NEDİR?

48.139 terim terim kayıtlı.

Cengiz kurtoğlu

Cengiz kurtoğlu sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Cengiz kurtoğlu terimi E-Robot tarafından 7.2.2008 tarihinde ekledi.
Cengiz kurtoğlu şiirleri Cengiz kurtoğlu kitabı

Yorumlar
shrgnr
21 Ocak 2010 Perşembe 09:16:19AYRILALIM DİYORSUN YÜZÜME KARŞI
BİLMEM SENSİZ NASIL YAŞAYACAĞIM
DEMEKKİ BİR AŞKTA BÖYLE BİTİYOR
MENDİLİN VARSA VER AĞLAYACAĞIM
SENDEN BİR HATIRA SAKLAYACAĞIM

BİRLİKTE YAŞANAN GÜNLERİMİZE
HASRETİ GETİREN KADERİMİZE
YIKILIP YOK OLAN DÜŞLERİMİZE
MENDİLİN VARSA VER AĞLAYACAĞIM
SENDEN BİR HATIRA SAKLAYACAĞIM

MADEM GÖRÜŞMEMİZ İMKANSIZ ARTIK
SEVGİLİM BİRTANEM ALLAHAISMARLADIK
ŞÖYLE GÖZLERİNE SON DEFA BAKIP
MENDİLİN VARSA VER AĞLAYACAĞIM
SENDEN BİR HATIRA SAKLAYACAĞIM

BİRLİKTE YAŞANAN GÜNLERİMİZE
HASRETİ GETİREN KADERİMİZE
YIKILIP YOK OLAN DÜŞLERİMİZE
MENDİLİN VARSA VER AĞLAYACAĞIM
SENDEN BİR HATIRA SAKLAYACAĞIMdellysedat
19 Ocak 2010 Salı 00:31:27


Ağlamam OndanBöyle gözyaşı dökmezdim
Böyle eriyip gitmezdim
Sevdim diye kandırdı ya
Yıllarımı harcadı ya
Ondan ağlamam ondan

Yandım yandım ama ben ona değil
Yandım yandım ama hasrete değil
Sevda bitti oldu yalan
Canım dedim oldu yılan
Ondan ağlamam ondan
Duygularla oynadı ya
Beni böyle ağlattı ya
Ondan ağlamam ondan

Yazık nasıl da inandım
Yazık nasıl da aldandım
Gönlüm bunu hak etmiyor
Bu dert beni kahrediyor
Ondan ağlamam ondan

Yandım yandım ama ben ona değil
Yandım yandım ama hasrete değil
Sevda bitti oldu yalan
Canım dedim oldu yılan
Ondan ağlamam ondan
Duygularla oynadı ya
Beni böyle ağlattı ya
Ondan ağlamam ondan
dellysedat
18 Ocak 2010 Pazartesi 13:25:42Ağladım Bugün

Öyle ihtiyacım vardıki sana
Seni hep yanımda aradım bugün
Sanki bir teselli bulacak gibi
Resminle konuşup ağladım bugün

Eline uzanıp tutmak istedim
Boynuna sarılıp öpmek istedim
Gittiğn yerlere gelmek istedim
Resminle konuşup ağladım bugün

Anlattım resmine bende yerini
Anlattım kalbimde sonsuz sevgini
Yüzüme gülerek beni dinledi
Resminle konuşup ağladım bugün

Eline uzanıp tutmak istedim
Boynuna sarılıp öpmek istedim
Gittiğn yerlere gelmek istedim
Resminle konuşup ağladım bugün
dellysedat
16 Ocak 2010 Cumartesi 22:35:52Adı HasretHer günümde gözyaşı var,
Anılardan kurtulamam
Mutluluğum onda kaldı,
İstesem de unutamam

Bu yaranın adı hasret
Öldürdü, bitirdi gençliğimi
Bir zalime kurban gittim,
Dermansız bıraktı yüreğimi

Yüreğim bir yangın yeri,
Ne ölüyüm, ne de diri
Bir gün olsun gülemedim,
Bıraktığı günden beri

Bu yaranın adı hasret
Öldürdü, bitirdi gençliğimi
Bir zalime kurban gittim,
Dermansız bıraktı yüreğim
dellysedat
15 Ocak 2010 Cuma 23:15:42"sen gül gözlerinle bakarken yüzüme
ben çoktan soldum baharım bitti
sen gönlünü eğlerken deli sevdanla
ben çoktan yoruldum hevesim geçti

aklım almıyor kalbe sığmıyor
bu dünya bana dar dar geliyor
deli yangınım sana dargınım
bu sevda gönlüme huzur vermiyor

sen tek bir sözünle aldınya aklımı
ben deli diye anılır oldum
sen ardına bakmadan gittin gideli
ben düştüm yollara avare oldum

aklım almıyor kalbe sığmıyor
bu dünya bana dar dar geliyor
deli yangınım sana dargınım
bu sevda gönlüme huzur vermiyor"
dellysedat
15 Ocak 2010 Cuma 23:14:43


Eşsiz yorumcu, büyük ses sanatçısı Cengiz Kurtoğlu, 05.05.1959 yılında (Boğa Burcu) Ata Barı diyarı Artvin’in tarihi ve turistik ilçesi Arhavi'de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamlayan Cengiz Kurtoğlu, 3 erkek 1 kız çocuklu ailenin müziğe en yatkın ferdi olarak amatör müzik yaşamına, arkadaşlarıyla kurmuş olduğu "Ciha Dağı Efsanesi" adlı orkestra grubu ile başladı.

