NEDİR?

48.139 terim terim kayıtlı.

Bilge köyü

Bilge köyü sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Bilge köyü terimi ANSIZIN tarafından 7.5.2009 tarihinde ekledi.
Bilge köyü şiirleri Bilge köyü kitabı

Yorumlar
aşkacısı
19 Mayıs 2009 Salı 13:30:14
tabi guneyduğulalar uzerinde oyunlar oynanırsa olcağı bu işte mardinliyi ve doğuluları ikinci insandan sayrsanız daha bunlar gibi çok haber alırsınız hepsin de siz batılıların parmağı var mardinde ve doğuda yaşanan olaylar sankı doğulu olmak bir hataymış gibi hatırlatayım doğulu olmak bir hata yada yanlış olsaydı enbuyuk hatayı ve yanlışı guneş yapıyor olurdu..
hanay
17 Mayıs 2009 Pazar 10:55:42

Kendi mecrasında binlerce yıldır akan derenin yatağını değiştirirseniz,bir gün akan selin kurbanı olursunuz.Yıllarca bir arada yaşayarak gizli bir yasanın hen kurucuları hemde uygulayıcıları olan toplumlar ,zorla değiştirilmeye kalkıldığında ücübeleşirler.Otokontrolünü yitiren insanlar serseri birer mayın olup etrafına zarar veririler.Toplumun dokusuna yapılan her müdahale ,genleriyle oynanmış yaratıklara benzerler.
Yıllarca uygulanan Türk-İslam sentezi düşüncesi,kavimler kapısı mezapotamyada insanları birleştireceğine insanları bölmüş,30 yıllık bir kirli savaşın sebebi olmuştur.
Türklük dayatıldığında karşı tezini yani Kürtlüğü yaratmış.Toplumu iki uca savurup savaşmaya haklı nedenler oluşturulmuştur.İki miliyetçi çatışma sonucu barış dahi savunulamaz bir hale gelinmiştir.Herkesin miliyetçi damarı kabardıkça kabartılmıştır.
İslam dayatıldığında da bu ülkenin ve dünyanın en eski kavmi Süryaniler,Keldaniler,Ermeniler,Rumlar,Nasturiler göçe zorlanmıştır.İşi daha ileri götürenler Aleviliği yok etmeye kalkışmış ve katliamlara neden olmuşlardır.Toplumda Alevi-Sunii ayrışmasına tabi tutanlar büyük rantlar sağlamışlardır.
Yaşanan bunca acının özellikle doğu toplumlarında yaşanıyor olmasının bu toplumları yöneten monarklardan ve emperyalizmin sömürücü karekterinden kaynaklanmaktadır.Bunları kavramadan bu günü tahlil etmek mümkün değildir.
Demokrasiyi içselleştirmemiş toplumlar güzellik üretemiyorlar.Üretimi arttırmanın yerine savaşları,ayrılıkları ve düşmanlıkları körüklüyorlar.
Sonradan ve bedavadan edindiğimiz değerler bizimdir ama bunlarla mutlu bir dünya kurmak mümkün değil.Sonradan ve çabalar sonucu edindiğimiz değerlerle aklın ve bilimin yolunda insanlığa sunacağımız her çaba cenneti yeryüzüne indirebilir.
sevdalım
15 Mayıs 2009 Cuma 08:12:40
bu cehalet,toprak kavgası,acımasızlıkla açıklanamaz. o coğrafyanın tarihinde ilk kez görülmüş bir katliam.
yakında kokusu çıkar. büyük ihtimalle yine devletin parmağı var işin içinde.
bezm-i cihan
14 Mayıs 2009 Perşembe 21:42:03
türkiyenin ayıbı...
toprak kavgası, cehalet, acımasızlık ve giden 44 beden...
allah rahmey eylesin ve bir daha yaşatmasın..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.