Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan, düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur. BEYDEBA [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ŞİİRDE AHENKŞİİRDE AHENK
Şiir kelimelerle güzel biçimler kurmak sanatıdır. Bunun için kelimeleri tanımak, sevmek, okşamasını

bilmek gerekir. Hangi kelime, hangi kelime ile yan yana geldiğinde nasıl bir anlam, ışık doğar bunu bilmek gerekir.


Şiirin şiir olabilmesi için, şairin duygusu, hayali, dil biçimine girmelidir. İlk bakışta şiirde üç öğe görülür: Madde, biçim, konu.
Şirin maddesi anlamlı ve ahenkli sesler olan kelimelerdir. Şair; kelimelerin nabzını dinlemesini, bir kelime için kelimeler feda etmesini bilmelidir. Hangi sesin hangi sese yakıştığını fark etmesi gerekmektedir. Şair kelimeleri seçiş süzgecinden geçirdikten sonra mısraa yerleştirmelidir. Hece vezni şiirin en büyük sıkıntısı yeterli kelime sayısına ulaşamamaktır. Zaten sınırlar içine sığdırmak zorundayken düşünceleri, duyguları, yoksul kalan kelime havuzundan fışkırmaya çalışan sular yazılanı şiir yapmaya yetmez. İlk şart kelimelerin zenginliğidir. Her bir kelimenin yerine geçebilecek birçok seçenek vardır, bilinmesi gerekiyor.Bunun için de çok okumak, değişik konular üzerinde çalışmak gerekir. Televizyon izlerken, radyo dinlerken kelimelere odaklanmak gerekiyor dili güçlendirmek için.
Amacımız "dar sınırlar içinde sınırsız yaşamanın hazzıyla yazıyorum" olmalıdır. Şairlerin serbest şiire yönelmelerinin tek sebebi yeterli kelimeye ulaşamamalarıdır. Kısıtlı sayıdaki kelimeler duygularını düşüncelerini tam olarak yansıtmasını engelliyor. Şiirin üç öğesinden bahsettik. İlki madde idi. Onun için bu gün sadece şiirin maddesi üzerinde duracağım. Maddesi, yani şiiri şiir yapan ilk şartlardan birisi olan ahengini sağlamak için edebi söz sanatlarından haberdar olmak gerekir. Bildiğim kadarıyla 30 kadar edebi söz sanatı var, en azından sık kullanılan. Anlatmak istediklerimden ilki, belki de en önemlisi asonans ve aliterasyondur.

Düzyazıda, şiirde ahenk oluşturmak maksadıyla aynı hecenin veya ünsüz sesin tekrarlanmasına aliterasyon denir.

Örnek vermek gerekirse; "son kalan ladesimden sildim seni bilesin" dikkati çekecek kadar "s" harfi var. " gün kara, gece kara, dertleri sara sara" bu örnekte de "r" ve "k" harfleri yoğun olarak kullanılmıştır. Ayrıca hece ve kelime olarak da benzeşmeler dikkati çekiyor.

Asonans ise aliterasyonun tersine ünlü seslerin yoğunluk kazanmasıdır. "Salkım salkım tan yelleri estiğinde Sakallı bozaç turgay sayradıkta" (dede korkut) 9 sözcükte 10 tane "A" harfi var. Yani "a" harfiyle asonans sağlanmış.

Şiir sürekli, uyanık bir çalışmanın sonucudur. Hiç bir yetenek, emeksiz, disiplinsiz meyvesini veremeyeceği için, şiir yazma devamlı bir çalışma ister. Düşüncelere, duygulara en uygun düşen biçimler bulmak, şairin asıl ereği olmalıdır.


Şiir var, yalnız söz sanatıdır; şiir var, duyguları, düşünceleri söyler; şiir var, ses oyunları ile bir musiki olmak ister; şiir var, ders vermeye çalışır. Normali ve güzeli aynı oranda karıştırabilmektir.

