?
Adam cevap verir.
-Elbette tanırım. O bembeyaz sakalları olan..Nur yüzlü bir yaşlıdır. Her Hafta Hacı Bayram Veli Camiine gelir Cuma namazı kılar.
Nuri Conker tam adama müdahale edecektir. Karşısındaki sakalsız, takım elbise ve kravatlı kişinin Atatürk olduğunu söyleyecektir, Atatürk sessizce ikaz eder Nuri Conker’i
-Bırak, O adamın hayallerindeki Atatürk’ü yıkma.

Ben de derim ki: Sayın bazı ilahiyatçı olan ya da olmayan hocalarım...Bırakın... Bu milletin gönlündeki kandil sevgisini yıkmayın.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bütün değerli arkadaşlarımın, Edebiyat Defteri Sitemizin tüm şair edip ve okuyucularının, Bütün İslam aleminin Mübarek Mevlid Kandilini Can-ı Gönülden Kutlar; Tüm insanlığa hayırlara vesile omasını Yüce Rabbimden dilerim.

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

Ağyar  | İsmet Babaoğlu
03 Şubat 2012 Cuma 23:31:12


“Bütün değerli arkadaşlarımın, Edebiyat Defteri Sitemizin tüm şair edip ve okuyucularının, Bütün İslam aleminin Mübarek Mevlid Kandilini Can-ı Gönülden Kutlar; Tüm insanlığa hayırlara vesile omasını Yüce Rabbimden dilerim”


Âmin, bilmukabele hocam

Akabinde ilaveten tüm kalbimle sağlık ve huzur diliyorum.

Para mı? Boş veeer(dim) parayı. Aman hocam parayla saadet olmuyormuş diyorlar. Ben diyenlerin yalancısıyım. Test etmek daha nasip olmadı şükrolsun :-)

Selamlar, saygılar


    [ Cevap yaz ]    

glenay  | nazik gülünay
03 Şubat 2012 Cuma 22:35:09

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Kur'anı Kerimde mevlite ait bir şey okumadım. Tabii mevlit okumak bizim geleneğimizdir. İlle de şart de
ğildir yani. Bizler anladığımız için büyük bir duyarlılıkla dinliyoruz, mevlit okutuyoruz. Bu gece Regaip kandili, peygamberimizin doğum günü. Bu geceyi herkes gücü ölçüsünde değerlendirir; yalnız şu var ki diğer günlerde ibadette ve hayırda yaya kalıp bugün yarış atı gibi koşarsak pek yararı olmaz bize. Bütün günlerimizi aynı düzeyde hayır ve ibadete bölersek bizim için daha hayırlı olur..

Mevlit kandilinizi kutlar, hayırlar getirmesini dilerim. Selâm ve saygılarımla..


    [ Cevap yaz ]    

03 Şubat 2012 Cuma 21:13:37


Sayın Sami Bey (Hocam)! Yazınız çok hoş ve içten, samimi ve gerçek, elinize sağlık. Bu yazıya eşdeğer bir ŞİİR yazarsanız çok güzel olur kanısındayım. Selamlar...


    [ Cevap yaz ]    

03 Şubat 2012 Cuma 16:37:21


Slzlnde Kendiniz kutlu olsun hocam . Saygılarımla.


    [ Cevap yaz ]    

tacettin yıldırım  | tacettin  yıldırım
03 Şubat 2012 Cuma 13:35:33


dindarlara saygım çok....dinbazlara saygım hiç yok...yazınızı canı gönülden kutluyorum hocam saygılar


    [ Cevap yaz ]    

