Devlet yararlı olanı yapmak için vardır, birey ise güzel olanı. Oscar Wilde [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÖNYARGI

ÖNYARGI

Bir anlık içdöküm halidir.Tüm okurlardan yazım ve anlatım hatalarımdan dolayı özür diliyorum.Edebi nesir yazımı konusunda çok fazla tecrübem yok malumunuz.Sadece duygu ve düşünce paylaşımı olarak görmeniz dileğimdir.

Şimdiden sabrınız için teşekkür ederim sevgili dostlar.
Ne kadar zordur bir insanı tanımak. Onu bütün boyutlarıyla gören, hakkında doğru öngören olmak diye düşündü kendi kendine. Her zamanki paradoksal gelgitlerinin arasında…

Bir önyargıydı her şey ilkönce. Kim inkâr edebilirdi ki insanda önyargı olamayacağını. Her şey önyargıyla doğmuyor mu? Bütün varoluş bu önyargı üstüne kurulmuyor mu? Beğeniler, tutkular, nefretler, kavgalar, sevgiler… Kısaca bir insanın ömrüne sığan, sığacak olan tüm oluşlar ve kararlar!

Önyargı aslında sanıldığı kadar parçalanmayı gerektirecek bir olgu değildir.Zaten çoğu zaman buna imkanda verilmemiştir.İnsan doğası gereği sevgiye ve güzelliğe meyilli olduğu için olumsuzluklara doğuştan ket vuran, onlara kalkan olan bir yapısı vardır.Derinlere en derinlere indiğimizde aslında her önyargı için yanlıştır diyebilir miyiz ?

Hiç mi haklı çıkmadık ? Hiç mi evet ben şüpheleniyordum ama emin değildim cümlesini kurmadık ?

Yanlış olduğu kadar en az doğruyu da kapsama ihtimali yüksek bir oluştur önyargı bana göre.
Falanca iyidir- hoştur güzeldir… diye ispatsız bir düşünce silsilesiyle çıkılan, en basitinden bir arkadaşlık ilişkisinde ilerleyen zamanın ve meydana gelen olayların şahitliğinde önyargının doğru ya da yanlışlığını test etme imkanını buluruz .

Evet, Olaylar ve zaman bizi şahitliğinin yanında sürükleyici etkisiyle öyle bir noktaya getirir ki artık önyargının bizi başta bıraktığı yerde değilizdir.Bizde zaman, olaylar ve muhatap ile birlikte ilerlemişizdir.

Burada önemli olan artık önyargının kendisi değil ondan birincil derecede etkilenen olarak geldiğimiz yerin bize yansıttığı, yaşattığı olgulardır.

Bu yer eğer, yola çıkarken gelmek istediğimiz yer ise ne âlâ…Altıncı hissi kuvvetli, hatta kâhin gücüne sahip kişiler olduğumuz bile söylenebilir.

Yâ değilse …? Ne zamanı geri çevirecek kadar güçlüyüzdür, ne de kişiliğimizi öz benliğimizi hatır için değiştirecek kadar insanlığımızdan vazgeçmiş.

Peki ne yapmalı ? “ Her şey için çok geç “ dediğimiz saatin gongu çaldığında … kulaklarımızı mı tıkamalı ? Gözlerimizi mi kapamalı ? Yalandan kurduğumuz dünyaya gönüllü olarak kendimizi ömür boyu müebbette mi yollamalı ?

Çözümlemenin ve anlamanın çok sayıdaki olası perspektiflerinden, hangisinden yola çıkmalı ?
Kendi içine dönüp yine, yine kendinle amansız bir yargılamanın içine düştüğün o an da işte en başta yapmadığın belki de yapamadığın yargılamanın en uzun celsesi başlar…zamanlar ve mekânlar ötesi o yerde…

Hakim vurur tokmağa kendisinin temsil ettiği varoluşsal gerçeğe yapılan saygısızlığa büyük bir isyan ve hırsla !

