NEDİR?

48.137 terim terim kayıtlı.

Barack obama

Barack obama sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Barack obama terimi Elif Masal tarafından 2.11.2009 tarihinde ekledi.
Barack obama şiirleri Barack obama kitabı

Yorumlar
Salih Ataseven
18 Kasım 2011 Cuma 09:13:33
Yaoılan yorumlara bakmadan kendi düşüncemi soft dürüşü ile cavap vemek gerekliyse.Dünya liderlik oyunda zamanında yaptığı fırsatları aleyhine çevire bilen ,bu gücü koruması adına komplo teoriler üreten,zamanı geldiğinde gündem oluştura bilen,jandarmalık görevini sınırları dışına taşımış bir ülke.Geçmişte yaptıgı hataların ezikliği ile tam demokrasi alanında işine geldiği gibi kullanan bir ülke.Kızılderelilerin elinden aldığı toprakları gerçeği unutulmayacak.Kölelik hareketi üzerlerinde silinmiyecek insanlık ayıbı işlemiş bir ülke.Bunca olumsuzlukların ardından bazen istemesede bu dünya üzerindeki güçler ekseninde terazenin kefesinde yerini korumak adına,insanlığada yararlı işler yapmış bir gerçek.Genel Amerikanın sömürücülüğüne katılmaktayım,empati yaptığımda bu dünya liderliğini oynuyan bu ülke dışında bir başkasınında olabileceği gerçeğini düşününce,bugünki dünya barışı adına daha sorunlu yaşanacagı gerçeğinine görmekteyim..konudun çok yönlü tartışılması için güçe sahip olmak gerekliliği gerçeğini iyi analız etmek gerekli oldugunu düşünmekteyim.......
olmayanadam
17 Kasım 2011 Perşembe 20:25:32
halkların düşmanı, savaş yanlısı amerikan maşası
lacivertiğnedenlik
17 Kasım 2011 Perşembe 16:01:35
şimdi söylenirsem ağır kaçar
deniz-ce
17 Kasım 2011 Perşembe 15:09:53
bence ne olduğu değil,ne yapmak istediği önemli.
ama o konuda da kuşkularım var:(
O qué
15 Kasım 2011 Salı 15:35:03
Dışı siyah gibi görünen ama içi asilime olup beyazlaşan adam diyebiliriz.
(( Seçil Nimet ))
15 Kasım 2011 Salı 15:05:35
Siyahların otobüste bile arkada durdukları bir ülkede, gördüğü düş'ü gerçeğe çeviren azim insanı...

Rengi ve duruşuda gayet hoş ayrıca... :)
meryemzemerot
30 Kasım 2009 Pazartesi 21:36:45
bence kukla..
aslolan ikinci adam...
o hiç değişmez... değişmemiştirde...
bush yönetimide de ikinci adam dı... şimdide...

suikast olursa Obama... devleti yönetmek ise 2. adama bahşedilmiştir..
Elif Masal
30 Kasım 2009 Pazartesi 16:12:27
bence de çok sevimli..
ben seviyorum..
kubano
30 Kasım 2009 Pazartesi 15:59:53
benim tipim değil.. :-)))
sahra
30 Kasım 2009 Pazartesi 15:55:46
bence çok sevimli bir adam...
kubano
30 Kasım 2009 Pazartesi 15:54:14
Barack Obama, seni oba'ma davet ediyorum. Bu yaz gel üç ay orada yaşa..Dünya ya başka gözle bakmaya başlarsın.. :-))
aysegulguncan
30 Kasım 2009 Pazartesi 03:15:09
sen mi değiştireceksin Abd politikasını...

bırak Obama!!!
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 15:26:18
rica ederim ayşe hanım..
merak etmemizin sebebi aslında yine müslüman olup olmamasından kaynaklandı..
ama iyi oldu evet, daha detaylı bilgiler öğrendik sizinde sayenizde..
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 15:19:14
hiç bir dinde yok ama düşüncemiz belki onun müslüman ülkelerine karşı daha yumuşak olabilir ihtimalidir bu yüzden yani..bush çok yıkıcıydı...ırak'a karşı çok gaddarlık yaptı.. ve obama hüseyin bir ışık oldu..inşallah bu ışık bir an da sönüpde karanlıkta bırakmaz umut bekleyen yürekleri..
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:18:36
yeteri miktarda bilgi verdim:)

valla iyi oldu...
terim için teşekkürler gurbetçiler.
sayende hayatını öğrenme fırsatı buldum
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:17:29
2008 ABD başkanlık seçimleri

Obama'nın başkanlığa adaylığını koyduğunu ilan ettiği miting Barack Obama'nın yanısıra Demokratik Parti içindeki başkanlık ön seçimlerine adaylığı koyan siyasetçiler arasında Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson gibi birçok tanınmış siyasetçiler bulunmaktaydı. Özellikle aday adayları arasındaki New York senatörü Hillary Clinton eski ABD başkanı Bill Clinton'un eşi olarak çok tanınmış bir siyasetçiydi ve 2007 yılı boyunca Demokratik Parti içinde en şanslı aday olarak görülmekteydi.


