NEDİR?

48.127 terim terim kayıtlı.

Ayaş

Ayaş sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Ayaş terimi aysegulguncan tarafından 9.12.2008 tarihinde ekledi.
Ayaş şiirleri Ayaş kitabı

Yorumlar
aysegulguncan
18 Haziran 2009 Perşembe 01:01:59
ayaşta yıldızlar yeryüzüne inmiş gibidir
hep...
ve ayaşta gün batımı şarabi bir ihtiyasızlıkla gülümser geceye doğru
aysegulguncan
17 Haziran 2009 Çarşamba 20:55:22
AYAŞ AYAŞ OLALI BENİM GİBİ BİR GÜZELLİĞE ŞAHİT OLMADI ZATEN AYSEL...
aysegulguncan
17 Haziran 2009 Çarşamba 20:53:03
ben ayaştan daha güzelim:)
sevdalım
17 Haziran 2009 Çarşamba 19:27:05
hiç görmedim ama tahminde bulunabilirim.
çok güzel olmalı tıpkı senin gibi:))
aysegulguncan
17 Haziran 2009 Çarşamba 18:12:55
niye kimse benim memlektime yorum yapmıyor ya:S
aysegulguncan
16 Haziran 2009 Salı 23:28:58
nedendir bilinmez
özledim...
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:29:03
AYAŞ YOLLARI

AYAŞ YOLLARINI AŞTIM DA GELDİM
BOYUNU BOYUMA ÖLÇTÜM DE GELDİM
GÜZELLER İÇİNDEN SEÇTİM DE GELDİM
YANDIM ALLAH YANDIM YANDIRMA BENİ
DERİN UYKULARDAN KALDIRMA BENİ

AYAŞ YOLLARINDA KERVANIN MI VAR
BENİ ÖLDÜRMEYE FERMANIN MI VAR
AĞLAYIP SIZLAMAYA DERMANIN MI VAR
YANDIM ALLAH YANDIM YANDIRMA BENİ
DERİN UYKULARDAN KALDIRMA BENİ

AYVA ÇİÇEK AÇMIŞ YAZ MI GELECEK
BANA ETTİKLERİN AZ MI GELECEK
GÖNÜL BU SEVDADAN VAZ MI GEÇECEK
YANDIM ALLAH YANDIM YANDIRMA BENİ
DERİN UYKULARDAN KALDIRMA BENİ
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:28:06
eee kendi memleketimi de tanıtayım...
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:26:01
Köylerimiz

BELDELERİMİZ
------------------------------------------------------------------------------
SİNANLI BELDESİ
Sinanlı, Ayaş İlçesine bağlı olup kuzeydoğusunda Çal Dağı; doğusunda Bakırcalık, İnkaya; güneyinde Toklu Dağlarının eteğine yerleşmiş bir beldedir. belde,kuzeydoğusunda AYAŞ,güneyinde POLATLI,güneybatısında OLTAN beldesi,batısında UĞURÇAYIRI ve BALÇİÇEK KÖYÜ ile komşudur
Sinanlı, Ayaş’a 5 km, Oltan’a 10 km, Ankara’ya ise 62 km uzaklıktadır
Sinanlı’nın eski nüfus kayıtlarını incelediğinde ise beldenin, Mahkeme, Cuma, Hocasinan, Gayran, Dereçeşme, Ayvalı ve Dönenoğlu mahallelerinden oluştuğunu görürüz.
Mahkeme mahallesinde Pınaraltı olarak isimlendirilen yer, kasabanın merkezini oluşturur. Aynı merkezde Han Yeri ismi günümüze kadar gelmiştir.
Eski adı Yeregömü olan Sinanlı beldesi Sinanlı adını şu şekilde almıştır:
belde'yi 1956 yılında ziyaret eden Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar beldenin ismini beğenmez ve isminin değiştirilmesini ister. Ankara’ya döndüğünde ise zamanın Maarif Müdürü Hasan Özbay’a emir verilerek beldenin isminin incelenmesini istenir. Hasan Özbay ise köyün isminin tetkikinin ve değiştirilmesi için köye müfettiş Emin Altınkanat ‘ı gönderir. Emin Altınkanat da zamanın muhtarı Ahmet Büyükyavuz ile başöğretmen Mehmet Ertekin ile bir komisyon kurar. Komisyon tetkiki sonunda beldenin Sinan isminde bir mimarı yetiştirdiği ve bu mimarın beldenin Pınaraltı Çeşmesi’nin yapımını gerçekleştirdiği ve bu mahalleye isminin verildiği tespit edilir. Böylece komisyon Sinan Bey’in isminin sonuna ‘lı’ eki getirerek kasabanın isminin SİNANLI olmasını kararlaştırarak vilayete bildirir ve 1957 yılında köyün adı Sinanlı olarak değiştirilmiş olur.
Sinanlı 3 MAHALLESİ OLAN 679 HANELİ 2007 YILI SAYIM SONUÇLARINA GÖRE 1773 NUFUSLU İLÇEMİZİN EN BÜYÜK BELDESİDİR.BELDE HALKI GENELDE TARIMCILIK VE SEBZECİLİK YAPMAKLA BİRLİKTE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞIDA YAYGINDIR.SİNANLI BELDEMİZDE KEÇELER MEVKİİN DE ROMA DÖNEMİ ESERLERİ NE RASTLANMIŞ,MUHTELİF YERLERDE SUTUN BAŞLIKLARI BULUNMUŞ.AFŞAR VE GÖKPINARI BÖLGELERİNDE ESKİ ÇAĞLARA AİT YERLEŞİM YERİNE RASTLANMIŞTIR.
BELEDİYE BAŞKANI: ALAATTİN SÜER
-------------------------------------------------------------------------------
OLTAN BELDESİ

