ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
İnsan hayatında iki feci olay vardır: Biri insanın çok istediği şeyi elde edememesi, diğeri de etmesidir. George Bernard Shaw Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Edebiyatta tekelleşme ve mafyacılık olgusu

Güney Güneyan
15 Yazısı Kayıtlı


Edebiyatta tekelleşme ve mafyacılık olgusu
Canınızı sıkacağım biraz! Bazı yayıncı arkadaşlarımı üzeceğim. Keza, yazar arkadaşlarımı da öyle. Çünkü haklı sebeplerim var! Şahsım adına konuşuyorum; bu ülkedeki en güzel şey kitaplar ve dergilerdir. Ve onlar ile bazı zaman elem dolu bir şekilde kucaklaşıyorum. Fakat artık gördüklerim can yakmaya başladı. ’Neden?’ der iseniz; biraz size bu konudan bahsedebilirim. Biliyorsunuz; tekelleşme üç ana kola ayrılır. Ve yatay, dikey ve çapraz tekelleşme diye anılmaktadır. İletişim özgürlüğünün, envai çeşit yasal düzenlemeler ile güvence altına alındığı söylenir, ama elbette böylesi bir şeyin pek de mümkün olmadığını da söylemekten çekinmemeliyiz. Çünkü nerede ise tüm sanat kollarında varlığını sürdüren bu tekelleşmeler, öz denetim ve siyasi otoritelerden gelecek olan dolaylı ya da doğrudan müdahaleler ile her yazara eşit şekilde olanak sağlamadığı çok bariz bir şekilde görünmektedir.

Bireysel ve kolektif tekelleşmelerin sebebi var olan medya gücünden yararlanmak ve kazancı banka hesaplarına kanalize etmek ile alakalıdır. Pek de güzel bir biçimde bunu da gerçekleştirirler. Son günlerde göze çarpan en acı tekelleşme örneği ise ne yazık ki edebiyat çatısı altında kaynayan kazanların enine ve boyuna genişliyor olması! Değişen ve gelişen şartlar, beraberinde getirdiği mafyavari düzeni de bu sanat dalının içerisine enjekte etmiş bir durumda. Artık bağımsız ve kimse ile bir ilişiği olmayan yazar başarısız olacağının pek de âlâ bir biçimde farkında. Ekonomik çıkarlar, kendilerine güçlü bir örgüt kurmuş gibi görünüyor! İşbu yazarlar, finans çevrelerince belirgin bir medya gücüne sahip olma ve halihazırda var olan bu güçten yararlanma arzusu ile nice hayaller kuruyor. Fakat işte tam da bu an kalem sermaye sahiplerine kiralanmış oluyor! Son dönemlerde peydahlanan sözde İslami edebiyat eserleri ve peyderpey hemen akabinde ardında beliren yayınevi odakları, desteğini esirgemeyen bir takım çevrelerce pek güzel bir biçimde pazarlanıp, kitap çöplüğüne her gün yeni bir eser daha katmak


"Edebiyatta Tekelleşme ve Mafyacılık Olgusu" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Meta Fetişizmi
Meta fetişizmi
Güney Güneyan
422
Kıraathane Sohbeti
Kıraathane sohbeti
Güney Güneyan
414
Müfredat Tandansı
Müfredat tandansı
Güney Güneyan
402
Türkiye'de Yazar Olmak
Türkiye'de yazar olmak
Güney Güneyan
368
İşsizlik Tipolojisi
İşsizlik tipolojisi
Güney Güneyan
363
Son Eklediği Yazılar
Müfredat Tandansı
Müfredat tandansı
Güney Güneyan
402 0
Bir Türk Rüyası: Memuriyet
Bir türk rüyası: memuriyet
Güney Güneyan
155 0
Bir Türk Rüyası: Memuriyet!
Bir türk rüyası: memuriyet!
Güney Güneyan
204 0
Kitap Hırsızlığı Yasallaşsın
Kitap hırsızlığı yasallaşsın
Güney Güneyan
106 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.