NEDİR?

48.119 terim terim kayıtlı.

Malatya

Malatya sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Malatya terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Malatya şiirleri Malatya kitabı

Yorumlar
binyıl
20 Ocak 2009 Salı 16:47:10
Ne zaman kavuşurum, bilmiyorum ki. oysa gözümde tütüyorsun...canım şehrim...
binyıl
12 Ocak 2009 Pazartesi 07:38:00
KARŞINDAKİNİN MALATYALI OLDUĞUNU ANLAMANIN FARKLI YOLLARI

‘Nedisin kivre- gardaş’, ‘yeğen’ gibi sıfatları ‘söylüyse’,
`bilmiyorum` yerine `bilmiyim`, `geliyorum`un yerine `geliyim`
`bakıyorum`un yerine `bakıyım` vs. kullanıysa,…!

Köprü yerine ‘körpü’, yaprak yerine ‘yarpağ’ diyise,…
‘Allahınagurban’, ‘Çağam o cegetten gitme’,
‘Malamat ve perma perişan’ olmak fiilini biliyse,..!

Yaşlı amcalar, `` Kaç kök kaysınız var?`` diyise..!
‘Hele şurda bi çöğdürem’, gibi cümleler varsa,
Patlıcana; ‘balcan’, Lahanaya 'nahna' diyip,
‘küfde pişiriyse’, tüm hastalıklar için ‘BEKMEZ’ İçmeni öneriyse..!,

Yeğen kimlerdensin? .. Ooooo Kemal dayının torunu musun? gel gel bi yemek yiyek diyise…!
Ve bu yemek için ``illaki bırakmam ölümü gör yeğen`` diyise…!
İstanbul da plakasının son 2 harfi 44 ise veya 44 sana ölümüne selektör yapıysa…!
Dut`a ‘tut’, tut`a da ‘dut’ diyise…!
Kayısı suyunu kendi yapıysa, Bayram sabahlarında içliköfte pişiriyse..:!

Her nerde olsun ticaret yaptığınızda ``usta nasıl malın iyi mi`` sorusuna ``yeğen kaygısız ol`` cevabı bi de ``abla tükan senin`` tabirini kullanıyısa…!
Deliloy halayından çıkmıysa, Misafirliğe gidersin ve gider gitmez çay suyu koyuysa…!
Uzun kış gecelerinde misafirlikte pestil, ceviz, kuru üzüm ve bilimum uçurucu maddeler ikram ediyise…!

Sitil : Kova.., Anıh : Nane.., Çağa : Çocuk.., Çağla: Olmamış ham kaysı..,
Çaput : Bez parçası.., Pirpirim : Semizotu..,
Elazığlıdan haz etmiyse,, kızdığında ``dert soykası, cigeri şişesice`` tabirlerini söylüyse…!

Tarihiyle ve tarihten çıkmış isimlerle (İsmet İnönü, Turgut Özal, Kemal Sunal, Ragıp Paşa, vs. gibi) gurur duyuysa…!
ve..
Malatya`nın doğunun “Paris”i olduğunu biliyse,vs,
“ÖVÜNMEK GİBİ OLMASIN MALATYALIYIZ GARDAŞ” diyiyse…!...
Yazan iyi anlatmış..
çağam o cehetten gitme...
.)))
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:20:45
evet bir kişi var:)

çok iyiliğini gördüğüm biricik hocam:)

umarım hayatı boyu hep mutlu , sağlklı ve başarılı olur...
sahra
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:17:35
en azından bir kişi varmış.bakarsın bu tanıttığın şehir seni bir gün bir şekilde mükâfatlandırır.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:13:23
ee daha güzel işte:)
herşeyini saydım döktüm insanlarda gezme merakı uyandırmazsa ben daha ne yapayım:(

bana şehrin anahtarı ve fahri malatyalı ünvanı verimesini talep edeceğim zaten...:)

yaw ankara için bu kadar uğraşmadım...

ama evet herşey vedat bey içindi...
canım o benim ya:)
var mı onun gibi dünyalar tatlısı
SÖZÜNÜN ERİ bir malatyalı...
ben başka görmedim...

aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:10:31
Malatya Anadolu Lisesi (''ManadoLu'') Malatya'da hizmet vermekte olan anadolu lisesi.
Tarihçe
1984- 1985 eğitim-öğretim yılında iki hazırlık ve çere illerde okuyan öğrencilerin nakilleri ile oluşan bir ortaokul birinci sınıfla birlikte üç şube olarak Fatih lisesinin 3.katında Türkiye'de 24.Anadolu Lisesi olarak açılmıştır. 1987- 1988 öğretim yılına kadar eğitim ve öğretime Fatih Lisesi binasında devam etmiştir. 1988- 1989 eğitim-öğretim yılında H.Hüseyin Kölük Anadolu Ticaret Meslek Lisesine taşınan okulumuz 1989-1990 Eğitim-öğretim yılında il merkezinin 5 km doğusundaki Elazığ-Malatya karayolu üzerindeki bugünkü kendi binasına taşınmıştır. ==İletişim Bilgileri
Adresi: Malatya Elazığ Yolu 5. km , Yimpaş karşısı- Malatya </br> Telefon :0422 311 09 02 </br>
Okulun Genel Özellikleri
Okulumuzun toplam alanı 30.000 metre karedir. Bunun 2505 metrekaresi kapalı alan 27.495 metrekaresi açık alandan oluşmaktadır. Okulumuz binası zemin katla birlikte 4 kattan oluşmaktadır. Bina içerisinde 24 derslik, 5 idari oda, 1 kütüphane, 1 öğretmenler odası, 1 öğretmen çalışma odası, 1 müzik odası, 1 resim atölyesi, 2 Bilgisayar sınıfı, 2 bilgi teknoloji sınıfı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi, 1 fizik, 1 kimya-biyoloji (ortak) laboratuarı, 1 toplantı salonu Muhasebe, büro, arşiv, depo, kantin, yemekhane, müstakil kapalı spor salonu ve soyunma odaları okulumuza ait artezyen kuyusu, su deposu okul bahçesinde 5000 metre kare çim alanı, mini futbol ve basketbol sahası ile değişik türde 2500 adet ağaç bulunmaktadır. Ayrıca 10 dairelik okul lojmanı mevcuttur. Seviyesi: İlköğretim + 4 Yıl</br> Derecesi: Lise</br> Öğrenim Şekli: Normal (Tam Gün)</br> Yabancı Dil: İngilizce </br> Kitap Sayısı: 3192 Adet</br> Sınıf mevcutları ortalama 30 kişidir.
Yerleşke ve Genel Özellikleri
kulumuz Milli Eğitim Bakanlığının (MLO) Müfredat Laboratuar Okulu (BDO) Bilgisayar Destekleme Okulu ve (Word Links) Dünya okullar arası iletişim projeleri kapsamında yer almaktadır. Okulumuzda, 4 idareci, 45 öğretmeni 1 memur, 3 hizmetli, 1 kaloriferci, 1 gece bekçisi ve teknisyen görev yapmaktadır. Okulumuzun kütüphanesinde yaklaşık 2300 civarında kitap bulunmaktadır. Halen kendi binasında eğitim ve öğretime devam etmektedir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:09:56
Futbol kulübü bilgi | kulüpismi = Malatya Belediyespor | renkler = Turuncu-Yeşil | arma = MalatyaBelediye.jpg | tamisim = Malatya Belediyespor | takmaisim = Kayısı Kentililer| kuruluş = 1986 | stad = Malatya İnönü Stadı, Malatya | kapasite = 11000 | başkan = Fahrettin Eserdi| teknik direktör = Metin Yıldız | lig = TFF 3.Lig | sezon = 2006-2007 | Malatya Belediyespor;1986 yılında kurulmuş Malatya merkezli spor kulübüdür. Kulübün başkanı Fahrettin Eserdi'dir. Kulüp bir çok spor branşında faaliyet göstermekle beraber,Türkiye'de ki profesyonel spor liglerinde şu branşlarda yer almaktadır. Futbol:Türkiye 3.Futbol Ligi 1.Grup. Voleybol:Türkiye Erkekler Voleybol 1.Ligi 3.Lig futbol-taslak
sahra
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:09:28
:)) yani tüm bunlar vedat KURUKAFA için miydi? ne yaptın arkadaşım yaaa...
güzelim memleketimin bir tane gizemini bırakmadın.şimdi ne diye gitsinler.bari sporundan bahsetmeseydin...
:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:09:22
M alatya ilinin ekonomisi tarıma ve tarıma dayalı sanâyiye dayanır. Faal nüfûsun % 70’i tarım, hayvancılık, balıkçılık, ormancılık ve avcılıkla uğraşır. Senelik gayri sâfî hâsılanın (hâsılatın) (brüt gelirin) % 35’i tarımdan ve % 20’si sanâyiden, % 12’si devlet hizmetlerinden sağlanır.

Tarım: Malatya ilinde tahıl üretimi ön sırada yer alır. Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, nohut, fasulye, tütün, şekerpancarı ve patatestir. Malatya ilinde meyvecilik çok önemlidir. Başta kayısı olmak üzere elma, kiraz, armut, dut, ceviz ağaçları orman gibi yer kaplar. Turunçgiller dışında her meyve yetişir. Kayısısı dünyâca tanınır. Kayısı ağacı sayısı 4 milyon civârındadır. Türkiye’de yetişen kayısının % 40’ı Malatya’da yetişir. Üretilen kayısının % 95’i ihraç edilir. İri tâneli Napolyon kirazı da meşhurdur. Ayrıca kavun ve karpuz ile domates, patlıcan ve tâze fasulye yetişir. Sulanan arâzi artmaktadır.

Hayvancılık: Hayvancılık bitki tarımından sonra gelir. Plato ve yaylalarda zengin çayırlar ve bol su vardır. Hayvancılığa müsaittir. Koyun, kıl keçisi ve sığır beslenir. Beyaz Oğul Balı meşhurdur.

