Köleliğin en kötüsü, kendi nefsine köle olmaktır. (La Fontaine) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

TARİHTE BUGÜN : ŞAPKA DEVRİMİ

TARİHTE BUGÜN : ŞAPKA DEVRİMİ


Tarihte bugün 23/08/1925 Kastamonu’ya gelen Atatürk, Şapka ve Kıyafet Devrimini başlattı.

Şapka kanunu aynen şöyledir:ŞAPKA İKTİSASI HAKKINDA KANUNKanun Numarası: 671

Yayımladığı Resmi Gazete Tarihi: 28/11/1925

Yayımladığı Resmi Gazete Sayısı: 230

Madde 1 - Türkiye Büyük Millet Meclisi azaları ile idarei umumiye ve hususiye ve mahalliyeye ve bilümum müessesata mensup memurin ve müstahdemin Türk milletinin iktisa etmiş olduğu şapkayı giymek mecburiyetindedir.Türkiye halkının da umumi serpuşu şapka olup buna münafi bir itiyadın devamını hükümet meneder.

Madde 2 - İşbu kanun tarihi neşrinden itibaren meriyülicradır.

Madde 3 - İşbu kanun Büyük Millet Meclisi ve İcra Vekilleri Heyeti taraflarından icra olunur.Atatürk dönemimde kıyafet konusunda kabul edilen yegane DEVRİM KANUNU budur.

Peki biz Atatürk’ü anlayabildik mi, bakın:

Bu kanuna göre herkes şapka giymek zorundadır. Giyiyor muyuz? TBMM üyeleri, özel kişiler, resmi kişiler, memurlar, köylüler!... Nerede şapkalarınız? Neden giymiyorsunuz? Savcılar neden harekete geçmezsiniz. Şapka giymemenin şu kadar cezası da var. Neden? Neden? Neden?

Öte yandan kadınların kıyafeti ile ilgili bir tek devrim kanunu veya maddesi yoktur?Neden başörtüsünü yasaklıyorsunuz? Nedeen bu yasağı Atatürk devrimlerine dayandırmaya çalışıyorsunuz? Neden? Neden? Neden?

Sahi biz Atatürk’ü ve devrimlerini doğru anlamış mıyız? Doğru uyguluyor muyuz?..Buyurun bugün yıldönümü...

E.ŞEtiketler:


25 Ağustos 2010 Çarşamba 13:55:48


ATATÜRK'ÜN YASAKLAMADIKLARINI ONLAR YASAKLADILAR HEP. EZAN YASAĞI KUR'AN OKUMA YASAĞI, BAŞÖRTÜ YASAĞI. SAHTE ATATÜK'CÜLER ATATÜR'KÜN YOLUNDAN GİTMEZLER SADECE SIKIŞINCA ZIRH GİBİ KULLANMAYI BİLİRLER. YOLUNDAN GİTTİKLERİ KİŞİ: (12 YIL ATATÜRK'ÜN NUTKU'nu BİLE BASTIRMAYAN TÜM DEVLET DAİRELERİNDEN PARALARDAN RESİMLERİNİ KALDIRAN) İNÖNÜDÜR.
(Nutku iktidar olunca Menderes bastırmıştır)


    [ Cevap yaz ]    
TARİHTE BUGÜN : ŞAPKA DEVRİMİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
23.08.2010 11:30:54
Toplam 1 yorum yapıldı
2135 çoğul gösterim
2009 tekil gösterim