Kötünün dünyada eseri kalmaz. EYRANİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

__NAMUS BACAK ARASINDAN MI IBARET__

__NAMUS BACAK ARASINDAN MI IBARET__

Namus nedir sizce? Namus kadinlara mi aittir sadece neden hep kadin namussuz olur? Yada neden sadece kadin namusu diye anilir namus.
Kücüklükten baslayalim isterseniz hic bir anne baba kizina "hadi kizim ac göster amcalara teyzelere ... demez, ama oglu varsa her toplantida ac oglum göster pipini amcalara teyzelere diye gururla gösteri yaptirir ogluna,,
sonralari kizlar o ayip bu günah zihniyetiyle büyütülür "aman orani acma ayip aman etegini kisa giyme ayip " biraz daha büyüyünce oglumuza davullu zurnali calgili cengili SÜNNET yapariz erkeklige ilk adim adi altinda ama kizlarimizin ilk ADET oluslarini saklar kimseler duymasin diye örteriz ayipmis gibi ona neden ADET dügünü yapmayiz,oda kadinliga ilk adimi atiyor aslinda ama yok o ayip,,,,,,,, sonra
biraz daha büyür cocuk erkekse sorun yok istedigiyle gezer tozar hatta tecrube olsun diye büyükleri tarafindan genelevlere falan götürülür evlenince hazirlikli olsun diye,, kizsa aman kimseyle dolasma sakin disarda kimseye bakma ,erkeklerle gezme adin cikar sonra kimse seni almaz diye hep bastirilir duygulari ,,arkadasi olsa binbir tembihle cikar disari,,,,,,,,,,erkek kadininin ilk erkegi olmak ister evlendigi zaman ama erkegin ilk erkek olmasi söz konusu bile degildir, kizligini kocasi bozmalidir kadinin peki erkekligini karisimi bozuyor bu sorulmaz hic bir zaman,,,,,,
Birde töre cinayetlerinde nedense ceza kizlara verilir olan kizlara olur onlar namus icin öldürülür hic namusu kirlendi diye öldürülen bir erkek duydunuz mu?
Demekki namus sadece kadina ait bu durumda peki erkegin namusu nerde?
Aldatan kadin O...... oluyorda erkek aldatinca birde gururla anlatabiliyor karisini aldattigini bu ne oluyor peki?
Simdi soruyorum namus tek tarafli midir sizce ve sadece bacak arasi midir?
Namus diyince dürüstluk haysiyet terbiye seref akla gelmelidir ilk önce bunlar varsa insanda kadin olsun erkek olsun namusludur bence,,,,,,,saygilar,,,,

__FUNDA ÖZEKEN__ ALMANYA.

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 

15 Aralık 2009 Salı 00:52:45


İnşallah bu yazı, ''Ben amcalara istediğim kadar gösteririm'' anlamına gelmiyordur:))))))
Tabi ki şaka değerli kalem. Söylemek istediğim, konu hatalı ele alınmış. Yanlış törelerden yola çıkarak bir şeye varılmaz.
Fahiş, fahiş hareketlerde bulunan demektir. Kadın erkek farketmez.
Erkek veya kadın, onursuzca mahrem yerlerini sergiliyorsa, ikiside fahiştir. Kadına yakışan bir duruş şekli vardır,erkeğe yakışan bir duruş şekli vardır.
Herkes edebini bilecek zekaya sahip, ama edepli olmayı istiyorsa.
Saygılarla....


    [ Cevap yaz ]    

08 Aralık 2009 Salı 23:55:28


Namusu zaten tanımlamışsınız yazının sonunda... Yeri, bölgesi olmaz namusun...Namus o son bölümde saydığınız erdemlerdir. Kadında da, erkekte de...


    [ Cevap yaz ]    

04 Aralık 2009 Cuma 10:01:56


degerli yorum ve görüsleriniz icin hepinize tsk ederim ,,,,,,herkese saygilar slmlar,,


    [ Cevap yaz ]    

GÜLAY BİRKL  | GÜLAY SOMER BİRKL
04 Aralık 2009 Cuma 02:38:30


Canım benim ; yazını beğeni ile ile okudum. Bir çokları bilmez ama senin bu kız erkek çocuk konularını her zaman aileler arasın da gördüm şahit oldum. Biz kadınlar iffetsiz olalım demiyoruz da erkeklerden de bazı şeyler bekliyoruz. Mesela bir erkekte aldatma eylemi varsa ruhunda hiç evlenmesin. çünkü kadın da erkeğinden iffetli olmasını ister.Erkek aldatsın kadın sus pus olsun yok böyle birşey. Bazı erkekler kendi kırallıklarını kurmak için karılarının çalışmasına bile musaade etmezler.Kadın ona muhtaç olup ayakları üzerine dikilmesin diye. Bu konu üzerine çok şey yazılır ama şimdilik bu kadarla kalsın
Kadın ve erkeğin namusu yetiştirildikleri terbiye içinde kalben inandıkları ahlak terbiyesidir. Her kesin görüşü elbette ayrıdır.Sevgilerim sizlerle diyorum.