Ormancılık: Malatya ili orman bakımından fakirdir. İl topraklarının % 10’u ormanlık olup, 23 bin hektar orman ve 112 bin hektar fundalık alandan ibârettir. Ormanların % 30’u bozuk koru ve bozuk bataklıktır. Senede 80 bin ster (0,750 m3) yakacak odunu elde edilir. Ormanlar Merkez ilçe, Pötürge ve Doğanşehir’de sıktır.

Mâdencilik: Malatya ili mâden bakımından zengin sayılır. Demir, krom, bakır, amyant ve kurşun mâdenleri işletilir. Senede 500 bin ton olarak çıkarılan demir Karabük ve Ereğli demir çelik fabrikalarına gönderilir.

Sanâyi: Malatya ilinde sanâyi sektörü bilhassa 1970’ten sonra hızla gelişmektedir. Büyük bir organize sanâyi bölgesi kurulmuştur. 10 kişiden fazla işçi çalıştıran iş yeri sayısı 50’dir. Başlıca sanâyi kuruluşları şunlardır:

Sümerbank Malatya Pamuklu Sanâyii Müessesesi, Tekel Sigara Fabrikası, Şeker Fabrikası, Transfarmatör Malzemeleri Fabrikası, 7 un fabrikası, çok sayıda kayısı kurutma ve işletme tesisleri, et kombinası, süt fabrikası, yem fabrikası, meşrubat fabrikaları, İpaş İplik Fabrikası, Yifaş Yeşilyurt İmalât Sanâyi A.Ş., tuğla fabrikası, çimento fabrikası, takım transformatörleri üreten fabrika (Maksan), Kâğıtsan Kâğıt Fabrikası ve mobilya fabrikası (Mormaş), boya, tutkal, plâstik ve ilâç sanâyi fabrikaları, Vagon Fabrikası.

Ulaşım: Malatya kara ve demiryolunda bir kavşak noktasıdır. Karayolu ile doğuda Elazığ, Diyarbakır, Muş, Bitlis ve Van’a; güneybatıda Maraş ve Hatay’a; batıda Kayseri ve Ankara’ya bağlanır.

