NEDİR?

48.175 terim terim kayıtlı.

Solcu

Solcu sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Solcu terimi E-Robot tarafından 7.2.2008 tarihinde ekledi.
Solcu şiirleri Solcu kitabı

Yorumlar
Osman Aslan
19 Haziran 2010 Cumartesi 12:02:58
Sağ ve sol kavramları, Fransız ihtilali sonrası, 28 Ağustos 1789’da kurucu meclis, Versailles Sarayı’nın 'küçük hazlar salonu'nda toplandığı gün çıkmıştır.Sağ tarafta monarşik yönetimi savunanlar, sol tarafta laikler vardı.Yani tarihsel olarak ilericilik-gericilik terazisine konduğunda, sağ tarafta gericiler sol tarafta ilericiler… Bu toplantının ardından, basın bu iki grubu 'sağcılar ve solcular' şeklinde tanıtmış ve günümüze, bu kavramlar bu şekilde gelmiştir.
Osman Aslan
19 Haziran 2010 Cumartesi 12:01:36
Sol en büyük çıkışını yaptığı 1960-80 yılları arasında dahi, 'dinsiz, vatansız, anasız-babasız komünistler' damgasını yemekten çok defa kurtulamamıştır. 12 Eylül 1980 darbesi solu kelimenin tam manasıyla ezmiştir. Solcular, toplumla bağlarını, hatta bırakın toplumu, çevresindeki insanlarla ilişkilerini dahi tekrar kurmakta zorlanmıştır. Bu dönemde toplumun sola yabancılaşması kadar, sol da kendine yabancılaşmıştır. Kimi devlete zarar vermek adına “bireysel terörizm” eylemlerine girişmiş, kimi CHP içinde eriyip gitmiştir. Bazıları ise hala tek başına, Don Kişot misali 'eski solcu' edebiyatı yapmaktatır. Benim şahsi fikrim ise Sol'un, halkın değerlerine ve inançlarına saygılı olarak, bir siyaset yapmasıdır. Yani rahmetli Ecevit'in dediği gibi; 'inançlara saygılı bir laiklik' ekseninde, yeni bir sol anlayış getirilmesi, sola özlenen eski günlerini ve de yükselişini sağlayacaktır.. Sol bu değerleri; temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ele almadıkça, yenilmeye ve de müzmin muhalafette bulunmaya devam edecektir..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.