ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kadınlar erkeklerin güçlü yanlarına hayran olurlar, zayıf yanlarını severler. Beatrice Brown Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Atı alan üsküdar'ı geçti mi? geçtiyse ata ne oldu?

sami biberoğulları
1265 Yazısı Kayıtlı


ATI  ALAN  ÜSKÜDAR'I  GEÇTİ  Mİ?  GEÇTİYSE  ATA  NE  OLDU?

Atı alan üsküdar'ı geçti mi? geçtiyse ata ne oldu?
Önce at ve Üsküdar ilişkisinden başlayalım mı?

Başladım...

Efendim at ile Üsküdar arasındaki ilişki iki farklı şekilde anlatılır.

1. Rivayet:

730 yılında İstanbul, Müslümanlar tarafından beşinci kez kuşatılır. Bu kuşatma Emevi hükümdarlarından Abdülmelik bin Hişam zamanında yapılmış olup Bizans tahtında da 5. Konstantin bulunmaktadır.

İşte bu kuşatma sırasında Abdullah el Antaki adlı bir komutan bir yolunu bulup İstanbul’a girer. Doğruca Konstantin’in sarayına yönelir. Peki amacı nedir dersiniz? İmparatoru öldürmek mi? Hayır. Çok daha farklı bir amacı vardır: İmparatorun kızını kaçırmak ve kendine eş etmek...

İşte bu noktada akıllara çok önemli bir soru gelebilir: ’ Abdullah el Antaki İmparatorun kızını nerede gördü de ona aşık olup böyle çılgınca bir girişime kalktı?’ Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliriz. Tabii ki Ak sakallı Dede...Ak sakallı Dede, rüyasına girerek ona göstermiştir İmparatorun kızını.

Ancak Ak sakallı Müslüman Dede böyle bir çöpçatanlık işine giriştiği anda Ak sakallı bir Hrıstiyan vatandaş da duruma pirelenmiş ve İmparatorun rüyalarına girerek ’ Lan oğlum fosur fosur uyuma. Memleketin işgal ediliyor ve tamam sen bu işgalden yırtacaksın ama Abdullah el Antaki adlı bir Türk senin kızı kaçıracak. Gerekli tedbirleri al’ Demiştir.

İmparator Konstantin, Ak sakallı Azizin rüyalarına girip dürtüklemesi neticesinde kızına ’ Sen git benim odada yat bundan sonra, ben de senin odanda yatacağım’ der.

Kendi yattığı odanın önüne bir iki nöbetçi bırakıp kızının yattığı odanın önünü nöbetçi doldurur.

Abdullah el Antaki, saraya daldıktan sonra koridorlarda imparatorun kızının odasını aramaya başlar. Gece çökmüş ve ortalık zifiri karanlıktır. Kapılar önünde duran nöbetçilere ’ Ya tertip, bu


"ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ Mİ? GEÇTİYSE ATA NE OLDU?" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.