—“Sanık kalk ayağa “

Akıl disiplini kurallarını ihlâlden suçun sabit görülmekte.Doğru ile yanlış tartısına koymadan hebalığına ucuza sattığın ömrün senden şikayetçi .Var mı savunman ?

— Var Sayın Hakim Beyim,
— Aklın sesine tıkanır bazen kulaklar siz bilir misiniz duymamak ne demek ? Sağır oldunuz mu hiç ? Sağırlaştırılmak belki de !
— Bir ayna vardır bakarsınız kendinizi görürsünüz.Sizin gibi gülüyordur güldüğünüz şeylere, siz ağlayınca ağlıyordur hani sonra yaklaştığınızda dayanıyordur bile omzunuza an’ ı anlamlandırıyordur sizinle…
— Gözler hem sonra duyulandan ya da duyulmak istenilmeyenden daha hızlı giderler hedefe. Daha öndedirler her zaman. Daha etkilidirler hem ayaklara…
— Gördüm. Kavrayamazdım aynanın ardındaki sırrı. Geçemezdim.Bilemezdi insan yanım , iyimserliğe bu kadar açıkken kötünün ürkütücü gerçek varlığına ilişkin sırrının aynanın arka plan üzerinde irdelenmesi gerektiğini…
— Görünenin ardında görünmeyen ne kadar irdelenebilir hem sonra gösterilmedikten sonra hem de ilk aşamada… Hem bir tek ben miyim suçlu ?Aynanında sanık koltuğunda şu an burada yanımda olması gerekmez mi?
— Gösterilmeyeni yargılamamaksa yargılanma sebebim, önyargı göstergesinde ve derecesinde olmalı verdiğiniz infazen karar
— Önyargı yanlışlığı kesinleşmiş yargı değildir Hakim Bey , sonucuda doğruluğu kesin olmayacaktır bu böyle biline…!
— HAKİM…….KARAR
— …
Şükran AY
Deneme yazımı güne taşıyan saygıdeğer; kurul üyelerine ve yorumlarıyla desteklerini esirgemeyen sevgili dostlarıma şükranlarımı arz ederim.Yazın hayatımda yanımda oluşunuzla verdiğiniz güç için müteşekkirim her birinize.Selam, sevgi ve en derin hürmetlerimle.

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

15 Ocak 2013 Salı 19:22:17


ne kadar derin içerik,çok zengin bir anlatım.arada bir gelip okuyacağım yazılarınızı :-)


    [ Cevap yaz ]    

30 Ekim 2011 Pazar 23:29:17


ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOOK GÜZELDİ .
''Yanlış olduğu kadar en az doğruyu da kapsama ihtimali yüksek bir oluştur önyargı bana göre '' cümlenizi hafıma yer ettim teşekkürler .


    [ Cevap yaz ]    

FARQİN2101  | doğan yılmaz
17 Ekim 2011 Pazartesi 18:23:25


Hayata dair gerçekçi bir yazıydı. Önyargılar.... Olumsuz manada olmaması gerek ama yazdığınız gibi insan doğsında olan bir olgu olduğu da bir gerçek hakikattir.
Saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

tacettin yıldırım  | tacettin  yıldırım
17 Ekim 2011 Pazartesi 16:58:19


eşimin rahatsızlığından dolayı çok yoğunum....yeni neti açtım favori listemde olduğunuz için hemen uyarıldım... güne düşmüş çok yakışan olmuş bu kalem her şeyin üstesinden gelir...sen yine şiirlerde kal yazılar bölümüne takılırsan çoğumuz nal toplarız...can bilesin saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

17 Ekim 2011 Pazartesi 00:00:39
önyargı/ç..:))

tebriklerim günün yazısına hayata kattığın düşün dolu erdemli eşsiz cümle güzelliklere iyi ki varsın Şükran'ım..:)
sevgim saygımla hep selamlar...