Yollar kaliteli değildir. Yolsuz köy yoktur. Demiryolu ağı ile Malatya- Sivas, Samsun ile Karadeniz’e; Kayseri vasıtasıyla Ankara’ya; Malatya- Maraş-İslâhiye ile Adana ve Suriye’ye ulaşır. Malatya’da bir havaalanı olup Malatya-Ankara ve Malatya-İstanbul arasında hergün karşılıklı seferler yapılır.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:08:10
Malatya İnönü Stadı hakkında bilgi
Malatya İnönü Stadı, Malatya`da bulunan 13000 koltuk kapasiteli stadyumdur. Adını, kendisi de bir Malatyalı olan İsmet İnönü`den almıştır. Malatyaspor maçlarını bu sahada oynamaktadır. Stadda maraton sahası, koşu alanları ve ışıklandırma mevcuttur. Adresi Sivas Caddesindedir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:07:32
Tarihçe
Kullanmakta olan yerleşke 1969- 1970 Öğretim yılında Hayvan Sağlık Memurları Meslek Lisesi olarak hizmete girmiştir. Daha sonra okul bina ve müştemilatı ile İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi olarak hizmet vermiştir. Bakanlık Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 06.08.1986 tarih ve 22065 sayılı onayları ile 1986- 1987 Öğretim yılında Malatya Fen Lisesi olarak eğitim ve öğretime açılmıştır. Aynı zamanda Kurucu Müdür de olan Yahya ÖZKAN 1986- 2005 yılları arasında görev yapmış olup 2005 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.Okulun başarısının artması için Okul idaresi, okul aile birliği ve tüm personel gayret göstermeye çalışmaktadır. 2005-2006 öğretim yılında okulda çok değişiklikler yapılmıştır. Öğrenci kayıtlarından elde edilen gelirle, hem okula hem de pansiyonda değişikliklere gidiliyor ve teknolojik bilgiler okula kazandırılıyor. ==İletişim Bilgileri
Adres: thumb|right|200px|Okul Binası Ankara Caddesi Maşti Karşısı Karakavak - Malatya Telefon: 0 422 238 01 51 Santral 0 422 238 40 53 (Müdür) Belgegeçer (Faks): 0 422 238 40 53 Elektronik Posta (E - Posta): mfl@mfl.k12.tr mflailebirligi@mynet.com
Eğitim&Öğretim
Seviyesi: Lise Derecesi: Lise</br> Öğrenim Şekli: Normal (Tam Gün)</br> Yabancı Dil: İngilizce ve II.Yabancı Dil olarak Almanca</br> Kitap Sayısı: 3192 Adet</br> Fen Liseleri yatılı ve karma okullardır. Ancak öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü de okunabilir. Sınıf mevcutları 24 kişidir.
Okulun Genel Özellikleri
Millî Eğitim Genel amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak;</br> # Zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamak,</br> # Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek,</br> # Öğrencileri araştırmaya yöneltmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamak,</br> # Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmek,</br> # Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde Yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamak,</br> # Ortaöğretim matematik ve fen programlarının günümüzün gerektirdiği yeniliğe kavuşturulması konusunda çalışmalara laboratuarlık etmek.</br>
Bina ve Bahçe
<gallery> Resim:Mfl_giris.jpg| Okul Giriş Kapısı Resim:Mfl_bina.jpg| Spor Salonu Resim:Mfl_bina2.jpg| Okul Binası Resim:Mfl_pansiyon.jpg| Pansiyon </gallery> Okul tarihçesinde de belirtildiği üzere mevcût binalar ve müştemilatlar Hayvan Sağlık Memurları Meslek Lisesinden kalmadır. Yapımı 1969- 1970 yıllarına dayanan oldukça yıpranmış konumdadır. 2005-2006 öğretim yılında keşfi yapılmış olup bakanlıktan tamir ödeneği beklenmektedir.
Yerleşke ve Genel Özellikleri
ISINMA: Merkezî siteme bağlı ve sıvı yakıtla (kal-yak) yapılmaktadır.</br> SU DURUMU :Şehir şebekesine bağlıdır. Ayrıca bir sondaj kuyumuz mevcuttur. OAB tarafından pompa denemesi ve su analizleri yaptırılmıştır. Sondaj suyu “içilebilir” özellikte temizdir.</br> KANALİZASYON: Şehir kanalizasyon şebekesine bağlı olmakla birlikte bazı sorunları bulunmaktadır.</br> AYDINLATMA : Şehir elektrik şebekesine bağlıdır. thumb|right|200px|Etüd Salonu</br> SINIFLAR: 16 Derslik mevcûttur.</br> LABORATUARLAR: Fizik(2), Kimya(1), Biyoloji (1), Bilgisayar(1) olmak üzere 5 adet labaoratuvar bulunmaktadır. Laboratuar mekanları bilgisayar laboratuarı hariç uygun olmayan konumdadır. Bırakın laboratuar çalışması yapmayı kullanılacak alet-ekipman ve malzemelerin yerleştirilmesi bile sağlanamamaktadır. Kısmen biyoloji laboratuarı çalışılabilir konumdadır. Bu mekanlar sağlık ve güvenlik (Kimyasalların korunması) bakımından da sorunludur.</br> KÜTÜPHANE: Sınıf kitaplıkları oluşturulmamıştır. Okul Kütüphanesi ayrı bir binada bulunmakta ve ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Çözümlenmesi gereken acil sorunların başında gelmektedir. </br> ANBAR-ARŞİV: Temizlik malzemeleri (1), kırtasiye malzemeleri(1), erzak Deposu (2), genel malzeme deposu (2) ve 2 adet arşiv odası bulunmaktadır. </br> ATÖLYE: Yoktur.<br /> SPOR SALONU: 1 adet kapalı spor salonu mevcuttur. Yapım ve kullanımdan kaynaklanan çok önemli sorunları mevcuttur. Bakım-onarım ihtiyacını karşılamak üzere OAB ve İdare İşbirliği ile Özel İdare Bütçesinden keşif çıkarılmıştır. Makam onayı beklenmektedir. thumb|right|200px|Spor Salonu</br> YEMEKHANE: Pansiyon binası 1 katı yemekhane olarak kullanılmaktadır. Gündüzlü öğrenciler de ücretini ödemek ve aylık yazılmak kaydıyla yemekhaneden yararlanmaktadırlar. İDARE ODALARI: Müdür Odası (1) Müdür yardımcısı Odası (3) Memur Odası (3) olmak üzere 7 idare odası bulunmaktadır.</br> BAHÇE: 39.625 m2 alana sahip bahçe mevcuttur. Çevre düzenlemesi yetersizdir. OAB - Üniversite-Belediye-Çevre Orman Müdürlüğü vb. kuruluşlarla işbirliği yaparak Peyzaj Mimarı tarafından hazırlanacak plan doğrultusunda yeniden düzenlenecektir. Yukarıda da belirtildiği üzere bahçe içinde 1 sondaj kuyusu bulunmaktadır. Sulama amaçlı kullanılacak bu kuyunun debisi ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacak durumdadır.</br> BİLİM SANAT MERKEZİ: MFL Yerleşkesi içindedir. Okul kendine yetmezken hatalı bir karar sonucu Bilim Sanat Merkezine tahsis edilmiştir. Artık bu bina sürekli Bilim ve Sanat merkezi olarak kalmalıdır. Çünkü;odalar ona göre yapılmış ve dizayn edilmiştir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:06:16
ee vatan toprağı...
rica ederim...
hayatımda tek örnek aldığım insan da malatyalıdır...

bkn: muğla ünv
yard doç dr: VEDAT KURUKAFA...

soyadına aldanmayın
mükemmel bir kafası
ve harika bir keman çalma özelliği vardır:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:04:33
N üfus: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 702.055 olup, 379.188’i il merkezi ve ilçelerde, 322.867’si köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 12.313 km2 olup, nüfus yoğunluğu 55’tir.

Örf ve âdetleri: Eski bir yerleşim merkezi olan Malatya’da Hititlerden bu yana birçok millet ve kültürler gelip geçmiştir. Yedinci asır ortalarında İslâm kültürü yerleşmeye başlamış ve 12. asırda Türklerin bu bölgeyi fethetmeleri ile Türk-İslâm kültürü yerleşmiştir. Diğer kültürler unutulmuştur. Malatya geleneklerini koruyan ve devam ettiren illerimizden biridir.

