8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

NEDİR?

48.140 terim terim kayıtlı.

Deprem bilimi

Deprem bilimi sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Deprem bilimi terimi M. Barış ÇETİN tarafından 5.6.2017 tarihinde ekledi.
Deprem bilimi şiirleri Deprem bilimi kitabı

Yorumlar
M. Barış ÇETİN
11 Ekim 2017 Çarşamba 20:39:22
Depremler konusu 20. Yüzyılda büyük önem kazandığı bir dönemde daha da önem kazanmıştır. Ekonomik unsurlara paralel olarak teknoloji ve sistemlerde ki hızlı artışlar, öte yandan estetik ve zarif yapma düşüncesi depremlerde daha çok hasar olmuştur.
Deprem büyük can ve mal kaybına neden olan doğal bir afettir. Yer kabuğunda ki tabakalarının derinlerde oluşan kaymaları nedeniyle kırılmalar olur. Bu kırılmalar çizgileri “fay” olarak adlandırılır. Depremlere genelde bu faylar boyunca oluşan yer değişmeler neden olur.
Yapılardaki hasarların belirtisi fazla sehim, çatlak ve titreşimdir. İlk aşamada aşırı sehim göze çarpar. Çatlak ikinci aşamadır. Çatlağın niteliğini; yeri, genişliği, eski yada yeni olması gösterir.
Çatlaklar en çok rastlanan ve en yaygın hasar türüdür. Çatlakların sebepleri pek çoktur. Yapılarda beton çatlakları incelenmiş çatlakların nedenleri ve çareleri üzerinde durulmuştur.
Deprem konusu, yapı içindeki önemli fizik hareketi kontrol altına almak, düzeltmek veya önlemek için alınması gerekli tedbirlerle yakından ilgilidir.
Yapılarda meydana gelen fiziksel değişiklere neden olan depremlerin meydana getirdiği hasarların nedenleri ve çözüm önerileri incelenmiştir.
M. Barış ÇETİN
13 Eylül 2017 Çarşamba 23:18:47
Depremin olduğu yerde yer titreşim yapar ve sallanır. Deprem bir doğa olayıdır ve yapay olarak oluşturulan sarsıntılara deprem denmez.
Depremler, yerkabuğunun yeni kıvrılmış veya kırılmış bölgelerde, çok engebeli bölgelerde, genç kıvrımlarla vadilerin birleştiği bölgelerde, dağ yamaçlarının denizin derinliklerine kadar indiği bölgelerde meydana gelir.
M. Barış ÇETİN
8 Haziran 2017 Perşembe 22:39:55
Deprem, yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamların yeryüzeyini sarsma olayı.
M. Barış ÇETİN
8 Haziran 2017 Perşembe 15:17:12
Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda meydana gelen sarsıntı olayıdır. Başlangıç noktası yerin içinde, derinlerinde bulunan yer kabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi sonucu yeryüzünü sarsması olayıdır.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.