ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Tilki, kümesi iyi tanıyor diye bekçi yapılr mı? Harry Truman Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Empati üzerine...

Eğitimci
347 Yazısı Kayıtlı


Empati üzerine...
Hemen hepimiz ‘empati’ sözcüğünün anlamını, yüzeysel de olsa, biliriz hatta birbirimize “Biraz empati yapsana!”, ... deriz.

Bir ruh bilimi terimi olan empati, Fransızca empathie’den dilimize geçmiş olup, ‘duygudaşlık’ anlamına gelmektedir. Empati, ‘eşduyum’ olarak da bilinir, kişinin, kendisini başkasının yerine koyarak onun duygularını, isteklerini, düşüncelerini ve eylemlerini anlayabilme yeteneği.

Empati terimi 20. yüzyılın başlarında, Alman psikolog Theodor Lipps’in ortaya attığı Einfühlung’ u karşılamak amacıyla “sempati” sözcüğünden örnekseme yoluyla türetilmiştir.

Daha çok estetik deneyimler için kullanılan empatinin sanattaki en klasik örneği, oynadığı rolü ya da söylediği şarkıyı içinde duyan bir aktörün ya da şarkıcının durumudur. Görsel sanatlarda ise izleyici, bir tür içe yansıtma yoluyla, kendisini karşısındaki tablonun ya da izlediği gösterinin içinde hisseder.

Psikolojide de birçok kuramcı, kişisel vicdan ve özdenetimin gelişmesi, saldırgan davranışın önlenmesi açısından empatinin önemini vurgulamıştır. ABD’li psikolog Carl Rogers’ın geliştirdiği ve tedavinin yönünü psikologun değil, karşısındaki kişinin belirlediği tedavi yönteminde de empati önemli bir yer tutar.

Malzemesi insan, insanın ruhu ve beyni, olan ve eğitimin geçerli olduğu her alanda empatiden yararlanılır. Özellikle ve öncelikle ailede, okulda, işyerinde, çarşıda, pazarda, sokakta, ... hep empatiye başvurmamız gerekebilir.

Belirli dozda muhakeme ve vicdan muhasebesi yapılması kaçınılmaz olan hukuk, tıp, siyaset, sosyoloji, psikoloji, ... gibi bilim dallarının işlevsel olduğu ortam ve süreçlerde yine empati etkin ve yetkin bir rol oynar.

--İsteyen herkes ‘empati’ yapabilir mi?
--Empati, her insanla yapılabilir mi?

Karşımızdaki insanın ruh hâlini, duygu ve düşüncelerini her zaman rahatça anlamamız mümkün değildir. Arada bir sağlıklı iletişim kurulmadıkça kişinin beynine ve ruhuna inmek o denli güçtür. Bunu yapamayınca da sorunlara, çelişkilere ve bilinç altındak


"EMPATİ ÜZERİNE..." içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
ETKİLİ KONUŞMA SANATI...
Etkili konuşma sanatı...
Eğitimci
2 4499
TEMEL DİL BECERİLERİ
Temel dil becerileri
Eğitimci
1 4477
AİLENİN ÖNEMİ - I
Ailenin önemi - ı
Eğitimci
2 2667
HAKARET – İFTİRA
Hakaret – iftira
Eğitimci
3 2591
Son Eklediği Yazılar
Kambur İrileşiyor!
Kambur irileşiyor!
Eğitimci
87 1
Sorun!
Sorun!
Eğitimci
71 0
Biraz Vardır!
Biraz vardır!
Eğitimci
99 0
Aynalar!
Aynalar!
Eğitimci
109 0
Kusur/lu!
Kusur/lu!
Eğitimci
119 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.