Halk edebiyatı: Malatya halk edebiyatı bakımından zengindir. Pekçok halk şâiri yetişmiştir. Başlıcaları Derviş Mehmed, Âşıkî Ahmed, Kusurî, Remzi, Biçâre, Şah Sultan, Âşık Ali Gürbüz, Pervâne’dir.

Halk oyunları: Malatya halk oyunları ve türküler bakımından da oldukça zengindir. Oynanan oyunlar, Halay ve Semahlardır. Davul ve zurna ile oynanır. En yaygın oyunlar: Dillar, Çeçer, Lorka, Memyana, Meyruk, Papori, Sinsin, Tekayak, Kemaliye, Tamzarası, Aşırma, Hari, Çavşu, Hoplama, Himhina, Kazengi ve Tringo’dur.

El Sanatları; Ahşap oymacılığı, bakırcılık, çömlekçilik, halı ve kilim dokumacılığı (şayak dokumacılığı) dır. İğne ve tığ oyası da meşhurdur.

Mahalli Yemekleri: Malatya’nın köfte ve sarmaları çok çeşitli ve meşhurdur. Bulgur, tarhana çorbası, ayran ve süt çorbaları, kulak çorbası ve patlıcanlı kâğıt kebabı mahallî yemekleridir.

Mahallî kıyâfet; Malatya’da hâlen en yaygın kadın giyimi çarşaftır. El dokuması ve peştemallar, örtü gibi kullanılır. Çarşaf içine zıbın ve alta şalvar giyilir. Başa küllük geçirilir. Küllük çevresine altın veya gümüş dizilmiş al renkli bir fes giyilir. Fesin üzerine çiçekli yazma dolanır. Saçlar örgülüdür. Erkek kıyafetinde işlemeli papak yaygındır. Başa giyilir, “küm” ismi verilir. Çubuklu yakasız, kollar yırtmaçlı, düğmesiz keten gömlek ve şalvar da yaygındır. Cirit ve güreş sporu bilhassa köylerde fazla ilgi görür.

Eğitim: Okulsuz köy sayısı birkaç tânedir. Okur-yazar nisbeti % 70’i aşmıştır. İlde 40 anaokulu, 1007 ilkokul, 142 ortaokul, 77 lise vardır. 1975’te İnönü Üniversitesi kurulmuştur. Buna bağlı Fen ve Edebiyat Fakültesi, Tıp, Mühendislik, İlâhiyat Fakültesi, İktisâdî ve İdârî Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Malatya, Adıyaman, Arapgir ve Elbistan Meslek Yüksek Okulları ile Sağlık Meslek Yüksek Okuludur. Üniversite bünyesinde Turgut Özal Tıp Merkezi kurulmaktadır. ABD Huston Hastânesi plânına göre yapılmaktadır.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:04:04
o işin esprisi
tabi ki ben keyif almasam zaten yapmam ama seviyorum...
bence gayet hoş bir şey...
kendim de birşeyler öğreiyorum
binyıl
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:03:37
Bende teşekkür ederim...Malatyayı sevmeniz ve bu bilgileri bizlerle paylaşmanız mutluluk verici..
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:02:27
{ Futbol kulüp bilgi | kulüpismi = Malatyaspor | renkler = Sarı-Kırmızı | arma = 150px|logo | tam isim = Malatyaspor | takmaisim = Doğunun Kaplanları| kuruluş = 1966 | stad = Malatya İnönü Stadı, Malatya | kapasite = 17,000 | başkan = Haşim Karadağ | teknikdirektör = İsmail Kartal | lig = Türk Telekom Lig A | sezon = 2005-06 | pozisyon = Turkcell Süper Lig, 16.| pattern_la1=| pattern_b1=| pattern_ra1=| leftarm1=FFFF00| body1=FFFF00| rightarm1=FFFF00| shorts1=FF0000| socks1=FF0000| pattern_la2=| pattern_b2=| pattern_ra2=| leftarm2=FF0000| body2=FF0000| rightarm2=FF0000| shorts2=FFFF00| socks2=FFFF00| }} Malatyaspor Malatya'nın Lig A'da mücadele eden futbol takımıdır. Sarı-kırmızı renklere sahip olan kulüp maçlarını Malatya İnönü Stadı'nda oynamaktadır.
Lig Mücadeleleri
1. Lig: 1984- 1990, 2001- 2006 2. Lig: 1967- 1968, 1973- 1977, 1980- 1984, 1990- 2001, 2006- 3. Lig: 1968- 1973, 1977- 1980
2006-2007 Sezonu Kadrosu
1 - Şenol Karagöl 4 - Recep Asil 6 - Bülent Akın 11 - Mehmet Albayrak 77 - Mehmet Budak 35 - Bora Körk 68 - Hakan Söyler 75 - Emrah Tuncel 99 - Serkan Bensol 9 - Taner Demirbaş 8 - Ramazan Kahya 24 - Sebastian Johansson 14 - Zdenik Senkerik 44 - Serdal Boyraz 55 - Celil Sağır 36 - Turgay Koyuncu 5 - Serdar Samatyalı 7 - Gökmen Ortak (yeni transfer) 10 - Atilla Birlik 60 - Eray Er 19 - Ulaç Çağlayan 27 - Şenol Yavaş ==Eski Ünlü Futbolcular==
Erdoğan Arıca
Ceyhun Güray
Bünyamin Süral
Ünal Karaman
Oktay Çevik
Yaşar Duran
Şeyhmuz Suna
Feyzullah Küçük

