NEDİR?

48.119 terim terim kayıtlı.

Tekdüze

Tekdüze sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Tekdüze terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Tekdüze şiirleri Tekdüze kitabı

Yorumlar
MehmetDemir
29 Ocak 2011 Cumartesi 23:13:45
Tekdüze gibi gördüğümüz bir çok şeyin aslında hiç de öyle olmadığını biliyor muyuz? Dünya milyarlarca yıldır hem kendi etrafında hem de güneşin etrafında hep aynı hızda, hep aynı sürede ve hep aynı yöne dönmektedir. Eğer tekdüzelik değişmeksizin, düzenli ve aynı biçimde tekrarlanan, sürüp gidense Dünyanın da kendi ve güneşin etrafında dönüşü de bir tekdüzelik olması gerekmez miydi? Halbuki dünyanın bu dönüşleri gece ve gündüzün, mevsimlerin, kayaçların oluşmasını ve diğer canlılık ve biyolojik olayların gerçekleşmesini sağlar. Kendi tekdüzeliğiyle yaşamı canlı ve hareketli kılar. Kendi tekdüzeliğimizin de bazen bizi enerjik, hareketli kıldığını, hayatta kıldığını hiç düşündük mü? Her sabah aynı saatte kaklıp, işe girmek yerine değişik şeyler yapmak istesek ekmeğimizi kim verirdi? Bazen tekdüze olduğunu sandığımız yaşamımız da aslında tekdüze değildir. Her gün farklı bir sıkıntı, farklı bir detle uğraşıyoruz. Bu sıkıntı ve dertler olmasaydı asıl hayat tekdüze olurdu. Bizi canlı kılan, ayakta tutan ve enerjik kılan bu sıkıntı ve dertler için verdiğimiz mücadeledir. Yaşamda kötülükler, dertler, sıkıntı verici olaylar olmasaydı asıl tekdüze bir yaşamımız olurdu. Hayattan hiç bir beklentimiz olmaz ve hiç bir şey zevk vermezdi. asıl tekdüzelik her şeye sahip olmak, hiç bir eksiği olmamak ve hayattan hiç bir beklentisinin kalmamasıyla olur insanın. Yaşam bir devinim demektir. Sürekli birileri doğar, birileri ölür. Bakınca bir tekdüzelik gibi görünse de hayat bu devinim sayesinde sürer. Eskiyen ölür yerine yenisi, canlısı gelir.

Doğdun başladı sarma bir gün bitecek yumak
Hayat her an ölümle iç içe akan ırmak
Yüksel Erentürk YILMAZ
29 Ocak 2011 Cumartesi 13:32:30
Tekdüze : Sade, yalın, değişkenliği olmayıp aynı kalan, heyecan vermeyen, monoton
Utopia
29 Ocak 2011 Cumartesi 09:01:56
Çoğu kez hayat...
tennure
29 Ocak 2011 Cumartesi 00:39:48
f. 1. Değişmeksizin, düzenli, aynı biçimde tekrarlanan, sürüp giden, tek örnek, muttarit, yeknesak, monoton: �Yazıcı, tekdüze bir sesle çabuk çabuk okuyordu.� -Y. Atılgan. 2. zf. (te'kdüze) Değişmeyerek, aynı biçimde tekrar edilerek, bitevi, biteviye.
Güncel Türkçe Sözlük

1. Görünüm ve yapıca bir değişiklik göstermeyen. 2. Hep aynı sıklıkta devinen (salıngaç).
BSTS / Fizik Terimleri Sözlüğü 1983
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.