Joe Biden ve Barack Obama bir seçim mitinginde ABD başkanlık seçimleri'nde iki büyük partiyi temsil edecek başkan adayı her eyalette ayrı ayrı ve değişik tarihlerde yapılan ön seçimlerle belirlenmektedir. Bu ön seçimlerden ilki Iowa eyaletinde 3 Ocak 2008 tarihinde gerçekleşti. Zencilerin sayısının çok az olduğu bu eyalette Barack Obama'nın beklenmedik bir başarı elde ederek seçimi kazanması Hillary Clinton'un adaylık şansını olumsuz yönde etkiledi. Ancak Clinton 5 gün sonra New Hampshire eyaletindeki seçimleri kazanarak yarışı sürdürdü. 2008'in Ocak ayı boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün adaylar birer birer adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler.

Ön seçim takvimine göre 5 Şubat 2008 günü 20 eyalette aynı anda yapılacak Süper Salı seçimleri kritik bir önem taşımaktaydı. Ancak Süper Salı gününde kazanılan oylar iki aday arasında eşitliği bozmadı. Ön seçimler diğer eyaletlerde devam etti. Zamanla Obama'nın Clinton'a kıyasla az bir farkla öne geçtiği gözlendi. Buna rağmen Haziran ayına kadar adaylık yarışı başa baş devam etti. Hillary Clinton Obama'yı sonuna kadar az bir farkla takip ediyordu. Ancak ön seçimler 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletleriyle tamamlandıktan sonra Hillary Clinton'un Obama'nın açtığı bu küçük farkı kapatamayacağı anlaşıldı. Barack Obama Demokratik Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Böylece Obama ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olma özelliğini kazanmış oldu.

Demokratik Partinin kurultayı 25-28 Ağustos 2008 tarihleri arasında Colorado eyaletinin Denver kentindeki Pepsi Center'da yapıldı[2]. Barack Obama 28 Ağustos gecesi canlı yayınla aktarılan konuşmasında Demokratik Parti'nin adaylığını resmen kabul etti. 1 hafta sonra Minnesota eyaletinin St. Paul kentindeki XCel Energy Center'da yapılan Cumhuriyetçi Parti kurultayında Arizona senatörü John McCain'in başkan adaylığını onaylandı[3]. Böylece 2008 ABD başkanlık seçimleri kampanyası resmen başlamış oldu.


Başkanlık yemin töreninde (20 Ocak 2009)Barack Obama ve John McCain 26 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında televizyon kameraları önünde 3 defa münazara yaptılar. Seçim kampanyası sırasında ABD gündemi 2008 Ekonomik Kriziyle sarsıldı. Irak Savaşı ve Terörizm gibi konular arka plana itildi. Obama McCain'in Cumhuriyetçi Partili başkan George W. Bush'un başarısız ekonomik siyasetlerini devam ettireceğini öne sürdü. McCain ise Obama'nın küçük esnafın gelir vergilerini arttıracağını iddia etti. Seçim kampanyası süresince Obama hakkında bir çok iddia dile getirilmiştir[4].

2008 ABD başkanlık seçimleri 4 Kasım 2008 günü yapıldı. Barack Obama oyların %52'sini kazanarak ABD'nin 44. devlet başkanı seçildi. Obama kazandığı oy oranı ve kazandığı eyaletler bakımından son 30 yıl boyunca hiç bir Demokrat Partili başkan adayının elde edemediği bir başarıyı elde etmiştir. Obama'nın adaylığı altında Demokrat Parti Virginia, Florida ve Ohio gibi son seçimlerde değişmez bir biçimde Cumhuriyetçilere oy veren eyaletleri kazanmayı başarabilmiştir. Seçim zaferi sonrasında yaptığı konuşmada Obama, ABD'nin gelecek döneminde zorlukların ve hataların olabileceğini belirtmiş, yaşanacak sıkıntıların ise vatanseverlikle aşılacağını anlatmıştır[5].