03 Şubat 2012 Cuma 13:06:42


Merhaba Hocam,

Öncelikle Kandilinizi kutlarım.
Eleştiri yazısının sağ üst köşesinde siz olmasaydınız ben de burada olmazdım. Ben sizi, olaylara daha geniş açıdan bakan birisi bilmekte idim.
O din bilimcileri,yakındığınız hususları niye söylemiş olabilirler ki?
Söyledikleri gerekçeler çok.
En başta, İslam dinin şekil dini olmasından muzdaripler. Din ve ibadetlerin alabildiğine abartılar yapılmasından ve gösterilere dönüşmesinden şikayetçiler. Allah'a değil, peygamberimize tapılmasından yakınıyorlar. Bırakın peygamberimizin hadislerini, bilmem kimlerin hadislerinin (Öyle kabul edildiği için yazdım.) Kuran'ın önüne geçmesinden muzdaripler. Yatır ve türbelerden medet umulmasından şikayetçiler. Orada Fatiha okurlarken, "Yalnız sana kulluk ederiz. Yalnız senden yardım dileriz,” deme yanlışlıklarından ve Allah’a şirk koşulmasından şikayetçiler.
Bizler de, bunlar olmuyor diyebilir miyiz? Ben daha nelerle karşılaştım, karşılaşıyorum ve bazı yakınlarımdan duyuyorum bir bilsen var ya, hele bir de Kuran’ı beş-altı defa,üstelik değişik mealler okumuş ve araştırma yapmış isen, “pes doğrusu” demek durumunda kalıyorsun.
Şu an evde olsaydım, peygamberimize atfedilen öyle (Bilmem şu öbüründen duymuşa dayandırılan) inci hadisler yollardım. Bazıları üç kitap sayfası uzunluğunda.
Bir tarafta peygamberimize; ayetlerime bir harf karıştırırsan seni cezalandırırım mealindeki Allah’ın ayeti. (Şu an tam mealini yazamadığım için tırnak içine almadım.) Bir tarafta ise
Peygamberimizin, ayetlere karışabileceği kaygısıyla sözlerinin yazılmasını yasaklaması.
Bunları bilen birisi olarak siz ne yaparsınız?
Ben din bilimci değilim. Şimdi ben de dini konuda bir ifade kullanacağım. Tepkiniz ve tepkiler nasıl olacak merak ediyorum.
Kuran’a göre; bir Müslüman’a farz olan ibadetlerin hiçbiri, kişiyi cennete götürmüyor. Sevap kazanıyor o kadar. İbadetleri yapsın yapmasın, Allah’a inanan ve hayırlı iş yapanlar direk cennet gidiyor. Kuran, bunu birkaç yerde belirtiyor.

Değerli Hocam;
Ara sıra böyle fikir alışverişi yapmak lazım.
Başarı dileklerimle saygılar.Veysel Başer tarafından 2/3/2012 1:15:45 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

03 Şubat 2012 Cuma 12:50:16


:) Mevlit Kandili kutlu olsun... nice kandillere...

sevgiler.

ve unutmadan;

günün yazısı seçtim.Esma KAHRAMAN tarafından 2/3/2012 12:51:16 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
03 Şubat 2012 Cuma 12:38:11


size katılıyorum bırakın yıllardır kutlanan kandili yine kutlasın insanlar en azından çocuklar unutmasın
bilsin
buda çok güzeldi düşündürücü yazı
saygımlasınız herdaim
cumanız ve kandiliniz kutlu olsun saygıla


    [ Cevap yaz ]    

Hatice Dökmen  | hatice  türkol
03 Şubat 2012 Cuma 12:05:18


bende güzel ve duyarlı sayfa eşliğinde tüm insanlığa huzur ve barış dolu günler diliyorum.
paylaşım için teşekkürler.
selam ile.


    [ Cevap yaz ]    

03 Şubat 2012 Cuma 11:52:13


//Ben bilemem işin bu kadar ince teferruatlarını. Alanım olmayan konuda da ahkam kesemem...Lakin Bir kandili kutlamanın, o günde fazladan ibadet yapmanın, mevlitler okumanın ( Ki bu da hurafeymiş! Mevlit şarkı türküden başka bir şey değilmiş ) kime ne zararı var.//


Ellerimizi açıp sema'ya, bu dünya ve ahiret için,dualarımızın kabul olması dileğimle,bütün müslüman aleminin , Kandili mübarek olsun...


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
KANDİLLERİMİZ. başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
03.02.2012 10:37:47
Toplam 13 yorum yapıldı
2351 çoğul gösterim
1980 tekil gösterim