Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Yozgatlı Aşıklar Yerköy'e Çıkarma Yaptı

Yozgatlı Aşıklar Yerköy'e Çıkarma Yaptı


Yozgatlı Şairler, yazarlar, aşıklar olarak bu yılın ilk toplantısını Yerköy de gerçekleştirdik. Sorgun buluşmamızdan sonra Yozgat Merkezde bir araya gelmeyi planlamıştık. Merkez buluşmasını bir başka tarihe erteleyip Yerköy Halk Aşıklar Derneğinin davetine icabet etmek üzere bu güzel ilçeye kalabalık bir ekiple hareket ettik.

Yozgat Şairler Yazarlar Birliğinden ben, Osman Yüksel, Salim Gülbahçe, Nuh Şahin, Ruhi Bakır, Yaşar Uygun, Sorgun Ozanlar Derneğinden Abdullah Erol, Aşık Derdiyar, (Murat Tanrıverdi), Aşık İdris Gümüş, Aşık İsmail Özbek, Murat Erciyas, Erdoğan Bektaş kaptanımız Cihan Delibaşı nın minibüsüne doluşup güle oynaya Yerköy’e ulaştık.

Yerköy ekibinden Yerköy Halk Aşıkları Derneği Başkanı Kadir Öğren (Aşık Kadir Çapanoğlu), Eğitimci Yazar Yaşar Demir, Ali Doğruyol, Halk Ozanı Yüksel Nihal, Şahin Bağcı, Yaşar Boz bizleri muhabbetle karşılayıp salona buyur ettiler. Yozgat’ın meşhur ikramı Arabaşı Çorbasında buluştuk. Kalabalık bir ekiple çorbamızı içtik. Arabaşı Çorbası içiminin akabinde Yozgatlı aşıkların, ozanların eğlence programı başladı.

Aslında amacımız değerlendirme toplantılarını devam ettirip bu sezonu başarıyla tamamlamaktı. Yozgat, Sorgun, Sarıkaya Yerköy de bu toplantıları yaparak asıl gücümüzü Sürmeli Festivali Şiir Şölenine aktarmayı planlıyorduk. Sarıkayalı Şair arkadaşımız Kelemi Akdemir’in ilçesinde Şairler Yazarlar Derneğini kurulmasıyla birlikte Yozgat’taki dernek sayımız 5’e ulaşmış oldu. Bu aşamadan sonra arkadaşlarımız Federasyon çatısı altında toplanabilir miyiz, diye soruşturmaya başladılar. Haklı talebe biz de olabilir dedik, ama zaman ve şartlarının oluşmasını bekleyeceğiz.

Sorgun buluşmamızın ardından Yozgat’ta bir program yapmayı planlarken Yerköylü arkadaşlarımız öne çıkıp bizlerin misafiri olun dediler.

Bu tür toplantılara ilçe kaymakamlarının, belediye başkanlarının, yöneticilerin de katılmasını da istiyoruz. Neden mi ? Çünkü onlara ulaşmasını istediğimiz taleplerimiz olacaktır. Yerköy’de dostlarımız bizi Arabaşı sofrasında buluştururken bunu da hesap etmişlerdi.

Yerköylü Aşıkların- Ozanların da yığınla sorunları var ve bu sorunları yöneticilere bir türlü ulaştıramıyorlar. Belediye Başkanının, ilçe kaymakamının bu sorunlara duyarsız kalmaları düşünülemez. Bizim derdimiz belli, halk kültürüne sahip çıkılmasını istiyoruz. Bölgenin aydınlarına, yazarlarına, aşıklarına sahip çıkın, yersiz -yurtsuz kalmasınlar diyoruz.

Yozgatlı Aşıkların- Şairlerin- Yerköy buluşması gerçekten de muhteşemdi. Şairler şiirlerini yorumladılar, aşıklar deyişlerle ve atışmalarla programa renk kattılar. Özelikle Sorgun’a yerleşen Aşık Derdiyar’ın söylediği parçalar dinleyenleri mest etti. Aşık İsmail Özbek’le yaptığı atışma büyük ilgi topladı.

Yerköylü Halk Ozanı Yüksel Nihal’in okuduğu parçalar alkış aldı. Şair a Ali Doğruyol un okuduğu şiir salonu coşturdu. Sunuculuğunu Yerköy Halk Aşıklar Derneği Başkanı Aşık Kadir Öğren’in yaptığı Arabaşı şiir programı oldukça beğenildi. Yapılan konuşmalar, okunan şiirler birlik ve beraberlik mesajları verdi. Muhabbetin, dostluğun, kardeşliğin dile geldiği bu güzel programın diğer ilçelerde de devam ederek sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Yerköy Arabaşı programı gerçekten de harikaydı. Emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyoruz. Dernek Başkanı Aşık Kadir Öğren’e ve Edebiyat Öğretmeni Eğitimci Şair- Yazar Yaşar Demir’e teşekkür ediyorum. Tüm katımcı dostlarımıza, konuklarımıza seçkin izleyici grubuna şükranlarımızı arz ediyorum.

Bu sevda bitmeyecek, bu aşk coşkuyla artarak devam edecek..Yöneticilerimizin de bu sese kulak vermelerini bekliyoruz….Lütfen onlara sahip çıkın, yurt- yuva bulun, Yozgat Kültür evini çabuklaştırın, onları mahzun bırakmayın diyoruz. Çünkü onlar bu toprağın sesi, temsilcisi ve kültür elçileridir….Onlar mahzun kalırsa, siz de mahzun kalırsınız!…

Ahmet SARGIN
YOZGAT ŞAİRLER YAZARLAR BİRLİĞİ BAŞKANI
...................................................................................................
NOT: fOTOGRAF:Ahmet SARGIN- AŞIK DERDİYAR (Murat TANRIVERDİ)


Etiketler:
Yozgatlı Aşıklar Yerköy'e Çıkarma Yaptı başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Yozgatlı Aşıklar Yerköy'e Çıkarma Yaptı başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
12.01.2011 09:26:06
Toplam 0 yorum yapıldı
758 çoğul gösterim
747 tekil gösterim