NEDİR?

48.119 terim terim kayıtlı.

Kays

Kays sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Kays terimi E-Robot tarafından 8.2.2008 tarihinde ekledi.
Kays şiirleri Kays kitabı

Yorumlar
MelanCholy
4 Eylül 2008 Perşembe 11:20:01
dünya bu derdi çok
benden çok

ben beni erittim sendeki aşk ile
yeni bir ben döktüm kendimden
al gönlümü seyreyle yar eyle
nasılsa nar oldum derdinden

dünya bu derdi çok
benden çok

gezdim şu alemi ben her gün nefes nefes
ademoğlunda yok ne bir cümle ne bir ses
kendi derdimden geçtim ey dünya
halim kalmadı gayrı ne aşka ne meşke'

rabbi, çölünün aşığıyım. kurut beni."
Gülem
3 Eylül 2008 Çarşamba 13:32:13
Fuzuli'nin en bilinen eseri olan leyla vü mecnun'daki mecnunun ilahi aşka ulaşmadan evvelki insani hali
Sakıncalı Piyade
30 Ağustos 2008 Cumartesi 10:04:11
aşkın en büyük isimleri arasına girmiş kimine gçre efsane kimine göre gerçek

ey mecnun kalakalmamışmıydın çölün ortasında
neredeydi leyka neredeydi aşk
yarım kalmak kader olmamışmıydı
sen yanarken için için neredeydi leyla
tüm kitaplar besteler şiirler leylanınmda senin için yandığını söylüyor
ama mecnun ben bir şey söyliyeyimmi
iananmıyorum ben leylaya leyla kadın ve hayatın sonsuzluğu
leyla leylağını kaybetti mecnun
boşunaydı mecnun boşuna cırpınışların
yada ben şimdinin leylarının günahkarını senin leylandan alıyorum mecnun
aslına gelirsek ne mecnun ne leyla
kalmadı kalamadı buralarda leylalar rüyasal aşklarda kaldı
mecnunlar onlarmı onlar ölelide yıllar oldu
Ebru Lâl
29 Ağustos 2008 Cuma 19:46:22
Nâm- diğer Mecnun...

Değerli Hocam Leyla ve Mecnun fenomeni İskender Pala'dan bir alıntı yapayım
Kays
Kays anlamıştı,dünyanın bir gam yurdu olduğunu. Anlamıştı daha ilk günden,buraya dert ve üzüntü çekmeye gelindiğini. Anlamıştı insanlara “gönül”verildiğini ve ezelde aşkın yaratıldığını. Anlamıştı güzeli ve güzelliği.Anlamıştı ilahi sırrı,insanın bir ayna olduğunu ve Yaradan’ın onda kendisini temaşa ettiğini. Eksikliğini anlamıştı. Aynaya aksetmeyen görüntüyü arıyordu. Öteki yarısı yok gibiydi. Kendisini tamamlayacak güzeli arıyordu ve öteki yarısını aramanın niceliğini anlamıştı. O alalade bir çocuk değildi. O bir sevda çekirdeğiydi. Onda kainatın en büyük aşklarından biri yüklüydü. Anladığı da oydu zaten. Bu sebeple ağlıyordu. Onun için ağlıyordu!O’nun için ağlıyordu!!O’nu arayıp bulmaya vasıta olacak öteki yarısı için ağlıyordu. Doğmuştu öteki yarısı ,aynı gecede .Kimseler bilmiyordu bunu ,bilemiyordu..Bilemezdi de. Amiroğulları’nın bi başka beyi Mehdi b.sa’d’ın çadırında doğmuştu Leyla.. Leyla “geceye dair,gece gözlü ,gece saçlı “demekti.Sonradan gece bahtlı da olacaktı. Kays’ın çığlıkları ,işte bu gece renkli güzel için idi. “Güzel” ne kelime !...Kays’ın ruhu ve canı .Güzelsiz ,güzelliksiz Kays olur mu?Misk ,kokmazlık yapabilir mi Kays ,sevmezlik edebilir mi?Evet ,Kays dadılarını sevmedi,sevemedi ,bir türlü. Tesadüf,bir hilal kaşlı peri–peyker,onu kucağına almıştı. Kesiliverdi çığlıklar,ağlayışlar ,göz yaşları.İlk defa gözlerini açıp uzun uzun baktı bu güzelliğe Kays. Güldü,gülümsedi o mah- cemale. Ah güzellik!..Allah’ın bitmez tükenmez ;sonsuz eksiksiz kudretinin eseri!..İmanın delili ,adem olmanın idraki.O’ndan bir zerre.Zat’ından bir nişane!Aşkın yegane vasıtası!.. Elinde oldukça güldü o güzelin;elinden indikçe ağladı Kays.Artık başkaca ne mürebbi,ne daye!... Bir yandan Amiri “Evlat cevherine bedeldir;evlat bırakan ad bırakır. Emel sandığıma inci doldu,niyet mumum parladı” diye sevinirken öte yanda Kays ‘ın gönlünde şu münacat vardı: -Biliyorum Rabbim!Gam tuzağıdır varlık .Hür olmaz yoklukladır. Ey cefacı dünya!Bildim sendeki kederin çokluğunu. Keder çekmeye arkadaş isterim.Ey felek! Her nerede gam varsa ,gönder benim kederli gönlüme ve sonra bütün alemi gamdan azad et.Bu yolda azaltma nasibimi!Bana aşk ver.Ne geldiğimi bileyim,cihana ;ne de zamanın nice olduğunu! Güzel daye Kays’ı canıyla besler ,süt yerine ciğer kanını sunardı.Bu güzel,ona sevgi emzirir;aşk içirirdi.Kays bir ay parçası,güzel daye halesi.Her geçen gün ona bir kadeh aşk şarabı verirdi,aşk tuzağı ayağını tam bağlasın diye. Zaman!..Ah zaman!..Hem dost ,hem düşman. Hem mazlum,hem zalim.Aktıkça köpüren bir nehir.Yiğide ayak bağı ,namerde at meydanı. Sevdaya tuzak,nefrete dost. Aktıkça ,iyi ile kötünün ;iyilik ile kötülüğün yolunu ayırıcı. Rahmette zahmet;zahmette rahmet madeni... Hayırda şer;şerde hayır gizleyen sır. Gel zaman;git zaman!..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.