Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Sihirli Fasulye Ağacı

Sihirli Fasulye Ağacı


Her ilköğretim öğrencisinin okulda yaptığı bir deney vardır. Siz de bu deneyi yapmışsınızdır muhtemelen. Bir kabın içine yerleştirilen iki kat pamuk arasına fasulyeler konur, ara sıra sulanır ve gözlemlenir. Bir süre sonra fasulyelerin çatladıkları ve filizlendikleri görülür. Belli bir zaman sonra ise filizler ışığa doğru iyice uzarlar ve her öğrenci bir ‘sihirli fasulye’ ağacına sahip olur. Çocuklara çok doğal bir süreç olarak açıklanan bu olay, gerçekte olağanüstü bir mucizedir.

Bu, sıradan bir olay değildir ve insanı bir tohumun bilinç ve akıl gerektiren bir iş yaptığı gerçeğine götürür. Toprağa atılan tahta parçası görünümündeki tohumun da canlanması ve büyümesi, kendisi için gerekli olan mineralleri topraktan ayrıştırarak alması, güneşe doğru filizlenmesi, yer altına doğru köklenmesi ve çeşitli ürünler vermesi başından sonuna kadar mucizevi aşamalardır. Burada gördüğümüz olay programlanmış bir olaydır ve bir programlayanı vardır. İşte O, en üstün akıl olan Allah’tır.

Yapmamız gereken evrenin ve olayların nasıl işlediğini düşünmektir. Bu şekilde hepsinin ardındaki Yaratıcıyı görebiliriz. Kuran’da insanı düşünmeye yönelten ayetlerden birkaçı şöyledir:

Şimdi ekmekte olduğunuz (tohum)u gördünüz mü? Onu sizler mi bitiriyorsunuz, yoksa bitiren Biz miyiz? Eğer dilemiş olsaydık, gerçekten onu bir ot kırıntısı kılardık; böylelikle şaşar-kalırdınız… (Vakıa Suresi, 63-65)

Not: Pamuğa konan fasulyenin canlanması ve büyümesi, kendisi için gerekli olan mineralleri alması, güneşe doğru filizlenmesi, alta doğru köklenmesi başından sonuna kadar mucizevi aşamalar. Ama o dönemde kaçımıza bunun, Allah’ın yarattığı bir mucize olduğu anlatıldı?.. Çocuklarımıza gün içinde tanık olduğu her olayın Allah’ın yaratması olduğunu hatırlatalım.

/CocukSayfasi


Dipnot: Ellerimizle yetiştirdiğimiz, büyüdüğünde karşısına geçip izlediğimiz ve kendimizi "bilim adamı" gibi hissettiğimiz söz konusu "ağaçlar"a dair anılarınızla değerli katkılarınızı beklerim. Saygılar...

Etiketler:


13 Mayıs 2011 Cuma 14:24:49


Zaten kuran ı kerim de sürekli söylemiyor mu RAABBİM .. Ne kadar az düşünüyorsunuzdiye... gerçekten de öyle sabırla yazılarınızı okumaya çalışacağım ins bir nebze düşünmeye yöneltmek için kendimi... teşekkürler size de ..
3. Ali imran / Ayet 65: …Siz hiç düşünmüyor musunuz?

3. Ali imran / Ayet 118: …Düşünürseniz, biz size ayetleri açıkladık.

3. Ali imran / Ayet 191: Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler…

6. Enam / Ayet 50: De ki: ‘‘Kör ile gören bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?’’

6. Enam / Ayet 80: …Hiç düşünmez misiniz?

7. Araf / Ayet 57: …Gerekir ki düşünür, ibret alırsınız.

bazıları..


    [ Cevap yaz ]    

Fuat Türker  | Fuat Türker
05 Mayıs 2011 Perşembe 10:37:12


Benim anım oldukça tirajikomik. Uzunluğu 2 karışa ulaşan fasulye ağacımı okula götürüp göstermek için poşete yerleştirdik. Babam içinde ne olduğunu bilmediğinden poşetin saplarını bağladı. Ve benim bu muhteşem ağacım henüz kimse göremeden budanmış oldu:)


    [ Cevap yaz ]    

05 Mayıs 2011 Perşembe 09:46:22

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Sayın Türker,
Aklımdan çıkmıyor sizin "Uçak Yapılmış, Kuş Tesadüfen Olmuş…Öyle mi?" başlıklı yazınız.
Hakikatten "teknoloji harikası" dediğimiz makinaları düşününce,bir de yaratılanları.
Akıl sahipleri için ne güzel ne ibretli ayetler var.
Düşününce insanın hayreti ve hayranlığı katlanıyor.
Selam ve dua ile.


    [ Cevap yaz ]    
Sihirli Fasulye Ağacı başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
05.05.2011 07:51:40
Toplam 3 yorum yapıldı
2206 çoğul gösterim
1952 tekil gösterim