AYAŞ'A 15 KM UZAKLIKDA 3 MAHALLESİ OLAN 659 HANELİ 1559 KİŞİ NUFUSLU İLÇEMİZİN 2.BÜYÜK BELDESİDİR.BELDE HALKI TARIMCILIK VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞININ YANINDA BAHÇECİLİKLEDE UĞRAŞI VERMEKTE,ANKARA YÖRESİNİN EN İYİ KİRAZ YETİŞTRİCİLİĞİ KONUMUNDADIR.SON YILLARDA BELDE HALKININ ÜRETTİĞİ TAŞ KİRAZI İRİLİĞİ,LEZZETİ YÖNÜNDEN YURTİÇİ HARİÇ İHRACATI İLEDE ÖZELLİKLE AVRUPA ÜLKELERİ VE BAŞTA ALMANYA 'YA ÇOK MİKTARDA GÖNDERİLMEKTEDİR.SÜTCÜLÜK DE BELDE HALKININ EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞIDIR.OLTAN BELDESİ İLE GENCALİ KÖYLERİ HÖYÜKLERİNDE ROMA DÖNEMİ SERAMİKLERİNE RASTLANILMIŞ.OLTAN BELDESİNDE ACIPINAR VE ÇETİNAŞI BÖLGELERİNDE KÜPLER ÇIKMIŞTIR.OLTAN'IN TÜRKELİ BOĞAZI MEVKİİNDE DE ANKARA ÇAYINA BAKAN DİK VE YÜKSEK YAMAÇLARINDA BULUNAN ÇINGILLI MAĞARASINDA ZAMANIN İNSANLARI TARAFINDAN KULLANILDIĞINI GÖSTEREN İZLERE RASTLANILMIŞ,BİRİNCİ MAĞARADA TUĞLADAN YAPILMIŞ HAVUZ İKİNCİDE İSE ÇAYLA İLGİLİ BİR KUYU BULUNMUŞTUR.
BELEDİYE BAŞKANI: EMİN ÖZTÜRK
-------------------------------------------------------------------------------

ÇANILLI BELDESİ

AYAŞ'A 16 KM UZAKLIKDA 737 HANELİ 1781 KİŞİ NUFUSLU HEMEN YANINDA ASARTEPE BARAJI BULUNAN BELDEMİZDİR.1997 YILINDA BELDE OLMUŞTUR.ASARTEPE BARAJI 1975-1980 YILLARI NDA YAPILMIŞ OLUP GÖVDE HACMİ 408.000 M3,GÖL ALANI 1.77KM2 DİR.2.850 HEKTARLIK ALANI SULAMA KAPASİTELİDİR.AYNI ZAMANDA ANKARA'YA YAKIN OLMASI NEDNİYLE ÇOK GÜZEL PİKNİK ALANIDIR.ÇANILLI BELDEMİZDE ROMA DÖNEMİNE AİT GAYET ZARİF KUPLU BİR VAZO BULUNMUŞTUR.ÇANILLI BELDESİNDE BİR DE Endil Mağarası BULUNMAKTADIR.ANMAK tarafından bulunan mağara Çanıllı Köyü, Endil Çayı Kanyonu Mevkii'nde, kanyon duvarlarından biri üzerinde bulunmaktadır. Mağaraya 10 -15 m.lik kayalık kısımdan tırmanarak ya da yukarıdan iple inerek girmek mümkündür. Toplam uzunluğu 40 m. olan mağarada herhangi bir oluşum bulunmamasından dolayı eğitim amaçlı geziler için idealdir
BELEDİYE BAŞKANI: A.HADİ ÖZTÜRK
-------------------------------------------------------------------------------

KÖYLERİMİZ

BAYRAM KÖYÜ(MAHALLESİ)

AYAŞ'A 10 KM UZAKLIKTA,60 HANE Lİ KÖY DE 251 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.KÖYÜN İLKÖĞRETİM OKULU KAPALI OLUP TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI VAR FAKAT SAĞLIK EVİ YOK. ELEKTRİK VE SABİT TELEFON HATTI MEVCUTTUR.
KÖYÜN SULAMA SUYU OLMADIĞINDAN DOLAYI KURU TARIMA DAYALI ÇİFTCİLİK VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCIĞI YAPILMAKTA ÖZELLİKLE SÜTCÜLÜK YOĞUN OLARAK YAPILMAKTADIR.
KÖY DEKİ HAZİNE ARAZİLER İ ORMAN İÇERİSİNE ALINDIĞI İÇİN KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK YAPILAMAMAKTADIR.TARIM DA BUĞDAY,ARPA,AYÇEKİRDEĞİ,KABAK ÇEKİRDEĞİ,KAVUN VE KARPUZ EKİMİ ÖN PLANDADIR.BAYRAM KÖYÜNDE YETİŞTİRİLEN KAVUN KIRAÇ KAVUNU OLMASI,UZUN SÜRELİ DAYANIKLIĞI VE TADINDAN DOLAYI ÇOK ÜNLÜDÜR.
KÖYÜN İÇME SUYU DA YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE YAZ AYLARINDA KESİlMEKTE VE SUSUZLUK YAŞANMAKTADIR.BAYRAM KÖYÜ DEREBAĞ HÖYÜĞÜNDE ROMA ESERLERİ VE AYNI DÖNEME AİT PARALAR BULUNMUŞTUR.
KÖYDE KURULAN DERNEK VE BİNASINDA ÇOK İYİ HİZMETLER VERİLEBİLMEKTE ÖZELLİKLE KÖYE DIŞARIDAN GELEN CENAZELER VE YAKINLARINA HER TÜRLÜ HİZMETİ OLANAĞI SAĞLAYABİLMEKTE AYRICA,DÜĞÜN,NİŞAN GİBİ AKTVİTELERDE DERNEK BİNASINDA RAHATLIKLA YAPILABİLMEKTEDİR.BUDA DİĞER KÖYLERE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK BİR SOSYAL DAYANIŞMA ÖRNEĞİDİR.
WEB ADRESİ:www.bayramkoyu.com
MUHTAR: CAHİT CAN
Tlf: 0-533-6378727,


