Şerefini kaybedenin, kaybedecek başka bir şeyi yoktur. PUBLiLiUS SYRUS [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Bir Doğum günü Mektubu

Bir Doğum günü Mektubu

Sevgili ve de Saygıdeğer Ablacım,Sonbaharında artık sonuna yaklaşmışken, dökülüveren acı dolu yaşamların dertlerinden bir sayfa daha yırtmak için kalemi elime aldım. Fakat bugüne mana veren başka bir şey! Bir bayramında nasıl geçtiğini dahi bilmediğimiz ömür takviminden, doğum günü anımsamakla beraber içime bir telaş düştü. Yıllarca okunmayan bir kitap kadar mahcup ve de heyecanlı bir his helezonunun penceresinden başımı dışarı çıkarttım ve gördüm ki; yüreğinin sıkıntılı ve de dertli haline rağmen gülümsüyorsun. Ben, en azından kendime düşen görevi yapıp, ufak bir anımsama da olsa; bir şeyler karalamak istedim. Ama sen, senin bu güzel gününü hatırlamayanlara karşı bile yine de kötü bir şey düşünmedin. Takmazsın zaten böyle şeyleri.Biliyorum ki bugün gülümsüyorsun. Sanki yazmış olduklarının bir kitap da toplanmış da, sen mutlu bir şekilde gülümsüyorsun. Seninle beraber sevinecekleri düşündükçe, aslında ben de senin için huzurlu oluyorum. Çocuklarının kimi zaman kahkahaları, kimi zaman da gözyaşlarıyla andıkları bir anne olarak; onların da dünyaya gelme vesilesi olan canının bir başkasının nasıl da hayatına sebep olduğunun farkına varmış olmanı da çok isterim. Çünkü sen de çoğu zaman kendini işe yaramaz biri olarak görüyorsun. Bu çoğumuzun hayata bakış açısından kaynaklanan bir yanılgı; ama senin gibi geniş eğitim çevresinde yetişmemiş olmasına rağmen böylesine kültürlü bir insan oluvermek çok hoş bir şey! Tabi, doğal olarak sen bunu da kabul etmeyeceksin; hatta iltifat diyeceksin ve ’Aman kardeşim, şakanın sırası değil’ diyeceksin. Ama hayır, hayır gerçek bu! Eğer farklı bir yer de yetişmiş olsan ve de çevren gerçekten farklı olsa, şu anda o ünlü yazarların pabucunu da dama atardın değil mi? Tamam, tamam abartmıyorum; ama duygunun bu kadar yüklü olduğu akıl-gönül dengen de, en azından yazılı da olsa, seni bu hayatta ön sıralarda görmekten daima mutlu olacağımı da belirtmek istiyorum.Kimi bu zamanlarda kavuşma, kimi de ayrılık vaktine tutunurken parmak uçlarında; senin içinde yaşadığın tarifi anlamsız olan doğum heyecanını tarif edecek kadar da tecrübeli biri değilim bu hayatta, ama onca kavganın, onca feryatların göğe yükseldiği dünya coğrafyasında, gözyaşlarıyla birden kesiliveren kahkahalarımızın hükmünde aslında ikinci bir dünya olduğuna da ne güzel inanıyoruz! Bir doğum günü için nasıl kutlama sözcükleri kullanılır, inan onu da bilmiyorum; ama ben seni daima içli ve de derin bulduğum edebiyat aleminde; bugüne düşen adın gibi daima çiçekli dertliler kervanında olmanı diliyorum. Savaşların barışa ulaşacağı zamanların umuduyla, kimi zaman da okunmadık kitapların üstüne basa basa kendisini yüksek gösteren insanlardan midemizin bulunduğu bu dünya da, Necip Fazılı’nda dediği gibi:


’Anladım ki gerçek sanat Allah’ı aramakmış bulmakmış.
Asıl marifet bu gerisi yalnız çelik çomakmış.’