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Ay  | Ahmet Ay
26 Kasım 2009 Perşembe 23:36:26


Bence, kadınlar her kötü huyda erkeklerle eşit olmayı istemeyi bırakmalılar... Erkekler öküz, okey. Devr-i cahiliyeden kalma huylar halen korunmakta. Fakat ben nedense kadınlarda da şunu görüyorum. Onlar kötü, biz de kötü olabiliriz, bizim neden hakkımız yok... Bu da yanlış. Kadınların ahlaklı olması bir eksiklik değil, fazlalık. Erkekler düşünsün, siz neden düşünüyorsunuz ki... Yok, yok... Zaman kötü zaman. Başka izahı yok...


    [ Cevap yaz ]    

Nihat BAĞCI  | nihat bağcı
26 Kasım 2009 Perşembe 23:14:02


Gücü elinde tutan(erkek)bu gücü kural koymanın tek yetisi olarak görürse ve bu durumdan büyük menfaat elde eden diğer erkekler bu kuralı korumak için bütün güçleri ile( cinayet işleme pahasınada olsa) koruma gayreti içerisinde olaçaklardır.
Eşitliğin ne anlama geldiğini en salaklar bile bilirler ama en akıllılar dahi uygulayamazlar.
Allah'ın Kuran'da koyduğu en büyük günahlardan birisi namuslu kadınlara iftira atmaktır.
Biz ne yazıkki hep şunu bekliyoruz, namussuzlukla beslenen erkeklerden namus; o durağa hiç otobüs uğramaz.
Erkeklik, yüreği saf hayallerle dolu kızları kandırıp, onlardan faydalanmakla değil, kendi namusu ile onların namusuınu bir tutup bu yolda mücadele etmekle olur.
Birde böyle çok bilmiş, çok bilmiş yazmakla değil, bu fikirleri cesurca savunmakla olur.
Bu konuda mücadeleye devam etmeniz dileği ile; elinize, yüreğinize sağlık...


    [ Cevap yaz ]    

26 Kasım 2009 Perşembe 21:00:06


degerli yorum ve paylasimlariniza cok tsk ederim saygilar hayirli bayramlar,,,,,


    [ Cevap yaz ]    

Engin Tatlıtürk  | Engin Tatlıtürk
26 Kasım 2009 Perşembe 14:35:00


Kadını erkeği yok. Namus haya perdesidir. Gelenek ve ya yüzlerce hata ile haya perdesinin yırtılması çirkindir. Yozlaşmaya ve günaha götürür. Namusa sırf cinsellik diye bakmak da yanlış yada eksik olur. Mevzu geniştir. Lakin yazarımız kendi açısından bakmış ve gayet güzel bir şekilde hissiyatını belirtmiştir. Onu kutlarım. Havin kardeşim şekil yönünden yazıyı eleştirmiş. Saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

26 Kasım 2009 Perşembe 13:52:27Konu hakikaten öylesine güzel ki hatta yazım ve imlayı saymazsak anlatım da bir o kadar güzel akıcı ve de anlaşılır. Lakin yazıma da önem verilmeli diyorum çünkü böyle bakınca laf arası söylenmiş bir şey gibi gelir bana. Ama yazımına , cümle durumlarına , kelime tekrarları ile kalabalık oluşumlarına dikkat etmek verekir. Başlığı görür görmez sayfaya gelmeden eyvah dedim kim bilir neler vardır , işte gördüğünüz gibi ön yargılı geldim ki tamamını okuyunca yazının, mevzunun farklı olduğunu anladım. Aslında düşünüyorum da başlık hakikaten farklı ama bir o kadar da konunun özü daha farklı bir halle daha mı iyi olurdu diye düşünmeden kendimi alamadım yine de. Konu çok güzel ve de bu konuda düşüncelerimi belirteceğim ayrıca kalemin tam şahından tuttuğunu da göstereceğim lâkin yazımlara bir bakalım evvelde ."Namus nedir sizce? Namus kadinlara mi aittir sadece neden hep kadin namussuz olur? Yada neden sadece kadin namusu diye anilir namus."