------------------------------------------------------------------------------
AKKAYA KÖYÜ

AYAŞ'A 24 KM UZAKLIKTA,AYAŞ İÇMECE VE KAPLICALARI YOL AYRIMINDA BEYPAZARI İLÇESİ YOLU ÜZERİNDEDİR.113 HANE Lİ KÖY DE 390 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.KÖYDE İLKÖĞRETİM OKULU VARDIR.FAKAT SAĞLIK OCAĞI YOKTUR.
ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFON BULUNMAKTADIR.KÖY İÇİNDEN AKARSU GEÇTİĞİNDEN DOLAYI EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI SULU TARIMDA DOMATES,MARUL,HAVUÇ,LAHANA,SAĞAN,GİBİ ÜRÜNLER EKİLEBİLMEKTE AYRICA BUĞDAY,ARPA,KAVUN,KARPUZ ÜRETİMİ DE YAPILABİLMEKTEDİR.
BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIKDA DA GELİŞMİŞ OLUP SÜTCÜLÜK KÖYLÜNÜN EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞIDIR.AKKAYA KÖYÜN DE DE ŞARAP İLAHI DİONYOSS'A AİT OLDUĞU TESPİT EDİLEN PİŞMİŞ TOPRAKDAN YAPILMIŞ BİR HEYKELCİK BAŞI BULUNMUŞTUR.
MUHTAR: MUSTAFA UĞUR
Tlf: 0-533-6528924


------------------------------------------------------------------------------
BAŞAYAŞ KÖYÜ(MAHALLESİ)
AYAŞ İLÇESİNE GİRMEDEN AYAŞ YOLU ÜZERİNDE 6KM UZAKLIKTA DIR.35 HANELİ KÖYDE KIŞLARI 95 KİŞİ YAŞARKEN BU RAKAM YAZ AYLARINDA 250 KİŞİYE ULAŞABİLMEKTEDİR.
ESKİ YERLEŞİM YERİNDEKİ KÖY ENGEBELİ ARAZİ YAPISI VE KIŞLARI ULAŞIM ZORLUKLARI NEDENİYLE ŞİMDİKİ AYAŞ YOLU ÜZERİNE TAŞINMIŞTIR.KÖYDE İLKÖĞRETİM OKULU OLMADIĞINDAN TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI BULUNMAMAKLA ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU VARDIR.
KÖY GENELLİKLE KURU TARIM DA BUĞDAY,ARPA,NOHUT EKİMİ YAPABİLMEKTEDİR.KÖY TAMAMEN YENİ EVLERDEN OLUŞMAKTADIR.BAŞAYAŞ KÖYÜNÜN 3 KM KUZEYBATISINDA BAHÇEARASI DENİLEN ESKİ BİR YERLEŞİM ALANINDA ROMA DÖNEMİ SERAMİĞİ TOPLANMIŞ,BÜYÜK KÜPLER ÇIKMIŞTIR.ESKİ KÖY CAMİİ AVLUSUNDA DA BİR SUTUN BAŞLIĞI VARDIR.
MUHTAR: ABDUL ALTINIŞIK
Tlf: 0-544-3740051

---------------------------------------------------
BAŞBEREKET KÖYÜ(MAHALLESİ)

AYAŞ YOLU ÜZERİNDE,120 HANELİ KÖYDE 202 KİŞİ YAŞAMAKTA OLUP AYAŞ'A 13 KM UZAKLIKTA DIR.KÖY DE İLKÖĞRETİM OKULU YOKTUR ,TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI BULUNMAMAKLA BİRLİKTE ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU VARDIR.KÖYDE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜK ÖN PLANDADIR.
TARIM DA DA BUĞDAY,KURU SOĞAN,NOHUT,ARPA ÜRETİMİ YAPILMAKTADIR. BAŞBEREKET KÖYÜ'NDE AYRICA BAŞBEREKET KÖYÜ GÜZELLEŞTİRME VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ BULUNMAKLA BİRLİKTE DERNEK BAŞKANLIĞINI SÜLEYMAN DURLU,DERNEK SEKRETERLİĞİ NİDE AHMET YILBAT YÜRÜTMEKTEDİR.
BAŞKAN SÜLEYMAN DURLUYA 05544637350 ,SEKRETER AHMET YILBAT'A DA 05322619656 NO LU TELEFONLARDAN ULAŞILABİLİR.BAŞBEREKET KÖYÜ TANITIMI İLE İLGİLİ KURULAN WEB ADRESİ DE www.basbereket.org.tr dur.

MUHTAR: NAZIM SEZGİN
Tlf: 0-533-7303356


------------------------------------------------------------------------------
BAYAT KÖYÜ

AYAŞ'A 26 KM UZAKLIKTA,35 HANELİ 122 NUFUSLU KÖYÜMÜZ . KÖYDE İLKÖĞRETİM OKULU BULUNMAMAKTA TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANILMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI YOKTUR AMA ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFON VARDIR.KÖYLÜ GENELDE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI İLE SÜTCÜLÜK YAPMAKTADIR.BAYAT KÖYÜ'NDE SU ŞEBEKESİ VE KANALİZASYON MEVCUTDUR. AYRICA KÖY KONAĞIDA BULUNMAKTA OLUP SOSYAL AKTVİTELERE AÇIKDIR.
SULAMA SUYU BULUNMADIĞINDAN KIRAÇ KAVUNU,KARPUZ,ARPA,BUĞDAY VE NOHUT EKİMİ İLE UĞRAŞMAKTADIR.BAYAT KÖYÜNÜN GÜNEYİNDEKİ ÇAY KENARINDA GAVUR MEZARLIĞI BÖLGESİNDE BAKIR VE DİĞER TARİHİ DÖNEMLERE AİT ESERLERE RASTLANMIŞTIR.KÖY EVLERİNİN BAZILARININ DUVARLARINDA HAÇLI VE YAZILI MEZAR TAŞLARI BULUNMAKTADIR.
WEB ADRESİ: www.ayasbayatkoyu.com
MUHTAR: YUSUF İZZETTİN OKTAY
Tlf: 0-532-6824251


