Kötünün dünyada eseri kalmaz. EYRANİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

KARS'TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

ANİ HARABELERİ;KARS’A 43 KM. UZAKLIKTADIR, RUS SINIRINDADIR. 3 TARAFI DİK KAYALIKLARLA KAPLIDIR, 1 TARAFI SURLARLA KAPALIDIR. BURANIN İLK SAKİNLERİ M.Ö.350-300 YILLARINDA KAFKASYA’DAN GELEN KAVİMLERDİR, SONRA ARSIKLAR ADI VERİLEN OĞUZ BOYLARI BURADA 460 YIL YAŞAMIŞLARDIR. DAHA SONRA GÜRCÜ SOYUNDAN OLAN BAGARATİLER, M.S.977’DEN 1064 YILINA KADAR ANİ’Yİ KENDİLERİNE BAŞKENT YAPAN ERMENİLER BURADA YAŞAMIŞLARDIR. ANİ HARABELERİ SELÇUKLU ŞEDDATLAR ZAMANINDA DEPREMLE YIKILMIŞTIR, BURADA MİNARE-KİLİSELER-SARAYLAR YER ALMAKTADIR, KARS’IN HASSAS 1 NOKTASIDIR.

KARS KALESİ;1152 YILINDA SALTUKOĞULLARINDAN SULTAN MELİK İZZETTİN’İN EMRİYLE VEZİRİ FİRUZ AKA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, 1386 YILINDA TİMUR TARAFINDAN KALE TAHRİP EDİLMİŞTİR. 16.ASIRDA BÜYÜK 1 ONARIMDAN GEÇMİŞTİR, 1579 YILINDA 111.MURAT’IN EMRİYLE SADRAZAM LALA MUSTAFA PAŞA TARAFINDAN YENİDEN İNŞA ETTİRİLMİŞTİR. XV11. VE XV111. YÜZYILLARDA DA 2 BÜYÜK ONARIM DAHA GÖREREK BU GÜNE GELMİŞTİR. İÇ VE DIŞ KALE OLARAK KALE 2 KISMA AYRILMAKTADIR, 220 BURCU VARDIR. İÇ SUR 3500 METRE, HİSAR VE HENDEKLERİN TOPLAM UZUNLUĞU İSE 27.000 METREDİR. 3 KAPISI VARDIR, BUNLARIN İSİMLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR;SU KAPISI VE ÇERİBAŞI KAPISI-KAĞIZMAN KAPISI VE ORTA KAPI-BEHRAMPAŞA KAPISI, KARS’A HAKİM 1 TEPEDE BULUNAN KALE KARS’IN SİMGESİ DURUMUNDADIR.

BEYLERBEYİ SARAYI;KARS’IN KALEİÇİ MAHALLESİ’NDEDİR, 1579 YILINDA KALE İLE BİRLİKTE OSMANLI BEYLERBEYİ SARAYI OLARAK YAPILMIŞTIR. 1918 YILINDA FRANSIZLARLA BİRLİKTE TÜRKLERE SALDIRAN ERMENİLER BURADAN ÇEKİLİRKEN SARAYI ATEŞE VERMİŞLERDİR, HALEN HARABE HALİNDEDİR.

SALTUK BURCU;KARS’IN DOĞUSUNDADIR, KANALIN GÜNEY KISMINDADIR.ERZURUM’DA HÜKÜMDAR OLAN, SALTUKOĞULLARINDAN İZZETTİN TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

ÇATLAK KALE BURCU;KARS’IN KALE İÇİ MAHALLESİ’NDEDİR, 1579 YILINDA KALE İLE BİRLİKTE DİYARBAKIR BEYLERBEYİ BEHRAMPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

PAŞA KONAĞI ZEMİN KATI (NAMIK KEMAL’İN EVİ);KARS’TADIR, TAŞKÖPRÜ İLE MAZLUMAĞA HAMAMI ARASINDADIR. 400 YILLIK 1 ESERDİR, VATAN ŞAİRİ NAMIK KEMAL 1853 İLE 1954 YILLARI ARASINDA KARS MUTASARRIFI OLAN DEDESİ ABDUL LATİF PAŞA İLE BİRLİKTE 1.5 YIL BU KONAKTA OTURMUŞTUR. İLK ŞİİRLERİNİ BURADA YAZMIŞTIR.

