İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

SEVGİ ÜZERİNE

SEVGİ ÜZERİNE


Yeryüzünün en güzel duygusudur bence sevgi. Sevgi varsa; tasa, dert gibi şeylerin üstesinden gelir insan. O bir yumak gibi sarınca her şeyi, insanı her türlü kötülükten alıkoyar.
Sevginin olmadığı yerde nefret dâhil her türlü kötülük vardır. Savaşlar sevginin olmadığı toplumlarda çıkar. Yoksa tek başına sevgi yeryüzüne barışı getirme gücü vardır.
İlk toplumlardan bu zamana kadar geçen sürede insanlar hep sevgi-nefret çizgisinde gelip gittiler. Ne zaman sevgi egemen oldu, insanlık savaşsız ve barış içinde yaşadılar. Ne zaman ise nefret egemen oldu, dünya ateş oldu, barut oldu. İnsanlara kıyıldı.
Sevgi ile büyüyen nesil başarılı olurken, ondan uzak olanlar kötülük kustular.
Etrafımıza ve dünyamıza bakın; nerede suç varsa- nerede kötülük varsa orada sevgi yoktur, olamaz da. Yeryüzünde nerede bir savaş varsa, orada kötülük vardır ama sevgi yoktur. Sömürenlerde ufacık bir sevgi olsaydı, şimdi yeryüzü yaşanılır olurdu. Maalesef her tarafta kötülük kokmakta, ölüm kol gezmekte. Çünkü sadece kendini düşünen insan da sevgi olmaz. Birileri acı çekecek ki onlar rahat etsin. Sevgi üzerine bina edilen yeryüzü şu an kimlerin elinde. Sevgisizliğin üzerine bina olunmuş şu an ülkeler. Daha çok sömürmek için birbirleriyle yarışmaktalar. Ve bu rekabet insanları birbirlerine karşı düşman hale getirmekteler.Toplumlaşmaktan uzak duran bireyler,sosyal olaylardan uzak durup bireyselciliği ön planda tutmakta.Ve kalabalıklaşan dünya da giderek yalnızlaşmaktadır.Çünkü daha çok kazanmak için,rahatını daha çok ön planda tuttuğu için;birileri acı çekerken,o kendini daha mutlu hissetmektedir.Yapı taşı olan sevgi de kalmayınca kimse kimseye acımamaya başlıyor.Ve büyük tufana yaklaşıyor insanlık.
Çünkü şu an yeryüzünde müthiş derecede suç oranlarında artış gözlenmekte. Adam öldürme, hırsızlık, fuhuş, dolandırıcılık gibi suçlarda inanılmaz artış var. Nefretle yoğrulan insanlar her gün birilerinin hayatlarına son vermekte, her gün binlerce tecavüz haberleri duyulmakta, alın teri ile yıllarca çalışan on binlerce insanın emeği birilerinin kursağına çok kolay bir şekilde girmektedir. Neden acaba? Neden apaçık; çünkü başkasına saygısı olmayan insanın başkasını sevmesi de beklenemez. Gözü başkasının malında, canında ve ırzında olan da sevgi aranmaz. Ve sevginin olmadığı toplumlarda insanların hiçbir güvencesi de olmaz.
Sevgi beş harften olan ve her gün tekrarladığımız bir kelimeden öte, birleştirici bir rolü vardır. Savaşsız ve nefretsiz bir dünya için içimizdeki kötülükleri atalım. Gönlümüze sevgiyi kuralım. Bilelim ki en güçlü silah sevgidir.


Etiketler:


11 Mayıs 2010 Salı 22:43:47


Sevgi adına yazılanlara geç uğramışlığımız bizim kusurumuz ola...
......
Silah ile sevgi yan yana! Hep toprağı düşünmüşümdür. Evrenselliğinde gülü bülbülü. Silah güzellik içermese de yanında sevgi varya, o da kabulümüz!...
......
Sevgi; "ben"i yok edip, "sen"i yaşatandır. "Sen"in "sevgi" satırlarının altında var olmak için ya da derkanar olsun sevginin olduğu satırlara "ben"...

Selam ve saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

26 Mart 2010 Cuma 14:51:37


Sevginin kalplerden eksilmemesi dileğiyle. Tebrik ederim. Güzeldi. Saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

26 Mart 2010 Cuma 09:06:44


sevgi her kötülüğün üstesinden gelir bence de...
TEBRİKLER...


    [ Cevap yaz ]    
SEVGİ ÜZERİNE başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.03.2010 08:46:02
Toplam 3 yorum yapıldı
13380 çoğul gösterim
11398 tekil gösterim