Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Şiirsiz kalasın e mi!


“Söyle bakalım Ömer Nazmi, şair burada ne demek istiyor?”
Kara tahtada yazılı Divan Edebiyatı’ndan bir ya da iki dörtlüğe bakarak öylece dururdum. Bilerek kilitlerdim kendimi, “bana ne, benim anlayacağım şiiri sor bana,” dercesine…
Şiir tren olurdu, dizeler vagon… Ben de…
Yine de beni anlarcasına düşük not vermezdi Edebiyat öğretmenim Ayşe Kabaaslan…

O günden beri, her şiire önce düşman gibi bakarım; onun açık ve zayıf yerini ararım onu yenmek için… Yenerim ya da yenilirim ama sonunda dost olurum okuduğum şiirle.

Şiir ve şiire yorum hakkında bilgim ne kadarsa o kadar; öyle veya böyle bilgimin içinden inandıklarımı seçerek birkaç satır yazmak isterim.
Ukalalık sayılacakmış!
Sayılsın!
Düşüncelerimi hendek atlamayan deve derisine yazıp bir muska gibi boynuma mı asayım!
Yanıldığım yerde “hop dedik!” diyerek elbet biri beni durdurup yanlış yoldan doğru yola yöneltecektir. Ben de “pilavdan dönenin kaşığı kırılsın,” der gibi, “fikrinden dönenin kalemi kırılsın,” diyecek değilim ya! Elbet utanmadan, ıkınıp, sıkınmadan, “haklısınız usta, ben bu hususta yanıldım,” diyerek yanlışı doğru yapmaya, azımı çoğaltmaya uğraşarak yoluma devam etmeye; doğru kullanmaya çalışacağım amaç olan bu aracı!
Ardımı kollamadan hatalı sollama yaptığım da; ‘girilmez’ levhasını görmemezlikten gelerek daldığım da olacaktır her hangi bir sokağa.
Yakalanırsam eğer, cezamı kesene peşin olmasa da taksitle öder, yine yolumda giderim ben!

Gelecek günlerde zaman zaman açmak üzere şimdi şiir ve yorum hakkında (affınıza sığınarak) düşüncelerimi kısaca paylaşayım.
Şiir yazmaya hevesli biri olarak şunu anladım ki; şiir önce hobi sonra da fobi oldu benim için. Hevesle yazdığım bir şiirden sonra korkar oldum; duygularımı ve düşüncelerimi benden habersiz alıp, dize altından gizlice söylüyor, diye.
Yani şiir, yazan kişiyi soyuyor, çırılçıplak teşhir ediyor bundan herkesin haberi ola!
Kendini en hızlı zampara ilan eden er kişinin şiirle zımparalanmış duygularını okuduğunuz zaman ne kadar düzgün ya da içe kapanık biri olduğunu; kara çarşafla sarmalanmış bir hatun kişinin ne kadar açık ve saçık olduğunu, sözcüklerin sihrini biliyorsanız anlarsınız.
Göz yanıltabilir; ama söz asla yanıltmaz!
Ya da gözler ruhun cep aynası ise, şiir de boy aynasıdır!
Dedikten sonra şiir için (sonraki günlerde derinlere dalmak üzere) yüzeysel bir göz atmaya çalışacağım.
Yine yüzeysel bir tanımla, “duygu ve düşünceleri, ‘imgeli ya da imgesiz; metaforla-canlı ya da cansız- dizeler halinde anlatan sözlü ve yazılı edebiyat türüne şiir denir,” der miyiz?
Deriz tabi! Zaten böyle denilmiyor mu!
Peki!
Şiirin skalası var mıdır? Var ise bu skala nedir?
Şunu peşinen söylemekte yarar var sanıyorum. Şiir yorumunda, “bana göre…” diyebilirsiniz; amma şiirin kalitesi ya da şiirin şirinliği hakkında o iki sözle başlayamazsınız sözünüze.
O halde. Şiirde zaten olması gereken – gizli ya da açık- ses, nefes ve anlam şiirin temelidir. Bunlar olmadan oluşturduğunuz bir skala, skala değil olsa olsa bol tuzlu baklava tarifidir.

Bu şiir bana göre çok güzel!
Sana göre mi?
Evet!
E benim güzel kardeşim, sana göre dünya düz; gece de gündüz olabilir; ama bu demek değildir ki dediğin gibidir. O senin, bilgi dağarcığının, zevkinin ve zekanın ne kadar “parlak” olduğunu gösterir!

Şimdilik kısaca değindiğim konularda yazmaya ve düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim.
Şiir arabasında bu yolda giderken, belki de ardımdan korna çalanlar ya da yoldan çıkarmak isteyenler olacaktır.
Olsun!
Şiir sevenlere ve şiirle avunanlara asla şu bedduayı etmem.
Şiirsiz kalasın e mi!


