Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan, düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur. BEYDEBA [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Roman Özeti : BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ

Korsan kitap satanların önünden geçerken dayanamayıp bir çok roman aldım.Yazar ayrımı yapmadan.Genellikle kalın romanlar,tercihimdir.Romana giriş,gelişme ve sonuç bölümleri nasıl yapılmış,bağlantılar nasıl;kahramanlara karakterlerine göre inceden inceye nakış gibi nasıl motifler yapılmış,zaman ve mekan unsurları nasıl yerli yerine oturtulmuş,imgelem dünyası ne kadar geniş tutulmuş,velhasıl kurgulanan olaylar,tıkır tıkır romanın içine yerleştirilmiş,bunların hepsine elimden geldiği kadar dikkat etmeye çalışırım.

Rman özeti çıkarma hastalığı,bende taa ortaokul yıllarından itibaren devam etmektedir.Edebiyat defterinde yazma yeteneğimi geliştirmeden önce okuduğum bütün romanların özetlerini çıkarıp,içine ilştirmişimdir kağıtları.

Bugün sizlere korsandan alıp da yeni okuduğum romanın özetini sunmak istiyorum.Yanlışım varsa affola!

Roman Adı :Bin Muhteşem Güneş
Romanın Yazarı : Khaled Hosseını
Sayfa sayısı :430
Olayın geçtiği yer:Afganistan
Zaman :1970-2003 zaman diliminde

Yazarı Hakkında: Afganistan Kabil’de bir diplamatın çocuğu oalarak doğdu.Ailesi,1980’de ABD’den siyasi sığınma hakkı elde etti.İlk romanı Uçurtma Avcısı’nın ardından Bin Muhteşem Güneş,ikinci romanıdır.


KAHRAMANLAR1-Meryem : Celil adında zengin bir adamın hizmetçi olarak yanında bulundurduğu bir kadından gayri meşru olarak dünyaya gelen bir kız.

2-Celil :Üç karısı,dokuz çocuğu ve maddi varlığı olanyaşadığı şehirde saygın tipli biri.

3-Nana :Mryem’in anası.Gül Dalman köyünde yaşayan yoksul bir taş ustasının kızı.

4- Raşit :Kabil’de yaşayan karısı ve çocukları ölmüş,ayakkabı imalatı ile uğraşan bir Afganlı.Sonradan Meryem ve Leyla’nın kocası olacaktır.

5- Leyla :Yoksul bir Afgan kızı.

6- Tarık :Leyla ile aşk yaşamış,sağ bacağını atılan bombalardan kaybetmiş hayat dolu bir genç.
ÖZET

Afganistan’ın işgal yılları.Ruslar ve Amerikalılar,kendi emperyalist emelleri doğrultusunda ülkede işgal girişiminde bulunmaktadırlar.Sürekli; kukla hükümetler gelir gider.Bombalar,ülkenin üzerine yağmur gibi yağarken,Afgan halkı yaşamak için didinip durur.Bu arada çekilen çilelerin yanında insanların dayanışmaları,buruk aşklar,idamlar,acılar bütün şiddetiyle devam etmektedir.

Meryem,kendisine "harami" diye seslenildiğinde henüz beş yaşındadır.O,bir zengin adamın hizmetçisinin gayri meşru çocuğu olarak dünyaya geldiği için,babasının üç karısından olan dokuz üvey kardeşi tarafından bütün meşru şeylerden men edilmiştir.Bu yüzden;Ona harami gözüyle bakılır,doğduğundan beri.
Annesi Nana da kendisi gibi sürekli horlanır.Annesi öldüğünde Meryem onüç yaşındaydı.Bu "harami"den kurtulmak için babası Celil tarafından Kabil’de yaşayan karısı ölmüş Raşit’e zorla verilir.

Meryemin,kaderine razı olmaktan başka çaresi kalmamıştır.Çocukluk anılarını içine gömerek Raşit’le Kabil’de yaşamaya başlar..Bir daha da çocuğu olamayacağı için kocası tarafından dışlanır.

Bu arada Afganistanın çilesi bitmez.Sürekli değişen hükümetler.İnsanların üzerine atılan bombalar yağmaya devam eder. Taliban hükümeti iktidardadır.Şeriatın katı kuralları uygulanır.

Leyla da yoksulluk içinde kıvranan bir çocuktur.Dokuz yaşında komşuları Tarık denen gence ilgi duyar.Onunla ilerki dönemlerde aşk yaşamaya başlar.Hatta onüç yaşına geldiğinde Tarık ile cinsel yakınlaşma kurar.Ondan hamile kalmıştır.Bu arada Tarık ailesi ile birlikte Pakistan’a göç etmek zorunda kalır.

Leyla’nın ailesi şehrin üzerine yağan bomların altında ölür gider.Leyla’yı yıkılan enkazların altından Raşit kurtarıp evine alır.Bundan sonraki yaşamında Raşit’in zorunlu kaırı olmuştur.

İki çocuğu olur.Birincisi,Tarık’tan hamile kaldığı Azize’dir.İkincisi ise Raşit’ten olan Zalmay’dır.

