ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. MONTAİGNE Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Şili'den Ödüllü Filmler ve Çocuk Hakları

20.4.2010

Şili'den Ödüllü Filmler ve Çocuk Hakları

Pera film 24 – 30 Nisan tarihleri arasında Şili’den Ödüllü Filmler, 24 -25 Nisan tarihleri arasında ise Çocuk Hakları! Kısa Filmler programlarını sunuyor. Ankara Şili Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Instituto işbirliğiyle düzenlenen Şili’den Ödüllü Filmler programı, son dönem Şili Sineması’nın uluslararası film festivallerinde ödül almış bağımsız filmlerini içeriyor. Programda Pinochet diktatörlüğünü eleştiren ödüllü Pablo Larrain’in yönettiği Tony Manero filmi, Mayıs 2009’da Pera Müzesi’nin ağırladığı Şili’den Genç Bir Oyuncu: Manuela Martelli’nin son filmi Navidad, Marcelo Ferrari’nin Sub Terra / Yeraltı filmi ve Pablo Larrain’ib ilk filmlerinden Fuga programda yer alıyor.

24 – 25 Nisan tarihleri arasında Çocuk Hakları! Kısa Filmler programında çocukların çektikleri filmler ise 20 film olarak Pera Film programında yer alıyor. “Haklı Televizyon” Projesi Uluslararası Af Örgütü, Maltepe Üniversitesi, İstanbul Marmara Eğitim Vakfı ve Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin (ÇHS) 20. yıldönümünde, toplumda konuya ilişkin farkındalık ve insan haklarını koruma mekanizmalarını güçlendirmek amacıyla oluşturuldu.

Temelde iki aşamalı olarak planlanan projenin birinci aşamasında Maltepe Bölgesi’ndeki okullarda ÇHS üzerinden öğrencilere insan hakları ve yaz kampı süreci ile bilgi verildi. Çocukların gönüllü başvuruları sonucu yaz kampına katılımları kesinleştirildi. Katılımcı çocukların yaz kampı sürecine hazırlanmaları, kitapçıklar, kartpostallar ve illüstrasyon kitapları ile sağlandı. İkinci aşamada 1 ay boyunca gönüllülük temelinde 100’e yakın çocukla insan hakları ve film atölyeleri gerçekleştirildi.

Pera Müzesi Oditoryumu

Gösterim ücreti: 3 TL

* Filmler Türkçe altyazılıdır,


ŞİLİ’ DEN ÖDÜLLÜ FİLMLER GÖSTERİM PROGRAMI

24 – 30 NİSAN 2010

24 CUMARTESİ

13:00 FUGA

19:00 TONY MANERO

25 PAZAR

15:00 TONY MANERO

17:00 SUB TERRA

27 SALI

17:00 SUB TERRA

19:00 NAVIDAD

29 PERŞEMBE

17:00 NAVIDAD

19:00 TONY MANERO

30 CUMA

17:00 FUGA

19:00 NAVIDAD


ÇOCUK HAKLARI / GÖSTERİM PROGRAMI

24 – 25 NİSAN 2010

24 Cumartesi

15:00 Gösterim ve Söyleşi


25 Pazar

13:00 Gösterim

Koordinasyon: Uluslararası Af Örgütü Türkiye

Proje Ortakları:

İstanbul Marmara Eğitim Vakfı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi

Maltepe Üniversitesi / İnsan Hakları Araştırma Merkezi

Maltepe Üniversitesi / İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi

Maltepe Üniversitesi / Felsefe Bölümü

Uluslararası Af Örgütü Türkiye

ŞİLİ’DEN ÖDÜLLÜ FİLMLER / Film Bilgileri

TONY MANERO

Yönetmen: Pablo Larraín

Oyuncular: Alfredo Castro, Paola Lattus, Hector Morales, Ampara Noguera

2008, 98’, Renkli, Şili-Brezilya / Chile-Brazil

İspanyolca, Türkçe altyazılı

Uluslararası İstanbul Film Festivali / İstanbul International Film Festival, 2009