alın bu da malatya spor:)
sahra
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:00:52
öyle deme suratına bakmadıklarını falan bilemem ama ben gündüz bir ara bu yazdıklarını satır satır okuyacağım.burada bir emek var çünkü.kültürel mozaiğimizden bir rengi sen alıp bir sunum hazırladın.bu ne demek sen biliyor musun!
şaka bir yana tekrar sağol.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:58:12
ya karnım acıktı:)

içli köfte diyor allam...
analı kızlı da diyor:(
bu saatte ben bunları nereden bulayım:(
binyıl
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:57:58
Aysegulguncan hanım emeğinize teşekkür ederiz.. Biraz daha anlatırsanız nazara gelecek malatya...aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:57:10
YAPMADAN DÖNME

Eski Malatya, Aslantepe ve Arkeoloji Müzesini gezmeden,

Sultansuyu ve Nemrut Dağını görmeden,

Merkezde iyi bir lokantada kağıt kebabı yemeden ,

Analı-kızlı içli köfte ve tereyağlı kayısı tatlısı ya da balık köfte yemeden,

Kayısı ve yan ürünlerinin satıldığı Şire Pazarında alış-veriş yapmadan...

Dönmeyin

aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:56:41
sahracım ben böleyimdir...
bak ne yapıyorsam senin için...
bi meslektaşım bişey istemiş kra,cak halim yok ya:)
al sana malatya:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:55:30
ya ödüllendirilmem lazm ne nedire yaptığım hizmetlerden dolayı ama
suratıma bakan yok:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:55:01
Müzeler

Malatya Müzesi

Adres: Dernek Mah . Kanal Boyu - Malatya

Tel: (422) 321 30 06
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:54:03
Sofra bezi, perde, yazma gibi ahşap kalıplarla ve baskı tekniği ile süslenmiş dokumalar; halılar, canlı ve renkli olan kilimler, cicim; dövme, çekme germe gibi yöntemlerle yapılan bakır mutfak eşyaları; ahşaptan yapılan ve "güm güm " denen yayıklar çıkrıklar, kaşıklar Malatya'dan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.

Kuru kayısının yanında, kayısının çeşitli türlerinden yapılmış dondurulmuş kayısı, kayısı konservesi, jöle, reçel, marmelat ve kreması, yeşil kayısı turşusu ve pestilinin de yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilir.

Malatya kent merkezindeki Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı, Kuru Kayısı Pazarı, Atatürk ve İnönü Caddeleri ile Milli Egemenlik Caddesi alışveriş merkezleridir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:52:53
NE YENİR

Lezzetli bir mutfağa sahip olan Malatya mutfağında etin ve bulgurun önemli bir yeri vardır.Çoğunlukla bulgur ve diğer malzemelerin karışımıyla yapılan 70 tür 'köfte' bulunmaktadır. Bulgur, fasulye yaprağı, kiraz, ayva, üzüm ve dut yaprağı ile yapılan sarmalarda da kullanılır.

Ayrıca kebaplardan, tatlılara kadar birçok yerde kullanılan kayısı ve ürünlerinin, damak lezzetinde önemli bir yeri vardır. Yerel mutfağın gözde yemeklerinden kağıt kebabı ve içli köftenin ise tadına doyum olmaz. Tanımlamanın yetersiz kalacağına inandığımız birbirinden lezzetli ve çeşitli kayısı tatlılarını ise Malatya'yı ziyaretinizde mutlaka tatmalısınız.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:51:10
Karayolu : Otobüs Terminali: İl merkezine 5 km. uzaklıktadır. Terminale minibüs, belediye otobüsü ve taksiyle ulaşılabilir.

Otogar Tel : ( +90-422) 238 47 68

Demiryolu : Tren İstasyonu: Kent merkezine 3 km uzaklıktadır. Taksi, minibüs ve belediye otobüsüyle ulaşılabilir. Malatya-Ankara (Mavi Tren ve Express tren seferi her gün) ve Malatya-Elazığ-Van demiryolu bağlantıları mevcuttur.

İstasyon Tel : (+90-422) 212 40 40

Havayolu : Sivil havaalanı olmadığı için kent merkezine 30 km. mesafedeki Erhaç askeri havaalanı kullanılmaktadır. Havaalanına taksi ve THY servisi ile ulaşılabilir.