-------------------------------------------------------------------------------
EVCİ KÖYÜ

AYAŞ'A 34 KM UZAKLIKTA 32 HANELİ 180 KİŞİ NUFUSLU BİR KÖYÜMÜZDÜR.İLKÖĞRETİM OKULU YOK AMA TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR. İÇME SUYU ŞEBEKESİ VAR AMA KANALİZASYONU BULUNMAMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI DA OLMADIĞI GİBİ ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU VARDIR.KÖY HALKI GENELDE BUĞDAY,ARPA,SOĞAN,NOHUT TARIMI DIŞINDA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜKLE UĞRAŞMAKTADIR.
MUHTAR: BAHRİ YÜCE
Tlf: 0-536-3655117


-------------------------------------------------------------------------------
FERUZ KÖYÜ

AYAŞ'A 33 KM UZAKLIKTA 130 HANELİ KÖYDE 181 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.İLKÖĞRETİM OKULU YOK ANCAK TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.İÇME SUYU ŞEBEKESİ OLMASINA RAĞMEN KANALİZASYONU YOKTUR.SAĞLIK OCAĞI YOK ,ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU MEVCUTDUR.KÖYLÜ KURU TARIMDA BUĞDAY,ARPA,SOĞAN,NOHUT,KAVUN VE KARPUZ ÜRETİMİ İLE UĞRAŞMAKTA OLUP EN İYİ GEÇİM KAYNAĞIDA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜKDÜR.
FERUZ KÖYÜNÜN 1500 M.GÜNEYİNDE VE ÇAYIN YAKININDA BULUNAN DEĞİRMENÖNÜ HÖYÜĞÜN DE KALKOLİTİK BAKIR VE ROMA DÖNEMİNE AİT SERAMİKLER BULUNMUŞ VE KÖYÜN KUZEYİNDE BİRBİRİNE ÇOK YAKIN YERLEŞİM MERKEZLERİ TESBİT EDİLMİŞTİR.
MUHTAR: AHMET DOĞANAY
-------------------------------------------------------------------------------
GENCALİ KÖYÜ

AYAŞ'A 41 KM UZAKLIKTA EN UZAK KÖYÜDÜR.166 HANELİ OLAN KÖYDE 674 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.İLKÖĞRETİM OKULU VARDIR.SAĞLIK OCAĞI YOK.İÇMESUYU ŞEBEKESİ VE KANALİZASYONU MEVCUT DUR.KÖYLÜ HEM SULU TARIMDA KAVUN,KARPUZ,AYÇEKİRDEĞİ,KABAK ÇEKİRDEĞİ ÜRETMEKTE AYRICA BUĞDAY,ARPA EKİMİ YAPABİLMEKTEDİR.
KÖYLÜNÜN EN BÜYÜK GEÇİM KAYNAĞIDA KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIĞI İLE SÜTCÜLÜK DÜR.
MUHTAR:HACI MUSTAFA ERTURUN
Tlf: 0-532-3474932
--------------------------------------------------------------------------
GÖKÇEBAĞ KÖYÜ(TİSKE)

AYAŞ'A 13 KM UZAKLIKTA BAYRAM KÖYÜNDEN SONRAKİ KÖY DÜR.120 HANELİ 286 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.GÖKÇEBAĞ KÖYÜ DE BAYRAM KÖYÜ GİBİ SULAMA SUYU OLMAYAN KURU TARIM YAPAN BİR KÖYÜMÜZDÜR. BUĞDAY,ARPA,VE ÖZELLİKLE KIRAÇ KAVUNU İLE MEŞHUR DUR.
AYRICA AHLAT I(DAĞ ARMUDU)ÇOK OLAN KÖYÜMÜZDÜR. GENELDE DE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI İLE SÜTCÜLÜK GEÇİM KAYNAĞINI TEŞKİL EDER.
İLKÖĞRETİM OKULU YOK AMA TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.SAĞLIK OCAĞI OLMAMAKLA BİRLİKTE ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFON KULLANILMAKTADIR.
GÖKÇEBAĞ KÖYÜNÜN 100 M. KADAR DOĞUSUNDA GALATLARA AİT OLDUĞU SANILAN BİR KALENİN KALINTILARI VARDIR.
MUHTAR: MUSTAFA GÖNEN
Tlf: 0536-2184941

-------------------------------------------------------------------------
GÖKLER KÖYÜ(MAHALLESİ)