Barack Obama 20 Ocak 2009 günü yerel saatle 12.00 (TSİ 19.00)'de daha önce 1861 yılında başkan Abraham Lincoln'un yemin töreninde kullandığı incil'e el basıp yemin ederek George W. Bush'tan görevi devraldı ve Resmen ABD devlet başkanı oldu.

İlk resmi 'ülke' ziyaretini ABD Başkanı sıfatı ile olarak Türkiye'ye yapmıştır... 2009 yılında, Dünya'daki nükleer silahlanmayı azaltma çabaları ve barışa katkıları nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır. Kazandığı Nobel Barış Ödülü Amerika'nın Küba'ya yapmış olduğu ambargoyu kaldırmadığından bir çok aydın tarafından eleştirilmiştir.http://tr.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:16:18
Siyasi yaşamı

Obama'nın ABD Senatörü sıfatıyla 2005 yılında Rusya'ya yaptığı ziyareti sırasında çekilmiş resimObama avukatlık diplomasını aldıktan sonra 1992 yılından itibaren 12 yıl süreyle Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa hukuku dersleri verdi. Avukatlık firmalarında çalıştı, çeşitli yardım dernekleri ve vakıflarda görev yaptı. 1996 yılında İllinois'in eyalet senatosuna seçilerek siyasete ilk adımını attı. 1998 ve 2002 yıllarında iki kez tekrar eyalet senatosuna seçildi. 2000 yılında ABD Temsilciler Meclisi'ne girmek için Demokratik Partinin ön seçimlere katıldı ama başarılı olamadı. 2004 tarihinde adaylığını koyduğu ABD Senatosu'nuna % 70'lik bir oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi.

Obama'nın ABD'de ilk defa ülke sahnesine çıkması 2004 ABD başkanlık seçimleri sırasında Boston'da toplanan Demokratik Parti kurultayında yaptığı ve ülke çapında televizyonda canlı olarak yayınlanan etkileyici konuşması sayesinde olmuştur. Obama Senato'daki hizmet döneminde Senato Dışişleri Komisyonunda görev yaptı. Doğu Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika'ya resmi ziyaretlerde bulundu. Filistin cumhurbaşkanı Mahmud Abbas'la buluştu. Kenya'da Nairobi Üniversitesi'nde bir konferans verdi. ABD Senatosu'nda henüz 6 yıllık ilk dönemini tamamlamamışken 10 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti'den adaylığını koyduğunu açıkladı.http://tr.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:15:27
Yaşamı

Barack Obama 4 Ağustos 1961 tarihinde ABD'nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kentinde Kapiolani Tıp Merkezi'nde dünyaya geldi. Kendisiyle aynı adı taşıyan babası Kenya'nın Siaya Bölgesi'ndeki Nyang’oma Kogelo yerleşim yerinde doğmuş ve büyümüş bir Kenyalıydı. Bu nedenden dolayı obama nın müslüman olduğu (gizli müslüman)kanısı bütün dünya da korkuya neden olmuştur. Ancak bu kanı müslümanların obama ya içtenlik beslemelerine neden olmuştur Annesi Ann Durham ise Kansas eyaletinin Wichita kentinde doğmuş ve büyümüş bir Amerikalıydı. Obama'nın anne ve babası, babasının yabancı öğrenci olarak geldiği Hawaii'de tanıştı ve evlendi. Yeni evli çift Obama 2 yaşındayken boşandı. Babası Boston'a giderek Harvard Üniversitesi'nde doktora yaptı ve 1965 yılında Kenya'ya geri döndü. Annesi ise yine bir yabancı öğrenci olan Endonezyalı Lolo Soetoro'yla ikinci bir evlilik yaptı. Obama'nın hem babası, hem de üvey babası Müslüman kökenli ailelerden gelen fakat fazla dindar olmayan kişilerdi.


Barack Obama ve eşi Michelle ObamaAnnesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama 6-10 yaşları arasında Cakarta'da ilkokul öğrenimi gördü. Sonra Honolulu'ya geri dönerek 1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesiyle yaşadı. Liseden sonra Los Angeles'teki Occidental College'de üniversitenin ilk iki sınıfını okudu. Sonra New York'taki Columbia Üniversitesi'ne geçiş yaparak 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu. 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Harvard Üniversitesi'ndeyken öğrenciler tarafından yayınlanan prestijli "Harvard Law Review" dergisinin yayın işleri müdürlüğünü yapan ilk Afrikalı-Amerikalı oldu. 1991 yılında avukatlık diplomasını aldı.