Hava Limanı Tel : (+90-422) 322 34 34
sahra
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:50:38
yok artık ne diyeyim şimdi bilmiyorum.sen ne zaman gidip buldun özetledin ayıkladın getirip buraya yazdın.bu nasıl bir gayret nasıl bir azim.
:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:50:30
NASIL GİDİLİR

Malatya hem kara hem de demir yolu ulaşımında güneyden kuzeye ve doğuya giden yolların kavşak noktasında yer almaktadır.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:49:50
İLÇELER

Malatya ilinin ilçeleri; Akçadağ, Arapkir, Arguvan , Battalgazi , Darende, Doğanşehir, Doğanyol , Hekimhan, Kale, Kuluncak , Pötürge , Yazıhan ve Yeşilyut'tur .

Akçadağ : İlçe sınırları içerisinde bulunan TİGEM'e bağlı Sultan Suyu Üretme Çiftliğinde ülkemizin ünlü yarış atları yetiştirilmektedir. Tarihi ve doğal eserler açısından zengindir.Levent Vadisi ilçenin en önemli turizm değerini oluşturmaktadır. Çeşitlibüyüklükte mağaraları olduğu vadide,Geç Hitit Dönemine ait olduğu düşünülen kaya kabartmaları bulunmuştur.

Arapgir : Tarihi eser açısından oldukça zengindir; Ulu Cami, Cafer Paşa Cami, Mirliva Ahmet Paşa Cami, Mola Eyüp Cami, Gümrükçü Osman Paşa Cami Hamamı ve Çobanoğlu Konağı sayılabilecek tarihi eserlerden bazılarıdır.

Arguvan : Karahöyük Köyü, İsa Köyü ve Tarlacık Köyüne bağlı Horumhan Mezrasındaki Morhamam Höyükler'in yanı sıra Kızık Köyünde de Kutsal Balıklı Park bulunmaktadır.

Battalgazi : İlçede birçok cami,türbe bulunmaktadır. Karakaya Baraj Gölünün ilçenin çok yakınında olması turizm açısından önemli getiriler sağlamıştır. Barajda su sporları ve balık avı yapılabildiği gibi gemiyle baraj gezisine katılmak da mümkündür.

Darende : Tarihi ve turistik bakımdan oldukça zengin bir yapıya sahip olan ilçede cami ve külliye gibi eserlerle Günpınar Şelalesi görülmeye değer yerlerdir. Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi, Somuncubaba Kütüphanesi, Es Seyyid Osman Hulusi Efendi Özel Kütüphanesi ve Balaban Şeyh Abdurrahman Erzincani Kütüphanesinde nadide el yazması eserler vardır. Ayrıca Tohma Çayı boyunca doğal güzellikler ve mesire yerleri yer alır.

Doğanşehir : Tarihi ve mesire yerleri açısından zengindir. Merkezde tarihi sur kalıntıları mevcuttur. Sürgü Höyük yüzey kalıntılarının tarihi M.Ö. 2-4 bine kadar inmektedir. Erkenek vadisinde bulunan Şelale ile mesire yerleri ve Sürgü kasabasında yer alan Pınarbaşı çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Pütürge : Malatya'ya 74 km uzaklıktadır. Uzuntaş Köyünde bulunan ve M.S. 450'de yapıldığı belirtilen Peri-Eş (Dilbersen) Kalesi, doğu yakası ilçe hudutları içinde yer alan Nemrut Dağı, Gerar Kalesi ve Battalgazi Ziyareti gibi görülmeye değer tarihi yerler vardır.

Yazıhan : Malatya'ya 40 km uzaklıktadır. Tarihi eser olarak Fethiye Köyündeki Hasan Basri Cami, Fethiye Höyük, Ansur (Buzluk) Mağaraları,Hacı Höyük, İriağaç Köyü Ünür Mezrası Kalesi sayılabilir.aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:49:06
bu ne yaw fazla kopyalamışım:)
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:47:59
E-Bülten ÜyeliğiTurlar
Yurtiçi Turlar
Yurtdışı Turlar
Grup Rezervasyon
Mavi Yolculuk
Balon Turları
Yurtiçi Özel Turlar
Yurtdışı Özel Turlar
Uçak Bileti

Araç Kiralama

Rent a Car
Transfer
Üyelik
Bireysel Üye Girişi
Bireysel Üye Ol
Otel Giriş Paneli
Otel Üyelik Başvurusu
Acente Giriş Paneli
Rehber
Gezi Rehberi
Yakın Yerler
Sağlık Turizmi
Aktiviteler
Şehir Rehberi
İl İl Türkiye
Türkiye Haritası
Km Cetveli
Ulaşım
Hava Durumu
Deniz Suyu Sıcaklıkları
Kar Kalınlıkları
Yol Durumu (Live Cam)
Vize & Pasaport
Vize Bilgileri
Pasaport Başvurusu
Konsolosluklar
Eğlence
E-Card
Wallpaper
Burç ve Tatil
Yemek ve Mutfak
Kurumsal
Hakkımızda
Bize Ulaşın

Döviz Kuru
Dolar ( $ )
Alış : 1,5580 Satış : 1,5655
Euro ( € )
Alış : 2,0760 Satış : 2,0860
Sterlin ( £ )
Alış : 2,3263 Satış : 2,3385Üye Girişi
E-mail
Şifre
Hatırla Şifremi Unuttum