AYAŞ'A 13 KM UZAKLIKDA ABDÜSSELAM DAĞI GÜNEY ETEKLERİNDE KURULU,115 HANELİ,497 KİŞİ NUFUSLU BİR KÖYDÜR.İLKÖĞRETİM OKULU BULUNMAKTADIR.İÇMESUYU VE KANALİZASYON ŞEBEKESİ MEVCUT OLUP SAĞLIK OCAĞI YOKTUR.ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU VARDIR.KÖY HALKI GENELDE KIŞLARI SİNCAN'A GÖÇ EDER,YAZLARI KÖYÜN NUFUSU DAHA DA FAZLALAŞMAKTADIR.
KÖYÜMÜZ KURMUŞ OLDUĞU VE PROFESYONELCE YÜRÜTTÜĞÜ İLÇEMİZİN DE GÖKLER KÖYÜMÜZÜ DE GURURLA TEMSİL EDEN BİR HALK OYUNLARI EKİBİNE SAHİPDİR.
ANKARA'DA BİR ÇOK RESMİ YADA ÖZEL TOPLANTI,TÖREN VE DÜĞÜNLERDE,YEMEKLİ OLUŞUMLARDA OYUNLARI İLE ADINDAN SÖZ ETTİRİR BİR HALDEDİR.
KÖYLÜ GENELDE TARIM DA BUĞDAY,ARPA,EKEREK ,BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI İLE GEÇİMİNİ TEMİN ETMEKTEDİR.GÖKLER KÖYÜNÜN ALAY DERESİ MEVKİİNDE FRİG DÖNEMİNE AİT YONCA AĞIZLI BİR BARDAK BULUNMUŞ,KÖY İÇİNDE SUTUN BAŞLIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR.
MUHTAR:MUHTEREM ÖZDEMİR
Tlf: 0-532-6204271


------------------------------------------------------------------------------

ILICA KÖYÜ

AYAŞ'A 13 KM UZAKLIKDA GÜDÜL İLÇESİ YOLU ÜZERİNDE KURULU 230 HANELİ 599 KİŞİ NUFUSLU BİR KÖYÜMÜZDÜR.KÖYDE İÇME SUYU VE KANALİZASYON ŞEBEKESİ MEVCUT AMA SAĞLIK OCAĞI YOKTUR.İLKÖĞRETİM OKULU VARDIR. ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU BULUNMAKTADIR.BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI ÖNEMLİ BİR YER TUTMAKLA SÜTCÜLÜK ÇOK YAYGINDIR.KÖYÜMÜZ TÜRKİYE'NİN MEŞHUR AYAŞ DOMATESİNİN YETİŞTRİLDİĞİ EN BÜYÜK TARLALARI OLAN YERDİR.DOMATESİN DIŞINDA,BİBER,PATLICAN,FASULYE,HAVUÇ SEBZECİLİĞİ YAPAN KÖYDÜR. KURU ALANLARDA DA KAVUN,KARPUZ,BUĞDAY EKİLMEKTEDİR.
ELBETTE BU KADAR DOMATESİMİZLE ÜNLÜ BİR KÖYÜMÜZDE NE YAZIKKİ KÖYLÜ ÜRETİCİLİKDE ÖRGÜTLENEMEDİĞİ İÇİN BİR KOOPERATİFLERİ OLMADIĞINDAN DOLAYI ÜRETTİĞİNDE KAZANAMAMKTA ANKARA VE TAŞRADAN GELEN TÜCCARLARA KARŞI ZAYIF KONUMDA BULUNDUĞUNDAN ÜRETİLEN BAŞTA DOMATES OLMAK ÜZERE HİÇ BİR ÜRÜNÜNDE SÖZ SAHİBİ OLAMAMAKTA VE TÜCCARIN VERECEĞİ FİYATA BOYUN EĞMEKTEDİR.
HALBUKİ TÜRKİYE NİN BİR ÇOK ÜRETİM MERKEZİ KÖYLERİNDE DURUM ASLA BÖYLE DEĞİLDİR,BALIK ÜRETİCİLERİDE,ZEYTİN ÜRETİCİLERİDE,MISIR ÜRETİCİLERİDE,NARENCİYE ÜRETİCİLERİDE ÖRGÜTLÜ OLDUKLARINDAN DOLAYI ASLA EZİLMEMEKTEDİRLER.
İNŞALLAH ILICALI BİRİ ÇIKAR BU ÇARKI BÖYLE İŞLETMEZ.
MUHTAR: SEYFİ BALABAN
Tlf: 0-542-5422661

-----------------------------------------------------------------------------

İLHAN KÖYÜ

İLHAN KÖYÜ AYAŞ'A 21 KM UZAKLIKDA,GÜDÜL İLÇESİ YOLU ÜZERİNDE 200 HANELİ 332 KİŞİ NUFUSLU BİR KÖYÜMÜZDÜR.KÖY DEN İLHAN ÇAYI GEÇTİĞİNDEN DOLAYI ÇOK MİKTARDA AYAŞ DOMATESİ YETİŞTRİLEN 2.BÜYÜK ÜRETİM MERKEZİDİR.AYRICA,PATLICAN,BİBER,FASULYE,KURU SOĞAN ÜRETİLMEKTEDİR.KURU TARIM DA DA KARPUZ,KAVUN,BUĞDAY,ARPA EKİLMEKTEDİR. HAYVANCILIKDA GELİŞMİŞ OLUP BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜK İLK SIRADADIR.KÖYDE İLKÖĞRETİM OKULU VARDIR. ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFON MEVCUT OLUP SAĞLIK OCAĞI BULUNMAMAKTADIR.
İLHAN SOYADLI SÜLALE KÖYDE GENİŞ AİLELERDEN OLUŞMAKTADIR.
MUHTAR: ÖMER İLHAN
Tlf: 0-532-7964393


------------------------------------------------------------------------------

ORTABEREKET KÖYÜ(MAHALLESİ)

