NEDİR?

48.174 terim terim kayıtlı.

Kıskançlık

Kıskançlık sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Kıskançlık terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Kıskançlık şiirleri Kıskançlık kitabı

Yorumlar
yağmurca
17 Mayıs 2010 Pazartesi 13:49:20
aşkın dışında kıskanmayı anlamıyorum...
çekememezlik gibi...
çok kıskanılıyorum:)))
yağmurca
18 Şubat 2010 Perşembe 09:05:35
saklanamıyor...
HIZIR AYDER
18 Şubat 2010 Perşembe 08:17:15
sevildiğinden emin olmayanların duygusu
eMİNeYZAMAN
17 Şubat 2010 Çarşamba 15:08:39
içimde büyüyen volkan....

hem yanıyor , hem yakıyor

.......... malesef ..........
_simurg_
22 Kasım 2009 Pazar 08:39:06
kıskançlık sevgiden kaynaklanır.kıskanılacak bir şey yapılmıyorsa kıskançlık olmaz.fakat adamı sıkmıyım diyede her şeye göz yumarsan bu kadar da sa...lık olmaz.fikrim budur!saygılar...
İhsan POLAT
22 Kasım 2009 Pazar 03:18:18
Seven kıskanır. Aşırısı bunaltır. Hiç yoksa domuzluğa işarettir...AEO
meryemzemerot
21 Kasım 2009 Cumartesi 23:38:23
Seven insan güvenir... Güvenen insanda sever...

Bir taraf buna ihanet etmişse... Herşeyin sonu gelmiştir...
eliff_
21 Kasım 2009 Cumartesi 23:22:43
hiç istemediğim halde son günlerde peşimi bırakmayan sinir bozucu duygu

Rabbime dua ediyorum kurtulabilmek için
Onur BİLGE
14 Nisan 2009 Salı 08:37:02
K I S K A N Ç L I K

Onur BİLGE

İnsan, hayat boyu öğütücü, yok edici! Fırınlar dolusu ekmek, manavlar dolusu sebze, meyve, hava, su, giyecek… İnsanlar, birbirlerini de yiyorlar, öğütüp, yok ediyorlar!

Bazı kadınlar da, karadul gibi, eşlerini yok ediyorlar. Eşini sevip, kıskananlara bir sözüm yok. Bahsettiğim, eşlerini sevmedikleri halde, onların kollarını, kanatlarını kıran, ayaklarını kıskıvrak bağlayan, gözlerine at gözlüğü takan, hayatlarına ambargo koyan kadınlar… Sadece egolarını tatmin etmek için, eşlerini bir imza karşılığı köle eden kadınlar… Ülkemizde, sayıları hatırı sayılır çoğunlukta olan bu insanlar, hem evde huzur vermiyorlar, hem de dışarıdaki hayat haklarını ellerinden alıyorlar. Erkeklerin çoğu da aynı zihniyette... Onlar da korkutarak, şiddet uygulayarak, tehdit ederek, aynı taktiği uyguluyorlar.

İnsanları birbirine bağlayan, sevgidir. Sevgi tutkaldır. Sevgi yok edildiğinde, insanlar birbirlerinden kopar, dağılır. Aile de sevgi bağıyla, bütünlüğünü muhafaza edebilir.

İşinden çıkar çıkmaz evlerine koşan erkekler, kadınlar vardır. En kısa yoldan, en hızlı araçla birbirlerine kavuşmak için can atarlar. Bu istek, bazılarında karşılıklıdır. Onlar, en mutlu çiftlerdir. Bazılarında, bir süre, tek taraflı devam eder, karşılık bulamayınca, sona erer.

Tek taraflı düşkünlük, bir süre sonra, sevilmediğini hissettirir insana. Ne zaman geri çekildiğini, ne zaman ulaşılamayacak kadar uzağa gittiğini anlayamazsınız. Hani nerde o ilgi, o düşkünlük, tutku derecesindeki yakınlık?