manasıyla daima seni güzel yerlerde görmek istiyorum. Elbette dertler, sorunlar hiç bırakmayacak yakanı ve elbet senin de hıçkıra hıçkıra ağlayacağın günler olacak yalnız başına, ama yine de o derin insan yalnızlığının arkasında bizi seven ve de bizi özenle yaratan Allah’ın olduğunu unutmamız gerektiğini de belirtmek isterim. Senin derin duyguların ve de hisli yanın bunu bazı zaman öyle güzel özetliyor ki; aslında sadece ’dedim ve de geçtim’ olsun biraz önce söylediklerim.Birdenbire ıssız kalıveren yanımız ve birden dolup taşan volkan insani özelliklerimiz. Bunları en belirgin şekilde içinde yaşadığını bildiğimden ve akın akın beynine ’off, amannn’ bulaşıcı yorgunluğunun takıldığı şu kısacık, fani alemde; gerçekten de iki dünyanı kurtaracak ve de senin içine ferahlık verecek meşguliyetler ile ömrünü geçirmeni diliyorum.Seninde dediğin gibi bazen coşkulu bir kalabalık olurken varlığın, yalnızlığın adı verilmez duygusuyla yalnızlığında yorulurken, aslında yalnızlık kalabalıklar arasında kendini tanıma sanatı olduğunu sen de iyi biliyorsun. Sarılırken o boşluğun demir parmaklıklarına, kendi içindekini sorguluyorsun defalarca ve kimse kandıramıyor böylece seni. Bugün sen de kendi deyiminle gitgide çoğalıyorsun. Mor; her şey mor olsa mesela bugün ve de siyah olsa gözleri umutların; ne de güzel olur değil mi?


kekik kokularında bir masal;
avuçlarında iki hayat yeşeriyor sankİ;
biri yusufun kuyusunda çıkar gibi
diğeri de arda boylarında alileşen bir mavi!Ve ben de senin dediğin gibi sana diyorum ki:


‘’iyi ki var’’ olduğunu düşünürken ben
‘’iyi ki varsın’’ diyor dostun sesi


‘’iyi ki doğmuşum’’ diyorum
tarifsiz hazzını solurken hayatın
lezzetinden damağıma yapışmış neşeyle
‘’doğum günüm kutlu olsun’’
öyleyse
nice nice senelereVakit darlığından dolayı böyle kısa da olsa mektubum, yine de anımsamanın ve de değer vermenin daha makul olduğunu biliyorum. En içten dileklerimle beraber, çocuklarının da inşallah güzel yerlerde, hayırlı evlat olacağı günleri de görürsün. Rabbim inşallah seni korur; her zaman onunla beraber ol can ablacım.

Etiketler:


09 Kasım 2011 Çarşamba 13:09:12


tebrik ederim güzel seslenişinizi...
sevgilerimle..,-


    [ Cevap yaz ]    

09 Kasım 2011 Çarşamba 00:28:52


Hani insan içinden keşke bu mektup bana yazılsaydı demeden edemiyor...

Vefalı bir dostun yapabileceği en güzel sesti mektup ve içeri...

Elbette yeni yaşın kutlu olsun sevigliş fulya...

Ve Hak elbette tebrik ediyorum seni de...


    [ Cevap yaz ]    

08 Kasım 2011 Salı 20:45:00


:) doğum günü ablasına mutlu yaşlar diliyorum. sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

08 Kasım 2011 Salı 20:15:24


Fulya'nın doğum günü içinmiş bu mektup harika! Böylesi güzel bir mektup için seni kutluyorum. Tabi yeni yaşına giren Fulya'yı da. Sağlık,mutluluk ve başarı dolu nice yaşlara diyorum.


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
08 Kasım 2011 Salı 17:56:28


bizde kutlarız doğum gününü iyiki varsınız
iyiki doğdunuz
güzel anlatımdı saygı duydum yazan kaleme


    [ Cevap yaz ]    

08 Kasım 2011 Salı 17:47:35


Ne güzel bir mektup...

Ne güzeldir anmak sevdiklerini ...Bir -iki satır da olsa...

Selam ile kardeşim...    [ Cevap yaz ]    

Fulya CODAL  | Fulya Codal
08 Kasım 2011 Salı 16:40:54

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

oyyy kardeşim benim!


bugün aldığım ilk ve en güzel hediye (forumlar hariç :))

ne desem şimdi, memnuniyetimi tarif edemeyeceğim

iyi varsın, çok teşekkür ediyorum :)


eyvallah..

    [ Cevap yaz ]    
Bir Doğum günü Mektubu başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
08.11.2011 16:28:51
Toplam 7 yorum yapıldı
20716 çoğul gösterim
18554 tekil gösterim