AYAŞ'A 18 KM UZAKLIKDA,BAŞBEREKET KÖYÜ'NDEN SONRAKİ KÖYÜMÜZDÜR.100 HANELİ KÖYDE 355 KİŞİ YAŞAMAKTADIR.İLKÖĞRETİM OKULU YOK,TAŞIMALI ÖĞRETİMDEN YARARLANMAKTADIR.PTT ACENTESİ VAR,İÇMESUYU ŞEBEKESİ MEVCUTDUR.SAĞLIK OCAĞI BULUNMAKTADIR.KÖY HALKI GENELDE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜK YAPMAKTADIR.
ORTABEREKET KÖYÜNÜN 200M. KADAR DOĞUSUNDA BİR HÖYÜK VE BUNUN GÜNEYİNDE DÜZ BİR YERLEŞME ALANI VARDIR.BU BÖLGEDE BULUNAN ESERLERİN HİTİT,FRİG,GREK VE ROMA DÖNEMLERİNE AİT OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR.
MUHTAR: SATILMIŞ YAMAN
Tlf: 0-533-6334072


------------------------------------------------------------------------------

PINARYAKA KÖYÜ (ŞEYLEK)

AYAŞ'A 26 KM UZAKLIKDA 45 HANELİ 271 KİŞİ NUFUSLU KÖYÜMÜZDÜR.İLKÖĞRETİM OKULU VARDIR.İÇMESUYU ŞEBEKESİ VAR AMA KANALİZASYONU BULUNMAMAKTIR.SAĞLIK OCAĞIDA MEVCUT DEĞİLDİR. KÖY HALKI GENELLİKLE TARIMLA VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI İLE UĞRAŞMAKTADIR.SÜTCÜLÜK GELİR KAYNAĞIDIR.PINARYAKA KÖYÜNÜN KÖY YERİ VE ASARTEPE MEVKİİLERİNDE FRİĞ VE ROMA DÖNEMLERİNE AİT ESERLER VE CİVARINDA HAREBELERE RASTLANILMIŞTIR.
MUHTAR: LATİF ÇELEBİ
Tlf: 0-544-4942234
-------------------------------------------------------------------------------

TEKKE KÖYÜ(MAHALLESİ)

AYAŞ'A 19 KM UZAKLIKDA ABDÜSSELAM DAĞI GÜNEY CEPHESİNDE KURULU,275 HANELİ,424 NUFUSLU KÖYÜMÜZDÜR.İLKÖĞRETİM OKULU YOKTUR,TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.İÇME SUYU VE KANALİZASYON ŞEBEKELRİ VAR.SAĞLIK OCAĞI YOKTUR.KÖYLÜ TARIMLA,BUĞDAY,ARPA,KAVUN,KARPUZ EKMEKTE,AYRICA KÜÇÜK VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI YAPMAKTADIR.TEKKE KÖYÜ HÖYÜĞÜ,ESKİ YERLEŞİM ALANLARINDAN BİRİ OLUP,BU BÖLGEDE YENİ TAŞ DÖNEMİNE AİT EL BALTASI,BAKIR DÖNEMİNE AİT BOL SAYIDA SERAMİK VARDIR.KÖYDE AYRICA BENZERLERİNE GORDİON YASSI HÖYÜKDE RASTLANAN ÖĞÜTME TAŞI ,HAYVAN ŞEKLİNDE İÇKİ KABI,HİTİT BARDAĞI,ZARİF BİR TESTİ BULUNMUŞTUR.
KÖYDE VELİ DEDE TÜRBESİ BULUNMAKTADIR.
MUHTAR: MAHMUT ÇAMÖZÜ
Tlf: 0-537-7295545

------------------------------------------------------------------------------

UĞURÇAYIRI KÖYÜ

AYAŞ'A 10 KM UZAKLIKDA BEYPAZARI YOLU ÜZERİNDE KURULU 40 HANELİ 87 KİŞİ NUFUSLU KÖYÜMÜZDÜR.İÇERİSİNDE ZİRAAT FAKULTESİ FİDANLIĞI,UĞURÇAYI ÇİFLİĞİ VE BALÇİÇEK ÇİFLİĞİNİ BARINDIRMAKTADIR.İLKÖĞRETİM OKULU YOK,TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIR.İÇME SUYU ŞEBEKESİ MEVCUT OLUP KANALİZASYONU YOKTUR.
KÖYLÜ GENELDE DOMATES ÜRETİMİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇİFTCİLİK VE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜK YAPMAKTADIR.
MUHTAR: ŞÜKRÜ BALÇİÇEK
Tlf: 0-532-7701217

-------------------------------------------------------------------

YAĞMURDEDE KÖYÜ(DASTAR)

AYAŞ'A 18 KM UZAKLIKDA 60 HANELİ 137 KİŞİ YAŞAYAN KÖYÜMÜZ DE İLK ÖĞRETİM OKULU OLMAMAKLA BİRLİKTE TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIE.İÇME SUYU VE KANALİZASYONU OLAN KÖYDE SAĞLIK OCAĞI BULUNMAMAKTADIR.GENELLİKLE KURU TARIM DA BUĞDAY,NOHUT,KAVUN,KARPUZ ÜRETİMİ YAPILMAKLA EN ÇOK BÜYÜK BAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜK YAPILMAKTADIR.ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU MEVCUTDUR.
MUHTAR: HASAN ÜSTÜNDAĞ
Tlf: 0-533-7336097

------------------------------------------------------------------------------

ULUPINAR KÖYÜ(MALAL)

AYAŞ'A 16 KM UZAKLIKDA 50 HANELİ 127 KİŞİ NUFUSLU OLANKÖYÜMÜZDE İLKÖĞRETİM OKULU YOK TAŞIMALI EĞİTİMDEN YARARLANMAKTADIRLAR.İÇMESUYU ŞEBEKESİ OLMAKLA BİRLİKTE KANALİZASYONU BULUNMAMAKTADIR. ELEKTRİK VE SABİT HATLI TELEFONU MEVCUT OLUP SAĞLIK OCAĞI YOKTUR.
KÖYLÜ GENELDE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIĞI VE SÜTCÜLÜKLE GEÇİMİNİ TEMİN ETMEKTEDİR.AYRICA KISITLIDA OLSA BUĞDAY,ARPA,NOHUT ,KAVUN VE KARPUZ EKİMİ YAPILMAKTADIR.
MUHTAR: MEHMET ÇOBAN
Tlf: 0-312-7195087

