NEDİR?

48.170 terim terim kayıtlı.

Cemil meriç

Cemil meriç sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Cemil meriç terimi E-Robot tarafından 7.2.2008 tarihinde ekledi.
Cemil meriç şiirleri Cemil meriç kitabı

Yorumlar
*Pimurg
15 Mart 2016 Salı 14:28:43
Araftır ne sağa ne sola yaranabilmiştir.
Okumak için masanın üzerine sandalye koyup ışığa yaklaşır ve kitabını öylece okur.
nâ-gehân
14 Mart 2016 Pazartesi 13:09:15


“Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur.”

nâ-gehân
30 Ekim 2014 Perşembe 01:12:50" Kelam, bütünüyle haysiyettir."

bu muazzam bi söz.

Mustafa Turan Osmanoğlu
16 Ağustos 2014 Cumartesi 02:06:41
Öncelikle belirtmeliyim ki, gerçekten edebiyatımızın önde gelen sayılı edebiyatçı ve mütefekkirlerindendir. Hayatının büyük bir kısmında solcu olarak bilinen yazdığı eserlerle sadece ve sadece faydalı olmak amacını güden sade bir insan. Fikir münakaşalarına girmeyi pek sevmediği için arkadaşlarının ve çevresinin onu solcu olarak nitelemelerine karşı çıkmamıştır. Ki zaten o mecraya çok uzak olmayan Meriç, itiraz etmemekle de ellili yaşlarına kadar solcu bir kimliği bizatihi kabul etmiştir.Hayatında evlenme teklif ettiği kadınların ancak yedincisiyle evlenebilmiş diğer altısından hep ret cevabı almıştır.Yedinci teklifini de tam sevmekten vazgeçtiği reddedilmek korkusunun had safhaya geldiği bir dönemde yapmış ancak beklenenin aksine kendisinden yaşça büyük olan Fevziye Hanımla evlenmiştir.Hayatının son safhalarında Anadoluya yönelelen Meriç asıl hazinenin ve öz benliğinin üstü tozlanmış anadolu ruhunda olduğunu anlamış ve eski camiasına sırt dönmese de bu tutumu onların Cemil Meriç'i dışlamalarına sebeb olmuştur. Kendisini artık farklı bir maceraya atan Meriç asıl cevherin köklere dönmekte ve ecdadın gittiği yolu iyi anlayıp analiz etmekle olacağını anlamış ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirmiştir. Hatta S.Yaşar'ın Cemil Meriç'i anlattığı kitabında yazdığına göre C.Meriç tarihini yanlış hatırlıyor olabilirim 64'lü yıllardan sonra kendisine fikrinin ne olduğunu soranlara sadece ''Ben artık Osmanlı'yım.'' dermiş. Yani o kadar ki kendini gençliğinde bir türlü bulamadığı tarih ve ecdad sevdasına adamış ki sadece ve sadece Osmanlı'yım demekten ileri gidememiş.Zaten şu an en çok okunan kitapları olan Kırk Ambar, Işık Doğudan Gelir gibi önemli kitaplarını ve eserlerinin çoğunun hayatının bu ikinci safhasında vermiştir.Gençliğimizin önünü açmaya dönük kitapları ve fikirleriyle iyice araştırılıp, incelenmeyi bekleyen büyük bir hazine; Cemil Meriç.
Sîrar
13 Ağustos 2014 Çarşamba 14:15:19
''Ben araftan ileri geçemedim. Geçemem de artık. Ama sana cennetin haritasını veriyorum. Unutma ki biraz da seni taşıdığım için dizlerimin dermanı kesildi. Bu bir şikâyet değil bir ikaz. Nerelerden geçtik bilemezsin.'' Cemil Meriç
nâ-gehân
6 Ağustos 2014 Çarşamba 12:44:53Cemil Meriç, kendisine " Ne okuyayım?" diye soran birine "Kitap okuma, isim oku" der.nâ-gehân
4 Ağustos 2014 Pazartesi 14:22:05
" Rüyalarını ver bana, kendini değil. Olmak istediğin gibi görün, olduğun gibi değil. "


nâ-gehân
4 Ağustos 2014 Pazartesi 14:10:40

"Olmak veya olmamak, hayat ve ölüm. O kadar iç içe, o kadar kucak kucağa ki.

Ve insanı deli eden, olabileceğin, olması gerekenin parmaklarımızdan kayıvermesi. Trajedi bu.
Kırmızıya oynayayım derken siyaha oynamak. Bir kere kırmızıya oynadınız mı geriye dönemiyorsunuz artık."

nâ-gehân
4 Ağustos 2014 Pazartesi 14:06:46

“Ve insanlar Homeros’un cennetindekiler gibi kucakladın mı kayboluyorlar. Hepsi birer gölge...

Sevgi garip bir yangın. Yaşaması için büyümesi gerek. O yangına herşeyini atacaksın; zamanını, gururunu, dehanı.
Ve kül olacaksın. İnsanlar ondan korkuyor, ondan yaşamıyorlar.”


Tsukuyomi
26 Mayıs 2009 Salı 17:02:36
buralarda anlaşılması güç yazar büyük düşünür ve
bu ülkedeki en karekteristik adam.kitaplarında bir dünya yaratan
görmeyen gözleriyle yazdığı yazılarla
düşünçe dünyamı aydınlatan kimse
kitapları Kırk ambar 1-2
jurnal 1-2
ve kendine şair düşünür eleştirmen denemeci
ne olursa olsun insan diyen herkesin okuması gereken bu ülke kitabı
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.