Leyla ile Meryem,ilk zamanlar birbirleriyle didişip dursalar da sonradan kaderleri ortak olduğu için ayrılmaz ikili olurlar.

Hatta birlikte Raşit’ten kaçıp kurtulmak için girişimde bulunsalar da başarısız olurlar.

Raşit’in bitmek bilmyen işkenceleri devam eder Leyla ile Meryem üzerinde.

Yıllar sonra Tarık,çıkıp gelir Leyla’yı görmek için.İşler daha da sarpa sarar.Raşit’in öfkesi artar.Yapılan bir dayak faslında Meryem,Leyla’yı Raşit’ten kurtarmak için kürek ile kafasına beline rast gele vurup öldürür.

Leyla ile Tarık birlikte çocukları da alıp başka bir şehirde otelde iş bulup çaşışırlar.

Meryem,yaptığı bu cinayet sonucunda Taliban’ın şeriat kurallarına göre kafası uçurulur.

Yıllar geçmeye devam ederken,ülkedeki kukla hükümetler gelip gider yine.Taliban uzaklaştırılmıştır.Sovyetler yenilip çekilmişlerdir.

Leyla ile Tarık yaşamlarına devam ederlerken geçmişte kendisi için cinayet işlemiş olan Meryem’in yaşadığı köyü ve küçük kulübeyi görmek için o yerlere giderler.Unutamazlar bir türlü.Mazide yaşananlar gözlerinin önlerine gelir.Afganistan da yaşam yeniden kurulurken geçmişteki acılar bir türlü unutulamaz.

ANAFİKİR:Bütün olası zorluklara rağmen yaşama umudumunu yitirmeden hayata sarılmak ve olumsuzlukları gözardı etmek gerekli.


YORUM: Emperyalist güçler tarafından işgal altında olan ülke insanlarının ne acılar çektiğini anlatan güçlü bir roman.

Etiketler:


28 Eylül 2010 Salı 13:47:47


Çok güzel bir paylaşımdı Ayhan Abi. Ama aklıma ne taıldı biliyor musun? Madem Amerikayı emperyalist olarak görüyordu yazarımız neden o ülkeye sığınma talebinde bulunmuş.

Sen arada biraz kitap özeti yaz bize de okumadan yazmaya çalışan pen çok kişiye örnek olsun.

Sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

19 Eylül 2010 Pazar 00:33:07


Zevkle okudum. Bize kolayı düştü özetini okumak gibi.. Teşekkürler emeğiniz için. Saygı ve selamlarımla..


    [ Cevap yaz ]    

TALİHİMDİN  | SEDA SU
18 Eylül 2010 Cumartesi 13:09:42


Harika bir paylaşım.

Tebrikler.

Sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

handan akbaş  | handan akbaş
18 Eylül 2010 Cumartesi 00:26:29


Geniş bir romanı çok güzel özetlemişsiniz. Baskı altında kim bilir ne zorluklarda yaşadılar.
Paylaşımınız için teşekkürler...


    [ Cevap yaz ]    

18 Eylül 2010 Cumartesi 00:20:53


:( Korsan kitap mı dediniz?

Umarım ben yanlış okumuşumdur o cümleyi!

Bunun haricinde laf aramızda bende de her okuduğum kitabın özetini çıkarma hastalığı vardı. Özet çıkarmak bana ayrı bir zevk veriyordu. Ben bir de özetin sonunda kendimin kitap hakkındaki düşüncelerimi yazar, kendimce kitabı yorumlardım.

Ne güzel bir alışkanlıktır bu.

Paylaşımınız için teşekkürler.

Saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

18 Eylül 2010 Cumartesi 00:15:53


Ya olmadı ama şimdi. Tam da ben o romanı okuyorum. O yüzden yazınızı okumuyorum. O zaman romanı okuyamam (: neyse bittikten sonra okuyacağım. Tebrikler. Bin muhteşem güneşi


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
18 Eylül 2010 Cumartesi 00:13:48


geçmişi unutmamak güzel anlatım
kutlarım özet çıkarma alışkanlığınızı
saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

Emine UYSAL (EMİNE45)  | emine uysal
18 Eylül 2010 Cumartesi 00:11:36


Ayhan Bey, yazınızı okuyunca koca bir romanı okumuş gibi oldum çok teşekkürler.
saygı ve sevgimle...


    [ Cevap yaz ]    

ayhansarıkaya  | AYHAN SARIKAYA
18 Eylül 2010 Cumartesi 00:06:11


Emperyalist güçler tarafından işgal altında olan ülke insanlarının ne acılar çektiğini anlatan güçlü bir roman.


ayhansarıkaya tarafından 9/18/2010 12:10:20 AM zamanında düzenlenmiştir.

ayhansarıkaya tarafından 9/18/2010 12:11:08 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    
Roman Özeti : BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
18.09.2010 00:03:59
Toplam 9 yorum yapıldı
78869 çoğul gösterim
62744 tekil gösterim