Aynı yıllarda bir çay fabrikasında memur olarak çalışan Cengiz Kurtoğlu 1979 yılında vatani görevini yerine getirmek üzere Ankara'ya gitti. O yıl Cengiz Kurtoğlu hem askerlik hem de babalık heyecanını bir arada yaşıyordu. İlk çocuğu olan "Orçun" dünyaya gelmişti. İlerleyen yıllarda da Aylin ve Aydın dünyaya geldi.

Vatani görevini Ankara'da tamamlayan Cengiz Kurtoğlu bir süre memleketinde kaldıktan sonra 1982 yılında İstanbul'a gelerek amatör bir demo doldurup ünlü plakçı Şahin Özer'e göndermiş ve Şahin Özer'in demoyu beğenmesiyle birlikte profesyonel müzik yaşamına başlayarak 1983 yılında çıkarmış olduğu "Sen Sözden Anlamaz mısın" albümüyle müzik piyasasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Cengiz Kurtoğlu'nu Türkiye'de milyonların sevgilisi haline getiren asıl çalışması, 1986 yılında çıkardığı dillerden düşmeyen şarkılardan oluşan "Unutulan" isimli albümü oldu. "Gelin Olmuş Gidiyorsun" "Yarimi Ellere Gelin Etmişler" ve "Duvardaki Resim" isimli şarkılar 2000'li yıllarda bile tüm herkesin dilinden düşürmediği şarkılar oldu. Bir karma kaset çalışmasında prodüktör Şahin Özer, Cengiz Kurtoğlu'nu Türkiye'ye ilan edercesine şu anonsla takdim ediyor: "Prensimiz, şarkılarında hasret, gönüllerimizde özlem, mısralarda şiir gibi ve işte Cengiz Kurtoğlu..." Bu anonstan sonra Cengiz Kurtoğlu'nun "Biz Ayrılamayız" adlı şarkıyı seslendirmesi oldukça anlamlıdır... Çünkü tüm sevenlerine bugünlere dair bir mesaj verircesine "Biz Ayrılamayız" diyerek bugün hayranlarıyla olan sıkı bağını yıllar öncesinde dile getiriyor.

Daha sonraki albüm Türkiye'de o yıllarda yeni bir tartışmayı gündeme getirecek kadar bomba etkisi yaratmıştı. "Yıllarım" isimli albüm Türkiye'de "Cengiz Kurtoğlu" "Ümit Besen" "Arif Susam" hayranları arasında adeta arabeskin kralı ünlülerin hayranları arasındaki tartışmaya benzer bir tartışma yaratmıştı. Müslümcüler, Ferdiciler, Orhancılar - Cengizciler, Ümitçiler, Arifçiler gibi... Ancak bu tartışmalar arabeskçilerin hayranları gibi kavgalı gürültülü değil; polemikten uzak, sakin ve tatlı tartışmalar idi.

Albüm çalışmalarının yanı sıra taverna restoranlarda program yapan Yaşayan Efsane, "Dostlar Tavernası 1-2-3" "Salim'in Tavernası'nda Krallar Elele" isimli karma albümlerde de o yılların popüler şarkılarını seslendirerek gönüllerde bambaşka duygular yaratmıştı. "Aşıksın","Duydunuz mu","Hangi Cennetten Geldik","Gideceğim Bu Ellerden" gibi...

Yaşayan Efsane kaset çalışmalarıyla birlikte "Kumar" "Aşığım Aşık" "Sönen Ocak" "Yıllarım" "Gelmeyin Üstüme" "Şansızım" "Beyaz Güvercin" isimli sinema filmleriyle de hayranlarıyla buluşmuştu.

"Bizim Şarkımız" "Hayatımı Yaşıyorum" "Aşkımız İçin" "Gözlerin""Sensiz Kutladım" isimli kaset çalışmalarıyla tarzında hep zirvede kalmayı başaran Cengiz Kurtoğlu 90'lı yılların ortalarına doğru "Seven Benim" isimli albüm çalışmasıyla ve aynı albümdeki "Hayret" isimli şarkıya çekmiş olduğu kliple de televizyon ekranlarında hayranlarına görsel olarak ulaşmış, aynı zamanda daha geniş kitlelere seslenmeyi başarmıştı.

Cengiz Kurtoğlu'nun 90'lı yıllara asıl damgasını vuran ve tarzını beğenen beğenmeyen tüm herkesin dilinden düşürmediği şarkısı, adını albüme veren "Seviyorum" şarkısı olmuştu. Cengiz Kurtoğlu, kaseti daha ilk çıktığı gün yüz binlerce satacak kadar müzik piyasasında zirvedeki en büyük isimlerden biri haline gelmişti. Zaten kendi tarzında tartışmasız O bir Kral'dı...