MALATYA Şehir Rehberi

Hakkında
Müzeler ve Ören Yerleri
Gezilecek Yerler
Mutlaka Görün

Nerede Kalınır?
Ne Alınır ?
Ne Yenir ?
Foto Galeri

--------------------------------------------------------------------------------


MALATYA


GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü : 12.313 km²

Nüfus : 702.055 (1990)

İl Trafik No : 44

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Havzasında yer alan Malatya ili, coğrafi konumu, tarihi kervan yollarının - ünlü Kral Yolu ve İpek Yolu - üzerinde bulunması ve sahip olduğu zengin su kaynakları nedeniyle, Neolitik Çağdan bu yana yerleşimlere sahne olmuştur.

sahra
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:47:26
:) aaaaaa evet vardı bu terim zaten.sen çok yaşa.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:46:33
Coğrafi konum itibariyle tabii yol üzerinde bulunan Malatya ön tarihinin Paleolitik çağa kadar indiği, ansır (Buzluk) ve İnderesi mevkiinde bulunan mağaralardan anlaşılmaktadır.

1979 yılında başlayan Karakaya Baraj Gölü kurtarma kazıları kapsamındaki İzollu mevkii Cafer Höyük''te yapılan kazılarda , o yöre insanının paleolitik mağaralardan çıkıp ilk defa ovada tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları ve yerleşik köy hayatına başladıkları anlaşılmıştır. Cafer Höyük kazılarıyla, Malatya ve çevresinin M.Ö. 7000 yılında iskana başlandığı anlaşılmıştır.

1979 - 1986 yılları arasında kazıları sürdürülen Pirot - Caferhöyük çalışmaları sonucu dünyanın ilk heykel örneği sayılan, beyaz kireç taşından yapılmış küçük figüranlar M.Ö. 7000 yılına tarihlenmektedir. Kazı sonrası gün ışığına çıkarılan bu eserlerin bir kısmı halen Malatya Müzesi''nde sergilenmektedir. Tarih kronolojisini takip ettiğimizde, yörenin ana seramiği tek renk olup, ateşte az pişirilmiş koyu astarlıdır. Bu seramik yanında ithal malı Halaf tipi seramik örneklerinin Hekimhan, Kuyuluk, Hinso ve Arguvan-Karahöyük''te; Hassuna boyalı seramik örneklerine Aslantepe, Değirmentepe, İsahöyük ve Fırıncıhöyük''te rastlanmaktadır. Aslantepe ve Değirmentepe kazıları, bölgedeki yerleşimin M.Ö. 5000-3000 yılları arasında Kalkolitik çağda devam ettiğini göstermektedir.

Değirmentepe ve Aslantepe''de çok sayıda taştan ve pişmiş topraktan damga mühürleri ile pişmemiş toprak mühür baskıları bu yörelerin önemli bir ticaret merkezi olduğunu belgelemektedir. Anadolu ile olduğu gibi, Kuzey Mezepotamya ve Suriye ile de Fırat Nehri yoluyla ticaret bu dönemde yapılmıştır.

M.Ö. 3000 yılında Malatya yöresinde seramik genellikle elle yapılmış, hamuruna ince kum karıştırılmış siyah astarlıdır. Bu seramik örneklerine; Aslantepe, Hasırcı, Fırıncıhöyük, Karahöyük, İsahöyük, Morhamam, Kösehöyük, İmamoğlu, Değirmentepe, Köşgerbaba ve Pirothöyük''te rastlanmıştır.

Eski Tunç II. Döneminde, M.Ö. 2500 yıllarında başlayan seramik örneklerine yörede yer yer rastlanılmıştır.

Eski Tunç III. Evrelerine ait elle yapılan, ateşle pişirilen seramikler Malatya bölgesinde çoğunlukla deve tüyü renkli olup, üzerindeki süsler, geniş bantlar şeklinde desenlerle kaplıdır. Bu örneklere Aslantepe, Değirmentepe, Pirothöyük''te rastlanmıştır. M.Ö. 3200 yıllarına tarihlenen tapınak, Aslantepe kazılarıyla 1992 yılında gün ışığına çıkarılmış, bölgenin en önemli bir dini ve kültür merkezi konumunda, Mezepotamya kültürü ile çağdaş ve hatta Anadolu''nun ilk tapınak örneklerinden olarak tarih ve arkeolojiye ışık tutmaktadır.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 01:44:08
buyrun malatya...
burda daha genel tartışılabilir malatya konusu:)
Arzu Buse ERASLAN
25 Kasım 2008 Salı 22:33:05
Ölüm olsyadı ayrılık olmasaydı arguvanlım geliyor malatya denince aklıma çok sevdiğim bir türkü ve belki çok eski kafalıca olacak bu yaklaşımım ama malatyanın insanını çok severim ben çok sıcak kanlı olurlar sivaslılarda öyle birbirlerinede benzerler zaten...
sahra
25 Kasım 2008 Salı 16:50:25
memleketim.
binyıl
25 Kasım 2008 Salı 14:04:19
Gözyaşım, mutluluğum, sevincim, hüznüm, her şeyim....

Her şeyim..

Özledim..


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.