Obama anne ve babası boşandıktan sonra babasını sadece bir kez ABD'ye olan ziyareti sırasında 1971 yılında gördü. Yaşamının geri kalan kısmını Kenya'da geçiren babası Ruth Ndesandjo ile evlendi ve 1982 yılında Nairobi'de bir otomobil kazasında öldü. Annesi ise 1972 yılında ikinci eşinden ayrılarak Endonezya'dan ABD'ye geri döndü. 1992 yılında Hawaii Üniversitesi'nden antropoloji dalında doktora kazandı. 1995 yılında yumurtalık kanseri'nden öldü. Obama'nın anne tarafından 1 tane üvey kardeşi, baba tarafından ise 7 tane üvey kardeşi vardır.

Barack Obama 1989 yılında Michelle Robinson'la tanıştı. 3 Ekim 1992 tarihinde evlenen çift 1998 ve 2001 yıllarında doğan iki kız çocuk sahibi oldular. 1964 doğumlu Michelle Obama eşi Barack Obama gibi Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. Obama çifti Protestan Hristiyandır ve United Church of Christ mezhebine üyedirler.


http://tr.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:14:27
Barack Obama


Görevde bulunan

Başlama tarihi: 20 Ocak 2009
Yardımcı: Joe Biden
Önce gelen: George W. Bush
Sonra gelen -
Doğum: 4 Ağustos 1961
Honolulu, Hawaii, ABD

Siyasi parti: Demokrat
Eşi: Michelle Obama
Barack Hussein Obama (4 Ağustos 1961) Amerika Birleşik Devletleri'nin devlet başkanıdır. 4 Kasım 2008'de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde ABD'nin 44. devlet başkanı seçilmiş ve 20 Ocak 2009 tarihinde bu görevi George W. Bush'tan devralmıştır. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanıdır.


http://tr.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama

aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:10:32
olabilir... bunu ben de düşündüm...
aslında işin özü; onun müslüman olup olmaması değil
ülkesini barış ve huzur içinde yöneterek, bush'un yıkıcı politikasının izlerini yok etmek...
zaten hiç bir dinin özünde savaşmak yoktur, hele ki haksız yere işgaller, ölümler vs.
dini de bir tarafa bırakırsak bu insan hakları evrensel bildirgesinin özüne de terstir.
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 15:08:23
açıklık vermemek için olabir mi acaba ?
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 15:07:07
ben de müslüman olduğunu düşnüyorum ama
türkiye ziyaretinde, domuzlu bir yemek vardı mönüsünde
bu kafa karıştırıcı...
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 15:02:11
bence obama müslümandır ve gizliyordur diye düşünüyorum..
çok sevdiği büyükannesi ve halası ve baba tarafında daha çogu müslümanmış..kendisi ne kadar değilim diyorsa da bence özünde vardır müslümanlık....
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 14:59:56
isim barack olmasından dolayı barak köylerinde kurban kesenler olmuş..
başkan seçilince..
aysegulguncan
29 Kasım 2009 Pazar 14:49:24
ismi olmadık kelimeleri!!! çağrıştıran abd başkanı...
Elif Masal
29 Kasım 2009 Pazar 09:44:17
çok doğru sevgili İhsan POLAT umarım hayalleri yıkmaz, herkesin beklentilerine olumlu karşılık verir..
babama benzemez ama :)
İhsan POLAT
29 Kasım 2009 Pazar 02:52:03
Bubama şubama obama
Heç benzemir babama

Şaka bir yana Dünya barışı için bir umut olarak ABD nin başına geçti ama kadim ABD politikalarının değişmesi biraz zor, bekleyip göreceğiz.
aysegulguncan
28 Kasım 2009 Cumartesi 21:53:55
ABD başkanı...
sanırım aynı zamanda ilk siyahi devlet başkanı
tam adı Barack Hüseyin Obama
müslüman olup olmadığına dair tartışmalar hala sürüyor ama kendisi hristiyan olduğunu söylüyor. ben inanmıyorum.
Bush karşıtı eylemleriyle gündemi meşkul ediyor.
2 kızı ve güzel bir karısı var
Elif Masal
28 Kasım 2009 Cumartesi 21:28:43
barack obama sizce nasıl? diye söze başlamak istiyorum..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.