Kararsızlık en büyük felakettir. Descartes [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

DEMDEME-ZEMZEME MÜNAKAŞASI

DEMDEME-ZEMZEME MÜNAKAŞASI

1939 Tanzimat’ın ilanı ile tarihimizde olduğu gibi edebiyatımız da birçok değişikliğe girmiştir. Edebiyatta eski-yeni tartışması başlamıştır.

Muallim Naci bu dönemde batıyı hazmet eden, taklit eden yada benimseyen kişilere karşı tavır almış, böylelikle Recaizade Mahmut Ekrem’i ve Recai’nin ekibi(Tevfik Fikret, Cenap Şahabettin)ni karşısına almıştır.

Recaizade belli aralıklarla yazdığı Zemzeme adındaki yazılarını üç ciltlik kitap altında toplar.

Asıl tartışma Recazade’nin 3.Zemzeme Mukaddimesi’ni yayınlamasıyla başlar ve böylelikle tartışma hareket kazanır. En sonunda bütün bunlara karşılık Muallim Naci Demdeme ’yi kaleme alır. Recaizade Muallim Naci’nin şiirlerini, sadece estetiği öne çıkardığı gerekçesiyle ağır bir şekilde eleştirir.

Bu tartışmanın kilit sorusu şuydu; yenilikten kasıt ne idi, ne olmalıydı? İşte bu soru, Tanzimat döneminde en çok tartışılan, en çok gündemi meşgul eden konu oldu. Gazete sütunlarında aylarca, hatta yıllarca yer aldı.

Tartışma, eski-yeni tartışması olmasının yanında, kafiye göz için mi? Kulak için mi? İkilemesini de içinde barındırmıştır.

Eskiyi savunanlar, kafiyenin göz için olduğunu savunurken; yeniyi savunanlar, kafiyenin kulak için olduğunu savunmuşlardır.

Sözde aruza karşı olan Recaizade ekibi, Servet-i Fünuncular, ilerde tartışmaların kapanmasıyla aruza göre şiirlerini yazmışlardır. Hatta çoğu zaman Divan Edebiyatı’na göre belli kalıp ve şekilleri de kullanmaktan da geri kalmayacaklardır.

Tartışma, çok ağır sözlerin karşılıklı atışmasıyla devam eder ve seviyesiz bir hal alır. Sonuç olarak uzayan bu münakaşayı devlet müdahalede bulunarak son verir.

Bu tartışma ile her iki taraf etrafında geniş bir halka oluşturmuştur.

Ayrıca bu tartışmalar Servet-i Fünun Edebiyatı’nın doğmasında önemli bir rol oynamıştır.

Demdeme: Hiddetli söz. Avâz. Hoşa gitmeyen sesler. * Sinek vızıltısı. * Öğütmek. Sürte sürte ezmek. * Azab vermek, eziyet etmek anlamlarına gelir.

Zemzeme: Hoş ses, nağme. – Nağme, hoş ses. Uzun uzadıya gürleyerek seslenmek. Geniz ve boğaz ile ezgili ses çıkarmak. Yavaş yavaş geniz ve boğazdan ses çıkararak türkü veya şarkı söylemek anlamlarına gelir.

Bedreddin-i WANİ-YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Etiketler:


09 Şubat 2010 Salı 12:18:04


güzel bir konuya değinmişsiniz
paylaşımınız için teşekkürler


    [ Cevap yaz ]    
DEMDEME-ZEMZEME MÜNAKAŞASI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
09.02.2010 11:32:48
Toplam 1 yorum yapıldı
62382 çoğul gösterim
52535 tekil gösterim