ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Hz muhammet (sav) ve hz aişe evliliği; çocuklarla evlenilir mi?

abdullahbedeloğlu
71 Yazısı Kayıtlı


Hz muhammet (sav) ve hz aişe evliliği; çocuklarla evlenilir mi?
Hz Muhammet (SAV) ve Hz Aişe evliliği; Çocuklarla Evlenilir mi?
Müslümanlara kız alıp verme yasaklanmıştı. MS 617-MS 619 Hz Muhammed’in peygamberliğinin 7.senesinden 10. Senesine kadar sürdü. Kız çocuklarının hayatta kalmaları daha doğduklarında beşik kertmesi denilen usulle oluyor. Talibi çıkmayan kızlar köle ve fahişe gözüyle bakılıyordu. Bu da ana-baba(ebeveyn) için utanç verici aşağılayıcı bir durumdu. Bu utançtan ve kızının orta malı olmasını istemeyen veli kızını diri diri toprağa gömüyordu. Kızların evlenme çağı aybaşı olmasından itibaren başlamış sayılıyordu. Kadınların ortalama ömrü de 20 yaş civarıydı.
Toplumdaki aristokrat ve burjuva denilen kişiler bu usulü töre olarak uyguluyordu. Sadece Arabistan değil dünyadaki uygulama da bu yönde idi. Uzun ömür sürebilenlerde bu belirtilen sınıf içinde yer alıyordu. Ortalama erkek ömrü de 40 yaş civarıydı. Bebek ölümleri de çok yüksekti. Neredeyse her doğan çocuğun yarısı ölüyordu. Zenginler çocuklarını yaşatmak için sütanne usulünü uyguluyordu.
Hz Aişe, Peygamberimizin kızları da bu usullerle beşik kertmesi ile nişanlanmıştı. Müşriklerin boykot uygulaması ile nişanları bu sürede atıldı. Hz. Hatice (ra), Peygamberliğin 10. yılının Ramazan ayında vefat etti. Altmış-beş yaşındaydı. Hucûn denen mevkide defnedildi. Hz. Peygamber onun kabrine bizzat indi. O dönemde cenaze namazı farz kılınmadığı için bilinmiyordu.
Peygamberimizin Hz Aişe ile 9 -10 yaşında evlenmesi hususunda ihtilaflar vardır. Hz Aişe’nin 17 yaşında evlendiği de ileri sürülmektedir. Fakat peygamberimiz dahil sahabenin İslam’dan sonra bile kızlarını 9-10 yaşında evlendirdiği sabittir. Hicretten önce beşik kertmesi şeklinde bu evlilik oluşmuştu. Cenabı Allah tarafından nikâhları da kıyılmıştı. Buna rağmen zifaf olayı gerçekleşmemiştir. Hicretten 2 yıl kadar sonra gerdek olayı gerçekleşmişti. Yaklaşık 4 yıllık bekleme süresi olmuştur.
Hz Aişe’nin doğum tarihi MS 612 ölüm tarihi MS 678 Hiç çocuğu olmamıştır.
Hz. Fatima MS 615 yılında doğmuş MS 632 yıl


"Hz Muhammet (SAV) ve Hz Aişe evliliği; Çocuklarla Evlenilir mi?" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.