BEŞİK CAMİİ (BEŞİK KİLİSE);1044-1064 YILLARI ARASINDA BİZANS İSTİLASI SIRASINDA ORTODOKS RUM KİLİSESİ OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİR, SONRADAN CAMİYE ÇEVRİLMİŞTİR.

BÜYÜK ABDİ AĞA CAMİİ;KARS’IN KALE İÇİ MAHALLESİ’NDEDİR, ŞEREFESİ İLE PETEKLİĞİ 93 TÜRK-RUS SAVAŞI SIRASINDA YIKILMIŞTIR. HALEN MİNARESİ AYAKTADIR.

EVLİYA CAMİİ;1579 YILINDA BÜYÜK BİR ONARIM GEÇİRMİŞ VE 111.MURAT ADINA YAPTIRILMIŞTIR, 1604 VE 1628 YILLARINDA TAHRİP EDİLMİŞSE DE YENİDEN YAPTIRILMIŞTIR. BU GÜN İÇİN İBADETE AÇIKTIR.

KÜMBET CAMİİ (HAVARİLER KİLİSESİ);GÜRCÜ BAĞRATLI KRALLIĞI’NA AİT 1 KİLİSEDİR, 932-937 YILLARI ARASINDA KRAL 11.TEKFOR TARAFINDAN 12 HAVARİ ADINA İNŞA ETTİRİLMİŞTİR. 1579 YILINDA CAMİYE ÇEVRİLMİŞTİR, SELÇUKLU KÜMBETLERİNE BENZEYEN KUBBE YAPISI NEDENİ İLE VAKIF KAYITLARINA KÜMBET CAMİİ OLARAK İSMİ YAZILMIŞTIR. 1778 YILINDA KARS’I İŞGAL EDEN RUSLAR TARAFINDAN TEKRAR KİLİSE’YE ÇEVRİLMİŞTİR, ONARIM VE İLAVELER YAPILMIŞTIR. KARS’IN KALEİÇİ MAHALLESİ’NDEDİR, BU GÜN MÜZE OLARAK KULLANILMAKTADIR.

ULUCAMİ;X1.ASIRDAN KALMA 1 BİZANS KİLİSE’SİDİR, OSMANLI PADİŞAHI SULTAN İBRAHİM ÇAĞINDA KARS BEYLERBEYİ DİLAVERPAŞA TARAFINDAN YAPTIRILARAK CAMİYE ÇEVRİLMİŞTİR VE BU GÜN HARAP HALDEDİR.

PAŞA SARAYI;1579 YILINDA BEYBERBEYİ SARAYI OLARAK YAPILMIŞTIR, 1828 YILINDA Kİ OSMANLI-RUS SAVAŞI SIRASINDA YIKILMIŞTIR. 1 OSMANLI ESERİDİR, BU GÜN HARAP VAZİYETTEDİR.

TAŞ KÖPRÜ;16.ASIRDA 1579 YILINDA YAPILMIŞTIR, YIKILINCA 1725 YILINDA YENİDEN YAPTIRILMIŞTIR. KARS SUYUNU BİRLEŞTİREN 1 KÖPRÜDÜR, 3 GÖZLÜDÜR VE BU GÜN HALA KULLANILMAKTADIR.

YUSUF PAŞA CAMİİ;1663 YILINDA SEYYİT YUSUF PAŞA TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, HALEN KULLANILMAKTADIR VE KARS’IN YUSUF PAŞA MAHALLESİ’NDEDİR.

HASAN HERAKANİ TÜRBESİ;1579 YILINDA KARS KALESİ İLE BİRLİKTE YAPTIRILAN EVLİYA CAMİ AVLUSUNDADIR, HASAN HERAKANİ SELÇUKLULARIN ANADOLU’YA GELMELERİNDEN ÖNCE YAPILAN ÖN SAVAŞLARDA ŞEHİT DÜŞMÜŞ 1 HORASAN EVLİYASIDIR.

CELAL BABA TÜRBESİ;KARS KALESİ’NİN ESAS GİRİŞ KAPISI İÇİNDEDİR, 1239 YILINDA MOĞOLLARIN KARS’I İSTİLASI SIRASINDA ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR.

ELBEYOĞLU HAMAMI;-17. VE 18.ASIRDA YAPTIRILMIŞTIR, KARS ÇAYI’NIN SAĞINDA. TAŞ KÖPRÜ’NÜN KUZEYİNDEDİR, KUBBELİDİR.