Etiketler:


kurakyaz  | Kamuran GÜNDÜZALP
15 Mayıs 2009 Cuma 01:01:11


Önce hızlı bir göz attıktan sonra bugün gelip durakladım yazınızda...İnsanı cezbeden bir konuya hakim. Şiir*e gönül veren biri olarak konuyu gerçekten güzel ve akıcı bir dilde buldum.
Şiir*i iyi bir okur iyice elekten geçirmeli derim.Bazen şiir bir yeraltı nehri gibidir..Hissedersiniz ama kelimeler gizemlidir göremezsiniz..Bazı şiirler ise Aşk veya hüzün kelimeleriyle yüzünüze şamar gibi patlamışdır ve çoşmuştur yüreğimiz...Belki kendimizden birşeyler bulduğumuz için yorumlarımızla alkışlarız şairi Ama bazen öyle şiirler vardır ki kitlenirsiniz başından . Kapıyı bir kaç kelimeyle aralamıştır şair / kelimelrin ellerinden tutup derinliklerine inmedikten sonra gerçeği göremezsiniz...Hiçbir okurun görüşlerine gölge düşürmeden ben sadece iyi bir okur olduğumu düşünerek kişisel görüşlerimi dile getirmeye çalışıyorum...


Şair şiirini yavaş yavaş soymuşsa elbet bir nedeni vardır... Ruh yavaş yavaş kendini bulmalı dizelerde....Bir gözle soyulan şiir üşür ...Hele anlaşılmadığı zaman intihar eder...


''Şiir arabasında bu yolda giderken, belki de ardımdan korna çalanlar ya da yoldan çıkarmak isteyenler olacaktır.
Olsun!
Şiir sevenlere ve şiirle avunanlara asla şu bedduayı etmem.
Şiirsiz kalasın e mi! '' Finalden büyük bir haz aldım...Yazdığına inanan ve şiir seven bir yüreğin mesajı...Kim ne derse desin dilin kemiği yok...Ben söylerim anlayan anlar...Anlamayan da ......!

İlham gölgeniz olsun Sn ÖMER NAZMİ...Saygılarımla...
kurakyaz tarafından 5/15/2009 1:03:37 AM zamanında düzenlenmiştir.

kurakyaz tarafından 5/15/2009 1:08:57 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

Ebrulisevgi  | Ebru  kaya
13 Mayıs 2009 Çarşamba 18:27:07


Şiir ve şiire yorum hakkında bilgim ne kadarsa o kadar; öyle veya böyle bilgimin içinden inandıklarımı seçerek birkaç satır yazmak isterim.
Ukalalık sayılacakmış!
Sayılsın!

Şiire sevdalı yüreğe saygılar..paylaşım için teşekkürler..


    [ Cevap yaz ]    

Erdoğan Bakar  | Erdoğan Bakar
13 Mayıs 2009 Çarşamba 17:48:32


"Ukalalık sayılacakmış!
Sayılsın!
Düşüncelerimi hendek atlamayan deve derisine yazıp bir muska gibi boynuma mı asayım!
Yanıldığım yerde “hop dedik!” diyerek elbet biri beni durdurup yanlış yoldan doğru yola yöneltecektir. Ben de “pilavdan dönenin kaşığı kırılsın,” der gibi, “fikrinden dönenin kalemi kırılsın,” diyecek değilim ya! Elbet utanmadan, ıkınıp, sıkınmadan, “haklısınız usta, ben bu hususta yanıldım,” diyerek yanlışı doğru yapmaya, azımı çoğaltmaya uğraşarak yoluma devam etmeye; doğru kullanmaya çalışacağım amaç olan bu aracı!"

Yazmak isteyen gençleri, yazmak isteyen insanları yüreklendirici duruş noktasını ve aynı duyguları paylaştığımı belirtebilmek için yukarıdaki sözlerinizi, yazınızdan bir kesit olarak almak zorunda kaldım. Gençleri ve yazmak isteyen yürekleri, yüreklendiren yazınızdan çok şey öğrendim. saygım ve sevgimle, teşekkür ederim.


Erdoğan Bakar tarafından 5/13/2009 5:52:44 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

13 Mayıs 2009 Çarşamba 16:09:48


Şimdilik kısaca değindiğim konularda yazmaya ve düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim.
Şiir arabasında bu yolda giderken, belki de ardımdan korna çalanlar ya da yoldan çıkarmak isteyenler olacaktır.
Olsun!
Şiir sevenlere ve şiirle avunanlara asla şu bedduayı etmem.
Şiirsiz kalasın e mi!

EVET ŞİİRE AŞIK BİR YÜREK KALEM ASLA ŞİİRSİZ KALMASIN...

KORNA ÇALANDAN YOLDAN ÇIKARANA TUT....

YOLUNA ÇAKIL TAŞLARIYLA ENGELLER KOYNADA OLABİLİR...

OLSUN BİZ ÇAKIL TAŞLARINA BİLE DOKUNURUZ KALEMİMİZLE DEĞİL Mİ ŞAİR...

GÜZEL BİR YAZIYDI...

TEBRİKLER....


    [ Cevap yaz ]    
Şiirsiz kalasın e mi! başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.05.2009 15:44:07
Toplam 4 yorum yapıldı
533 çoğul gösterim
532 tekil gösterim