Nice şiir dolu günlere, emek ve uğraş isteyen bu yolda başarılar dilerim.Afet Kırat

Sorularınız için:

E-Posta: [email protected]
Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

abdülkadir Güler  | Abdülkadir  Güler
17 Ekim 2010 Pazar 20:49:17


Merhaba Afet Hanım, şiirle ilgili düşüncelerinize aynen katılıyorum. Şiir kelimelerden ( sözcüklerden) ibarettir. "İşte yazdım şiir burada bittiyle olmuyşor. Şiirde konu,ahenk,duygu ve düşünceler gelir. Şiir biraz insanı düşündürmelidir.Şiir toplum içinde olsa şiirde ince bir sanat olgusunu yaşatmak gerekir. Bir kadının ince oya işler gibi şiir üzerinede de insan ter dökmelidir. Kolay şiir yazılmıyor. Şiir yazmaktan öte çok çok okumak gerekir.Hemşerim Cahit Sıtkı TARANCI Şöylediyor: "Şiir, kelimeler ile güzel şekiller kurma sanatıdır.Ünlü Fransızşairi Malerme'de aynen bu duygulara katılıyor. Selam ve saygılarımla Afet hanım...


    [ Cevap yaz ]    

23 Ağustos 2010 Pazartesi 00:37:39


bilginizi paylaştığınız için ALLAH razı olsun....bunları anlayabiliyorum ama isimlendiremiyordum ...şiir duyguların ahengi, kelimelerin bestesi..yüreğimizin sesidir..sevgiyle şiirle kal..


    [ Cevap yaz ]    

Alem-i Sır  | Mehmet Kaya
08 Haziran 2010 Salı 22:07:39


Bir şeyler anlamak isteyenlere, anlatabilinen bir yazı ve açıklama olmuş, teşekkürler. Okumak, dinlemek yani okurken sadece ne anlatıyordan ötede nerede ve nasıl kelimeler var, diyerek dikkat eylemek ve dinlerkende hangi kelimeler ile neler anlatılıyor. Bunlarada, dikkat eylemek ve önem vermek gerekir. Çok sağolasın, açıklamalarından dolayı tebrikler ve saygılarımla, selamlar!


    [ Cevap yaz ]    

Günay ÖZDEMİR  | Günay ÖZDEMİR
05 Ağustos 2009 Çarşamba 00:11:48


Merhaba Afet Hanım.
Şiirle ilgili çalışmalarınız da şiirleriniz gibi takdire şayan. Yeni üye olduğum Edebiyat Defterin'de yazılarınızı büyük bir heves ve dikkatle okumaya başladım. Sanıyorum çok faydalanacağım. Yeni yazılarınızı merakla bekleyeceğim. İyi ki varsınız. Saygıyla selamlar.


    [ Cevap yaz ]    

15 Haziran 2009 Pazartesi 16:39:18


bu önerilerinizi dikkate alacağım,ama sizi zaman zaman rahatsız edeceğim bilginiz olsun sevgilerimle hoşça kalın


    [ Cevap yaz ]    

HakanKurtaran  | H.Hakan KURTARAN
29 Nisan 2009 Çarşamba 06:48:47


Şiir var, yalnız söz sanatıdır; şiir var, duyguları, düşünceleri söyler; şiir var, ses oyunları ile bir musiki olmak ister; şiir var, ders vermeye çalışır. Normali ve güzeli aynı oranda karıştırabilmektir.
=========================
Değerli Üstadem,
Güzel yazınızla bilgilerimiz tazelendi.Yürekten Tebrikler..
Saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

29 Nisan 2009 Çarşamba 05:40:20


Bu tür yazılarınızın devamını beklemekteyim.

Kutluyorum.


    [ Cevap yaz ]    

13 Nisan 2009 Pazartesi 11:15:41


Yüreğinize sağlık Üstadım,bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim,ALLAH razı olsun,güzele ulaşıması dileğimle.saygılarımla..


    [ Cevap yaz ]    

23 Mart 2009 Pazartesi 22:55:28


sayın turandas:

http://www.siirakademisi.com/index.php?/site/icerik_goster/113

edebi sanatlara dahil olduğunu biliyorum. bütün bu konuda yazılmış kitap varsa söz sanatları içinde yer alır. yukarıdaki link de bir sitede konu hakkında bilgi var.


    [ Cevap yaz ]    

23 Mart 2009 Pazartesi 22:38:39


Yukarıda belirttiğiniz hususlara aynen katılıyorum. Sadece aliterasyon ve asonans için bir edebî söz sanatı demek ne denli doğru olur bundan emin değilim.
Güzel yazınız için sizi kutlarım.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
ŞİİRDE AHENK başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
23.03.2009 18:40:13
Toplam 15 yorum yapıldı
2973 çoğul gösterim
2849 tekil gösterim