Şahin Özer Plakçılık'tan ayrılarak kendi plak şirketini kuran Cengiz Kurtoğlu, "SİNDOMA MÜZİK" adlı yeni şirketinin ilk albümü olan "Hain Geceler" isimli albümü ve sinema filmiyle hayranlarının gönlünü bir kez daha fethetmiş, böylece hayranları "YAŞAYAN EFSANE" yakıştırması yaparak O'nu bir baba, bir kraldan daha yüce, daha anlamlı bir isme layık görmüşlerdi.

Cengiz Kurtoğlu'nun alçakgönüllülüğü ve ahlaki değerlere verdiği önemi, dürüstlüğü maalesef ki hem eski plak şirketince hem de ortağı olduğu eski müzik şirketinin diğer ortağı tarafından suistimal edilmişti. Tüm olup biten olaylar Cengiz Kurtoğlu'nu üzse de, O asla bu gibi üzücü durumları televizyon kanallarında bir sansasyon olarak kullanmamış, feryat figan etmemiş, beyefendi kişiliğiyle susmayı tercih ederek kamuoyunun takdirini kazanmıştır. Daha sonra oğlu Orçun Bora Kurtoğlu ile kurmuş olduğu müzik şirketi "SİMA MÜZİK" başarılı bir müzik şirketi haline gelmiştir.

Cengiz Kurtoğlu eskiden beri sahne aldığı Tarabya'da hayranlarına, diğer ünlü sanatçılar gibi fildişi kulelerden bakarak seslenmemiştir. Çeşitli televizyon programlarına davet edildiğinde bile kaset tanıtımı yerine hayranlarının şarkı isteklerini büyük bir mütevazilikle seslendirmeye çalışmış, insanı mahçup eden beyefendiliğiyle ne kadar farklı bir sanatçı olduğunu tüm insanların takdirine sunmuş ve zaten gerekli itibarı da görmüştür. O artık herkesçe tanınan bir "YAŞAYAN EFSANE’dir

Yine 2000'li yıllarda Cengiz Kurtoğlu müzik piyasasını yerinden oynatarak "Sevmek Yetmez mi" "Ağlamam Ondan" "Yalancı Bahar" "Tanrı İstemezse" "Yorgun yıllarım" "Huzurum Yok" "Ayrılık Saati" "Bu Şarkı" "Senin Eserin" isimli şarkılarıyla hayranlarının adeta yüreklerine tercüman olmuş, geniş kitlelerin beğenisini kazanmaya devam etmiştir.

İbrahim Tatlıses'in Cengiz Kurtoğlu'na; mütevaziliği ve beyefendiliğiyle birlikte ailesine olan bağlılığı sebebiyle bir Show programında söylediği "Adam Gibi Adam" sözü Cengiz Kurtoğlu'na müzik piyasasının müstesna isimlerinin de ne kadar önem ve değer verdiği, saygı ve sevgi gösterdiğinin açık bir ifadesidir. Sansasyon yaratmadan, kasetleri daha çıktığı ilk gün tükenen Cengiz Kurtoğlu'nun bu başarısı eşsiz sesi, benzersiz yorumu ve şarkılarıyla birlikte örnek kişiliği, ahlakı ve mütevazi aile yaşantısından da kaynaklanmaktadır. Orçun, Aydın ve Aylin isminde iki erkek ve bir kız çocuğu olan Cengiz Kurtoğlu'nun ailesine olan düşkünlüğü herkesçe bilinmektedir. Ailesini olduğu kadar hemşerisi olan Karadenizlileri de ayrı bir içtenlikle seven Cengiz Kurtoğlu Karadenizliler'in her türlü etkinliğine iştirak ederek hemşerilerine olan saygısını, sevgisini ve desteğini içtenlikle vurgulamaktadır. Boş zamanlarında futbola olan ilgisi sebebiyle halı saha maçlarına katılan Cengiz Kurtoğlu, Fenerbahçelidir.
Çıkarmış Olduğu ve Yer Aldığı Albümlerin Listesi;

Canın Sağolsun (2007)

Duygu Efsanesi (2006)

Ayrılık Saati (2005)

Sensiz Olmuyor (2004)

Yorgun Yıllarım (2003)

Sindoma x (2001)

Yalancı Bahar (2001)

Hiç Aklıma Gelmemişti (2000)

Sözlerim Sevenlere (2000)

Gözü Yaşlı Yaşanmıyor (1999)

Unutulmayanlar 2 (1999)

Hain Geceler (1998)

Unutulmayanlar 1 (1997)

Seviyorum (1996)

Seven benim (1994)

Sensiz Kutladım (1992)

Gözlerin (1991)

Aşkımız İçin (1990)

Hayatımı Yaşıyorum (1989)

Dostlar Tavernası 3 (1989)

Salimin Tavernasında Krallar Elele (1989)

Dostlar Tavernası 2 (1989)

Şampiyonluk Gecemiz (1988)

Bizim Şarkımız (1988)

Dostlar Tavernası 1 (1988)

Yıllarım (1987)

Unutulan (1986)

Sen Sözden Anlamaz mısın (1983)Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.