NEDİR?

48.160 terim terim kayıtlı.

Teori

Teori sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Teori terimi M. Barış ÇETİN tarafından 6.6.2017 tarihinde ekledi.
Teori şiirleri Teori kitabı

Yorumlar
M. Barış ÇETİN
25 Aralık 2018 Salı 00:22:54
Bilimsel Teori
Örnek:
GÜNEŞ
Güneş, Dünya’daki canlıların yaşam kaynağıdır. Dünyamıza gelen enerji, bitkiler tarafından diğer canlıların ihtiyacı olan besinin üretilebilmesini sağlar. Ayrıca canlıların ihtiyacı olan ısı ve ışığı sağlar.
Dünyamız yaşam için gerekli olan bütün enerjiyi Güneş’ten almaktadır. Güneş enerjisinin atmosferde ve yeryüzünde ısıya dönüşmesiyle canlıların yaşaması için gerekli olan sıcaklık sağlanır.
M. Barış ÇETİN
24 Aralık 2018 Pazartesi 22:21:57
Bilimsel Teori
Örnek:
GÜNEŞ
Güneş bir yıldızdır. Güneş bir yıldız olarak, milyonlarca yıldızdan sadece biridir. Güneş’ten daha büyük yıldızlar var. Güneş, galaksimizdeki yıldızlar içinde bize en yakın olan yıldızdır. Güneşimiz orta boyda ve orta yaşta bir yıldızdır ve rengi sarıdır. Güneş, diğer yıldızlar gibi çevresine ısı ve ışık yayar.
M. Barış ÇETİN
24 Aralık 2018 Pazartesi 22:12:45
Bilimsel Teori
Örnek:
ELEKTRİK AKIMI
Elektrik akımı gözle görülmez. İletkenden birim zamanda elektron miktarıdır. Bu akım çeşitli etkilerle belli eder. Akım şiddeti değiştirilebilir. Akım değeri kurallara uygun olarak kullanılır. Bu akım bazı makinelerin çalışmasını sağlar. Diğer enerjilere (manyetik, kimyasal, ısı, ışık) kolayca dönüştürebilir.
DİRENÇ
Bir elektrik devresine gerilim uygulandığında, alıcıdan akım geçmektedir. Geçen akımı sınırlayan etken ise malzemenin direncidir. Elektrik enerjisi direnç üzerinde ısıya dönüşerek kaybolur.
Elektronik devrelerde değişik özelliklere sahip dirençler kullanılır. Elektronik devrelerde kullanılan dirençlerle çeşitli özelliklerde elektronik alıcılar elde edilir. Bu alıcılar devrenin göstereceği tepkiye göre çalışır. Bu alıcıların özellikleri verdiği akıma, gerilimine, direncine göre belli olur.
GERİLİM
Bir elektrik devresinde akımın geçmesi için gerekli olan kuvvete gerilim denir. Elektronik devrelerle gerilim direnç aracılıyla büyür ve küçülür. Dirençler gerilimi paylaşır.
Biz elektronik devre girişinde gerilimi ayarlarız, büyütür ve küçültürüz. Gerilim verildiğinde iki tel arasındaki direnç uygulanan dirençle aynı olmalıdır.
M. Barış ÇETİN
23 Aralık 2018 Pazar 09:10:13
- Çok sayıda gözlem ve deneylerle desteklenebilen bir hipoteze teori (kuram) denir.
- Gözlemlediğimiz bir olguyu açıklama amacı güden ve kanıtlarla desteklenebilen açıklamalar bütünüdür.
M. Barış ÇETİN
23 Aralık 2018 Pazar 04:49:12
- Sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklama.
- Herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir.
- Kuram, bir düşüncenin genel, soyut ve rasyonel olmasıdır.
M. Barış ÇETİN
22 Aralık 2018 Cumartesi 21:16:24
Siyasi Teoriler:
Türkiye çok dilli, çok kültürlü bir yapıya sürüklenmek isteniyor. Türkiye çok dilli, çok kültürlü bir yapıya sürüklenerek ülke yıkılmak isteniyor.
Devletin amacı Türk dili ve kültürünü yüceltmek ve korumaktır. Türkçe tek dildir ve değiştirilemez.
Kürtlere imtiyazlar vererek "Yabancıların emellerine hizmet etmekteler ve her zaman Türk ırkını ezmenin ve sindirmenin bir yolunu uygulamaktadırlar". Kürtlere imtiyazlar vererek "Tek Millet" diyemezler.
R.T. Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu "Toplumda farklı kitleleri iş savaş çıkaracak şekilde birbirine karşı kışkırtıyorlar".
M. Barış ÇETİN
22 Aralık 2018 Cumartesi 20:16:41
Siyasi Teoriler:
DEAŞ Ortadoğu’da İsrail’in arzuladığı güvenli bir bölgeyi oluşturmak, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) için Enerji, Su ve Maden kaynaklarına sahip olmak hayaliyle ortaya çıkmıştır.
DEAŞ Müslümanlardan kin ve nefret duygusu duydurmak için çıkarıldı, insanlar isyana kışkırtmak isteniyor, bölücülükten başka bir şey değil.
FETÖ için amaç Müslümanlar arasında (Cemaat dışlayarak) bölücülük, bozgunculuk yapmak ve onları sıkıntıya, zarara, günaha sokmak, insanları isyana kışkırtmak isteniyor.
FETÖ akıl oyunudur; Cemaatin gücünü tehlike olarak gördüler, oy kaymasını önlemek için önlem aldılar.
Çözüm süreci, PKK’yı güçlendirmek, Türkiye’de terör olayları oluşturarak, istikrarsızlaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Burada oynanan oyun, halkı umutsuz ve çaresiz bir duruma düşürmek ve onlara bir "kurtarıcı" sunmaktır; ondan sonra halk bu kurtarıcı ne yaparsan yapsın hemen kabullenecektir.
Ülkenin bölünmez bütünlüğü alt edildiğinde gelinecek nokta ise; ülkenin bölünmesi, parçalanmasıdır.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.