ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Arkadaş, sizin hoşlanmadığınız kimselerden hoşlanmayan bir insandır. --Anonim Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

0079 - sünnetsiz bir iklimin yüksek basıncında nefes alırken - zemin hazırlayın bize

Onur BİLGE
659 Yazısı Kayıtlı


0079 - SÜNNETSİZ BİR İKLİMİN YÜKSEK BASINCINDA NEFES ALIRKEN - ZEMİN HAZIRLAYIN BİZE

0079 - sünnetsiz bir iklimin yüksek basıncında nefes alırken - zemin hazırlayın bize
SÜNNETSİZ BİR İKLİMİN YÜKSEK BASINCINDA NEFES ALIRKEN - ZEMİN HAZIRLAYIN BİZE

"Babasına getirdiği su kadar aziz olan bir çocuğum
Tanrı beni rahmetinden mahrum etmeyebilir
O halde bu gökyüzüne talibim..."

Adnan SAYIM

KISACA.

Başlık, kültür emperyalizminin tesiri, baskısı, yüklenmesi altında yaşarken’ anlamında kullanılmış. Sünnet meselesinin çok fazla derinine inmeğe gerek duymadım. Diğer anlamı hakkında yazmak ve tartışma zemini hazırlamak istemedim. Konunun sulandırılmaması için sözcüğün diğer anlamına dayalı bir açıklama yapmayı uygun buldum.

Basıncın sebebini yaratan o sünnetsizlerdir. Felaket olarak bize ne geldiyse, batıdan, sünnetsizlerden geldi ama Yahudiler sünnet olurlar. Onlardan, felaketin daha âlâsı geldi ve gelmekte… O nedenle o iki din mensuplarına birden ‘sünnetsizler’ denemeyeceğinden bu konuyu açmamayı yeğledim, sadece İslamiyet konusuna değindim. Sünnete riayet etmez hale gelişimiz, yabancılaşma ve dinden uzaklaşma konularına değinmeyi uygun gördüm. Yahudi, Hıristiyan ve diğerlerinin her türlü faaliyetlerini sebep olarak göstermedim, dışarıda bırakmayı tercih ettim. Şair, bu dizenin dışında, yani şiirin genelinde etkileyenlere değil, etkilenenlere değinmiş, ben de öyle yaptım.

Neticede yine öyle bir başlık atarak iki anlamı da çağrıştırma yoluna gitmişse, Yahudi oyunlarını atlamış demektir ki bu onun için bir eksikliktir. Sadece sünnetsizlerden bahsetmiş, Hıristiyan’ları kastetmiş; kültür emperyalizminin sebep olduğu dinimizden uzaklaşmak, onlar gibi davranmaya başlamak konusuna değinmiş ve yeni nesle geleceği onarmayı önermiş demektir.

***

ZEMİN HAZIRLAYIN BİZE


“Su gibi aziz ol, evladım!” demekte olan bir babanın, aziz olmaya çalışan çocuğuyum. Onun için Allah bana rahmetiyle muamele edebilir.

O halde O’ndan, boş bir sayfa gibi kocaman gökyüzünü isterim. Doğal olarak günahlarımı affederse…

Bir an için, yağmurun yağmadığını kabul edelim. Yani Allah’ın kullarından el çektiğini, bize merhamet etmediğini farz


"0079 - SÜNNETSİZ BİR İKLİMİN YÜKSEK BASINCINDA NEFES ALIRKEN - ZEMİN HAZIRLAYIN BİZE" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
KADIN GİBİ KADIN
Kadın gibi kadın
Onur BİLGE
19 15006 1
62 - TEZVEREN SULTAN
62 - tezveren sultan
Onur BİLGE
25 9925 0
72 - ANKARA EVLİYALARI
72 - ankara evliyaları
Onur BİLGE
13 7693 0
GÜVEN
Güven
Onur BİLGE
6 6002 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.