Kişilik, kendi öz düşmanını kendi öz yuvasında barındırır. Bergson [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

öğretmene mektup

öğretmene mektup

Gecenin sisli ayazında, ışıldayan ay’ın nefesinden, sabahın kızıllaşan soğuk dudaklarından “selam” size öğretmenim. Yağan beyaz çiçeklerin parıldayan ışıklarda ellerimde kalem, size yazıyorum öğretmenim. İçimde bir coşku var ki anlatamıyorum size. Dudaklarım titriyor, ellerim beyaz bir güvercinin barışa çırpınan kanatları gibi hasretle yazıyor. Sizin o beyaz kanatlarınızı özledim. Sizin o sevgi dolu ışığa koşan yolunuzu özledim. Tıpkı bende bir kardelen gibiyim. Sabırsızlıkla durmadan güneşimi istiyorum. Hiç bir şeyi sevmesem de hiçbir şey bilmesem de tek sizi biliyorum öğretmenim. Sabahın sert esen rüzgârların da yine okuluma koşuyorum. Yine defterim açık, gözlerim kapıda usanmadan hasretle bekliyorum. Bir gün biliyorum ki yine geleceksiniz. Geleceksiniz değil mi? O toz toprak köyümün yine güneşi olacaksınız değil mi? Yine ufuktan parıldayarak kırık dökük soğuk oturaklı sınıfıma gireceksiniz değil mi? Sonra binlerce kez öpülesi üşüyen ellerinizi sobada ısıtıp, bana bir gülümseme verecek misiniz öğretmenim?
O zaman bende şahlanırım Fatih gibi çözülmeyen tüm soruları fethederim. Birşeyler yapabiliyorsam ve yapıp öğrenebiliyorsam bu sizin eserinizdir . Sizden önce herşey batıldı ,herşey bir uydurmaydı sanki.
Anlamış gibi yapıp geçiyorduk. Ama bir gün evimizin kırık penceresinden sabaha yeni açan gözlerimle karların üzerinde bir güneş gördüm. Sımsıcak, taze bir gül kokuyordu. O an ben bile ısınmıştım. O kadar parlaktı ki bakmaya da doyamazdım. Sonra anlamıştım ki o yeni gelen sizdiniz öğretmenim. İlk ben görmüştüm sizi…
Herkes uyurken bir ben görmüştüm ve son kez de giderken ilk gözyaşınızı yine ben görmüştüm. Ben sizi hiç unutmayacağım hep içimde saklayacağım. Hatırladıkça anacağım ve her zaman yolunuzda sessizce yürüyeceğim. Sessizce hep öyle kalacağım. Sizle dünyam,hayallerim bakışım ve sevgim bile değişti. Neden gittiniz ki? Keşke hep burda kalabilseydiniz.
Burada soğuk lapa lapa yağan kar ve vızıldayan rüzgarın halen sesi var kulaklarımda. Buz tutan gecelerin soğuk ayazında üşümek ölümdür adeta.Siz benim hayallerimdiniz halen de öylesiniz.
Siz güneştiniz bizde dünya.Güneş dönerken dünyada döner misali. Siz adını koyunca herşey bir başka güzelleşti. Çocukluk çağımdaki en güzel heyecanım sizdiniz. Bir çok güneş gördüm ama sizin kadar parlak göremedim. Şuan soğuktan parmakalarım üşüyor artık. Gece kadar sobamda soğuk.
Üşümemek elden değil ama olsun;
sizi düşünmek, sizi anımsamak yetiyor bana. Bedenim üşüyor ama içimde bir koz var yanıyor.
Hasretin en güzelini çekiyor içim. Sınıfta ilk ben okumayı sökmüştüm.Bana küçük bir okuma kitabı vermiştniz, çok da sevinmiştim. Şuan halen yanımda.
Yıpranmış...
Her daim taşımaktan yıprandı ve bazen birazda soğuk gözyaşımlarla ıslandı. Ama halen başucumda. Bazen sizi rüyamda görüyorum, açarsam gözlerimi göremeyeceğimi de biliyorum. Hiç uyanmak ta istemiyorum, çünkü bir daha bulamayacağım dan o kadar çok korkuyorum ki. Ben içe kapanık biriydim öylece her şeyi söyleyemiyordum.
“canım öğretmenim” bile diyemedim. İşte artık söyleyebiliyorum
“canım öğretmenim sizi canımdan da çok seviyorum” Son mektubunuzla yıkıldım bende. Mektup sizden değildi ama içinde adınız geçiyordu.Keşke hiç okumayı öğrenemeyeseydim de ; o mektubu okumasaydım. Bedenimi o sinsi soğuk rüzgarlarda bir alev aldı, yüreğim derinden kanayıp titredi. Heleki gözlerim bahara susanmış çeşmelerdi sanki. Ağlamadığımı sanıyordum, bedenim çökmüş kaldıramıyordum.
Nasıl olabilirdi ki? Hayat ta sadece tek siz mi kaldınız? Neden sadece siz gittiniz?
Keşke hep kalsaydınız…
Kim alacak artık şu gözyaşı dökülmüş mektubu ?


Etiketler:


Engin Tatlıtürk  | Engin Tatlıtürk
27 Kasım 2009 Cuma 17:48:10


Bir sevgi pervane gibi bu kadar güzel anlatılır. Kutlarım.


    [ Cevap yaz ]    
öğretmene mektup başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
27.11.2009 11:53:31
Toplam 1 yorum yapıldı
3268 çoğul gösterim
3084 tekil gösterim