-----------------------------------------------------------------------

aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:25:26
Ayaş'ın Tarihçesi

Ayaş'ın Coğrafi ve Tarihi Bilgisi

Ayaş, Ankara'nın batısında şirin ve tarihi bir ilçedir.Başkente uzaklığı 58 km.'dir. Yolu asfalt olup,aynı zamanda çift yoldur.
Ayaş zenginlikleri, tarihi eserleri, kültür varlıkları, şifalı kaplıca ve içmeleri ile tanınır.İlçe ayrıca Ankara'nın sebze ve meyva üretim merkezidir. Yetiştirdiği ürünlerin başlıcaları dut, kiraz, kavun, karpuz, salatalık, biber ve domatestir.
Ayaş (Ayas) öztürkçe bir isimdir. "Parlak aydınlık gece" demektir. Ayaş bir türkmen oymağı adı olup, Oğuz Türklerinin Bozok Kolu, Gün Han Oğulları, Bayat Boyu, Barak obasına bağlı bir oymaktır.


1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya giren Türklerin bir kolu olan Süleyman Bey komutasındaki Selçuklu Ordusu 1073 yılında, Doğu ile Batı ülkelerinin çeşitli merkezlerini birbirine bağlayan yol üzerindeki 5 büyük piskoposluk merkezinden biri olan Mnizos'u fethederek, buraya Ayas Oymağını yerleştirmiştir.
Ayaş ve civarında Bayat, Afşar, Peçenek ve Kargın gibi Oğuz Boylarına ait isimleri taşıyan yerleşim bölgeleri vardır.

Ayas oymağının bir kısmı Toroslarda, bir kısmı Mersin ve Silifke yolu üzerinde Kızılviran, Kızkulesi, Artıklı, Çavdarlı, Kabaşa, Kızılbağ; bir kısmı da Paşabeyli ve Çukur Köyleri ile Bulgar dağının Pınarbaşı yaylalarında, Gaziantep ve Suriye'nin Halep şehri civarında yaşamaktadır.

Zamanında ünlü Bağdat yolunun önemli bir durağı olan Ayaş adına, ilk defa 1462 tarihli ve 9 nolu vakıf kayıtlarında rastlanmıştır.Selçuklu Türkleri buraya geldiklerinde hem şifalı suyu ve hem de müdafaası kolay olduğu için Karakaya mevkiine yerleşmiş ve bir kale ile kaplıca inşa etmişlerdir. Kaplıcanın yanında Kırkevler adı verilen ve halen yıkıntısı bulunan bina Erken Osmanlı dönemine ait bir Ayan yapısıdır. Restorasyonu yapılmaktadır. Karakaya Kaplıcası bin yıldan beri insanlığa şifa dağıtmaktadır.

Anadolu'da tarih M.Ö. 2000 yıllarında Hititlerle başlar. Çünkü Hititler Mezopotamya'dan aldıkları çivi yazısını ve Hiyeroglifi kullanmaya o tarihlerde başlamışlardır.

Her ne kadar o döneme ait yazılı bir belge yoksa da, elde edilen maddi kültür belgelerine göre Ayaş ve yöresinde aralıksız yerleşme vardır.


Ayaş'ın hemen yakınındaki Ilıca köyünde eski dönemlere ait eserler elde edilmiş, ayrıca Roma ve Bizans dönemlerine ait paralar, Eşe deresinde de bir aslan başı bulunmuştur. Aynı köyde bazalt bir temel üzerinde oturan ve kuzey tarafı Ilıca suyuna inen dik bir yamaçtan oluşan Asarcık höyüğünün, eski dönemlerde müstahkem bir kale olarak kullanıldığı sanılmaktadır.

Bayram köyünün Derebağ höyüğünde Roma eserleri ve aynı döneme ait paralar bulunmuştur.

Gökçebağ köyünün 100m. kadar doğusunda Galatlara ait olduğu sanılan bir kalenin kalıntıları vardır.
Orta Bereket köyünün 200m. kadar doğusunda bir höyük ve bunun güney doğusunda düz bir yerleşme alanı vardır. Bu bölgede bulunan eserlerin Hitit, frig, Grek ve Roma dönemlerine ait olduğu tesbit edilmiştir.

Çanıllı köyünde Roma dönemlerine ait gayet zarif kuplu bir vazo bulunmuştur.

Bayat köyünün güneyindeki çay kenarında Gavur Mezarlığı bölgesinde Bakır ve diğer tarihi dönemlere ait eserlere rastlanmıştır. Köy evlerinin bazılarının duvarlarında haçlı ve yazılı mezar taşları bulunmaktadır.

Feruz köyünün 1500m. güneyinde ve çayın yakınında bulunan Değirmenönü höyüğünde Kalkolitik bakır ve Roma dönemine ait seramikler bulunmuş ve köyün kuzeyinde birbirine çok yakın yerleşim merkezleri tesbit edilmiştir.

Pınaryaka köyünün köy yeri ve Asartepe mevkilerinde Frig ve Roma dönemlerine ait eserler ve civarda da haberlere rastlanmıştır.

Tekke köyü höyüğü, eski yerleşme alanlarından biri olup, bu bölgede Yeni Taş dönemine ait el baltası, Bakır dönemine ait bol sayıda seramik vardır. Köyde ayrıca benzerlerine Gordion Yassı höyükte rastlanan öğütme taşı, hayvan şeklinde içki kabı, Hitit bardağı, zarif bir testi bulunmuştur.