    [ Cevap yaz ]    

16 Ekim 2011 Pazar 23:54:17


bana göre ikili bir önyargı mevcuttur

- kişinin kendisiyle ilgili ki en kolayı budur ,kişi bunu kırabilir
-bir kişinin senin üzerinde önyargılı oluşu veya tam tersi ,en zor olanı da budur

ön yargılar bazen dönüşebilir bazen kırabilir kişiyi ve uzaklaştırır gibi


sevgiler
    [ Cevap yaz ]    

16 Ekim 2011 Pazar 23:06:01
Öyle hoş ele almışsınız ki...

"Bu yer eğer, yola çıkarken gelmek istediğimiz yer ise ne âlâ…Altıncı hissi kuvvetli, hatta kâhin gücüne sahip kişiler olduğumuz bile söylenebilir." Burayı okuyunca buruk bir tebessüm kapladı yüzümü. Büyük işler için yola çıkmak da aynen böyledir. Başarılıysanız kahraman başarısız olursanız da hain ilan edilirsiniz.

Düşünmediklerimizi düşündüren yazıları seviyorum.

Var olunuz Şükran Hanım.
Sevgimle.


    [ Cevap yaz ]    

Emine UYSAL (EMİNE45)  | emine uysal
16 Ekim 2011 Pazar 20:35:43


İnsan, doğası gereği hep iyi şeyleri düşündüğü için çok zaman yanılıyor. Yazıda anlatıldığı gibi, aynanın arkasını görmek hiçbir zaman mümkün değil. Gördüğümüz zaman çok geç oluyor, olan olup kırılan kırılıyor.

Bu olguya ister ön yargı deyin, ister altıncı his deyin ne derseniz deyin ama bence insanca düşünmek diyorum. Bazen kendimizi koruma içgüdüsü ile temkinli davrandığımız kişi can yürekli çıkarken, can yürekli diye yaklaşıp koşulsuz sevip dost bildiğimiz kişilerin sonradan çıkar uğruna yaklaştıklarını nereden bileceğiz. Nereden bileceğiz bizi can evimizden vuracaklarını.

Aynanın sırrını delecek güce erişmedi henüz gözlerimiz.

Bu güzel denemenin yazarı sevgili Şükran’ı kutluyorum. Çok güzel bir yazı…

Güne çok yakışmış.

Sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

Billur T. Phelps  | Billur T.Phelps
16 Ekim 2011 Pazar 17:52:28Kötü bir histir önyargı. Ama hangimiz kullanmamıştır ki? İlk gördüğümüz tanıştığımız birisine karşı,
Birinin beklemediğimiz davranışlarından sonra veya birinin kılık kıvafetini bakarak, kim? ne? olduğunu
tahmih etmeye çalışırken. İlk intiba da deriz bazen hafifleterek. Kiminde haklı çıkarız, kiminde
acımasızlığımızdan utanırız ama ne yazık ki var işte insanın doğasında.

Sevgiler :)


    [ Cevap yaz ]    

Oflu  | Mehmet Emin  Türkyılmaz
16 Ekim 2011 Pazar 17:08:37


Kesin kanaat ile olabilirlik ihtimali ile arasında fark vardır elbette!

“ Ben, dükkânıma gelen her müşteriyi beni dolandırmaya gelen biri gibi görür, öyle tedbir alırım “ diyen eski ve âkil esnaflarımız ile dükkâna girer girmez polisi arayıp “ dolandırıcı dükkânıma geldi, koşun! “ diyen esnaf ve onların anlayışları arasında bir fark olduğu gibi…

Bazen altıncı his, bazen tecrübe, bazen günümüzde çok kullanılmaya başlanılan “ elektrik alıp alamamak “ hepimizde bazı kanatlar oluşturabilir ve bu çok normaldir. Tehlikeli olan bu duyguların kesinliği belli olmadan, delil ve ispat aşamasından geçmeden vereceğimiz kararlar ve söyleyeceğimiz sözlere hâkim olmasıdır.

İşte tehlikeli olan bu galiba!

Eyvallah Şükran Hanım!


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
ÖNYARGI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 16.10.2011 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.10.2011 15:14:55
Toplam 26 yorum yapıldı
10738 çoğul gösterim
9399 tekil gösterim