Eşlerin bir diğerini, sevmediği halde, sadece ego için köleleştirmeye başlamışsa, mutlaka onu kaybetmiştir. Maddi beraberlik devam ediyor olsa bile, köleleştirildiği zannedilen eş, içsel isyanlardadır. Ruhen çok uzaklara gitmiştir. Geri gelmesi mümkün değildir. Ruhen gitmenin zevkini alan, gittiğinde huzur bulan eş, geçici bir süre için geri gelse de, hasta bir ruhla geri gelmiştir, ilk fırsatta firar edecektir.

Özellikle kadınlar, aldatılıp, aldatılmadıklarının merakı içindedir. Çünkü evliliklerini, güven temeli üzerine kurmamışlar, kargasını saygıyla çıkmamışlar, duvarlarını sevgiyle örmemişler, çatısını vazgeçilmezlikle yapmamışlar, sıvasını, boyasını aşkla yapıp, içini huzur ve mutlulukla döşememişlerdir.

Güvenin olmadığı yerde, saygıdan söz etmek mümkün değildir; öyle biriyle yola çıkmak, aptallıkların en büyüğüdür, onunla yaşamak, işkencelerin en dayanılmazıdır. ‘Acaba’ larla yaşamak, cehennem azabıdır.

Güvenin olmadığı yerde saygıdan söz edilemez. Saygı, güvenilen insana duyulur. Güvenilir ve saygın insan sevilir, çok sevilir, bu sevgi aşk raddesini bulur. Öyle bir hale gelinir ki vazgeçilmezlik ortaya çıkmış, tüm gücüyle bastırmaktadır.

Eşine güvenmeyen kadının tüm günü huzursuzluk içinde geçer. Eşi gelince, onu sorgulamaya, bir şeylerini karıştırarak, olumsuz bir delile ulaşmaya çalışır. O artık bir eş değil, uzman bir dedektiftir. Zanneder ki eşinin ona sadece bedenen ihanet etmesi en önemli, en kötü, en dayanılmaz şeydir. Oysa, bir erkeğin, karısı dururken başka bir kadına platonik bir şekilde aşık olması, fiziksel beraberlikten bin kat daha dayanılmaz, daha aşağılayıcı bir şeydir.

Adamcağız yemin eder: “Yok öyle bir şey. O kadınla veya kızla hiçbir ilişkim olmadı. Eli elime değmedi.” diye, Doğrudur. Öyle olmamıştır. İşin kötüsü de o ya!.. Adamın aklı, fikri onda kalmıştır. Uykuları, hayalleri, ruhu, beyni onunla doludur. Elinin ucuna dokunabilmek için ölümü göze alacak kadar, taparcasına sevmektedir. Bu ne büyük bir ihanettir!..

Kendi eşi dururken, bir erkeğin başka bir kadına aşık olması!.. Bunun kadar acı bir aldatma şekli olamaz!.. Seninleyken bile seninle değil!.. Her an onunla! Aldatsa, yarım saat, bir saat, yarım gün, fakat, böyle?!.. Günlerce, gecelerce, yememecesine, içmemecesine, uykuları terk ederek!.. Aman Ya Rabb’i!..

O eş ki güvensiz… Araştırmacı… Eser yazacak mübarek! Dır dır, hır gür!.. Saygı sınırını da çoktan aşmış… Ne bekliyor? Sevgi mi? Komik!.. Aşk mı? Bu zamandan sonra?.. Kendisinde var mı? Neyin karşılığını bekliyor?

***
Onur BİLGE
İSİMSİZ ŞAİR
14 Nisan 2009 Salı 01:08:40
kıskanmak aşkın kanunda var ... gerçek seven kalbi bu duygu sarar...henüz üç yaşında bir kardeşim var .. seni ondan bile kıskanıyorum . diye 7 den 70 şe herkese duyurdu hakkı baba kıskanmak aşkın kanunda olduğu gibi insanın doğasında var iki arkadaşın senden habersiz bir ortama bile gitse kişi kıskanır bu demek deyilki kötü niyet ama kıskançlık sevdiğimizin canın acıtacak türden olursa yani abartı o tabiki kötü ama kıskanmam diyen yalan der çünki biz insanız zira hayvanlar bile kıskanıyo biri hariç kıskanmakta sevmek gibi insan olduğumuzu duyarlı olduğumuzu kayıtsız kalmadığımızı göstermezmi? bizler insanız severiz verdiğimiz sevginin daha fazlasını bekleriz ağlarız güleriz darılır barışır küser afederiz ve kıskanırız çünki biz insanız yaratan tüm canlılardan üstün yaratmış bizi saygılarımla
meryemzemerot
3 Nisan 2009 Cuma 00:18:39
Kıskançlık; Güven eksikliğidir...