Bu 3 cümlede 5 namus fazla olmamış mı sizce de ? " ya / da "bu da ayrı yazılmalıydı.

"Kücüklükten baslayalim isterseniz ( burada cümle bitiyor nokta olmalı ve devamı büyük harfle başlamalı.) hic bir anne baba kizina "hadi kizim ac göster amcalara (burada virgül kullanımı olmalı )teyzelere"

"toplantida ac oglum göster pipini amcalara teyzelere diye gururla gösteri yaptirir ogluna,,
sonralari kizlar "

tamamında aynı hatalar var. Biten cümle ile sonraki arasında görünürde fark belirtilmemiş . Bunlara biraz daha özen göstererek çok daha başarılı bir yazı sunabilirdiniz bizlere. Sonrakiler öyle olur umarım diyorum.O bir yana girişe bakınca konunun anafikri hemen sezdirmeye başlıyor kendini.


Toplumumuza has bir durum mu bilemeyeceğim ama evet bizde namus denilince akla sadece ve sadece kadın gelir. Hadi kadının gelmesi normal diyelim namus ona has diyelim eyvallah da neden namus sadece şu başlıkta belirtilen yerde aranır ? Bu zihniyet için ne demeli acaba inanın ki tek kelime fikir bulamıyorum...


Anket sonucuna bakalım bir ( ayrıca ankete katılanların aynı dünyadan yaşadığımız insanlar olduklarını bilelim. Ve çoğunluk ne demiş nereye odaklanmış bir görelim):

Namus nedir ?

-kadınlarda iffet,

-kadının cinselliği - (bekareti)-,

-kadınların toplum kurallarına itaati ( erkekler herhalde toplum dışı varlıklar olarak görülüyorlar ki sadece bizler itaat etmeliyiz)

-kadınların erkeklere itaati ( erkek aldatabilir ama kadın ASLA )

-dinin emrettiği

( işte bu parantez oldukça uzun olacak. Dinimiz evet kadına namusunu, iffetini, haysiyetini korumasını emreder burası çok doğru. Ama aynı dinimiz din de değil Allah kadını erkeğe emanet etmiştir. Kadın erkeğin - bu babadır- kocadır fark etmez- namusudur. Ki böyle bakarsak düşünürsek biraz kadının hiçbir şeye dikkat etmemesi de görülür. Erkeğin işidir kadını korumak en önemlisi de kadını kendisinden korumak. Adam düşünmeli sokaktaki kadın anam değil kardeşim değil evet ama aynı sokakta benim kardeşim , annem olabilir ve yine aynı sokakta benden başka erkekler de olabilir " aklını yer insan böyle düşününce o zaman şunu da görüyoruz ki toplumca az düşünüyoruz"."KADININ NAMUSU ERKEĞİN NAMUSUNUN ALT KÜMESİDİR. "

Dinimiz böyle emretmiştir.

Kadın namussuz ise eğer erkeğe namussuz demek yazık ki tam anlamıyla ifade eksikliği olacaktır ve namussuzluğa ek birkaç kelime daha eklemek gerekir.)


Ve bu paranteze devam niteliğinde birkaç cümle.

Kadın hangi hallerde namussuz olur bir bakalım.


-Kadının bekaretini kaybetmesi;

2-Kadının açık gezmesi;

3-Erkeklerle konuşması;

4-Aşık olması;

5-Ailenin istemediği birisi ile evlenmek istemesi;

6-İzinsiz dışarı çıkması;

7-Zina yapması;

8- Kadının bekaretini kaybetmesi, zina yapması.


Buna böyle bakınca durumumuz içler acısı. Sorularla yol almaya çalışacağım.

Acaba kadının tek başına bekaretini kaybetmesi gibi bir durum olabiliyor mu ?


Acaba kadın tek başına muhattabı olmadan kendi kendine aşık olabiliyor mu ? Aşık olduğu bir önceki cümlelerdeki olaya başrol olan bir erkek değil midir yine de ? Şahsen kadının kadına aşıklığına ömrü hayatımda şahit olamadım çok mu geri kaldım dersiniz ?


Ailenin istemediği biriyle evlenmesi . Evet oldukça düşündürücü. Anne baba verir ama nedense ömür billah evlendiğimiz adamla aynı evde biz yaşarız, aynı yatakta biz yaşarız. Bazı hallerde de o mübarek eşten dayağı anne babamız değil biz yeriz. Hani bize insan deniliyordu bizim de aklımız yok mu yani de gördüğümüz adamın ne olup olmayacağına karar veremeyelim?