Uluslararası Rotterdam Film Festivali / Rotterdam International Film Festival, 2009

Havana Film Festivali / Havana Film Festival, 2009

Augusto Pinochet Şili’yi diktatörlüğün pençesinde yönettiği sırada, John Travolta’nın Cumartesi Gecesi Ateşi filmindeki karakterine kafayı takmış elli yaşında bir adam, Santiago’nun dışında küçük bir barda her haftasonu idolünü taklit eder. Her haftasonu Raul Peralta ve arkadaşları –tutkulu bir dansçı grubu- bu küçük barda toplanır ve filmden en sevdikleri sahneleri canlandırırlar. Raul gösteri dünyasında bir yıldız olmak istiyor, ulusal televizyon kanalında da bir Tony Manero taklit yarışması düzenleneceği duyurulunca, hayallerini gerçekleştirmek için önüne bir fırsat çıktığını düşünür.

NAVIDAD

Yönetmen: Sebastián Lelio

Oyuncular: Manuela Martelli, Alicia Rodríguez, Diego Ruíz

2009, 100’, Renkli, Şili / Chile

İspanyolca, Türkçe altyazılı

Cannes 2009, Director’s Fortnight

Santiago de Chile’de Noel günü. Evlerinde farklı sorunları olan üç ergen, tatili birlikte geçirirler. Alejandro 17 yaşında ve bir işçi ailesinden. Üst sınıftan kız arkadaşı Aurora 18 yaşında ve güzel olduğu kadar da kafası karışık bir kız. O gün Alejandro, kızın ölmüş babasının evine yeni sahipleri taşınmadan önce nesneler ve andaçlar aramak için Aurora’ya yardım etmeye karar verir. Burada, Santiago’nun dışında ve And dağlarının eteklerinde, kavga etmeye başlarlar. Çıkmaza girdiklerinde beklenmedik bir şey oluyor: evde bir yabancı bulurlar.

SUB TERRA / UNDERGROUND

Yönetmen: Marcelo Ferrari

Oyuncular: Francisco Reyes, Paulina Galvezi Hector Noguera, Ernesto Malbran

2003, 112’, Renkli, Şili / Chile

İspanyolca, Türkçe altyazılı

Miami Latin Film Festivali / Miami Latin Film Festival, 2003

1897’de, Şili’deki Lota kasabası, bireysel ve toplumsal değişimleri yansıtan bir yer. Dünyanın en büyük kömür madeninin derinliklerinde, bir adamın yüreğinde büyük bir isyan yeşeriyor. Cousiño Goyenechea’nın aristokrat ailesi ilerleme hayalleri kurarken, maden işçileri onur arayışı içinde uyanıyorlar.

FUGA

Yönetmen: Pablo Larraín

Oyuncular: Benjamın Vicuna, Gaston Pauls, Francisco Imboden, Maria Izquierdo

2006, 135’, Renkli, Şili / Chile

İspanyolca, Türkçe altyazılı

Cartagena Film Festivali / Cartagena Film Festival, 2008

Montalban, tamamlanmamış bir yapıt içinde sıkışıp kalmış bir müzisyen. Çocukken, hiçbir zaman unutamayacağı bir melodiyi bestelemekte olan ablasının bir piyano üzerinde öldürülmesine tanık olmuş. Artık yetişkin biri olan Montalban, o melodiden kurtulamayan, takıntılı, ruhsal bozukluğu olan bir müzisyen haline gelir. Zamanla bu avangart ve artık çok revaçta parçanın bestecisi olarak kabul edilmiş. Yıllar sonra, gözle görülür bir yeteneği bulunmayan, vasat ama aşırı hırslı bir müzisyen olan Coppa ise bu özgün senfoniyi kurtarmaya girişir, ama bunun içerdiği tehlikelerin farkında değil.Yorumlar
"Şili'den Ödüllü Filmler ve Çocuk Hakları" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Şili'den Ödüllü Filmler ve Çocuk Hakları ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.