Başayaş köyünün 3 km.kuzeybatısında Bahçearası denilen eski bir yerleşme alanında Roma dönemi seramiği toplanmış, büyük küpler çıkmıştır. Köy cami avlusunda bir sütun başlığı vardır.

Gökler köyünün Alay Deresi mevkiinde Frig dönemine ait yonca ağızlı bir bardak bulunmuş, köy içinde sütun başlığı görülmüştür.

Sinanlı kasabasının Keçeler mevkiinde Roma dönemi eserleri toplanmış, muhtelif yerlerde sütun başlıkları görülmüştür. Afşar ve Gökpınarı bölgelerinde de eski çağlara ait yerleşim yerlerine ratlanmıştır.

Oltan kasabası ile Gençali köyleri höyüklerinde de Roma dönemi seramiği toplanmış, Oltan kasabasının Acıpınar ve Çetinaşı bölgelerinde küpler çıkmıştır.

Oltan'ın Türkeli Boğazı mevkiinde, Ankara çayına bakan dik ve yüksek bir yamaçta bulunan Çıngıllı mağaralarda, zamanında insanlar tarafından kullanıldığını gösteren izlere rastlanmıştır. Birinci mağrada tuğladan yapılmış bir havuz, ikincisinde ise çayla ilgili olduğu sanılan bir kuyu vardır.

Akkaya köyünde de şarap ilahı Dionyoss'a ait olduğu tesbit olunan, pişmiş topraktan yapılmış bir heykelcik başı bulunmuştur.

Ayaş'ın Ovabağları semtindeki Hisartepe ile bunun batı eteklerinde genişleyen düz yerleşim alanındaki Örencik tepede Grek ve Roma dönemlerine ait seramik ve paralar bulunmuştur.

Tarih öncesi dönemlerden beri yerleşme olduğu tesbit olunan Ayaş bölgesinde Hititler, Frigler, Galatlar ve Romalılar egemen olmuşlardır.

Türklerin gelişinden sonra XIII.yüzyılın ikinci yarısında Ankara ve çevresi 1354 yılında Orhan Gazi zamanında Osmanlı ülkesine katılmıştır.

Ayaş, Sincan, Polatlı, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam ve Kazan ilçeleri ile çevrili olup, alanı 1158 km2 dir. İlçe Merkezi Ayaş, Ankara'nın 57 km.kuzey batısındadır. son sayıma göre Ayaş'ın merkez ilçe nüfusu 5646'dır. İlçeye yeni dahil edilen (köyler) mahalleleri ile birlikte de 2007 yılı genel nufus sayım sonuçlarına göre 13.159 kişidir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:25:04
Ayaş İlçesi Ankara’nın batısında şirin ve tarihi bir ilçedir.Ankara’ya uzaklığı 58 km.dir. 2007 Yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayım sonuçlarına göre İlçe merkezinde 5646 kişi yaşamakta olup köyleri ile birlikte nüfusu 13.159 kişi olarak belirlenmiştir.
Ayaş 5216 sayılı yasa gereğince Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine girerek metropol ilçe olmuştur. Ayaş’a bağlı köylerden Bayram Köyü,Başayaş köyü,Başbereket Köyü,Ortabereket Köyü,Tekke Köyü ile Gökler Köyü yasa gereği köy statüsünden çıkartılarak ilçeye bağlı birer mahalle olmuşlardır.
İlçeye bağlı Belediyelik olan Sinanlı,Oltan ve Çanıllı beldeleri de yeni çıkan yasa gereğince nüfusu 2000 in altında olmasından dolayı belediyelik den çıkartılarak köy konumuna getirilmişlerdir. Ayaş ilçesinin diğer köyleri de Akkaya Köyü,Bayat Köyü,Evci Köyü,Feruz Köyü,Gençali Köyü,Gökçebağ Köyü, Ilıca Köyü,İlhan Köyü,Uğur Çayırı Köyü ve Yağmurdede Köyüdür.
Ayaş zenginlikleri,Tarihi eserleri,Kültür varlıkları şifalı kaplıca ve içmeceleriyle de ünlüdür.İlçe ayrıca Ankara’nın ve Türkiye’nin sebze ve meyve üretim merkezidir. Yetiştirdiği ürünlerden özellikle dut’u ve domatesi çok lezzetli ve meşhurdur.. Son yıllarda Napolyon kirazı da ün kazanmıştır .Ayrıca kavunu,karpuzu,salatalık ve biberi de ürettiği sebze ve meyveleridir.
aysegulguncan
15 Aralık 2008 Pazartesi 02:24:12
Tarihi boyunca birçok medeniyeti barındıran Ayaş, Tarihi İpek yolu üzerinde şifalı sıcak suları, geleneksel Türk mutfağı lezzetleri, cumbalı evlerle bezenmiş sokakları, camileri, çeşmeleri, yeşili, tiftik keçisi, dutu, domatesi ev ve el sanatları ile birlikte anılarak tarih kokan şirin bir ilçedir.
Ankara’ya 58 km. uzaklıkta olan Ayaş duble yol ve havaalanına yakın olması nedeniyle sanki bir ilçe değil Başkentin bir bütünüdür. Tarihi, Kültürü, eğitimi ve Başkentin yönetimindeki bürokratları yetiştirmesi ile bu bütünlükten hiç kopmadan günümüze gelmiştir.

aysegulguncan
10 Aralık 2008 Çarşamba 15:55:23
domatesiyle,dutuyla ve bağlarıyla tabi bir de içmeleriyle ünlü ilçe...
aysegulguncan
10 Aralık 2008 Çarşamba 15:54:51
ahhhh memleketim...
aysegulguncan
10 Aralık 2008 Çarşamba 15:54:41
kazara kaza olmuş yerleşim yeri:)
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.