Seven kıskanmaz.. Güvenir... Güvenende; zarar görmesin diye sevdiklerini sakınır...
aysegulguncan
1 Nisan 2009 Çarşamba 12:05:40
yerinde ve zamanında yapılan dozajlı kıskançlık her kadının hoşuna gider çünkü sevildiğini hissettirir kendisine
ancak aşırıya kaçıldığı an ve gereksiz yapılan kıskançlık insanı boğar sadece...
ikili ilişkiler için fikrim böyle
diğer türlü her şekli kötü bir harekettir
insanın arkadaşını eşini dostunu vs kıskanması yani...
niye kıskanıyorsun ki
çalış çabala azmet senin de olsun
diyene bakın:)
hayatınızda tanıyabileceğiniz en kıskanç insanlardan biriyim:)
Nagihann
31 Mart 2009 Salı 12:05:24
insan seviyorsa yada seviliyorsa kıskanır.

sevgide kıskançlığa varım
onun dışında hiç bir şeye
asla kıskançlığım olmadı olmazda...
ferhan
31 Mart 2009 Salı 11:51:18
KİŞİ SEVDİĞİNİ KISKANIR KEM GÖZLERDEN,AŞIRI KISKANMAK YANLIŞ ANLAŞILMALARA VE KARARLARA YOL AÇABİLİR,AMAN DİKKAT,ŞEYTAN HER AN GÖREV BAŞINDADIR.
ucurtmaa
30 Mart 2009 Pazartesi 23:09:46
kaybetmeyide kazanmayıda kolaylaştıran... tepkinin şekliyle son bulan bişey sonuçta...
matem bekçisi
30 Mart 2009 Pazartesi 22:37:13
her zaman kaybettiğim bir oyun.
ÇETİN İMER
30 Mart 2009 Pazartesi 18:16:08
Karşısındakine değer vermeyen insan kıskançlık taslamaz ama aşırısı bir hastalık olarak düşünülebilir. Bir de, hem kendine, hem karşısındakine itimadı olan niye kıkanma ihtiyacı duysun ki.
SiNeM KARAKÜTÜK
30 Mart 2009 Pazartesi 17:38:18
gereklilikle gereksizliğin sınır çizgisi...
üzülmeallahbizimle
30 Mart 2009 Pazartesi 17:15:01
kıskanmak insanın doğasında var ancak her şeyda olduğu gibi bunun da bir dozu olmalı öyle değil mi herşeyin fazlası zarar arkadaşlar kıskanıyorsak bunu abartmayalım lütfen yeteri kadar kıskanmak yerinde olur bu yeterinde tabiri ise b u kadar yeter dedittirmicek kadar olmalı sanırım
Göllge
30 Mart 2009 Pazartesi 16:48:03
Kıskançlık: KISKAnÇ - lık...

Yani demem o ki, insan abarttığında iş kıskaç noktasına varır... :)
İSİMSİZ ŞAİR
30 Mart 2009 Pazartesi 16:24:28
kıskanmalı kıskanmak daha iyi kıskanmayanlar sevmiyorlar demeli
şiir ceketli çocuk
21 Şubat 2009 Cumartesi 16:24:19
eğer seviyorsan kıskanmak değil,kıskanmamak problemdir
' su '
21 Şubat 2009 Cumartesi 13:34:13
Aşkımı ne kadar sevsemde , kıskançlığı hiç sevmiyorum .
' su '
21 Şubat 2009 Cumartesi 13:32:59
Sadece aşık olduğum insana hissetiğim bi tutum.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.