KÜÇÜK ABDİ AĞA CAMİİ-HACI VELİ CAMİİ-ALİ AĞA CAMİİ-GAZİ AHMET MUHTARPAŞA KARARGAHI-MAZLUMAĞA HAMAMI (TOPÇUOĞLU HAMAMI)-CUMA HAMAMI KARS İÇİNDE Kİ TARİHİ DEĞERİ OLAN VE GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERDİR.

ARDAHAN İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ARDAHAN KALESİ;ARDAHAN İLÇESİ’NDEDİR.

ARPAÇAY İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ARPAÇAY KAPLICALARI;ARPAÇAY İLÇESİ’NİN AKYAKA KASABASI’NDADIR, BANYOSU ROMATİZMA HASTALIKLARINA FAYDALIDIR. KARAYOLUNA VE DEMİRYOLUNA YAKINDIR, KAPALI TESİSE SAHİPTİR.

ÇILDIR İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ŞEYTAN KALESİ;ÇILDIR İLÇESİ’NDEDİR, KARS’A 87 KM. UZAKLIKTADIR.

GÜNEŞ MABEDİ;M.Ö.3000 YILLARINA AİT OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR, ÇILDIR İLÇESİ’NDEDİR.

TAŞ KÖPRÜ KÖYÜ KOÇ HEYKELLERİ;ÇILDIR İLÇESİ’NİN TAŞ KÖPRÜ KÖYÜ’NDEDİR, BURADA URARTU DEVRİ ÇİVİ YAZILI KİTABE İLE KOÇ HEYKELLERİ VARDIR.

ÇILDIR GÖLÜ MESİRE ALANI;ÇILDIR-KARS KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, ÇILDIR İLÇESİ’NE 2 KM. UZAKLIKTADIR. ÇILDIR GÖLÜ’NÜN DENİZ SEVİYESİNDEN YÜKSEKLİĞİ 1947 METREDİR, YÜZÖLÇÜMÜ 120 KM2’DİR. EN DERİN YERİ 22 METREDİR, GÖL İÇİNDE ALABALIK VE SAZAN BALIĞI ÇOKTUR. KIŞIN 3 AY DONAN BU GÖLÜN ÜZERİNDEN ARABA VE HAYVAN SÜRÜLERİ GEÇMEKTEDİR, DAĞLARDAN İNEN KAYNAK SULARI İLE BESLENEN ÇILDIR GÖLÜ KENARINDA YAZ AYLARINDA KAMP KURMAK MÜMKÜNDÜR.

DİGOR İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

AĞCA KALE;DİGOR İLÇESİ’NDEDİR.

MAĞAZBERT KALESİ;DİGOR İLÇESİ’NDEDİR.

GÖLE İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

17.ASIR OSMANLI ESERLERİ;GÖLE İLÇESİ’NDEDİR.

GÖLE KAPLICASI;

KAĞIZMAN İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

GEÇİVAN KALESİ;KAĞIZMAN İLÇESİ’NDEDİR.

BAŞ KALE;KAĞIZMAN İLÇESİ’NDEDİR.

SARIKAMIŞ İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

SARIKAMIŞ KAYAK BÖLGESİ;

MİCİNGERT KALESİ;SARIKAMIŞ İLÇESİ’NDEDİR.

ZİVİN KALESİ;SARIKAMIŞ İLÇESİ’NDEDİR.

KÖROĞLU KALESİ;SARIKAMIŞ İLÇESİ’NDEDİR.

SUSUZ İLÇESİ’NDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

BERDİK KALESİ;SUSUZ İLÇESİ’NDEDİR.

BENDİVAN KALESİ;SUSUZ İLÇESİ’NDEDİR.

SUSUZ KAPLICASI;SUSUZ İLÇESİ’NE 2 KM. UZAKLIKTADIR, ÜZERİ AÇIK 1 KAPLICADIR.

KARS’IN İLÇELERİNE UZAKLIĞI;

KARS-ARDAHAN;
KARS-ARPAÇAY;
KARS-ÇILDIR;87 KM.
KARS-DİGOR;
KARS-GÖLE;
KARS-HANAK;
KARS-KAĞIZMAN;
KARS-POSOF;
KARS-SARIKAMIŞ;
KARS-SELİM;


Etiketler:
KARS'TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER... başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

KARS'TA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
29.08.2012 02:39:40
Toplam 0 yorum yapıldı
1393 çoğul gösterim
1360 tekil gösterim