Erkeklerle konuşmak. Buna gülmeyip de ne yapmalı. Erkekle konuşunca kız namussuzdur ama erkek kızla konuşunca erkektir maşallah zihniyete bakın hele.


Sonra zina. Zina halleri değişkenlik gösterebiliyor. Namahrem dediğimiz adama ya da kadına bakmak da zina iken sadece kadının bakması zinadır. Sonra diğer halinde yazık ki kadın burada yine kendi başına zina yapıyor.


Aldatmak. Bir kadın kocasını aldattığı zaman evet ceza ölümdür. Şimdi boşanma artık bunu telafi ediyor ama kadın namussuz oluyor tamam burada doğrudur diyelim de erkek ne oluyor ? Kadına yakıştırılan kelime yine hafif kalır diyelim ama erkeğinki daha beter bence duymamaları onlar için iyi olur. Evini, eşini, çocuklarını evde bir başlarına bırakıp elalemin bilmem kimleriyle zaman geçirip , ailesinin rızkını başkalarına yedirip içirip yaşanıyor, başkasının namusu hiçe sayılıyorken namusluluk taslanıyor ve de buna erkeklik deniyorsa ;


"BATSIN BÖYLE ERKEKLİK"


(Feminizm gibi kısır bir zihniyete sahip değilim hatta ve hatta erkeğin kadından ne derece üstün olduğunu bildiğim gibi öyle de inanırım ama şunu da kabul etmek gerekir ki kadının namussuzluğu erkeğin namussuzluğunun doğruduğu bir sonuçtur.)


Namus ifadesi anlamı eşittir kadın gibi olsa da tamamıyla erkeklerin görev diye Hak'tan aldıklarıdır ha bilirler bilmezler o da kimseye lazım olsa da olmasa da zamanı geldiğinde öğrenilir elbet.
Güzel bir yazıydı ama dediğim gibi yazım durumlarına da özen gösterelim lütfen.


Sevgiyle kalın efendim..
**Havin_** tarafından 11/26/2009 2:33:03 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

deniz_tayanç  | Deniz TAYANÇ
26 Kasım 2009 Perşembe 13:27:37


Yazınızdan çıkarımlar:
1."göster pipini amcalara teyzelere" denerek erkek çocuğun cinsel organını teşhir ettirmek yanlıştır.
2. "aman orani acma ayip aman etegini kisa giyme ayip " diyerek kızlara uyarıda bulunmak yanlıştır.
3. Sünnet düğünü yapıldığı gibi adet düğünü yapılmalıdır.
4. Hala genelevler vardır ve bu millet erkek çocuğunu alır oralara tecrübe kazanmaya götürür.
5. Töre cinayetlerinde erkekliğin bozulduğu kabul edilmelidir, verilecekse erkeğe de ceza verilmelidir.

Eleştiri:
Yazı yakıştırmalardan yola çıkmış, milletin ne kadarını kapsar orası meçhul. Ortada bir sayı yok. Yazar aklına geleni yazmış. Ne arıyor kime vuruyor belli değil. Örneğin her aklı başında insan dini ne olursa olsun; -musevi, hırıstiyan- kızlarını onun bunun yol geçen hanı olmasına imkan verecek bir terbiyeyi kabul etmez. Yani namus diye bir değer vardır. Mahremini yabancı erkeklerin uğrak yeri yapan kadın! nın namuslu olması mümkün değildir.
"NAMUS BACAK ARASINDAN IBARET" diyen bir tek insan yok bu ülkede. Olamaz da. Fakat namusu bacak arasından çıkaralım diyenler var. Onların çalışmaları ürün vermiştir bu ülkede. Karşı cinsle günah işlemek bile cazip gelmiyor modern bayanlara, erkeklere lez-lik, homo-luk almış gidiyor.
Ve son bir şey: İslamda zina eden kadın-erkeğin ikisi de FAHİŞE olarak adlandırılır.
Toplumsal olgular elma armut topla, hesabı kapa mantığıyla ele alınmamalı.deniz_tayanç tarafından 11/26/2009 1:29:08 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   3   Sonraki 10 eleştiri » 
__NAMUS BACAK ARASINDAN MI IBARET__ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.11.2009 11:52:30
Toplam 28 yorum yapıldı
3028 çoğul gösterim
2849 tekil gösterim